Προς το περιεχόμενο

Laser Eye Surgery


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πάντως για τους φακούς επαφής να ξέρεις ότι υπάρει ημερομηνία λήξης. Πέρα απο την υγιεινή που επιβάλλεται σχολαστικότητα. Εγώ τους χρησιμοποιούσα επι 12 χρόνια και την τελευταία φορά που πήγα στον οφθαλμίατρο μου είπε ότι άρχισαν να δημιουργούνται θολώσεις στον κερατοειδή. Δηλαδη επειδή τους φορούσα αρκετές ώρες μπροστά στον ΗΥ (με αποτέλεσμα να μην υγραίνεται αρκετά το μάτι) η τριβή άρχισε να δημιουργεί πρόβλημα στον κερατοειδή. .....Προσοχή επομένως.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για τους φακούς επαφής να ξέρεις ότι υπάρει ημερομηνία λήξης. Πέρα απο την υγιεινή που επιβάλλεται σχολαστικότητα. Εγώ τους χρησιμοποιούσα επι 12 χρόνια και την τελευταία φορά που πήγα στον οφθαλμίατρο μου είπε ότι άρχισαν να δημιουργούνται θολώσεις στον κερατοειδή. Δηλαδη επειδή τους φορούσα αρκετές ώρες μπροστά στον ΗΥ (με αποτέλεσμα να μην υγραίνεται αρκετά το μάτι) η τριβή άρχισε να δημιουργεί πρόβλημα στον κερατοειδή. .....Προσοχή επομένως.....

 

Ευχαριστω.Η μικρη μου ειναι πολυ σχολαστικη για αυτο κια δοκιμασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φετος μπαινω αισιως στα mid-thirties...

Ακουω γι αυτες τις επεμβασεις, καθως εχω μυπια απο παιδι, απο το 1990...

 

Ετσι κι αλλιως τοσα χρονια τον φαγαμε τον γαιδαρο στο περιμενε, κι επειδη δεν ειμαι υπερ των πολλων-συχνων-επαναλαμβανομενων επεμβασεων, αξιζει να δρομολογουσα στο προσεχες μελλον μια τετοια επεμβαση, για μυωπια-αστυγματισμο, ή να περιμενω να πιασω τα 40 να βγει ας πουμε και η πρεσβυωπια και να κανω μια καλη μια και μονο επεμβαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φετος μπαινω αισιως στα mid-thirties...

Ακουω γι αυτες τις επεμβασεις, καθως εχω μυπια απο παιδι, απο το 1990...

 

Ετσι κι αλλιως τοσα χρονια τον φαγαμε τον γαιδαρο στο περιμενε, κι επειδη δεν ειμαι υπερ των πολλων-συχνων-επαναλαμβανομενων επεμβασεων, αξιζει να δρομολογουσα στο προσεχες μελλον μια τετοια επεμβαση, για μυωπια-αστυγματισμο, ή να περιμενω να πιασω τα 40 να βγει ας πουμε και η πρεσβυωπια και να κανω μια καλη μια και μονο επεμβαση?

 

 

Χωρις αμφιβολια να περιμενεις και την πρεσβυωπια !!!! Οχι για να κανεις μια επεμβαση αφου η πρεσβυωπια δεν θεραπευεται αλλα για να σου αφησει στο ενα ματι ο γιατρος 0,75 μυωπια για να αντισταθμιζει την πρεσβυωπια και να βλεπεις και κοντα και μακρυα. Ετσι εκανα εγω στα 50 μου πριν κατι μηνες....Ονομαζεται μεθοδος monovision.

 

Αν μηδενισεις την μυωπια τωρα οταν ερθει η πρεσβυωπια θα θελεις γυαλια για κοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
παιδια ενδιαφερομαι κ γω να κανω laser στα ματακια μου!!!μπορειτε να μου πειτε σε τι τιμες κυμαινεται;γνωριζετε;στο athens vision;

 

210-9595215

 

Σε αυτό τον αριθμό ρωτάς ακριβώς αυτό που μας ρώτησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ενδιαφερομαι κ γω να κανω laser στα ματακια μου!!!μπορειτε να μου πειτε σε τι τιμες κυμαινεται;γνωριζετε;στο athens vision;

 

 

Αν το γνωριζω?? Εχω κανει εκι εγω , η γυναικα μου πριν 20 μερες και στον ιδιο γιατρο οταν ηταν στο www.orasis.gr πριν 4 χρονια η κορη μου. Εχεις pm .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Θα ηθελα να ρωτησω ολους οσους εχουν κανει lazer για διορθωση υψηλης μυωπιας (>5) και εχει περασει τουλαχιστον ενα τριμηνο (ή και χρόνια) απο τοτε, τι κατασταση αντιμετωπιζουν σημερα σχετικα με :

α) ξηροφθαλμια (υπαρχει ακομα ή ξεπεραστηκε εντελως μετα απο καμποσους μηνες?)

β) βραδινη οραση (υπαρχουν φωτοστεφανα σε καθε τι λαμπερο? πεφτει η οραση το βραδυ?)

γ) αλλα ενοχλητικα συμπτωματα που σας εκαναν τελικα να το μετανιωσετε

 

Θα ηταν πολυ βοηθητικο να αναφερθει τι εγχειρηση εγινε (lasik / prk κλπ), ποτε εγινε και τι μυωπια - αστιγματισμος υπηρχε πριν την επεμβαση.

 

Σημειωση: Δε με ενδιαφερει να ακουσω εμψυχωτικα σχολια του στυλ "γιουρια, αερα, καντο και μη ρωτας" και θεωρω οτι οποιοι τα γραφουν αυτα ειναι το λιγοτερο εγκληματιες! Απο 50+ ωρες ψαξιματος εως τωρα, τις τελευταιες μερες, αντιλαμβανομαι πληρως οτι οι επεμβασεις αυτες μπορει να πετυχαινουν χωρις προβλημα για την πλειοψηφια, αλλα υπαρχει ενα τουλαχιστον 15% (+) των περιπτωσεων που αποκτα καποιο μικρο ή πολυ μεγαλο διαχρονικο προβλημα μετα την επεμβαση. Σε παρα πολλες περιπτωσεις ατομα που εχουν εγχειριστει ευχονται να μπορουσαν ξανα να βαλουν τα γυαλια/φακους τους και να μην ειχε συμβει τιποτα απο ολα αυτα, ποτε.

 

Ας ενημερωθουμε λοιπον πιο ρεαλιστικα μεταξυ μας οι καταναλωτες και ας μην παιζουμε το εγκληματικο παιχνιδακι των (οποιων) αδιστακτων γιατρων που θελουν να εμφανιζουν τις επιπλοκες στο 1%. Οταν ο αλλος αποκτα π.χ. χρόνια, βασανιστικη ξηροφθαλμια και πρεπει να βαζει σταγονες 20 φορες τη μερα, δεν ειναι καθολου "επιτυχημενο" περιστατικο, ακομα κι αν βλεπει 25/20. Τι να το κανει αν πεθαινει στον πονο??

 

Θα μου πειτε, αν ο αλλος εχει αποκτησει τετοια προβληματα δεν θα καθεται μπροστα σε μια οθονη, για να στα πει δημοσια, αφου υποφερει. Αντιθετα, ο τυχερος που του πηγε καλα θα γραφει καθε μερα απολαμβανοντας την καλη του οραση. Οποτε, οσα αρνητικα ακουγονται θα πρεπει κανεις να τα πολλαπλασιαζει για να καταλαβει τι ποσοστο επιπλοκων υπαρχει πραγματικα!

 

Περιμενω τις απαντησεις σας (εδω ή και με ΠΜ). Θα προφυλαξετε πολυ κοσμο απο την επιπολαιοτητα... (ελπιζω κι εμενα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγραφω οτι σου εγραψα και στο αλλο forum :

 

Απο ολα αυτα πουλες δεν ειχα το παραμικρο προβλημα και οσους προσωπικα ξερω παλι δεν ειχαν προβλημα.Για το θεμα της ξηροφθαλμιας νομιζω υπαρχει καποιος τροπος μετρισης πριν την επεμβαση οποτε θα μπορει να γινει και μια ...προγνωση για μετα. Εγω τεχνιτα δακρυα εβαλα μονο μια - δυο μερες.Εκανα με την μεθοδο lasik και εγω και οσοι αλλοι/ες ξερω.

 

Δεν σου λεω τιποτα αλλο γιατι δεν μου αρεσουν κι εμενα τα...γιουρια !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sansara μπορεις να μου πεις εναν τροπο ωστε να εισαι καλυμενος οτι ο προεγχειρητικος ελεγχος ειναι οκ για την τεχνικη που θα σου κανει μετα?

οχι.γι αυτο εγω προτεινω τουλ.2 προεγχειρητικες εξετασεις σε διαφορετικους γιατρους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι ,λοιπόν εγώ έχω αστιγματισμό (1 βαθμό στο αριστερό μάτι και 1,25 βαθμό στο δεξί μάτι).Θα ήθελα να ρωτήσω αν με την επέμβαση θα βλέπω 100% και πόσο θα κοστίσει αν το κάνω στην Κρήτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...