Προς το περιεχόμενο

Στο πλευρό της Ελλάδας οι Anonymous του διαδικτύου


departed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε εχει ο πεταλωτης λογαριασμο στο insomnia?

 

καλως ηλθατε στην παρεα μας κυριε εκπροσωπε......

Off topic Είδηση της τελευταίας στιγμής Πεταλωτής είναι αποκλεισμένος μέσα σε ΚΑΠΗ από ηλικιωμένους , άρε περήφανα γερατειά :-D

 

Στο θέμα μας τώρα τι να πληρώσουμε το τοκογλυφικούς τόκους που μας έχουν βάλει ???

Οχι στο ΔΝΤ και άμα γουστάρουν , άλλωστε αν χρεοκοπήσουμε κινδυνεύουν και οι δανειστές μας !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με ποιόν τρόπο θα βελτιωνόταν η παιδεία

Μερικές ιδέες που μου έρχονται πρόχειρα.

1) Ηλεκτρονική διαχείριση των χρηματοοικονομικών θεμάτων των σχολείων και των ιδρυμάτων. Κι όταν λέω ηλεκτρονική εννοώ τα κονδύλια και ότι λεφτά δίνει το υπουργείο σε κάθε σχολείο να κινούνται αποκλειστικά μέσω του διαδικτύου. Να μην μπορεί το κάθε τσογλάνι που αναλαμβάνει διευθυντής να σηκώνει λεφτά του σχολείου χωρίς να φανεί.

2) Ελεύθερο λογισμικό ΠΑΝΤΟΥ. Νομίζω δε χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση.

3) Περικοπές απ'το στρατιωτικό προϋπολογισμό και αύξηση των δαπανών για τη παιδεία.

4) Έλεγχος και αξιολόγηση καθηγητών.

5) Λιγότερη γραφειοκρατία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας λαός πάντα περνάει από φάσεις ακμής και παρακμής, δυστηχώς εμείς ζούμε την παρακμή αλλά αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να εκμηδενίζουμε αυτό που είμαστε.

Είμαστε ένας λαός που έχει αντέξει τόσα και τόσα στο πέρασμα των χρόνων και δεν κινδυνεύουμε από κανένα ΔΝΤ ο μόνος κίνδυνος είναι να αποκοπούμε από αυτό που είμαστε πραγματικά.

Στην Ελλάδα δυστηχώς έχει κυριαρχήσει η άποψη ότι στο εξωτερικό είναι καλύτερα ότι γενικά οι ξένοι είναι καλύτεροι μια τεράστια ξενομανία που δυστηχώς οφείλεται στις κυβερνήσεις από τον εμφύλιο και μετά.

Ο έλληνας υποβιβάζει την ιστορία του υποβιβάζει τη γλώσσα του δηλαδή υποβιβάζει τον εαυτό του.

Αυτή τη στιγμή πολλοί νομίζουν ότι φτάσαμε στον πάτο και τελειώσαμε, εγώ βλέπω ιστορική ευκαιρία για νέα αρχή που θα σβήσει γενικά τα πεπραγμένα της μεταπολίτευσης.

 

Ισχύει νομίζω και το αντίθετο. Επαναπαυόμαστε στην Ιστορία και αδιαφορούμε για το τώρα.

Θέλω να πω πως νομίζοντας ότι είμαστε άξιοι για την Ιστορία μας και μόνο δεν προσπαθούμε να γίνουμε άξιοι(παραγωγικοί) στο σημερινή πραγματικότητα. Ακόμα και αυτός που δεν ξέρει ιστορία μιλάει για την ιστορία της Ελλάδας επαινετικά λες και την έφτιαξε ο ίδιος και ο γιός του.

 

Σίγουρα η Ιστορία της Ελλάδας ήταν πολύ σημαντική για όλη την ανθρωπότητα. Όμως τώρα δεν είμαστε οι Έλληνες του τότε. Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε λοιπόν είναι να παραδειγματιστούμε για να αξιοποιήσουμε την Ιστορία που τόσο (σωστά) επαινείται από όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει νομίζω και το αντίθετο. Επαναπαυόμαστε στην Ιστορία και αδιαφορούμε για το τώρα.

Θέλω να πω πως νομίζοντας ότι είμαστε άξιοι για την Ιστορία μας και μόνο δεν προσπαθούμε να γίνουμε άξιοι(παραγωγικοί) στο σημερινή πραγματικότητα. Ακόμα και αυτός που δεν ξέρει ιστορία μιλάει για την ιστορία της Ελλάδας επαινετικά λες και την έφτιαξε ο ίδιος και ο γιός του.

 

Σίγουρα η Ιστορία της Ελλάδας ήταν πολύ σημαντική για όλη την ανθρωπότητα. Όμως τώρα δεν είμαστε οι Έλληνες του τότε. Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε λοιπόν είναι να παραδειγματιστούμε για να αξιοποιήσουμε την Ιστορία που τόσο (σωστά) επαινείται από όλους

 

 

Ενας λαός που έχει περάσει όλα τα δεινά. Τα τελευταία 100 χρόνια έχουμε περάσει 2 βαλκανικούς, 2 παγκόσμιους έναν εμφύλιο, ασταθές πολιτικό σκηνικό μέχρι το 1967, μία χούντα.

Εχουμε σταθερό πολιτικό σκηνικό από το 1974 το οποίο αποσταθεροποιήθηκε.

Είναι λίγο το ότι είμαστε και σε αυτή την κατάσταση που είμαστε και σήμερα; Πάλι καλά να λες.

Βρές μου άλλον λαό που να έχει περάσει όλα αυτά και να είναι στο επίπεδο που είμαστε εμείς σήμερα.

Ολα συμβαίνουν γιατί το υπέδαφος μας είναι πάμπλουτο και γενικά έχουμε μια χώρα που μπορεί να μας θρέψει χωρίς να κοπιάσουμε και πολύ.

Ο Γερμανός για να φάει πρέπει να δουλεύει στο εργοστάσιο ενώ ο Ελληνας μπορεί απλά να περιμένει να πιάσει το ψάρι...αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Καταλάβετε το η χώρα μας είναι φιλέτο, μαγαζί γωνία και πρέπει να είμαστε έξυπνοι και οξυδερκείς για να διατηρήσουμε τα κεκτημένα μας.

Σταματήστε να υποβιβάζετε τους εαυτούς σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@KilliK ΑΠο το να κράζεις...βγες σε καμία πλατεία όπως κάνουμε άλλοι τόσοι κάθε μέρα.

Πολύ απλά μπορείς να κάνει timeless ping στην σελίδα του δντ,και να πας σε μια πλατεία.

 

 

Nαι KilliK !

 

Βγες στην πλατεια να πιεις καφε , να παιξεις με το laser σου , να γνωρισεις και κανα γκομενακι , οπως κανουνε τοσοι και τοσοι καθε μερα.

 

Βγες να κανεις μια τρυπα στο νερο , KilliK .

 

οι ποιοι;

 

εντωμεταξυ εχουν παρει χαμπαρι οτι οι ΔΝΤ και ΕΕ αυτη την στιγμη πληρωνουν τους μηνιαους λογαριασμους της Ελλαδας,με τα δανεια που δινουν;

οτι η Ελλαδα φυτοζωει με τεχνικη υποστηριξη μεσω των δανεικων χρηματων που παιρνει,και οτι αν σταματησει αυτη η ροη ρευστου η χωρα χρεοκωπει

αφου ο ξεφτυλισμενος ελληνικος λαος φροντισε γιαυτο;

εχουν καταλαβει καθολου την πραγματικη διασταση της καταστασης στην οποια βρισκεται η Ελλαδα; εχουν εστω την παραμικρη ιδεα του τι γινεται;

 

+ απειρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το ωραιο ειναι οτι δεν ειναι κακο να παραδεχτεις αυτο που εισαι,οσο αρνητικο και να ειναι.επειδη πολυ απλα η αυτογνωσια ειναι το πρωτο βημα οταν θελεις να αλλαξεις ως ανθρωπος.

το θεμα ομως ειναι εχεις τα @@ να δεις καταματα την αληθεια για τον εαυτο σου,να την δεχτεις και να αρχισεις επιτελους να κανεις κατι ωστε να αλλαξει αυτη η εικονα.;

 

αλλα φανταζομαι ειναι πιο ευκολο και εφησυχαστικό να δηλωνεις αγανακτισμένος και να κυνηγάς αυτους που ψηφισες με πετρες ,να λες οτι φταινε οι γερμανοι γιατι δωσανε τις μιζες που εσυ πηρες και οτι οι κακοι ειναι τα μελη της ΔΝΤ επειδη

κοιτανε να παρουν πισω με καθε τροπο τα χρηματα που σου δινουν για να φυτοζωεις,παρα να αναγνωρισεις το δικο σου προσωπικο μεριδιο ευθυνης για την καταντια της φυλης σου.

Ρε συ Killik εγώ και η φυλή μου έχουμε μία βραδινή απορία...

 

Δηλώνω αγανακτισμένος όχι γιατί είμαι trendy (ούτε facebook δεν έχω) αλλά γιατί είμαι.

Δεν έχω ψηφίσει ποτέ μου ούτε ΠΑ.ΣΟ.Κ. ούτε Ν.Δ. και γενικά δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο από τα φίλτατα "μέσα" (γι αυτό ευθύνονται οι γονείς μου, με τις μη "κακές" παρέες που κάνουν).

Και πίστεψέ με, είμαι περήφανος γι' αυτό.

 

Απ' ότι ίσως καταλαβαίνεις, δεν φέρω ευθύνη για τη σημερινή κατάσταση, άρα δεν χρειάζεται να κοιτάξω καμμία αλήθεια κατάματα. Κι αυτό ισχύει για τη συντριπτική πλειονότητα του ελληνικού λαού.

Αντίθετα, θα φάμε τα σκατά πολλών άλλων (λίγων όμως ποσοστιαία) που ζούσαν και στήριζαν αυτό το σάπιο αυτό σύστημα.

 

Από που κι ως που λοιπόν έρχεσαι εσύ και χαρακτηρίζεις έναν ολόκληρο λαό ξεφτιλισμένο;

Επειδή ψήφισε ΠΑ.ΣΟ.Κ. και Ν.Δ.;

Απ'ότι βλέπω και οι Ιρλανδοί, και οι Ισπανοί, και οι Πορτογάλοι δεν απέχουν πολύ από το σημείο που είμαστε τώρα (για να μην αναφέρω λατινικές, αφρικανικές και ασιατικές χώρες)... Τι διάολο, τα 2/3 του πληθυσμού της Γης είναι ξεφτιλισμένα;

 

Ελπίζω την επόμενη φορά να είσαι πιο προσεκτικός στα λεγόμενά σου, για να αποφύγεις ατυχείς χαρακτηρισμούς όπως ο παραπάνω.

 

Αααα και τα χρήματα δεν μου τα δώσαν για να φυτοζωώ και να με κρατήσουν στη ζωή όσο περισσότερο γίνεται... Έχουν τα λεφτά τους να σώσουν (και να πολλαπλασιάσουν)...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 πελατες ηρ8αν σημερα στην εταιρία που δουλεύω και η 20 δεν θελαν ΦΠΑ και αυτο δεν γινετε σήμερα αλλα 8 χρόνια που είμαι εγω εκει .....κατα τα αλλα μας φταει το ΔΝΤ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάζεψε τα λόγια σου και πρόσεχε πως μιλάς για τους Έλληνες.

Εσύ είσαι που δεν έχεις καταλάβει τι συμβαίνει εδώ.

Εσύ είσαι ξεφτιλισμένος μαζί με αυτούς που συμφωνούν μαζί σου και όχι κάποιοι χιλιάδες που αγωνίζονται κάθε μέρα για την οικογένεια τους τίμια και σωστά.

Για μένα μετά από αυτό πρέπει να φας ban.

Ποιος είσαι εσύ που θα προσβάλεις και θα γελοιοποιήσεις ένα λαό με ιστορία χιλιάδων χρόνων;

 

αυτος που αγαπαει την πατριδα του.και που δεν μπορει να κανει τιποτα για να την σωσει επειδη ανηκει στην μειοψηφια.

στην πολυ μικρη μειοψηφια.στην παρα πολυ μικρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν σκοτωθητε για ακομη μια φορα μεταξι σας για τα λαθοι του παρελθοντος και του παροντος,προσπαθηστε πρωτα να βρειτε μια λυση για το προβλημα του δικου σας μελλοντος και των παιδιων σας,σ'αυτην χωρα!

Οσο και να το παιζετε αγανακτισμενοι και να βγαινετε στους δρομους(που δεν ειναι κακο),θα δειτε,οταν ερθει ο καιρος να ψηφισετε,οτι δεν εχει αλλαψει τιποτα,ουτε σε σας,μα ουτε και στους "εχθρους" σας!

 

 

Μάζεψε τα λόγια σου και πρόσεχε πως μιλάς για τους Έλληνες.

Εσύ είσαι που δεν έχεις καταλάβει τι συμβαίνει εδώ.

Εσύ είσαι ξεφτιλισμένος μαζί με αυτούς που συμφωνούν μαζί σου και όχι κάποιοι χιλιάδες που αγωνίζονται κάθε μέρα για την οικογένεια τους τίμια και σωστά.

Για μένα μετά από αυτό πρέπει να φας ban.

Ποιος είσαι εσύ που θα προσβάλεις και θα γελοιοποιήσεις ένα λαό με ιστορία χιλιάδων χρόνων;

Χμμμ,δλδ αν φαει ενα μπαν θα σωθει η λατρεμενη σου πατριδα ή χαμενη σου/μας αξιοπρεπεια?Τι πιστευεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτος που αγαπαει την πατριδα του.και που δεν μπορει να κανει τιποτα για να την σωσει επειδη ανηκει στην μειοψηφια.

στην πολυ μικρη μειοψηφια.στην παρα πολυ μικρη.

 

Μεγάλη αγάπη τι να σου πώ....το πόσο αγαπά ο καθένας την πατρίδα του το ξέρει μόνο μέσα του. Μόνο και μόνο που γράφεις αυτές τις αρλούμπες τώρα αυτοαναιρήσε.

Εσύ μπορεί να ανήκεις σε έναν ξεφτιλισμένο λαό με ευτελή μέλη επέτρεψε μου εμένα να ανήκω σε έναν λαό με υψηλά ιδανικά που είμαι σίγουρος ότι μέσα από τους αγώνες του θα ανατρέψει αυτή τη κατάσταση. Η μεμψιμοιρία και ο φόβος είναι ο καλύτερος εχθρός του αντιπάλου.

 

Υ.Γ ακόμα περιμένω τους διαχειριστές να επέμβουν στο μύνημα σου που του έκανα αναφορά.

 

Πριν σκοτωθητε για ακομη μια φορα μεταξι σας για τα λαθοι του παρελθοντος και του παροντος,προσπαθηστε πρωτα να βρειτε μια λυση για το προβλημα του δικου σας μελλοντος και των παιδιων σας,σ'αυτην χωρα!

Οσο και να το παιζετε αγανακτισμενοι και να βγαινετε στους δρομους(που δεν ειναι κακο),θα δειτε,οταν ερθει ο καιρος να ψηφισετε,οτι δεν εχει αλλαψει τιποτα,ουτε σε σας,μα ουτε και στους "εχθρους" σας!

 

 

 

Χμμμ,δλδ αν φαει ενα μπαν θα σωθει η λατρεμενη σου πατριδα ή χαμενη σου/μας αξιοπρεπεια?Τι πιστευεις?

Ναι και με το ban αφού γίνει θα σηκωθεί ο Κολοκοτρώνης από το τάφο και μαζί με τον Μπελογιάννη θα χορεύουν στη στεριά δε ζει το ψάρι ούτε ο Κνίτης με φρικιά.

Ικανοποιήθηκες;

 

Δεν καταλαβαίνεις ότι δεν μπορεί ο καθένας να προσβάλει έτσι έναν ολόκληρο λαό; Θέλει και εξήγηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας δουμε αυτο το βιντεακι και ας ψαχτουμε καλυτερα στο θεμα ως προς αν ο δανεισμος πραγματι κραταει την χωρα ζωντανη και κατα ποσο

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=Pgb71Hxi8hE&feature=player_profilepage

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δυο γονεις μου ειναι συνταξιουχοι απο το δημοσιο, με 19-21 χρονια υπηρεσια ο καθενας, πηραν συνταξη στα 42-45

ο γερος μου οταν πηρε συνταξη του δωσανε και τριψηφιο αριθμο σε χιλιαρικα για εφαπαξ. οταν παιρνεις συνταξη στο δημοσιο σου δινουν και λεφτα δωρο, εφαπαξ το λενε.

η μανα μου τα ιδια, τριψηφιο αριθμο σε χιλιαρικα, για εφαπαξ.

 

οι συνταξεις τους πριν να τους τις κοψει ο γιωργακης, ηταν τετραψηφιες, και οχι κοντα στον πρωτο τετραψηφιο αριθμο.

 

Αυτα τα λεφτα δε νομιζω να τα δουλεψανε ποτε, αφου οσο θυμαμαι εγω που ειμουνα και μικρος τοτε, οι γονεις μου πηγαιναν στη δουλεια(δημοσιο) 2 φορες την εβδομαδα για να πιουν καφε..

Πανω απο την μιση ελλαδα ηταν δημοσιοι υπαλληλοι σε αυτη την κατασταση που περιγραφω, και πολλοι ειναι ακομα ετσι.

 

Που βρηκε αυτα τα λεφτα το δημοσιο και τα μοιρασε στον κοσμο? Μηπως ηταν δανεικα και πρεπει να τα δωσουμε πισω τωρα?

 

Εγω προτεινω να ψαχτουμε μεταξυ μας, πριν αρχισουμε να κραζουμε τους πολιτικους. Και να δουλεψουμε και λιγο, γιατι με καφεδακι καθε απογευμα στο συνταγμα δε βγαινει τιποτα, δυστυχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν κριτήριο του έλληνα ψηφοφορου είναι αν ο βουλευτής θα του κάνει το ρουσφέτι του και όχι ποιος είναι κατάλληλος για την θέση, όταν αντί να αγανακτούμε και να καταψηφίζουμε τα άτομα εκείνα που οφθαλμοφανέστατα μας κατακλέβουν και δεν τα στέλνουμε σπίτι τους, όταν αντί να φοβούνται την δύναμη της ψήφου μας μας έχουν κάνει κομματόσκυλα, τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη αγάπη τι να σου πώ....το πόσο αγαπά ο καθένας την πατρίδα του το ξέρει μόνο μέσα του. Μόνο και μόνο που γράφεις αυτές τις αρλούμπες τώρα αυτοαναιρήσε.

Εσύ μπορεί να ανήκεις σε έναν ξεφτιλισμένο λαό με ευτελή μέλη επέτρεψε μου εμένα να ανήκω σε έναν λαό με υψηλά ιδανικά που είμαι σίγουρος ότι μέσα από τους αγώνες του θα ανατρέψει αυτή τη κατάσταση. Η μεμψιμοιρία και ο φόβος είναι ο καλύτερος εχθρός του αντιπάλου.

 

Υ.Γ ακόμα περιμένω τους διαχειριστές να επέμβουν στο μύνημα σου που του έκανα αναφορά.

 

 

Ναι και με το ban αφού γίνει θα σηκωθεί ο Κολοκοτρώνης από το τάφο και μαζί με τον Μπελογιάννη θα χορεύουν στη στεριά δε ζει το ψάρι ούτε ο Κνίτης με φρικιά.

Ικανοποιήθηκες;

 

Δεν καταλαβαίνεις ότι δεν μπορεί ο καθένας να προσβάλει έτσι έναν ολόκληρο λαό; Θέλει και εξήγηση;

Κανεις δε μπορει να σε προσβαλει και να σε εκθεσει,εκτος απο σενα!Οταν το καταλαβεις αυτο(χλωμο) τοτε θα καταλαβεις γιατι ενας ολοκληρος λαος,βρισκετε εκει που βρισκετε τωρα!

 

Υ.Γ.Αγαπω μονο αυτους που μ'αγαπουν!Και αν η πατριδα μου δε με αγαπα,τοτε ....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Υ.Γ ακόμα περιμένω τους διαχειριστές να επέμβουν στο μύνημα σου που του έκανα αναφορά.

 

 

 

ετσι.να φιμωνεται η αληθεια,γιατι η αληθεια παντα ποναει.γιατι παντα φταινε οι αλλοι,και οχι εμεις.ποτε εμεις.

εμεις ειμαστε ο απλος,φτωχος και τιμιος λαος που βγαζει το ψωμι του με τον ιδρωτα και τις θυσιες του.και ολοι οι αλλοι ειναι οι κακοι που εκμεταλλευονται και βασανιζουν τον κακομοιρο λαο.

παντα οι αλλοι,ποτε εμεις.

 

δεν πειραζει,σβηστε την αληθεια.ουτως η αλλως ειναι πλεον αργα για αυτον τον τοπο και τα λογια δεν εχουν σημασια.

τα πραγματα μονο χειροτερα θα γινουν και δεν θα αργησει η στιγμη που θα αρχισει να χυνεται και ελληνικο αιμα.

παντα ετσι δεν γινεται στο τελος, στην ελληνικη ιστορια των χιλιαδων χρονων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...