Προς το περιεχόμενο

Laser Eye Surgery


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλήθεια είναι ότι ούτε το γιατρό μου εμπιστεύομαι και ας με παρακολουθεί από το '99 αλλά ούτε φυσικά το υπόλοιπο team που θα είναι εκεί αφού φυσικά δε το γνωρίζω.

 

Και βέβαια όταν δεν εμπιστεύεσαι θα είσαι αγχωμένος και σφιγμένος. Τι να πω...

Ευτυχώς όλα γίνανε γρήγορα. 

Πέμπτη νομίζω (την προηγούμενη) είπα στον οφθαλμίατρο μου για λέιζερ.

Σήμερα (6μέρες μετά προεγχειρητικές) και πριν το καταλάβω την Παρασκευή θα κάνω λέιζερ.

 

Όσο να πεις εντάξει με το Lasik δε θα καταλάβω και πολλά. Νομίζω στο 10ήμερο πάνω με την Lasik μπορείς κανονικά και να λουστείς και τα πάντα οπότε εντάξει δε θα προλάβεις να καταλάβεις και πολλά από την όλη διαδικασία. Όλα στριμώχτηκαν μέσα στον Φλεβάρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μα τι σου γράφω παραπάνω...

Δεν υπήρχαν φακοί επαφής για την περίπτωση μου. Μόνο παραγγελία ετήσιοι πανάκριβοι.

 

Γυαλία υπολογιστή και με το ζόρι στην σχολή και όλη την άλλη μέρα την πάλευα χωρίς γυαλιά. Γιαυτό και το αριστερό τεμπέλιαζε γιατί χωρίς τα γυαλιά τα δύο μάτια ήταν σε ανισορροπία και το πιο δυνατό έκανε όλη τη δουλειά. 

 

Πιθανόν αν φορούσα γυαλιά όλη μέρα ή γυαλιά/φακούς να μην είχα τέτοιο θέμα...

 

Τα μάτια μου είναι σε καλή κατάσταση λόγω του ότι δε φόρεσα ποτέ φακούς αλλά πολύ ταλαιπωρημένα επειδή δε φορούσα γυαλιά και τα κούραζα.

 

Μεταξύ μας είδα τις εξετάσεις πάχους κερατοειδή που είχε μια κλίμακα για το από που είναι ασφαλής η lasik (παρόλο που δεν είχα ιδέα ήταν εύκολο έδειχνε το μάτι και διάφορα νούμερα για διάφορα σημεία του ματιού κέντρο πάνω κάτω δεξιά κτλ) και δεξία μια στήλη που έδειχνε τις τιμές όπου θα ήταν επικίνδυνο και από ότι είδα ήμουν ΟΚ γιατί έναν φόβο τον είχα ότι αυτοί για τα λεφτά θα σε έβαζαν άνετα και ας ήσουν ακατάλληλος...

 

Εντωμεταξύ τόσα χρόνια επειδή δάκρυζε το μάτι μου (ναι το ένα μόνο) έλεγα έχω ξηροφθαλμία και μου λέγαν δεν έχεις. Τελικά δάκρυζε μόνο όταν δε φορούσα γυαλιά και ζοριζόταν πολύ το καημένο το δεξί γιαυτό είχα και το παράδοξο ότι δάκρυζε πάντα ΜΟΝΟ το δεξί...

 

Άντε να τα λύσουμε όλα αυτά γιατί κατά τον Οκτώβρη θέλω να πάω και στρατό και δεν τα ήθελα τα γυαλιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μααλιστααααα.Δυσκολη περιπτωση δλδ.

Στο ειπα επειδη φορουσα φακους και την εκανα καμια 15μερες μετα την επισκεψη στον οφθαλμιατρο γιατι ετσι περνουν σωστες μετρησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω τώρα ας μου μηδενίσουν τους βαθμούς και αν το μάτι συνεχίσει να τεμπελιάζει και ταυτόχρονα αυτό μου δυσκολεύει την όραση τότε θα δούμε πως θα το φτιάξουμε. Κάτι μου είπε χθες όταν είδε πως το αριστερό ήταν 8/10 ότι θα προσπαθήσει να το διορθώσει όσο  μπορεί με το λέιζερ αλλά δεν κατάλαβα...

 

Γαμώτο δεν ξέρω κανέναν τους πλην του δικού μου ο οποίος είναι guest, συνεργάζεται απλά με την κλινική και σήμερα δεν ήταν καν εκεί... Πολύ σπάσιμο...

 

Αλλά 2000€ ήταν από τις ακριβότερες αν όχι η ακριβότερη τιμή που πήρα από κέντρο όταν έκανα έρευνα αγοράς για τους βαθμούς μου οπότε αν δε μου τα μηδενίσουν όλα όπως με διαβεβαίωσε με περισσή σιγουριά ο οφθαλμίατρος μου θα τους βάλω να κάνουν διορθωτική. Αλλά το θέμα είναι να μη μπλέξεις και να πετύχει με την πρώτη...

 

Λογικά Παρασκευή δε θα ανοίξω καν υπολογιστή ούτε Σάββατο οπότε εντυπώσεις την Κυριακή.

Ευτυχώς δεν έχω υποχρεώσεις καθώς μόλις τελείωσα την σχολή και ακόμα δεν δουλεύω οπότε θα αναρρώσω με την ησυχία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια γνωστος μου ισχυριζεται στον περιγυρο οτι λογω στρεςς εσπασε ενα αγγειο στο ματι του και κοντεψε να τυφλωθει μαλλον τρολαρει ασχημα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να πάθω κανένα εγκεφαλικό; Βαλτοί είστε όλοι; Είμαι λιγότερο από 48 ώρες πριν την επέμβαση...



Οκ έχω φάει και βαριά και μου προκάλεσες αναγούλα και κόμπους στο στομάχι...

τσ τσ τσ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και εγώ έκανα 2 βουβωνοκήλες μέσα σε διάστημα 9 μηνών πέρσι αλλά αγχώθηκα λιγότερο και τις έκανα με τοπική.

Αλλά τα μάτια μου...

μπρρρρ

τα χρειάζομαι...



Είχα κάνει και εγώ για στραβισμό μικρός πολύ μικρός...

Δε θυμάμαι τίποτα.

Μου έμεινε λίγος στο αριστερό που όμως δε φαίνεται και είναι δυνητικός δηλαδή εμφανίζεται ύπο περιπτώσεις ειδικά όταν είμαι τέρμα κουρασμένος μετά από πολύ ώρα στον υπολογιστή και δε μπορώ να εστιάσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά την έκανα την επέμβαση την Παρασκευή στις 1 το μεσημέρι.

Και μόλις πριν λίγο έκατσα ξανά στον υπολογιστή και δε με βλέπω για πολύ ώρα.

 

Εντυπώσεις: 

 

Τι να πω μπορεί να με πείτε χέστη αλλά με το που μπήκα στο "χειρουργείο" φρίκαρα.

Ήθελα να φύγω τρέχοντας και σκεφτόμουν "τι πάω να κάνω μόνο και μόνο γιατί δε γουστάρω τα γυαλιά..."...

 

Η επέμβαση όχι δεν πόνεσε. Και αν τους είχα πιστέψει ότι δε θα πονέσω και δε σφιγγόμουν δε θα είχα καν ενοχλήσεις από τον βλεφαροδιαστολέα...

 

Μετά τσούξιμο τσούξιμο πάρα πολύ να θες να τα τρίψεις να τα σφίξεις να να να και αυτοί να σου λένε ΜΗ τα ακουμπήσεις ΜΗ τα τρίψεις ΜΗ τα κλείσεις με δύναμη μη μη μη και εγώ να χτυπιέμαι από το απίστευτο τσούξιμο που είχα μέχρι που μου έβαλε τις αναισθητικές για να δει το μάτι και ηρέμησα κάπως.

 

Την ίδια μέρα το απόγευμα ήμουν κάπως καλύτερα αλλά αρκετά ευαίσθητος στο φως και δε μπορούσα να κοιμηθώ γιατί εγώ πάντα κοιμάμαι πλάι και τώρα έπρεπε να την βγάλω ανάσκελα...

 

Συμπλήρωση: Το μεσημέρι που πέρασε το αναισθητικό για κάποιο λόγω ένιωθα να μου καρφώνουν μαχαίρια οπότε έβαλα αρκετό αναισθητικό σε σταγόνες που όμως δεν ξαναχρειάστηκα...

 

Την επόμενη πήγα στον οφθαλμίατρο αλλά δεν μπορώ να πω ότι έβλεπα στον φωτεινό πίνακα όπως θα περίμενα αλλά είχαν περάσει και λιγότερο από 24 ώρες. Τα μάτια μου όλη μέρα θόλωναν ξεθόλωναν ξεραινόταν κτλ

 

Το βραδάκι βγήκα και για καφέ όπου έβλεπα αρκετά καλά μακριά και θόλωνα κοντά!!!

Υπολογιστή - τηλεόραση ούτε για αστείο τα μάτια μου ξεραινόταν αμέσως και πονούσαν.

Σήμερα που ήταν ουσιαστικά 4η μέρα έβλεπα κανονικά τηλεόραση όλο το πρωί μιας που είχα βαρεθεί για τα καλά και τώρα άνοιξα λίγο και υπολογιστή.

 

Γενικά πάντως τα μάτια θέλουν συνεχώς σταγόνες. Τώρα που γράφω βλέπω ακριβώς τι γράφω στο laptop χωρίς γυαλιά φυσικά (άλλωστε δε θα βοηθούσαν οι παλίοι μου βαθμοί) απλά βλέπω θολά.

 

Δεν ξέρω ακόμα αν και πόσοι βαθμοί μου έμειναν θα μάθω την Πέμτπη που θα έχει περάσει περίπου βδομάδα και θα έχει στρώσει υποτίθεται...

 

Από ότι έμαθα ακόμα και να μείνουν βαθμοί δεν γίνεται διορθωτική-συμπληρωμάτική πριν περάσουν 6μήνες-1χρόνο όπως ας πούμε γίνεται στην prk στον μήνα πάνω. Γιατί το flap μου λέει είναι δύσκολο να ξαναανοιχτεί ακριβώς το ίδιο...

 

Οπότε ότι κάναμε κάναμε και μετά από ένα χρόνο άντε τρέχα κυνήγα τους αν σου έμειναν βαθμοί.

Πάντως κατα διαστήματα που ξεθόλωνε το μάτι όταν ήμουν έξω είχα πολύ τέλεια ευκρίνεια καλύτερη και από ότι είχα παλαιότερα με γυαλιά (η ιδέα μου;)...

 

Την 2η μέρα είδα και μερικά αιματώματα στο μάτι, κάτι περιοχές κόκκινες που μου λέει θα απορροφηθούν σε λίγες μέρες και ειδικά στο δεξί είναι βαθύ και μεγάλο στο κάτω μέρος και αυτό ειδικά θέλει πολύ ενυδάτωση αλλιώς το νιώθω στεγνό...

 

Τώρα το αν μετάνιωσα...

Αν είχα την επιλογή να φοράω φτηνούς φακούς επαφής ίσως και να μη το έκανα.

Αλλά όταν έχεις αστιγματισμό με υπερμετρωπία η επιλογή φακοί είναι ιδιαίτερα ακριβή οπότε μάλλον δεν μετάνιωσα...ακόμα...

 

Πάντως πιστεύω ήταν μεγάλη ταλαιπωρία για τα μάτια οπότε σίγουρα προσοχή στις ακτινοβολίες και γυαλιά ηλίου.

 

Καλά χαρά φυσικά όταν πήγα τα γυαλιά ηλίου στον οπτικό μου και μου λέει "θα αλλάξουμε τους βαθμούς;" και του λέω όχι "θα τους μηδενίσουμε"...

 

Ε τόσα χρόνια ακομα και τα γυαλιά ηλίου ειδική παραγγελία με υπερμετρωπίες αστιγματισμούς επιτέλους.

Και τώρα που γράφω συνεχώς θέλω να απλώσω το χέρι να πάρω τα γυαλιά (οράσεως)...

Η συνήθεια...

 

Άντε καλή μας ανάρρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να πάθω κανένα εγκεφαλικό; Βαλτοί είστε όλοι; Είμαι λιγότερο από 48 ώρες πριν την επέμβαση...

 

Οκ έχω φάει και βαριά και μου προκάλεσες αναγούλα και κόμπους στο στομάχι...

τσ τσ τσ 

Μην αγχωνεσαι...Ολα θα πανε καλα !!!! Την ιδια μερα της επεμβασης εστω με καποια δυσκολια ενος 12ωρου εγραφα εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μυωπία είναι στην κρίση του γιατρού να σου αφήσει. Αυτό που κάνουν είναι να την αφήσουν στο 0.5 ώστε να μην γυρίσει σε υπερμετροπία όταν θα εμφανιστεί η πρεσβυωπία. Και μένα τόσο νομίζω μου το άφησε το οποίο πρακτικά είναι 0. Μόνο πιλότος δεν μπορείς να γίνεις.

Κι εγώ είχα αρκετό άγχος και το χαπάκι που μου δωσαν δεν έκανε τίποτα. Μάλιστα το δεξί μάτι δεν έλεγε να μείνει ανοικτό και μου χαν τεντόσει το πιαστράκι όσο δεν πάει, Ήταν το μόνο που με ενοχλούσε σε όλη την επέμβαση. Τσούξιμο δεν είχα καθόλου αλλά για κάποιες μέρες και μένα με τσιμπούσαν τα μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που γράφω λίγο εκτός ροής, επειδή είδα μιλάτε για Θεσσαλονίκη, αν μπορείτε λέτε πάλι τις τιμές για την επέμβαση;Μήπως έχουν πέσει λόγο κρίσης και είναι "ευκαιρία" για κάποιον που θέλει να το κάνει;

 

Έχω μυωπία 1,5+1,75. Στο πρώτο μάτι έχω και 0,5 αστιγματισμό (νομίζω δεν είμαι σίγουρος B)  δίπλα απτο 0,5 γράφει και ένα 600  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που γράφω λίγο εκτός ροής, επειδή είδα μιλάτε για Θεσσαλονίκη, αν μπορείτε λέτε πάλι τις τιμές για την επέμβαση;Μήπως έχουν πέσει λόγο κρίσης και είναι "ευκαιρία" για κάποιον που θέλει να το κάνει;

 

Έχω μυωπία 1,5+1,75. Στο πρώτο μάτι έχω και 0,5 αστιγματισμό (νομίζω δεν είμαι σίγουρος B)  δίπλα απτο 0,5 γράφει και ένα 600  )

 

 

Αυτο ειναι γενικοτερο και οχι μονο στη Θεσσαλονικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά έχουν πέσει οι τιμές. Από γιατρό σε γιατρό θα ακούσεις άλλες καθώς ο καθένας συνεργάζεται με άλλη κλινική και παίρνει άλλα ποσοστά. Εγώ όταν έψαχνα είχα βρει και με 1200€ για prk όμως που είναι πιο φτηνή και 1600€ για lasik αλλά τελικά έδωσα 2000€ που τα θεωρώ πολλά γιατί και καλά ήταν καλό το κέντρο (ένα στην ερμού) και τα τελευταία μηχανήματα γρήγορα λέιζερ και Femtosecond κτλ κτλ...

 

Η αλήθεια είναι πως βάζω τόσες σταγόνες μεσα στη μέρα που δεν έχω καταφέρει να δω καθαρά να δω πόσο καλά βλέπω. Μονίμως τα μάτια μου είναι υγρά αφού μου είπε για 1 βδομάδα να μη τα τρίβω-βρέχω και έτσι το μόνο που κάνω είναι να τα τιγκάρω στις σταγόνες τις οποίες δεν σκουπίζω καν οπότε μονίμως είναι υγρά με αποτέλεσμα να μη βλέπω καθαρά...

 

Πάντως ακόμα και έτσι βλέπω πολύ καλύτερα τώρα που γράφω αφού σίγουρα ρίξαμε τον αστιγματισμό που τα θόλωνε όλα και άφηνε σκιές κτλ...

 

Λογικά την Πέμπτη που θα ξαναπάω (6η μέρα) θα δούμε ακριβώς τι κάναμε.

Μακάρι να μην έμεινε κάτι. Για 0.5 μυωπία ΟΚ ας άφησε καθώς εγώ είχα υπερμετρωπία οπότε αν δυνητικά ανέβει η υπερμετρωπία θα ισοσταθμίσει το μισό της μυωπίας...

Ίσως δηλαδή να άφησε και επίτηδες λίγη μυωπία.

 

Αλλά αστιγματισμό δε θέλω καθόλου. Ούτε μισό ούτε τίποτα. Ο αστιγματισμός μου ήταν σταθερός τα τελευταία 2.5 χρόνια οπότε ελπίζω να τον μηδένισε όλο.

 

Η τιμή ακριβή αλλά εντάξει λέω μια φορά την κάνεις αυτή την επέμβαση (ελπίζω) και θα βλέπεις μέχρι να βγάλεις πρεσβυωπία αλλά και όταν βγάλεις πρεσβυωπία πάλι καλύτερα θα είσαι από το να είχες τότε να φοράς πολυεστιακά για να καλύψεις μυωπίες, αστιγματισμούς και πρεσβυωπίες...

 

Οπότε προσοχή στον γιατρό κυρίως, βρείτε παλιές μετρήσεις και δείτε πως πάνε τα μάτια σας.

Αυτός δεν τα κρατούσε κάπου γραμένα (κακό αυτό) ευτυχώς εγώ είχα όλες τις μετρήσεις και είδα πως εξελισσόταν τα μάτια μου και πως είχα μόνο 0.25 διαφορά στα 2.5 χρόνια.

 

Αλλά είναι σημαντικό να είναι σταθεροί οι βαθμοί και να είναι οι σωστοί γιατί αυτοί θα περαστούν στο μηχάνημα. 

Και γενικά διορθωτική στο lasik δεν παίζει πριν περάσουν 6+ μήνες οπότε για όσους έχουν πολλούς βαθμούς ας προτιμήσουν prk.

Ο πατέρας μου που είχε 7+ είχε κάνει 3-4 φορές prk γιατί μιλάμε και για το 1999 αλλά παρόλα αυτά τα μάτια του ακόμα σούπερ.

 

Απλά νομίζω prk στο μήνα αναρρώνει το μάτι και μπορείς να κάνεις άμεσα συμπληρωματική - διορθωτική...

Πάντως ο δικός μου οφθαλμίατρος ούτε να ακούσει για prk...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...