Προς το περιεχόμενο

Στο πλευρό της Ελλάδας οι Anonymous του διαδικτύου


departed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως μπανανία ορίζω την Ζιμπάμπουε... Ως προς το επίπεδο ζωής μας, η Ελλάδα μέχρι πρότεινος βρισκόταν σε πολύ καλό σημείο... Αν όχι όλοι, οι περισσότεροι έχουμε το αυτοκίνητό μας, τον υπολογιστή μας, τις εξόδους μας κτλπ... Το θεωρείς βιοτικό επίπεδο μιας Μπανανίας εσύ αυτό? Σίγουρα με το μνημόνιο θα πέσει σημαντικά το επίπεδο αυτό, αλλά αυτό γίνεται για να μην φτάσουμε στο επίπεδο Ζιμπάμπουε όπως είπα... Άντε και τους διώξαμε "όλους αυτούς" αύριο, τι θεωρείς ότι θα συμβεί δηλαδή? Έχεις να προτείνεις κάποια ενναλακτική?

 

Άμα μου εγγυηθείς ότι μειώνεται η ανεργία, βελτιώνεται η παιδεία, η εγκληματικότητα, οι μετακινήσεις και ένας σκασμός από άλλους παράγοντες (που θεωρώ πολύ σημαντικότερους απ' όσα ανέφερες), σου χαρίζω επί τόπου τον υπολογιστή μου, το αυτοκίνητό μου (που δεν έχω) και δεν ξαναβγαίνω κ.λπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδώ είναι το πρόβλημα ότι κάποιοι έχουν μπερδέψει τα πράγματα και "βλέπουν" ως σωτήρες κάτι τύπους που απλά κρυφοκοιτάζουν τον φυσικό πλούτο και όχι μόνο, της χώρας προκειμένου να βγάλουν παραπάνω φράγκα για τις τσέπες τους και τις κοιλιές τους .

 

Ο σωσιαλιστής Στρος - καν για παράδειγμα που τόσο καιρό έλεγε ότι οι Ελληνες είναι βουτηγμένοι στα Σ@@@ α και πρέπει να κοπούν συντάξεις , κατώτεροι μισθοί , επιδόματα κτλ κτλ κυκλοφορούσε με μια porsche δίνοντας έτσι το καλό παράδειγμα της λιτότητας και της δύσκολης παγκοσμίως οικονομικής συγκυρίας στην οποία βρισκόμαστε .... δεν μας είπαν όμως ... από που προκύπτει ότι κάνοντας "τομές" και στον ιδιωτικό τομέα οφελείται το κράτος το οποίο χάνει εισφορές από τους εργαζόμενους και τους εργοδότες ; τι συμφέροντα πραγματικά εξυπηρετεί μειώνοντας ουσιαστικά κι άλλο την ούτως ή άλλως ισχνύ αγοραστική δύναμη των Ελλήνων και όχι μόνο ; μήπως για να "μπούν" μετά μέσα οι εταιρείες των οποίων εξυπηρετούν τα συμφέροντα, και να τα αγοράσουν "κοψοχρονιά" τα φιλέτα ;

 

Αυτό το "βιοτικό επίπεδο" που αναφέρεις είναι καθαρά μια οφθαλμαπάτη .

 

Το γιατί είναι εύκολο να το καταλάβεις . εδώ και 2 δεκαετίες περίπου οι περρισότεροι αποκτήσαμε ότι αποκτήσαμε μέσω καταναλωτικών δανείων και πιστωτικών καρτών . Δηλαδή με δανεικά . εκτός και εάν κάποιος θεωρεί ότι όλα αποκτήθηκαν με βάση το πραγματικό μας εισόδημα , οπότε μάλλον βρίσκεται σ΄άλλη χώρα .

 

Οι Δανειστές μας θέλουν τα χρήματα τους , αλλά ας μας πουν πρώτα τι έγινε με την μιζενς και τα γερμανικά υποβρύχια για παράδειγμα και πόσα λεφτά από τον κόπο του Ελληνικού λαού "πετάχτηκαν" εκεί και τα φάγανε τα λαμόγια , και μετά να ευαγγελίζονται την διαφάνεια .

 

Δεν περνάνε αυτά εδώ πια enough is enough ! . αισχροκερδούν ακόμη και σήμερα εις βάρος της πλάτης μας και προσπαθούν με ΑΜΕΣΟΥΣ πλέον τρόπους να παρέμβουν στην Εθνική Κυριαρχία πολλών κρατών , απλά ξεκίνησαν από εμάς .

 

Η Λύση είναι μια : να τους δώσουμε να καταλάβουν ότι πλέον δεν πάει άλλο να τους φοβερήσουμε και με μια στάση πληρωμών και να δούμε μετά ποιός φοβάται ποιόν .

 

Βέβαια αυτό είναι κάτι στο οποίο πρέπει να συμβάλλουν και οι υπόλοιπες χώρες (Ιρλανδία - Πορτογαλία- Ισπανία κτλ κτλ ) ώστε να καταλάβουν ότι ο κόσμος δεν μασάει άλλο κουτόχορτο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το "βιοτικό επίπεδο" που αναφέρεις είναι καθαρά μια οφθαλμαπάτη .

 

Το γιατί είναι εύκολο να το καταλάβεις . εδώ και 2 δεκαετίες περίπου οι περρισότεροι αποκτήσαμε ότι αποκτήσαμε μέσω καταναλωτικών δανείων και πιστωτικών καρτών . Δηλαδή με δανεικά . εκτός και εάν κάποιος θεωρεί ότι όλα αποκτήθηκαν με βάση το πραγματικό μας εισόδημα , οπότε μάλλον βρίσκεται σ΄άλλη χώρα .

 

+1

 

Εικονική πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη φίλε μου το "ξεφτυλισμένος Ελληνικός λαός" που απευθύνεται ; γενικά ή κάπου συγκεκριμένα ; .

 

στον λαο.ενας δεν ειναι ο λαος;

 

Πόσο κακό θα ήταν άραγε αυτό;

 

μακαρι να γινει αυτο.για να πεσει (η αλλαξει) το κατεστημενο,χρειαζεται να επερθει ενα σημειο καμπης,ενα paradigm shift.

στην περιπτωηση της ελλαδας αυτο μπορει να συμβει μονο με ενα καταστορφικο συμβαν: οικονομικο,φυσικο,πολεμικο,κτλ

 

Άρα ΔΝΤ-ΕΕ είναι σωτήρες

 

 

οχι.ειναι η τεχνικη υποστηριξη.

αν ψαχνεις για πιθανους σωτηρες,κοιτα στον καθρεφτη.but it is too late now,isn't?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον λαο.ενας δεν ειναι ο λαος;

 

Oκ μιας και είμαι και εγώ ενεργό μέλος αυτού του λαού μπορείς σε παρακαλώ πολύ , εάν έχεις την ευγενή καλοσύνη , γιατί με αποκαλείς Ξεφτύλα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή λοιπόν είμαστε ξεφτίλες κάναμε μόκο και δεχτήκαμε τον πρώτο μνημονιονόμο γιατι μας είπαν κάποιοι οτι με αυτόν θα σωθούμε. Το βουλώσαμε, κάναμε τη θυσία, χασαμε δουλειές, μισθούς, φαγαμε εξτρα φορους κλπ. Μας είπαν οτι αυτες οι θυσίες μας θα ηταν αρκετές και θα μας εσωναν.

Τώρα λοιπόν αυτοί που μας είχαν πει τι επρεπε να κάνουμε και το κάναμε, μας λένε οτι λυπούνται αλλα δεν εφτασαν οσα κάναμε και πρεπει να κάνουμε κι άλλα. Κι άλλη λιτότητα, κι άλλοι φόροι, κι άλλες θυσίες.

Ποιοι είναι τωρα οι ξεφτίλες;

Ξεφτίλες θα είμαστε τωρα αν το αφησουμε αυτο να περάσει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@KilliK ΑΠο το να κράζεις...βγες σε καμία πλατεία όπως κάνουμε άλλοι τόσοι κάθε μέρα.

Πολύ απλά μπορείς να κάνει timeless ping στην σελίδα του δντ,και να πας σε μια πλατεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ποιοι;

 

εντωμεταξυ εχουν παρει χαμπαρι οτι οι ΔΝΤ και ΕΕ αυτη την στιγμη πληρωνουν τους μηνιαους λογαριασμους της Ελλαδας,με τα δανεια που δινουν;

οτι η Ελλαδα φυτοζωει με τεχνικη υποστηριξη μεσω των δανεικων χρηματων που παιρνει,και οτι αν σταματησει αυτη η ροη ρευστου η χωρα χρεοκωπει

αφου ο ξεφτυλισμενος ελληνικος λαος φροντισε γιαυτο;

εχουν καταλαβει καθολου την πραγματικη διασταση της καταστασης στην οποια βρισκεται η Ελλαδα; εχουν εστω την παραμικρη ιδεα του τι γινεται;

 

Μην μιλάς τόσο γενικά δεν είναι σωστό.Οι μακακες βουλευτές,μεγαλογιατροί,δικηγόροι,παπάδες ευθύνονται για ότι συμβαίνει στην Ελλάδα και για ότι θα συμβεί.Ο απλός Έλληνας πολίτης δεν φταίει σε τίποτα και απλά κάθετε και πληρώνει ότι παπαριά έχουν κάνει όλοι αυτοί που ανέφερα.Ας τους ψάξουν να δουν πόσα λεφτά υπάρχουν σε Ελβετικές,γερμανικές κτλ τράπεζες.Μιλάμε για λεφτά πολύ περισσότερα απο ότι χρωστάμε στην ΕΟΚ.Αλλά και πάλι αυτοί οι καραγκιόζηδες δεν δίνου ούτε ευρό για να σωθεί η Ελλάδα παρόλο που ότι έχουν φάει τόσα χρόνια ήταν τα λεφτά που έπρεπε να πάνε σε προγράμματα,έργα και για ότι άλλο προορίζονταν αυτά τα χρήματα.Μακάρι να πάνε φυλακή όλοι αυτοί που τα φαγαν να πούμε ότι ναι κάνανε κάτι σαν Ελλάδα.Αρκετά φάγαν με τα κολομνημόνια.Λεφτά απο συνταξιούχους που δούλευαν σε όλη τους τη ζωή για να πάρουν μια ικανοποιητική σύνταξη,λεφτά απο όλους αυτούς που καθημερινά δουλεύουν πραγματικά(όχι σαν τους βουλευτές που τα ξίνουν) και πληρώνουν το 5% απο το εισόδημα τους στην κολοεφορία ενώ αυτοί με τα δισεκατομύρια δεν έχουν δώσει μια στην εφορία.Γιατί?Γιατί δηλώνουν εισόδημα 15000 ευρό και τέλος.Αρκετά δεν νομίζετε?

 

Και σας μιλάει ένας 20άρης που βλέπει την Ελλάδα να πηγαίνει κατα διαόλου.Οι μεγαλύτεροι τα ξέρουν καλύτερα τα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος τους ανέβασε εκεί όλους αυτούς;

 

xtrmsnpr, τα πράγματα είναι σε γενικές γραμμές όπως τα λέει ο Killik, είτε πληγώνεται ο εγωισμός μας είτε όχι.

 

Και εννοείται πως πρέπει να είμαστε στις πλατείες, αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα: ένα μεγάλο ποσοστό απ' όλους αυτούς που βλέπεις στις πλατείες, αν γίνουν αύριο εκλογές, θα ψηφίσουν τους ίδιους, για τους γνωστούς λόγους.

Μην αρχίσουμε να την πιπιλάμε και πολύ λοιπόν την καραμέλα της πλατείας, εκτός κι αν πιστεύεις ότι δεν υφίσταται αυτό που λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω , με βαση ολα οσα εχω διαβασει σε διαφορες ιστοσελιδες ΚΑΙ σαν ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ανθρωπος εχω να πω :

 

Ενα μεγαλο μεριδιο ευθυνης εχουμε ΕΜΕΙΣ σαν πολιτες , γιατι ΤΟΣΑ χρονια ψηφιζαμε συνεχως τους ιδιους και τους ιδιους.Βλεπαμε οτι καθε φορα η νεα κυβερνηση ξεκινουσε με οραματα για το μελλον , την αναπτυξη και την ευημερια της χωρας , αλλα το τελος ηταν παντα το ιδιο.Τα ιδια παντελακι μου τα ιδια Παντελη μου. ΤΟ μονο που ακουγαμε καθε φορα ηταν : " Περιμενετε να "φτιαξουμε" τα λαθη της προηγουμενης κυβερνησης"....Και ΕΜΕΙΣ σαν καλο εκπεδευμενα σκυλακια , τους ακουγαμε και καναμε τα ιδια λαθη. Τωρα που βλεπουμε τι εχουν κανει ΟΛΟΙ τους , ειναι καιρος να "πιστεψουμε" και σε κανεναν αλλο. Η συντριπτικη πλειοψηφια δεν επιθυμει ΚΑΝΕΝΑ απο τα σημερινα πολιτικα κομματα , κατι θελω να πιστευω οτι θα δωσει "ελπιδες" σε νεα να κυβερνησουν την Ελλαδιτσα μας ( γιατι Ελλαδιτσα την καταντησαν.... ) .

 

Επισης , αν αληθευουν τα αρθρα σε bloqs και αναλυσεις που δημοσιευονται απο οικονομικους αναλυτες , προκυπτει με λογικους συλλογισμους , οτι ΑΥΤΟΙ που μας κυβερνανε ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν εχουν σαν σκοπο να βελτιωσουν την κατασταση της χωρας. Αντιθετα , μας λενε ψεματα , λενε οτι φταιμε που φοροδιαφευγαμε κτλ...

 

Ευελπιστω οτι θα τους διωξουμε ( οτι και να ειναι : προδοτες , μαζοχιστες , περιορισμενης ευθυνης ) , γιατι ειναι καιρος να κατανοησουμε πλεον , οτι η ελληνικη αντιπροσωπευτικη δημοκρατια εχει αποτυχει.... τουλαχιστον εμεις τη καναμε να αποτυχει με τις επιλογες μας !!!

 

Σκεψεις ενος 20 χρονου , που μεχρι σημερα δεν εχει εκφρασει τη γνωμη του ακομα με τη ψηφο του....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα..... εαν πιστεύετε οτι με τα δάνια θα γίνει κατι είστε γελασμένοι μάγκες..... τα δανια ειναι ετσι ωστε το χρεως να μεγαλωνει.... ελαχιστες οι φορες που ξεπληρώνεται........ εξαλλου, αυτο που θελουν ΔΝΤ-ΕΕ ειναι ο απολυτος ελεγχος της ελλαδας, για πολλους λογους :)

 

Εγω , με βαση ολα οσα εχω διαβασει σε διαφορες ιστοσελιδες ΚΑΙ σαν ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ανθρωπος εχω να πω :

 

Ενα μεγαλο μεριδιο ευθυνης εχουμε ΕΜΕΙΣ σαν πολιτες , γιατι ΤΟΣΑ χρονια ψηφιζαμε συνεχως τους ιδιους και τους ιδιους.Βλεπαμε οτι καθε φορα η νεα κυβερνηση ξεκινουσε με οραματα για το μελλον , την αναπτυξη και την ευημερια της χωρας , αλλα το τελος ηταν παντα το ιδιο.Τα ιδια παντελακι μου τα ιδια Παντελη μου. ΤΟ μονο που ακουγαμε καθε φορα ηταν : " Περιμενετε να "φτιαξουμε" τα λαθη της προηγουμενης κυβερνησης"....Και ΕΜΕΙΣ σαν καλο εκπεδευμενα σκυλακια , τους ακουγαμε και καναμε τα ιδια λαθη. Τωρα που βλεπουμε τι εχουν κανει ΟΛΟΙ τους , ειναι καιρος να "πιστεψουμε" και σε κανεναν αλλο. Η συντριπτικη πλειοψηφια δεν επιθυμει ΚΑΝΕΝΑ απο τα σημερινα πολιτικα κομματα , κατι θελω να πιστευω οτι θα δωσει "ελπιδες" σε νεα να κυβερνησουν την Ελλαδιτσα μας ( γιατι Ελλαδιτσα την καταντησαν.... ) .

 

Επισης , αν αληθευουν τα αρθρα σε bloqs και αναλυσεις που δημοσιευονται απο οικονομικους αναλυτες , προκυπτει με λογικους συλλογισμους , οτι ΑΥΤΟΙ που μας κυβερνανε ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν εχουν σαν σκοπο να βελτιωσουν την κατασταση της χωρας. Αντιθετα , μας λενε ψεματα , λενε οτι φταιμε που φοροδιαφευγαμε κτλ...

 

Ευελπιστω οτι θα τους διωξουμε ( οτι και να ειναι : προδοτες , μαζοχιστες , περιορισμενης ευθυνης ) , γιατι ειναι καιρος να κατανοησουμε πλεον , οτι η ελληνικη αντιπροσωπευτικη δημοκρατια εχει αποτυχει.... τουλαχιστον εμεις τη καναμε να αποτυχει με τις επιλογες μας !!!

 

Σκεψεις ενος 20 χρονου , που μεχρι σημερα δεν εχει εκφρασει τη γνωμη του ακομα με τη ψηφο του....

Μεγαλε οτι και να ψιφήσεις στην ελλαδα ... .σκ...α ειναι.....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ποιοι;

 

εντωμεταξυ εχουν παρει χαμπαρι οτι οι ΔΝΤ και ΕΕ αυτη την στιγμη πληρωνουν τους μηνιαους λογαριασμους της Ελλαδας,με τα δανεια που δινουν;

οτι η Ελλαδα φυτοζωει με τεχνικη υποστηριξη μεσω των δανεικων χρηματων που παιρνει,και οτι αν σταματησει αυτη η ροη ρευστου η χωρα χρεοκωπει

αφου ο ξεφτυλισμενος ελληνικος λαος φροντισε γιαυτο;

εχουν καταλαβει καθολου την πραγματικη διασταση της καταστασης στην οποια βρισκεται η Ελλαδα; εχουν εστω την παραμικρη ιδεα του τι γινεται;

 

Post για χοντρό κράξιμο.

 

Έχεις άραγε ιδέα πόσες χώρες χρωστάνε και μάλιστα τα δεκαπλάσια από εμάς? Έχεις άραγε ιδέα ότι χωρίς δανεισμό δεν κινείται η οικονομία? Γνωρίζεις το χρέος της Αμερικής?

 

Μία ξεφτιλισμένη μερίδα του ελληνικού λαού, προσπαθεί ακόμα να μας πείσει ότι μαζί τα φάγαμε.

Ούτε που θα καταλάβετε από που θα σας έρθει μερικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...