Προς το περιεχόμενο

Στο πλευρό της Ελλάδας οι Anonymous του διαδικτύου


departed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρεις ποιο είναι το θέμα; Ότι αν ήταν εφικτό ένα γκάλοπ αυτοκριτικής, κάτι μου λέει ότι τα αποτελέσματα θα έδειχναν ότι η συντριπτική πλειοψηφία δε φταίει σε τίποτα αφού ο καθένας θεωρεί ότι δεν έφταιξε ποτέ και πουθενά και ότι αν ευθύνονται κάποιοι, αυτοί είναι άλλοι.

 

Αν έχει βάση το σκεπτικό μου, τι νόημα έχει αυτό που λες;

 

Αν δεν έχει, και ποτέ κανένας δεν τα ρίχνει στους άλλους μη κοιτώντας τα χάλια του, παίρνω πίσω το ηλίθιο σκεπτικό μου και ανακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρεις ποιο είναι το θέμα; Ότι αν ήταν εφικτό ένα γκάλοπ αυτοκριτικής, κάτι μου λέει ότι τα αποτελέσματα θα έδειχναν ότι η συντριπτική πλειοψηφία δε φταίει σε τίποτα αφού ο καθένας θεωρεί ότι δεν έφταιξε ποτέ και πουθενά και ότι αν ευθύνονται κάποιοι, αυτοί είναι άλλοι.

 

Αν έχει βάση το σκεπτικό μου, τι νόημα έχει αυτό που λες;

 

Εχει βαση αληθεια ? Δηλαδη σε τι φταει το νεο παιδι , που παει και δουλευει για 700 Ε ? Λες να κλεβει την εφορια , να εχει αυθαιρετα και να εστειλε τα κλεμμενα στην Ελβετια ? Μηπως φταιει η μανα που δουλευει σχεδον ολη την ημερα (δουλεια και σπιτι) για να προσφερει ενα καλυτερο μελλον στο παραπανω παιδι ? Μηπως πηρε και τιποτα μιζες ο εργατης στην βιοτεχνια ? Μηπως η κοπελιτσα που δουλευει στο σουπερμαρκετ ?

Εχει καταντησει αστεια αυτη η ισοπεδωση .Αλλο να θιξει καποιος τα (πολλα ) κακα της ελληνικης καθημερινοτητας-πραγματικοτητας και αλλο να θελει να πεισει οτι ολοι τα εφαγαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που μπήκε σε μια θέση μόνο και μόνο επειδή είχε μπάρμπα στην κορώνη στερώντας την από κάποιον (πιθανότατα περισσότερο κατάλληλο) που δεν είχε, είναι (περίπου) εξίσου υπεύθυνος με το σύστημα.

 

Γενικότερα όποιος με τις πράξεις του υποστηρίζει το σάπιο σύστημα, είναι συνυπεύθυνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ζητούμενο είναι πώς θα το παρουσιαζες το Γκάλοπ και τι είδους ευθύνες θα αναζητούσες και από που ; .

 

Εκεί είναι η διαφωνία μας με λίγα λόγια :

 

Εχει ευθύνη ο Λαός για την εκλεγμένη πολιτική ηγεσία του ; Σαφώς και μάλιστα την μεγαλύτερη

 

Εχει ευθύνη ο Λαός για την "μάσα" κάποιες κοινωνικές ομάδες ναι όχι το σύνολο .

 

Αλλά να πω και κάτι στην τελική ; όταν τους πληρώνεις τόσα χρόνια και βλέπεις τα ωραία σου λεφτουδάκια να κάνουν φτερά και να γίνονται βίλες και καράβια και εσύ να ζεις με 3,60 δεν θα έφτανες στα όρια σου ; δεν θα έκανες καμία "παγαποντιά"; . αλλά τα λεφτα που φάγανε δεν είναι εκεί ξέρεις πολύ καλά που και πώς χάθηκαν

 

Οπως πολύ σωστά είπες Ανθρωποι είμαστε πρώτα και μετά πολίτες αυτής της χώρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας λαός που έχει περάσει όλα τα δεινά. Τα τελευταία 100 χρόνια έχουμε περάσει 2 βαλκανικούς, 2 παγκόσμιους έναν εμφύλιο, ασταθές πολιτικό σκηνικό μέχρι το 1967, μία χούντα.

Εχουμε σταθερό πολιτικό σκηνικό από το 1974 το οποίο αποσταθεροποιήθηκε.

Είναι λίγο το ότι είμαστε και σε αυτή την κατάσταση που είμαστε και σήμερα; Πάλι καλά να λες.

Βρές μου άλλον λαό που να έχει περάσει όλα αυτά και να είναι στο επίπεδο που είμαστε εμείς σήμερα.

Ολα συμβαίνουν γιατί το υπέδαφος μας είναι πάμπλουτο και γενικά έχουμε μια χώρα που μπορεί να μας θρέψει χωρίς να κοπιάσουμε και πολύ.

Ο Γερμανός για να φάει πρέπει να δουλεύει στο εργοστάσιο ενώ ο Ελληνας μπορεί απλά να περιμένει να πιάσει το ψάρι...αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Καταλάβετε το η χώρα μας είναι φιλέτο, μαγαζί γωνία και πρέπει να είμαστε έξυπνοι και οξυδερκείς για να διατηρήσουμε τα κεκτημένα μας.

Σταματήστε να υποβιβάζετε τους εαυτούς σας.

 

Δηλαδή από το 74 και μετά έγιναν ΟΙ προσπάθειες για την ανάπτυξη και φανερό εδώ είναι ποιος φταίει...

 

Όσο για το βιοτικό επίπεδο των δανείων τι να πω, καταναλωτικό για καφέ-ποτό-μπουζούκι. Θέλω να δω το βιοτικό επίπεδο σε λίγα χρόνια.

 

Για τον πλούτο(υλικό και πνευματικό) τις Ελλάδας συμφωνώ απόλυτα. Που είναι λοιπόν ο μη υποβιβασμένος Έλληνας να τον αξιοποιήσει;

 

Υ.Γ. : Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι ο Έλληνας δεν μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ποιοι;

 

εντωμεταξυ εχουν παρει χαμπαρι οτι οι ΔΝΤ και ΕΕ αυτη την στιγμη πληρωνουν τους μηνιαους λογαριασμους της Ελλαδας,με τα δανεια που δινουν;

οτι η Ελλαδα φυτοζωει με τεχνικη υποστηριξη μεσω των δανεικων χρηματων που παιρνει,και οτι αν σταματησει αυτη η ροη ρευστου η χωρα χρεοκωπει

αφου ο ξεφτυλισμενος ελληνικος λαος φροντισε γιαυτο;

εχουν καταλαβει καθολου την πραγματικη διασταση της καταστασης στην οποια βρισκεται η Ελλαδα; εχουν εστω την παραμικρη ιδεα του τι γινεται;

 

Εσυ έχεις ιδέα του τι γίνεται? δεν θα κολλήσω σε χαρακτηρισμους του στυλ ξεφτιλισμένος λαός, γιατι θεωρω πως είναι υπερβολικός αν και έχει μια δόση αλήθειας. Φυσικά δεν φταίει ο λαός για τις μίζες που φαγανε άλλοι και σίγουρα δεν φταίει ο λαός για την παιδεία που του δώσανε. Ετσι μας μάθανε...αφου μπορουμε να τα φάμε απο την εφορία γιατι να μην το κάνουμε? αλλα μην ξεχνάς..έτσι μάθαμε.

 

Ας σταματήσουν να μας δίνουν δάνεια. Πόσο χειρότερα θα είμαστε? Μόνο αν πιάσουμε πάτο θα έχουμε πιθανότητα να ορθοποδήσουμε. προς το παρόν το μόνο που κάνουμε είναι να μαζευόμαστε στο συνταγμα να τους μουτζόνουμε και αυτοι να είναι κλεισμένοι μέσα (αν όχι για καφέ) και να γελάνε.

 

Όσον αφορά τους anonymous δεν πανε να σταματήσουν την "βοήθεια" των ξένων προς την Ελλάδα, πως θα μπορούσαν άλλωστε. Προσπαθούν απλα να κάνουν κάτι για να δείξουν την αντίδρασή τους. Κάτι που λίγοι έλληνες κάνουν μέχρι σήμερα. Και πίστεψέμε το ΔΝΤ θέλει και δίνει τα δάνεια που μας δίνει. Δεν μας κάνουν χάρη. Μια μέρα μπορεί να δείς την Ευρώπη και να σουν θυμίζει την Κίνα. Εκεί το πάνε κατα την γνώμη μου!

 

Αυτα, παω να συνεχίσω την δουλειά μου, όσο έχω ακόμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις πρόσφατες δημοτικές εκλογές η αποχή έφτασε και ξεπέρασε το 50% και πριν από αυτές η κυβέρνηση είχε υποστηρίξει ότι θα ήταν ένα δείγμα στήριξης της κυβερνητικών θέσεων και της πολιτικής γραμμής τους.

 

Ποια λαϊκή εντολή επικαλούνται με 50+% αποχή;;;

 

Σήμερα με την κατάσταση ως έχει η αποχή θα ξεπεράσει το 60% και μπορεί να φτάσει και το 70%!!!

 

Εκεί λοιπόν ο κόσμος δηλώνει την αγανάκτησή του και ότι κανένας πολιτικός χώρος δεν τον εκπροσωπεί!!!

 

Οι δικαιολογίες λοιπόν του στυλ όλοι μαζί τα φάγαμε, περιλάμβανε όλους τους πολιτικούς, εκείνοι είχαν το μαχαίρι, εκείνοι και το πεπόνι.

 

Γίνεται μία μεθοδευμένη προσπάθεια λοιπόν από κάποιους άθλιους προδότες να δημιουργηθούν τύψεις και ενοχές στον Ελληνικό λαό για αυτούς που ψήφιζε από την μεταπολίτευση και μετά.

 

Αν λοιπόν όλος αυτός ο κόσμος γνώριζε την πραγματική κατάσταση της οικονομίας και το που οδηγούμαστε είμαι βέβαιος ότι δεν θα τους ψήφιζε αλλά θα τους έπαιρνε με τις πέτρες όπως και γίνεται σήμερα.

 

Ποιος φέρει την ευθύνη;;; Όλοι τους και οι 300 και οι παρατρεχάμενοί τους. Δεν μπορείς να είναι ο άλλος στην βουλή να είναι αντιπολίτευση και να μην γνωρίζει το τι γίνεται και ποια είναι η πραγματική κατάσταση της οικονομίας.

 

Τι έκαναν όλα αυτά τα χρόνια;;; Τουμπεκί ψιλοκομμένο;;; Τι ήταν, ένα με το σύστημα και έτρωγαν και αυτοί ή δεν ήξεραν, δεν γνώριζαν, δεν έβλεπαν, οπότε και ήταν ανάξιοι της θέσης που κατείχαν;;;

 

Το ένα χειρότερο από το άλλο και όταν ο κόσμος έχει ξεσηκωθεί και βγαίνει στους δρόμους και απαιτεί δικαιότερη κατανομή του πλούτου δεν τον χαρακτηρίζεις αρνητικά παρά μόνο αν θίγονται τα κεκτημένα σου.

 

Καλά θα κάνουν λοιπόν κάποιοι να προσέχουν το τι λένε. Άντε άθλιοι και αχρείοι που θα βάλετε όλο τον Ελληνικό λαό στο ίδιο τσουβάλι. Τραβάτε πρώτα να δείτε τις μούρες σας στον καθρέφτη, να κάνετε την αυτοκριτική σας και μετά κρίνετε και τους άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω ομως σου μιλαει ενας 30αρης που ηξερε οτι η ελλαδα θα κατεληγε στην σημερινη κατασταση οταν ηταν 18 χρονων.

γιατι; επειδη καταλαβε απο τοτε οτι ο ελληνικος λαος ειναι ξεφτυλισμενος. τυχαιο; δεν νομιζω.

 

και το ωραιο ειναι οτι δεν ειναι κακο να παραδεχτεις αυτο που εισαι,οσο αρνητικο και να ειναι.επειδη πολυ απλα η αυτογνωσια ειναι το πρωτο βημα οταν θελεις να αλλαξεις ως ανθρωπος.

το θεμα ομως ειναι εχεις τα @@ να δεις καταματα την αληθεια για τον εαυτο σου,να την δεχτεις και να αρχισεις επιτελους να κανεις κατι ωστε να αλλαξει αυτη η εικονα.;

 

αλλα φανταζομαι ειναι πιο ευκολο και εφησυχαστικό να δηλωνεις αγανακτισμένος και να κυνηγάς αυτους που ψηφισες με πετρες ,να λες οτι φταινε οι γερμανοι γιατι δωσανε τις μιζες που εσυ πηρες και οτι οι κακοι ειναι τα μελη της ΔΝΤ επειδη

κοιτανε να παρουν πισω με καθε τροπο τα χρηματα που σου δινουν για να φυτοζωεις,παρα να αναγνωρισεις το δικο σου προσωπικο μεριδιο ευθυνης για την καταντια της φυλης σου.

 

δεν πειραζει,τουλαχιστον ο τσολιας με την μεγαλη μορταδελα πηρε το ευρωπαικο ποδοσφαιρου. ε; ε; βεβαια.

 

Πρώτα από όλα πριν μπω στο θέμα να σου πω κάτι μιας και όπως είδα λες ότι αγαπάς την πατρίδα σου! Είσαι 30 χρόνων όπως λες και δεν έχεις καν την οριμότητα να σκέφτεις κάποια πράγματα, γιάυτο και μόνο σε λύπαμαι οχί μόνο έσενα άλλα και όλους τους ομοιδεάτες σου! Πιστέυεις και αναπάραγεις στο μυάλο σου λεγόμενα και πράξεις αυτών που σημέρα σε φέραν σε αυτό το σήμειο της μιζέριας! Δεν είναι ξευτυλισμένος ο ελλήνας εργάτης που με τον μόχθο του ζει την οικόγενεια του δεν είναι ουτέ ο πατέρας σου που προσπάθησε να σου δώσει τα κατάλληλα εφόδια και να σε μεγάλωσει με τα καλύτερα που μπορούσε τέλος δεν είσαι ουτέ και έσυ που εμπίστευτηκες σε κάποιον την μοίρα του κράτους και το χρεοκόπησε! Ξευτυλισμένος είναι αυτός που πήρε την εξούσια στα χέρια του και σε καταστρέψε! ΔΕΝ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ ΜΑΖΙ μονοί τους τα φαγανε! Είπες για δανεια κλπ που είναι το κακό φίλε μου? Οι γονείς μου πείραν δάνειο και αυτοί οπώς λες για να φτιάξουν σπιτί αλλά είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους δεν το αφήνουν για να το αποπληρώσουμε εμείς τα παίδια τους οπώς πχ κάνουν οι κυβερνήσεις η μια πίσω από την άλλη αφηνοντάς χρέοι για τους επόμενους. Έπισης μην γλυφεις και την καραμέλα των δημόσιων υπαλλήλων και οτι αυτοί ειναι το πρόβλημα μαζί με τους συνταξιούχους που προσπαθούν να σου περάσουν τα μμε. Παγκοσμιώς ειμάστε η μόνη χώρα που στο ποσοστό των δ.υ. βάζουμε τους στρατιωτικόυς και τις δέκο! ε λόγικο ειναί να μην ισχύουν τα πλασματίκα νούμερα που βγάζουν για να μας τουμπαρούν την σκεψή και να μας πείσουν οτι οι μόνοι υπευθυνοι είμαστε εμείς! Τεσπά όπως καταλαβαίνεις τα εκατομμυρια δεν τα φαγάμε εγώ και εσύ επειδή έχουμε αυτοκίνητο το οποίο δεν τον πήραμε μετροιτής αλλά το ξεχρεωνουμε καθε μηνά και αν δεν πληρώσουμε δευτερη δόση θα μας το πάρουν πισώ! ΜΕ ΑΠΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΝ ΧΡΟΣΤΑΜΕ ΤΠΤ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΠΤ! Τραβηγμενο οντώς αλλα εχεί τρομέρη βαση αληθειας αν το σκεφτείς.. Περα απο αυτο ποτε δεν ειναι αργα για να αλλαξεις το κατεστημενο κανεις λαθος και ολες οι επιτυχιες ερχονται μεσα απο αγωνα! οποτε οσό παραξενο και αν σου ακουγεται η αλλαγη θα ερθει απο την πλατεια. παντα ετσι γινοταν! οποτε η μονη μας ελπιδα ειναι αυτη ο αγωνας για το δικαιωμα που μας εχουν στερησει για το ονειρο! αν αποτυχουμε εκει τοτε θα ερθουν τα χειροτερα! γενικα ως ελληνες ειμαστέ θερμοαιμοί οποτε πρεπει να αποφυγουμε τα χειροτερα γτ μαζι τους θα ερθουν και αλλα! Και μια συμβουλη γιατι εφτασες 30 και ακομα ακους αυτα που θελουν οι αλλοι να ακουσεις! Ολος ο κοσμος κυβερναται απο την λεγομενη χρεοκρατια! οι πλουσιοι υπερχρεωουν τα κρατοι με εικονικο πιστοτικο χρημα για να μπορουν να εχουν επιρροη και σε περιπτωσεις να τα ελεγχουν! πχ ελλαδα ιρλανδια αργεντινη πορτογαλια ισημερινος και δεν συμμαζευεται! το εικονικο χρημα ομως αυτο δεν βγαινει ποτε στην αγορα μενει μεσα στου υπολογιστες και στους λογαριασμους. το προβλημα που εντοπιζεται? δανειζομαστε αερα αποπληρωνουμε με κανονικα χρηματα! ετσι οι πλουσιοι γινονται ποιο δυνατοι και οι φτωχοι ποιο αδυναμοι! πλεον το 80% του παγκοσμιου χρηματοοικονομικου συστηματος ειναι ηλεκτρονικο (αερας)! αρα μην μου λες οτι ειμαστε ξεφτιλες σαν λαος! με την λογικη σου ολοι οι ανθρωποι σε ολον τον κοσμο ειναι ξεφτιλες γιατι διηκουνται απο το ιδιο συστημα! χτες ειχε το προβλημα η αργεντινη σημερα εμεις αυριο η πορτογαλια! το θεμα ειναι να ξυπνησουμε ολοι και να καταλαβουμε οτι μας κλεβουν πισω απο την πλατη μας και με νομιμο τροπο! αυτο δεν μπορει να αλλαξει ετσι απλά ισως να διανυουμε την προ εποχη του 3ου παγκοσμιου πολεμου ισως και οχι! το μονο σιγουρο ειναι οτι απο μονο του ενα κρατοσ δεν μπορει να νικησει αυτους τους δεκα εκατο που κανουν κουμαντο.ολοκληρη ρωσια το προσπαθησε οταν ακομα θεορουνταν υπερδυναμη και ναυαγησε! απο υπερδυναμη που ηταν δες που καταντησε με παρακρατος μαφια και διαχωρισμους σε μικροτερα κρατιδια! χρειαζεται κατι μεγαλυτερο και δυνατοτερο να ξεσηκωθει ολοκληρος ο κοσμος! διαβασε και λιγο ιστορια δεν κανει κακο! την ελλαδα μια ζωη την τρωνε απο εξω οχι απο μεσα! ακομα και ο εμφυλιος ηταν υποκεινουμενος! δεν θα υπαρξει τοσο δοξασμενο ονομα οσο η ελλαδα! το προβλημα ειναι οτι εχουμε μαθει να ζουμε λαθος! ο θανατος σου η ζωη μου γιαυτο και ποτε δεν παιζει να παμε μπροστα σαν συνολο αν δεν αλλαξουμε σαν εθνος!

ps. ελπιζω να καταλαβαινεις οτι οσο αυτοκριτικη και να κανεις και να αντιμετοπισεις την αληρθεια και να δεις μονο τα μειονεκτηματα του χαρακτηρα σου δεν προκειται να αλλαξει τπτ! ειναι σταγονα στον ωκεανο! πολυ απλα το προβλημα μας αυτη την στιγμη δεν ειναι αυτο! εισαι αστοχος λοιπον! και κατι τελευταιο αν πιστευεις πως οι γερμανοι και το δντ και ολοι αυτοι γενικα με τα δανεια κλπ βοηθανε εσενα και εμενα μαλλον εσυ ζεις στον κοσμο σου! γυρω μας ολα καταρρεουν δεν το βλεπεις? αρα μαλλον τα συμφεροντα τους γτ περι συμφεροντων προκειτε δεν καλυπτουν και εμας τους απλους ελληνες αλλα την γενικη οικονομια τις επιχειρισεις κολοσους και τις μεγαλες τραπεζες! αυτες θα πληγουν σε βαθος χρονου απο μια επικειμενη πτωχευση της ελλαδας!εσυ και εγω μετα απο καιρο θα την βρουμε την ακρη και θα ειμαστε και καλυτερα απο αυτο που μας υποχρεωνουν να ζησουμε τα επομενα 30 χρονια! τουλαχιστον θα εχουμε την ελπιδα για κατι καλυτερο για το αυριο οχι οπως τωρα! λυπαμαι πραγματικα που συμβαινουν ολα αυτα γυρω μας και καποιοι ανθρωποι ακομα δεν μπορουν να δουν την αληθεια και πορευονται με αυτα που τους πλασαρουν με αισχρο και προκλητικο τροπο πλεον!

 

edit: και κατι ακομα για να σκεφτεις οχι μονο εσυ αλλα και οι υπολοιποι! στην ελλαδα συμβαινει το εξης παραξενο! ειναι η μονη χωρα που διηκειται απο ενα κωμα που εχει ποσοστο στις εκλογες της ταξης του 20%! πιστευω αυτο λεει παρα πολλα! αρα μην μασατε την καραμελα εμεις του εκλεξαμε αρα εμεις φταιμε! μονοι τους πηραν την εξουσια! εμεις φταιμε οτι τοσο καιρο κοιμομασταν στον υπνο του δικαιου αλλα δεν φεραμε εμεις τις ζωες μας σε αδιεξοδο! με λιγα λογια καιρος ειναι να ξυπνησετε και να διαικδικησετε! αυτα γτ κουραστηκα και κουρασα! αν πιστευεις πως εσυ φταις που εισαι ανεργος δεν μπορεις να βρεις δουλεια σε κυνηγανε οι τραπεζες και δεν μπορεις να κανεις ονειρα για το μελλον εισαι αξιος της μοιρας σου! και μην κυνηγησεις κανεναν αλλα τον εαυτο σου! αυτοχαστοκισου λοιπον τιμωρησε τον εαυτο σου να τελειωνουμε ωστε αυριο να ξυπνησουμε και να εχουν φτιαξει ολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έθεσα σαν παράδειγμα για να δούμε οτι φταίμε όλοι, θέλω να τα περνώ αλλα να μην πληρώσω δραχμή γιατι ειχες παντα αυτην τη λογικη ερχότανε ο υδραυλικός ηλεκτρολόγος ιατρός κτλ κτλ και δεν ήθελες απόδειξη ... και αν δεις τα πραγματα βαθια αυτα που λεει το ΔΝΤ ειναι πράγματα που έπρεπε η Ελλάδα να τα είχε κάνει πριν καν στα πουν του ΔΝΤ τα λαμογια ..... Δεν πας διακοπές η αγοράζεις υλικά αγαθά οταν χρωστάς πας δουλεύεις και ξεχρεώνεις .... έφτασε η Ελλάδα εδω που έφτασε γιατί ξαφνικά την είδαν μεγαλοαστοί όλοι ξαφνικά μπορούσαν να πάρουν αυτοκίνητα μηχανές με τα λεφτα της τράπεζας...... παιδια 15 χρονών με κινητά 500+ ευρώ και αλλαγή κάθε καινούργιο μοντέλο .....Πες μου την τελευταία φορα που έκανες πραγματική φορολογική δήλωση προς θεού δεν λέω οτι ειναι δικαιο το σύστημα το κράτος ενα μουρδ$@# είναι αλλα αυτο το γ@μ^$#%% κράτος δεν αποτελείτε από ξένους η εξωγήινους ελληνες είναι και αυτοί....

 

Εν μέρει έχεις δίκιο, αλλά να κάνω πραγματική φορολογική δήλωση ΜΟΝΟ όταν δω οτι οι φόροι μου θα πάνε σε πραγματικές ανάγκες της κοινωνίας και όχι για κότερα και βίλες!

 

Πληρώνουμε τα ποιο ακριβά διόδια και έχουμε τους χειρότερους δρόμους...

 

Πληρώνουμε ασφάλεια και έχουμε τα χειρότερα νοσοκομεία...

 

Πληρώνουμε ακριβά δημοτικά τελη και μαζευουν μονο τα σκουπίδια...

 

Πληρώνουμε την ακριβότερη βενζίνη και που πάνε τα λεφτα;

 

Ε, οχι δεν θα πληρώσω και άλλα....οχι και τέλος...

 

ΠΡΩΤΑ, το κράτος που έχει τα μέσα και την δυνατότητα να μου δείξει οτι "κατι γίνεται" και οτι η κατάσταση βελτιώνεται μέρα με την μέρα και μετά θα δεις οτι ο κόσμος θα αρχίσει να πληρώνει φόρους γιατι θα έχει αντίστοιχα ανταλλάγματα!

 

Δεν είμαστε τζαμπατζίδες, αγαπητέ. Απλα δεν μπορεί να βλέπεις όλο αυτό το μπάχαλο και να λες: "αισθάνομαι άσχημα γιατι δεν πλήρωσα και τους άμεσους φόρους μου" (ενώ έχεις πληρωσει κερατιάτικα έμμεσα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω όλο αυτό το ζόρι που περνάμε όλοι οι μικροί, άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο, να μας σπρώξει να κάνουμε μια ανασκόπηση του εαυτού μας και του μικρόκοσμού μας ρε αδερφέ... Καλά κάνουν όλοι κι αγανακτούν. Αλλά ο κόσμος πρέπει να καταλάβει ότι μόλις τελειώσει με τους "εθνοπατέρες" ΟΦΕΙΛΕΙ να αγανακτήσει και με την ίδια του την ύπαρξη. Ναι, είμαστε η χώρα με τα περισσότερα διόδια και τους χειρότερους δρόμους, αλλά και με τους χειρότερους οδηγούς! Απαιτούμε δωρεάν παιδεία και την ίδια στιγμή πληρώνουμε 1 δις ευρώ τον χρόνο στα φροντιστήρια... Μιλάμε για αξιοκρατία και εθίζουμε τους φοιτητές στο ρουσφέτι μέσω των φοιτητικών παρατάξεων (σημειώσεις, εγγραφές, θέματα κτλ).

 

Υ.Γ. Πολύ καλά θα κάνουν οι Anonymous! Όχι γιατί θα αλλάξει κάτι (εδώ το Wikileaks δεν κατάφερε κάτι) αλλά γιατί θα στείλει ένα μήνυμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Killik τελικα ειχα ξεχασει ποσο καλοί ειναι να σε κρατάνε σε αγνοια-το Δντ υπάρχει για να κανει μια χώρα οπως την Ελλάδα τωρα να αναληφθει ο έλεγχος των φυσικών πλουτων της επειδη δε μπορεί να ξεχρεώσει τα δάνειά της-ξυπνήστε! Video Video: το αντιστιχο γίνεται και στην ευρωπη και στην αμερικη

Video Video: μέρος 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Ναι, είμαστε η χώρα με τα περισσότερα διόδια και τους χειρότερους δρόμους, αλλά και με τους χειρότερους οδηγούς! Απαιτούμε δωρεάν παιδεία και την ίδια στιγμή πληρώνουμε 1 δις ευρώ τον χρόνο στα φροντιστήρια... Μιλάμε για αξιοκρατία και εθίζουμε τους φοιτητές στο ρουσφέτι μέσω των φοιτητικών παρατάξεων (σημειώσεις, εγγραφές, θέματα κτλ).

 

Υ.Γ. Πολύ καλά θα κάνουν οι Anonymous! Όχι γιατί θα αλλάξει κάτι (εδώ το Wikileaks δεν κατάφερε κάτι) αλλά γιατί θα στείλει ένα μήνυμα...

 

Ετσι μας κατάντησαν...

 

Και πάλι δεν φταίει ο λαός...

 

Ο κάθε άνθρωπος, και πολύ περισσότερο τα παιδιά, κοιτά την ευκολία του.(σκονάκια, αντιγραφές, διπλωμα χωρίς κόπο)

 

Και τι έκανε η πολιτεία για αυτό;... Εδωσε ευκαιρίες και άνοιξε δρόμους για να αναπτηχθούν τέτοια νοσηρά φαινόμενα...

 

Γιατι στην Γερμανία (μην βαράτε) είναι αδιανόητο να σου σβήσουν την κλήση ή να αντιγράψεις;

 

Μα θα πει κανεις, οταν ο κάθε αχροίος, παρακαλεί και εβιάζει οτι "δεν θα σε ψηφήσω" και "θα πάω στον άλλο", εκεί χρειάζεται πηγμή και αντίσταση από μέρος της πολιτείας και να πει: "δεν θα σου κάνω το νοσηρό χατηρι εγώ, αλλά και κανένας άλλος γιατι μακροπρόθεσμα αυτό θα το βρώ μπροστά μου (ο ασχετος οδηγός μπορεί να πέσει πάνω μου) και έτσι βλάπτω όλο τον κοινωνικό ιστό. Πάρε δρόμο και άσε με ήσυχο!"

 

Εκεί λοιπόν φταίνε οι κατέχοντες γιατι υποχώρισαν και χωρίς πολλές αντιρήσεις, σε κάθε είδους "εκβιασμό" και τώρα την πληρώνουμε όλοι, ενω θα έπρεπε να την πληρώσουν αυτοί.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα θελετε να δειτε πως φτασαμε εως εδω με τα δανεια και να δειτε πως ολο αυτο ηταν στημενο για να χροκωπησουμε..οχι μονο εμεις αλλα και αλλες χωρες...να δειτε πως οι ''φιλοι'' μας οι αμερικανοι ειναι χρεωκοπημενοι δειτε το Inside.Job

http://www.imdb.com/title/tt1645089/

 

επισης δειτε και ενα ντοκιμαντερ το ''πειραμα της αργεντινης'' για να δειτε τα παιχνιδια του ΔΝΤ που με το ζορι δινανε τα δανεια στα κρατη για να τα εχουν υπο τον ελεγχο τους....και το χειροτερο ειναι πως τετοια ντοκιμαντερ δεν τα δειχνουν στα σχολεια...οχι βεβαια αυτα ειναι πολυ σοβαρα για τα παιδια (χωρις να τους βαζω ολους μεσα).

 

Για να δειτε σε τι καταστση βρισκετε η παιδεια μας θα σας πω κατι που μου συνεβει.

καθουμουν με τον αδερφο μου και κατι φιλους του σε μια καφετερια και αποφασισαμε να κανουμε ενα γκαλοπ ετσι απο περιεργεια ηταν στην περιοδο των δημοτικων εκλογων. ρωτησαμε 20 ατομα ηλικιας 16 με 23 και των δυο φυλων πιος ειναι ο προεδρος της δημοκρατιας.

καταρχην να πω οτι απο τα 20 μονο 2 ατομα απαντησαν

 

Οι απαντησεις:

1)εεεε ποιος ειναι ο Σαμαρας νομιζω

2)ε καλα ο Παπανδρεου

3)εεεεεεε χαχαχαχα δεν ξερω

και τα λοιπα

 

οταν ομως ρωτησαμε ποιος εφυγε την προηγουμενη εβδομαδα απο το Big Brother φυσικα και απαντησαν.

 

Αυτο που εχω καταλαβει παντως ειναι οτι δεν εχουμε παιδεια σαν λαος. Φυσικα και δεν μιλαω και για τα 11εκατμμυρια μην παρεξηγηθειτε παλι. Και το θεμα δεν ειναι οτι φταινε μονο τα σχολεια. Εγω πιστευω οτι το προβλημα αρχιζει πρωτα απο την οικογενεια. και μετα απο ολα τα υπολοιπα. Πολυ μεγαλο ρολο παιζουν και τα ΜΜΕ παντως εγω αυτο που εχω να πω ειναι πως αν οι νεες γενειες δεν εχουν παιδεια και δεν μιλαω για παιδεια να ξερουν να κανουν συντακτικη αναγνωριση σε κειμενο του ισοκρατη (οχι οτι δεν χρειαζεται) μιλαω για τις στοιχειωδης γνωσεις που χρειαζοντα για να βγεις στην κοινωνια δεν προκειται να μας σωσει τιποτα...ουτε χρεοκοπια ουτε χτισιμο απο την αρχη οπως προαναφερθηκε ουτε τιποτα. Διοτι αν τα θεμελεια δεν ειναι γερα τοτε ειναι επομενο να ξαναφτασουμε εδω που φτασαμε τωρα. ΑΥτο που πολλοι δεν εχουν αντιληφθει ειναι οτι η νεα γενια ειναι αυτη που θα σωσει αυτον το τοπο.

Απλως το κακο ειναι οτι ενα μεγαλο μερος θα ελεγα (χωρις να θελω να προσβαλω καποιον) αυτον των νεων ανθροπων ειναι οι νεοι του καφε του ακριβου αμαξιου με τα λεφτα του μπαμπα και ολα τα συναφη. Βεβαια αυτο που μου δινει η ελπιδα ειναι οτι δεν ειναι ολοι ετσι. Πολλα νεα παιδια προσπαθουν για κατι καλυτερο. Ο καθενας με τον τροπο που μπορει αλλα η ιδια η Ελλαδα ειναι αυτη που τα αποθει. Μακαρι αυτος ο τοπος που τον αγαπαμε ολοι και τον θελουμε οσο καλυτερο γινεται και ειμαστε περηφανοι για αυτο που ειμαστε να γινει καλυτερος. Και το γεγονος οτι λεω πως αγαπαω την Ελλαδα δεν σημαινει πως το κανω για να δειχθω και επειδη το λεω γιαυτο δεν την αγαπαω γιατι κατι τετοιο ειχε αναφερθει ποιο πανω.

 

Παντα φιλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βρήκα έτοιμα και παραθέτω κάποια από αυτά, αφού με εκφράζουν απόλυτα.

 

"Ας δεχθούμε, για οικονομία της συζήτησης, ότι ως λαός έχουμε τους ηγέτες που μας αξίζουν και καλούμαστε, κάποια στιγμή, να πληρώσουμε για την ανικανότητα και τη διαφθορά, που μας κατάντησαν επαίτες των ισχυρών. Μόνο που, όπως το ταγκό, έτσι και η απάτη θέλει δύο. Ναι, τα νοσοκομεία μας έχουν τεράστια ελλείμματα – αλλά τι περιμένατε, κύριε Σόιμπλε, όταν όλοι οι αξονικοί μας τομογράφοι είναι Siemens; Ναι, η Ολυμπιάδα ήταν μια φαραωνική τρέλα που μας έβαλε μέσα απερίγραπτα – αλλά ποιος μας την έδωσε και ποιος πήρε τις εργολαβίες για τα μεγάλα έργα; Ναι, η «ισχυρή Ελλάδα» του ευρώ ήταν ένα θαύμα δημιουργικής λογιστικής – αλλά το ξέρατε πολύ καλά, όπως ξέρατε ότι και η Ιταλία δεν ήταν πολύ καλύτερη. Μήπως έχει δίκιο ο κ. Πάγκαλος όταν λέει «μαζί τα φάγαμε», μόνο που θα ’πρεπε να αλλάξει τον παραλήπτη;

 

Μ’ αυτές τις σκέψεις, ο άνθρωπος της ιστορίας μας ξανανέβηκε στο Σύνταγμα και ξαφνιάστηκε ευχάριστα από την αλλαγή του σκηνικού: οι ελληνικές σημαίες ήταν πάντα εκεί, αλλά δίπλα τους υψώνονταν ισπανικές, αργεντίνικες, αιγυπτιακές – κι αύριο ίσως είναι γαλλικές, αγγλικές, γιατί όχι και γερμανικές. Ολα φαίνονται δυνατά τούτο το καυτό και απρόβλεπτο καλοκαίρι – για το καλύτερο ή το χειρότερο…"

 

 

3-6-2011

Π. Παπακωνσταντίνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...