Προς το περιεχόμενο

Laser Eye Surgery


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ έχω κάνει laser.

 

3 χρόνια μετά, η μυωπία μου από 0 που έγινε στη εγχείρηση, έχει γίνει περίπου 0,25 στο ένα, και 0,5 στο άλλο, δλδ δεν χρειάζομαι καν γυαλιά.

 

Καλό είναι η επέμβαση να γίνετε μετά τα 18 (έχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη του σώματος).

 

εγω δεν εχω κανει laser (αν και θελω) και ο λογος ειναι οτι μεχρι και τα 25 μου η μυωπια σταθερα ανεβαινε καθε δυο χρονια 0,25 με 0,5 βαθμο. Τα τελευταια 2 χρονια μου ειναι σταθερη.

Και περιμενω ακομα να την κανω διοτι στην οικογενεια μου το ιστορικο μας λεει οτι εως τα 28 περιπου ειναι η ηλικια που πλεον δεν ανεβαινει αλλο.

Στον θειο μου και στην μανα μου στα 28 τους σταματησε να ανεβαινει.

 

Οποτε τα 18 χρονια που λες φιλε desolatorXT μου ακουγονται παρα πολυ αισιοδοξα (για την δικια μου περιπτωση τουλαχιστον). Και πιστευω οτι σε αρκετους ακομα θα ανεβαινει και μετα τα 18 εως και τα 22-23 περιπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ισχύει οτι μετά το χειρουργείο το μάτι γίνεται ύπερ-ευαίσθητο?

γιατί κάτι τέτοιο είπε ένας σ'έναν φίλο μου και μου την δίνει όταν διαδίδουν ανακρίβειες/μύθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχύει οτι μετά το χειρουργείο το μάτι γίνεται ύπερ-ευαίσθητο?

γιατί κάτι τέτοιο είπε ένας σ'έναν φίλο μου και μου την δίνει όταν διαδίδουν ανακρίβειες/μύθους.

 

Όχι δεν ισχύει αυτό, το μάτι είναι υπερ ευαίσθητο μετα το χειροθργίο για 2-3 μέρες, όχι οτι θα πάθει κάποια βλάβη αν πέσει ήλιος πάνω του κτλπ μετά το χειρουργείο, απλά εσύ πονάς, αν δοκιμάσεις κάτι τέτιο.

 

Επίσης από την εγχείρηση και μετά (για μεγάλο διάστημα) το μάτι σου θα έχει μικρότερη ποσότητα δακρυών απο το κανονικό. Αποτέλεσμα ξηρότητα/φαγούρα στο μάτι ή κοκίνισμα μερικές φορες, αλλα όχι κάτι το τόσο ιδιαίτερο. Γ αυτό θα πέρνεις τεχνητά δάκρυα σε σταγόνες για 1-2 μήνες. Αλλά κ πάλι ίσως αργότερα μείνει σε πολύ μικρό βαθμό το πρόβλημα.

 

Αυτά πάντα από την δική μου εμπειρία που έκανα την επέμβαση.

 

εγω δεν εχω κανει laser (αν και θελω) και ο λογος ειναι οτι μεχρι και τα 25 μου η μυωπια σταθερα ανεβαινε καθε δυο χρονια 0,25 με 0,5 βαθμο. Τα τελευταια 2 χρονια μου ειναι σταθερη.

Και περιμενω ακομα να την κανω διοτι στην οικογενεια μου το ιστορικο μας λεει οτι εως τα 28 περιπου ειναι η ηλικια που πλεον δεν ανεβαινει αλλο.

Στον θειο μου και στην μανα μου στα 28 τους σταματησε να ανεβαινει.

 

Οποτε τα 18 χρονια που λες φιλε desolatorXT μου ακουγονται παρα πολυ αισιοδοξα (για την δικια μου περιπτωση τουλαχιστον). Και πιστευω οτι σε αρκετους ακομα θα ανεβαινει και μετα τα 18 εως και τα 22-23 περιπου.

 

Εγώ έκανα στα 16,5 την επέμβαση, ειμαι 19,5 και έχω ανέβει 0.25 όπως είπα σε διάστημα 3 ετών.

 

Η μυωπία δημιουργείτε όταν ψηλώνει το άτομο, όταν μεγαλώνει το σώμα μερικές φορές το μάτι, ενώ μεγαλώνει και αυτό, δεν μεγαλώνει ομαλά με αποτέλεσμα να έχουμε "αλοιώσεις" αλλα΄γη της θέσης του κερατοειδούς κτλπ, οπότε το άτομο δεν βλέπει σωστά. (αυτά πολυ χονδρικά, για την μυωπία)

 

οπότε όταν σταματήσεις να ψηλώνεις δεν θα ξανανεβεί η μυωπία σου. Δλδ γυρω στα 18-20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μυωπία δημιουργείτε όταν ψηλώνει το άτομο, όταν μεγαλώνει το σώμα μερικές φορές το μάτι, ενώ μεγαλώνει και αυτό, δεν μεγαλώνει ομαλά με αποτέλεσμα να έχουμε "αλοιώσεις" αλλα΄γη της θέσης του κερατοειδούς κτλπ, οπότε το άτομο δεν βλέπει σωστά. (αυτά πολυ χονδρικά, για την μυωπία)

 

οπότε όταν σταματήσεις να ψηλώνεις δεν θα ξανανεβεί η μυωπία σου. Δλδ γυρω στα 18-20.

 

Αυτο που λες δεν ειναι γενικος κανονας.

 

Εγω σταματησα να ψηλωνω στα 15 μου χρονια (και μαλιστα απο 13 ετων εως 15 ψηλωσα πααρα πολυ αποτομα και μετα τελος).

Η μυωπια μου ομως ανεβαινε ως τα 25 (το αστειο ειναι οτι ενω ειχα λιγη απο τα 11, μου ανεβηκε πολυ αποτομα στα 16-18 ).

 

Αν ισχυε σε 'μενα τουλαχιστον αυτο που λες θα επρεπε να μου ανεβει πολυ αποτομα στα 13-15 και οχι στα 16-18 μου χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια γιατί παίρνετε τις εξαιρέσεις του κανόνα? ο γενικός κανόνας είναι ότι η παιδική μυωπία του δημοτικού σταματάει μέχρι τα 20.

 

εγώ ξέρω άτομο που ψήλωσε 10 πόντους! αφού τελειωσε το σχολειό!

 

αυτό όμως είναι κάπως σπανια περίπτωση γιατί αν δεις την σχετική κλίμακα ύψους και ηλικίας θα παρατηρήσεις ότι μέχρι τα 18-20 ψηλώνει το αγόρι και η ταχύτητα είναι ελαχιστη.

 

diagram1b.GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Και μιας και σε λιγες μερες μπαινω χειρουργειο να κανω την επεμβαση απο πρωτο χερι θα σας πω εντυπωσεις.

Ερωτηση σε οσους εχουν κανει ειναι αληθεια οτι την στιγμη της επεμβασεις αρχιζει και μυριζει λιγο καμμενο?Πλακα θα εχει.Απο πολυ κοντινο ατομο εχω μια τετοια εμπειρια.Αντε να το διαπυστωσω και μονος μου.

Καλη μου τυχη. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και σε λιγες μερες μπαινω χειρουργειο να κανω την επεμβαση απο πρωτο χερι θα σας πω εντυπωσεις.

Ερωτηση σε οσους εχουν κανει ειναι αληθεια οτι την στιγμη της επεμβασεις αρχιζει και μυριζει λιγο καμμενο?Πλακα θα εχει.Απο πολυ κοντινο ατομο εχω μια τετοια εμπειρια.Αντε να το διαπυστωσω και μονος μου.

Καλη μου τυχη. :D

 

Ισχύει αυτό με το καμμένο...

 

Καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες δεν ειναι γενικος κανονας.

 

Εγω σταματησα να ψηλωνω στα 15 μου χρονια (και μαλιστα απο 13 ετων εως 15 ψηλωσα πααρα πολυ αποτομα και μετα τελος).

Η μυωπια μου ομως ανεβαινε ως τα 25 (το αστειο ειναι οτι ενω ειχα λιγη απο τα 11, μου ανεβηκε πολυ αποτομα στα 16-18 ).

 

Αν ισχυε σε 'μενα τουλαχιστον αυτο που λες θα επρεπε να μου ανεβει πολυ αποτομα στα 13-15 και οχι στα 16-18 μου χρονια.

 

Το μάτι είναι το μόνο όργανο του ανθρώπινου σώματος που δε μεγαλώνει από τη γέννηση εώς το θάνατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι αποφασισμένος να την κάνω κι εγώ τώρα. Ο γιατρός μου είπε ότι επειδή ασχολούμαι με πολεμικές τέχνες κτλ, καλύτερα είναι να κάνω λέει τον κλασικό τρόπο prk, ο οποίος είναι πιο επώδυνος και στον οποίο χρειάζεται περισσότερο χρόνο να αποκατασταθεί η όραση. Τί ξέρετε γι' αυτή την μέθοδο;

 

Πολύ καλά σου είπε ο γιατρό σου. Το μειονέκτημα της PRK σε σχέση με τη lasik είναι οτι χρειάζεται μια εβδομάδα αποθεραπείας και έχει πόνο(ενώ η LASIK όχι).

Αν δε σε ενοχλεί αυτό, η PRK είναι μακράν πιο ασφαλής μέθοδος γιατί η διόρθωση γίνεται στην επιφάνεια του ματιού(αφού πρώτα αφαιρεθεί το επιθήλιο το οποίο αναπλάθεται).

Στη lasik αντιθέτως, κάνουν ένα flap στο κερατοειδή(κόβουν ένα τμήμα κερατοειδούς), δουλεύουν μέσα από αυτό και ξανακλείνουν το flap-το τμήμα κερατοειδούς που αφαίρεσαν (χωρίς ράμματα, εννοείται).

Οπως καταλαβαίνεις, αυτό το τμήμα ποτέ δε κολλάει πάνω στο μάτι όπως ήταν πριν. Παντα θα είναι σαν ξεχωριστό τμήμα.

Επομένως, με ένα ισχυρό χτύπημα(γι'αυτό ο γιατρός σου σου είπε για τις πολεμικές τέχνες) το flap μπορεί να ξεκολλήσει και να χρειαστείς μεταμόσχευση κερατοειδούς, πράγμα το οποίο δε θες! :)

Βέβαια σε πολύ υψηλά διαθλαστικά σφάλματα(>10D) η μέθοδος PRK δεν εφαρμόζεται(ελπίζω!!!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μάτι είναι το μόνο όργανο του ανθρώπινου σώματος που δε μεγαλώνει από τη γέννηση εώς το θάνατο.

 

In fact, we've heard the eye is the only body part that remains the same size from birth until death. However, after doing a little research, we discovered this is more rumor than fact.

According to several sites, a typical newborn's eye is around 18 millimeters in diameter. When you are an infant, the size increases to 19.5 millimeters. A fully grown adult's eye measures 24-25 millimeters. This page on eye anatomy points out that a fully developed eyeball is about two-thirds the size of a ping-pong ball.

 

This means a human eye grows only about 28% over the course of its life. Fish supposedly have the ability to increase their eye size "steadily over the course of their entire lives," a talent lost on us "superior" Homo sapiens.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω και σε αυτήν την συζήτηση κάποια links προς ενημέρωση(προκύψανε κατόπιν έρευνας από αυτήν http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=201308 την συζήτηση) και θεωρώ ότι έχουν ενδιαφέρον για αυτούς που θέλουν να ψάξουν το θέμα.

 

http://www.usaeyes.org/lasik/faq/lasik.htm

http://www.usaeyes.org/lasik/faq/lasek.htm

http://www.usaeyes.org/lasik/faq/epi-lasik.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντελως φιλικα,αλλα πριν ενα μηνα ακουσα απο φιλο μου οτι δεν προκειται να κανει ποτε lazer στο ματι(φοραγε γυαλια και του περασε απο το μυαλο)γιατι εμπειστος γιατρος του αποκαλυψε οτι μετα απο καποια χρονια καθως μεγαλωνει ο ανθρωπινος οργανισμος αναπτυσσεται και ο οφθαλμος με αποτελεσμα αν εχει υποστει επεμβαση το ματι να παρατηρουνται συνεπειες οπως εντονος καταρρακτης.Δεν το λεω για να φερω ανησυχιες,αλλα καλο θα ηταν ο καθε ενδιαφερομενος να το εξετασει πιο λεπτομερες.Αλλωστε δεν γνωριζω αν υπαρχουν τιποτα εγγυησεις μετα απο επεμβαση με lazer που να εξασφαλιζουν την ομαλη αναπτυξη του οφθαλμου με το περασμα των χρονων.Αν κανω καποιο λαθος παρακαλω επισημανετε μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να κάνεις λάθος, μπορεί και όχι, μπορεί και ο έμπιστος γιατρός απλά να μην κάνει τέτοιες επεμβάσεις και από το να χάσει τις επισκέψεις και ίσως τις μίζες από τα γυαλιά να σκορπάει λίγο MUD και ότι πιάσει. Το θέμα έχει καλυφθεί και από άλλους συμφορουμίτες οπότε διάβασε και λίγο πιο πίσω. Μερικά πράγματα δεν μπορούν να αποδειχθούν σε χρονικό διάστημα που να είναι για όλους εύλογο, τα μάτια δεν είναι όλα ίδια και κατ'επέκταση το αποτέλεσμα μιας επέμβασης και ο καθένας πρέπει να πάρει την απόφαση μόνος του. Αντέχεις τα γυαλιά ή όχι ή αν τα αντέχεις σήμερα θα τα αντέχεις και μετά από 5 ή 10 χρόνια? Οικονομικά συμφέρει αν υπολογίσεις σε μακροχρόνια βάση πόσα δίνεις για γυαλιά και επισκέψεις στον γιατρό. Η ποιότητα ζωής με και χωρίς γυαλιά δεν συγκρίνεται. Αλλά αν είναι να σε φάει το άγχος για το αν θα αντιμετωπίσεις μία μέρα πρόβλημα ή ο γιατρός που έχεις βρεί δεν σου εμπνέει απόλυτη εμπιστοσύνη μην το επιχειρήσεις. Η απόφαση είναι του κάθενος αφού βάλει στην ζυγαριά τα υπέρ και τα κατά της κάθε περίπτωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...