Προς το περιεχόμενο

Laser Eye Surgery


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα κανει παλια τις εξετασεις για LASIK και μου ειχαν πει οτι μπορω να κανω απλα βρηκαν καποια πραγματα:

1) Το ματι μου ειναι αρκετα ξηρο και με την επεμβαση τηα ξεραθει ακομα περισσοτερο, αλλα αυτο αντιμετωπιζευται

2) Η κορη του ματιου μου ειναι αρκετα ανοιχτη και συνηθως με την επεμβαση ανοιγει περισσοτερο, επομενως υπαρχει κινδυνος το βραδυ να βλεπεις φωτοστεφανα γυρω απο τα φωτα.

 

Εχει κανενας εμπειρια απο τετοια αποτελεσματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγώ και η γυναίκα μου που κάναμε LASEK πάντως δεν είχαμε κανένα πρόβλημα από αυτά που αναφέρεις. Βέβαια η άποψη του γιατρού και για την LASIK(την κάνει και αυτή) ήταν ότι πάλι δεν θα είχαμε πρόβλημα, οι ούτως ή άλλως πολύ μικρές πιθανότητες για επιπλοκές απλά με την LASEK(και την EpiLASIK που από ότι είδα σαν μέθοδος είναι παραπλήσια με την LASEK αλλά δεν ξέρω αν γίνεται και σε ευρεία κλίμακα(πέραν των ερευνητικών κέντρων δηλαδή) και που μπορείς να βρεις γιατρό να την κάνει)) είναι ακόμα λιγότερες.

 

Άλλα οι προσωπικές εμπειρίες του κάθενα μας δεν λένε και πολλά πράγματα για την περίπτωση σου. Μπορεί να είναι ειδική λόγω της ανατομίας σου ή λόγω πιθανής μακροχρόνιας χρήσης φακών επαφής(νομίζω η ξηροφθαλμία επιδεινώνεται με την χρήση φακών επαφής). Μία γενική εικόνα οι εμπειρίες όλες μαζί προσφέρουν αλλά για τα περαιτέρω βρες έναν γιατρό για τον οποίο έχεις ακούσει καλά λόγια, φρόντισε να είσαι ψύχραιμος την ημέρα της επίσκεψης για να ψυχολογήσεις αν είναι καλός στην δουλειά του(σε όλες τις δουλειές υπάρχουν άριστοι, καλοί και μέτριοι) και κάνε ότι θα σου πει αυτός.

 

Διάβασε τις παραπομπές που έδωσα δύο-τρία post πιο πίσω, είναι πολύ ενημερωτικά και αναλυτικά, έχε και το λεξικό στο χέρι πάντως θα σου χρειαστεί.:).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Εγω παντως ...εστω και οψιμα το αποπφασισα !!!!

 

Εκανα ελεγχο σημερα θα κανω μαγνητικα πεδια μεθαυριο και στις 15/5 λεω να απαλλαγω μετα απο 37 χρονια απο τα γυαλια !!!

 

Δεν τα συνηθισα ποτε !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή επιτυχία Μπαρμπα-Πλάτανε!!!

Παιχνιδάκι θα είναι.

 

Σε μερικά χρόνια θα ακολουθήσω κι εγώ, hopefully χωρίς να χρειαστεί να περάσω το ενδιάμεσο στάδιο των γυαλιών.

 

Περιμένουμε εντυπώσεις και δες αν γίνεται να κρατήσεις το βίντεο της επέμβασης;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικά χρόνια θα ακολουθήσω κι εγώ, hopefully χωρίς να χρειαστεί να περάσω το ενδιάμεσο στάδιο των γυαλιών.

 

 

Ευχαριστω.Πως θα γινει αυτο που λες ????

 

Για το βιντεο θα ρωτησω αν κρατανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω.Πως θα γινει αυτο που λες ????

 

Για το βιντεο θα ρωτησω αν κρατανε...

 

Έχω λίγη μυωπία, ελάχιστα ενοχλητική, αλλά όχι αρκετή για να καταφύγω στη λύση των γυαλιών. Όταν ανέβει λίγο ακόμη, θα το πάρω απόφαση και θα πάω κατευθείαν για λέηζερ. Δε μπορώ να με φανταστώ με τρέντυ γυαλάκι μυωπίας:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω λίγη μυωπία, ελάχιστα ενοχλητική, αλλά όχι για αρκετή για να καταφύγω στη λύση των γυαλιών. Όταν ανέβει λίγο ακόμη, θα το πάρω απόφαση και θα πάω κατευθείαν για λέηζερ. Δε μπορώ να με φανταστώ με τρέντυ γυαλάκι μυωπίας:lol:

 

 

Καταλαβα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω λίγη μυωπία, ελάχιστα ενοχλητική, αλλά όχι αρκετή για να καταφύγω στη λύση των γυαλιών. Όταν ανέβει λίγο ακόμη, θα το πάρω απόφαση και θα πάω κατευθείαν για λέηζερ. Δε μπορώ να με φανταστώ με τρέντυ γυαλάκι μυωπίας:lol:

 

Με το γυαλάκι θα φαίνεσαι πιο σοφιστικέ ;)

Πάντως καλύτερα προτίμησε την λύση των φακών επαφής. Μου φαίνεται λίγο υπερβολικό να καταφεύγουμε σε ακραίες λύσεις (επεμβάσεις-εγχειρίσεις) για μικρά ποσά μυωπίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το γυαλάκι θα φαίνεσαι πιο σοφιστικέ ;)

.

 

Αυτο μπορει να ειναι αληθεια και μου το λενε κι εμενα ολοι αλλα η απαλαγη απο τα γυαλια ειναι υπερανω ολων !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νέος είν' ωραίος ,

αλλά και ο παλιός είναι αλλιώς!

 

Έχετε δίκιο αμφότεροι. Κι εγώ εννοείται πως δεν θα βιαστώ.

 

...και μετά έχει σειρά η εμφύτευση κόμης. Μακριά από μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

...και μετά έχει σειρά η εμφύτευση κόμης. Μακριά από μας!

 

 

Ααααα....Αυτη παρα τα 50 και κατι μου δεν την εχω αναγκη καθολου !!!:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μπορει να ειναι αληθεια και μου το λενε κι εμενα ολοι αλλα η απαλαγη απο τα γυαλια ειναι υπερανω ολων !!!

 

Εγώ φοράω φακούς επαφής εδώ και 10 χρόνια.

Το γυαλί όσο καλό και αν είναι με ενοχλεί, είναι σαν να κουβαλάς ένα βάρος στο πρόσωπο σου καθημερινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα...

 

Εκανα την επεμβαση το μεσημερι.

 

Ανωδυνη εντελως !!!

 

Η οραση μου ακομα δεν εχει επανελθει καλα γιατι νιωθω μια θολουρα μπροστα μου που εχει μειωθει ομως απο το μεσημερι .

 

 

 

Πιο πολλα αυριο που ελπιζω να βλεπω καλυτερα !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...