Προς το περιεχόμενο

Στο πλευρό της Ελλάδας οι Anonymous του διαδικτύου


departed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H γενιά της μεταπολίτευσης κατάντησε την χώρα στο χάλι που είναι τώρα. Για να καταλάβετε το χάλι αυτών των ανθρώπων μια από τις "ανταγωνίστριες" αυτής της γενιάς πρόσφατα δήλωσε από τις Βρυξέλλες που βρίσκετε ότι η μεγαλύτερη κατάκτηση του Νεοέλληνα είναι το ευρώ!! Ούτε η ελευθερία του, ούτε το σύνταγμα του ούτε η χώρα του. Η κατάκτηση του είναι το ευρώ!! Μερικές φορές πάντως χρειάζεται να φτάσουμε στον πάτο για να μπορέσουμε να χτίσουμε το μέλλον για τις επόμενες γενιές και πιστεύω θα μπορέσουμε να το κάνουμε αν ξυπνήσουμε απο την αποχαύνωση που έχουμε πέσει εδώ και 30+ χρόνια..

καιρός να δουλέψουμε να παράγουμε πολιτισμό, τέχνες, δουλείες ώστε οι επόμενες γενίες να βρούνε μια χώρα που να υπερηφανεύονται ότι είναι πολίτες της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ιστορία των χιλιάδων χρόνων τι σχέση έχει με το επίπεδο και τις πράξεις του σήμερα;

 

Όταν εμείς χτίζαμε Παρθενώνες...

 

H γενιά της μεταπολίτευσης κατάντησε την χώρα στο χάλι που είναι τώρα.

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H γενιά της μεταπολίτευσης κατάντησε την χώρα στο χάλι που είναι τώρα. Για να καταλάβετε το χάλι αυτών των ανθρώπων μια από τις "ανταγωνίστριες" αυτής της γενιάς πρόσφατα δήλωσε από τις Βρυξέλλες που βρίσκετε ότι η μεγαλύτερη κατάκτηση του Νεοέλληνα είναι το ευρώ!! Ούτε η ελευθερία του, ούτε το σύνταγμα του ούτε η χώρα του. Η κατάκτηση του είναι το ευρώ!! Μερικές φορές πάντως χρειάζεται να φτάσουμε στον πάτο για να μπορέσουμε να χτίσουμε το μέλλον για τις επόμενες γενιές και πιστεύω θα μπορέσουμε να το κάνουμε αν ξυπνήσουμε απο την αποχαύνωση που έχουμε πέσει εδώ και 30+ χρόνια..

καιρός να δουλέψουμε να παράγουμε πολιτισμό, τέχνες, δουλείες ώστε οι επόμενες γενίες να βρούνε μια χώρα που να υπερηφανεύονται ότι είναι πολίτες της

Οτα βλεπεις σ'ενα κτηριο να τριζουν τα θεμελια του,δε πας να του κανεις ανακαινιση!

Το ριχνεις και χτιζεις καινουριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας δουμε αυτο το βιντεακι και ας ψαχτουμε καλυτερα στο θεμα ως προς αν ο δανεισμος πραγματι κραταει την χωρα ζωντανη και κατα ποσο

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=Pgb71Hxi8hE&feature=player_profilepage

 

Αυτό το video πρέπει να το δείτε όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος τους ανέβασε εκεί όλους αυτούς;

 

xtrmsnpr, τα πράγματα είναι σε γενικές γραμμές όπως τα λέει ο Killik, είτε πληγώνεται ο εγωισμός μας είτε όχι.

 

Και εννοείται πως πρέπει να είμαστε στις πλατείες, αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα: ένα μεγάλο ποσοστό απ' όλους αυτούς που βλέπεις στις πλατείες, αν γίνουν αύριο εκλογές, θα ψηφίσουν τους ίδιους, για τους γνωστούς λόγους.

Μην αρχίσουμε να την πιπιλάμε και πολύ λοιπόν την καραμέλα της πλατείας, εκτός κι αν πιστεύεις ότι δεν υφίσταται αυτό που λέω.

Δεν αντιλέγω καθόλου.. Όπως τ λες είναι είτε πληγώνομαστε είτε όχι. Αλλά πιστεύω ότι κ σκοπός μας είναι όσο είμαστε στις πλατείες να καταλάβουμε κ να περάσουμε τ μήνυμα ότι αλλάζουμε μυαλά. Ότι δεν θα πάμε να ψηφίσουμε αυτούς που ψηφίζαμε.. Για πρώτη φορά νοιώθω χρήσιμος κ νοιώθω ότι μετράει η άποψη μου,με τις συνελεύσεις κ τις ψηφοφορίες που κάνουμε στον λευκό πύργο.. Αλλά μην λέμε ότι το ΔΝΤ είναι σωτήρας!

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νεο-ελληνας ξερολας, αντι-δημοκρατης , εχει την αποψη του και δεν ακουει την αποψη του διπλανου του(που ισως να ακουσει και κατι καινουριο ) κι οταν λεω δεν ακουει την αποψη του διπλανου του εννοω οτι δεν τον αφηνει καν να ολοκληρωσει την αποψη. Στο μεταξυ, η αποψη του συνηθως δεν προερχεται απο καποια γνωση ή μελετη, αλλα απλα καπου την ακουσε. αν του νεο-ελληνα δεν του θιξεις το προσωπικο του συμφερον δεν θα αγωνιστει για το δικαιο. απαιδευτος λαος η μαλλον εκπαιδευμενος απο τη συγχρονη τηλεοραση. σκουπιδαριο. θυμα του lifestyle ντεμεκ και δηθεν.

 

ποσο λυπαμαι. ειμαι 27 και θυμαμαι τον εαυτο μου να αναρωτιεται απο τα 17 μου γιατι πρεπει καποιος να εχει γνωστους σε θεσεις, και γιατι απλα καποιος που πληρωνεται δεν κανει απλα την δουλεια του χωρις διακρισεις(παρτε το πιο απλο- εξυπηρετηση με χαμογελο ,ευγενεια και σαλιαρικο υφος στον κυριο με το κοστουμι ή τζιπ ή διευθυντικο στελεχος , ή , ή ....και εξυπηρετηση τυπου αντε να τελειωνουμε στον ταπεινο εμφανισιακα ανθρωπο(οσο υψηλη θεση και να εχει). καθως περνουσαν τα χρονια αρχισα να πιστευω πως για να το κανουν ολοι μαλλον αυτο θα ειναι το σωστο και απλα εγω εχω καποιο προβλημα προσαρμογης... ατελειωτα παραδειγματα και ολοι εχουμε ενα προχειρο στον νου.

 

θα μπορουσα να γραφω ατελειωτα αλλα η ουσια ειναι αλλη, ο ελληνας παρα την ιστορια θα επρεπε να ταρακουνηθει εσωτερικα, ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠ ΟΛΑ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ! πανω απο ολα να γινει ικανος σε καθε περισταση και στιγμη να μπαινει στην θεση του αλλου. ΗΘΟΣ . ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ . ο καθενας θα επρεπε να φροντιζει για την εξελιξη του σαν ανθρωπος.

 

ειναι οι βασικες αξιες της ζωης που πρεπει να επαναπροσδιορισει στο μυαλο του ο ελληνας. Οταν ακομη σημερα βλεπω παρκαρισμενα αυτοκινητα στη διαβαση πεζων, η μηχανες πανω στα ειδικα πλακακια του πεζοδρομιου για τυφλους και επιπλεον αν σε δουν να ακουμπας το εν λογω αυτοκινητο η μηχανη πανω στην προσπαθεια να περασεις, σε κοιτανε σαν λεπρο οι εκαστοτε ιδιοκτητες των, τοτε καταλαβαινουμε ποσο αναπηρη νοητικα ειναι η κοινωνια που μας φτιαξανε. μεχρι το προβλημα να φτασει στον κ$λο μας παντα...

 

 

ειναι καιρος οχι για αλλον διχασμο και διαχωρισμο μεταξυ μας, αλλα για κοινοτητα ομοψυχια αλληλοβοηθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι να πετάγεστε μερικοί να αφορήζετε ένα ολόκληρο Λαό και μετά να βγαίνει το κάθε ευρωπαικό λαμόγιο (και ελληνικό βεβαίως βεβαίως) που μας έχει πιει το αίμα από το 74 και μετά και να μας ρεζιλεύει ...γιατί ; Γιατί υπάρχουν μερικοί αδαείς και άκρως επικίνδυνοι οι οποίοι δίχως να έχουν πάρει χαμπάρι τι έχει γίνει από το 74 και μετά , κάθονται και αφορίζουν ένα Εθνος ....ακου ξεφτυλισμένος Ελληνικός Λαός ...

 

Αυτοί που τα κάνανε έχουν Ονομα - Επίθετο - Ιδιότητα όποιοι και εάν είναι όπου και αν ανήκουν !

 

εάν θυμάμαι καλά αυτοί που λέτε ότι τους ψηφίζουν και τους κάνουν κυβέρνηση δεν είναι παρά το 40-45% (και τον 2 μαζί μιλώντας για τα κόμματα εξουσίας + ότι αναλογεί από το 89 και την οικουμενική κυβερνηση αργότερα στην αριστερά του τότε . ) του ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ πληθυσμού. Οι άλλοι εκφράσανε την αντίθεση τους δια της αποχής ή ακόμα καλύτερα δια της ψήφου σε μικρότερα κόμματα .

 

Ειδικά στις κρίσιμες εκλογές πρόπερσι , εάν δεν κάνω λάθος το πρώτο κόμμα σχημάτισε κυβέρνηση 160 εδρών με μόλις 1,5εκ ψήφων κάντε λοιπόν την αναγωγή και θα δείτε ότι δεν ειναι ο ελληνικός λαός ξεφτύλισμένος αλλά κάποιες συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων .

 

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΦΟΡΗΣΜΟΥΣ !

 

και όχι δεν είναι στα πλαίσια της δημοκρατίας να λέμε ότι γουστάρουμε άλλο ελευθερία άλλο ελευθεριότητα ....

 

Υ.Γ Συγνώμη για τον τόνο μου αλλά είμαι έξω φρενών με αυτά που διαβάζω πρωί πρωί . και ναι θα περίμενα παρέμβαση κάποιου συντονιστή ώστε να μπεί μια τάξη και να μην προσβάλει ο κάθε άσχετος ένα ολόκληρο Εθνος...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν θυμάμαι καλά αυτοί που λέτε ότι τους ψηφίζουν και τους κάνουν κυβέρνηση δεν είναι παρά το 40-45% (και τον 2 μαζί μιλώντας για τα κόμματα εξουσίας + ότι αναλογεί από το 89 και την οικουμενική κυβερνηση αργότερα στην αριστερά του τότε . ) του ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ πληθυσμού. Οι άλλοι εκφράσανε την αντίθεση τους δια της αποχής ή ακόμα καλύτερα δια της ψήφου σε μικρότερα κόμματα .

 

Αν θεωρείς το ~40-45% μικρό ποσοστό, τι να σου πω..

 

Επίσης δεν είναι τόσο απλό, σκέψου ότι περίπου το 15% είναι ανήλικοι, των οποίων το ~40-45% θα προστίθεντο στο ~40-45% που αναφέρεις, αυξάνοντάς το.

 

Και ναι, είναι δικαίωμά μας να εκφράζουμε την άποψή μας. Έλεος πια με τους μυγιάγγιχτους που δε θέλουν να πληγώνεται ο εγωισμός τους.

 

Και στην τελική, δεν αναφερόμαστε σε όλους ανεξαιρέτως, απλά παίρνει η μπάλα τη συντριπτική πλειοψηφία.

 

Edit: Δες το 40-45% σου.

Μήπως είναι 77.4% τελικά απ' το συνολικό 71% των εγγεγραμμένων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε να βγείς και να τους κράξεις όπως κάνω και εγώ και πάρα πολύ κόσμος ακόμα και να μην αποκαλείς ένα Εθνος ξεφτύλες .

 

και όχι δεν είναι δικαίωμα σου να βγαίνεις και να χαρακτηρίζεις. άλλο λέω την γνώμη μου άλλο χαρακτηρίζω . όσο για τις εκλογές . ξέρουμε και οι δυο ότι αυτά είναι ΝΟΘΕΥΜΕΝΑ αποτελέσματα (να θυμίσω τα πουλμανάκια στις ακριτικές περιοχές με τους τιγκα αλλοδαπούς μέσα ; ή τις παράνομες ελληνοποιήσεις για ψηφοθηρία ; . παρόλα αυτά , δεν αλλάζει όμως το γεγονός ότι μας κυβερνάει η μειοψηφία.

 

Και αυτό είναι το μεγαλύτερο λάθος του Ελληνα τα τελευταία τουλάχιστον 20 χρόνια . ότι η άγνοια του εκλογικού νόμου ( ο οποίος παρεπιπτόνως άλλαξε πολάκις ) σε συνδιασμό με την ομολογουμένη δυσπιστία προς το πολιτικό μας σύστημα έφερε τυχάρπαστους και ανεπάγγελτους να μας κυβερνάνε . Μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχουν και ΜΜΕ τα οποία κατα τις περιόδους των εκάστοτε εκλογικών αναμετρήσεων φρόντησε να "πολώσει" το ήδη τεταμένο κλίμα και να περνάνε εκβιαστικά διλήμματα και αδιέξοδα .

 

Και στην τελική έχω κάθε δικαίωμα να βγαίνω και να διαμαρτύρομαι όταν ο κάθε τυχαίος βγαίνει και λέει ότι εγώ μαζί με άλλα 10 εκατομύρια είμαστε ξεφτύλες . Μπορεί εσένα να σου ακούγεται Μπανάλ ή δεν ξέρω εγώ τι , αλλά ΥΠΑΡΧΕΙ μια εθνική Υπερηφάνια και δεν δέχομαι κανένα και καμιά να βγαίνει και να τα ισοπεδώνει όλα . και να με λέει και μιγιάγγιχτο από πάνω. Τα του καισαρα τω καισαρι φίλε μου αυτό είναι Δημοκρατία και όχι η κάθε μακακία που βγαίνει και λέει ο καθένας μας .

 

 

Είπαμε όλα έχουν Ονομα - Επίθετο -Ιδιότητα .... για το τι έφταιξε ως εδώ . στο χέρι μας είναι πλέον να αλλάξουμε την μοίρα μας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι να πληρώνουμε ΦΠΑ;

 

Ξέρεις τι είναι ο ΦΠΑ;

 

Είναι φόρος πάνω στην αξία ενός προιόντος που ΕΧΕΙ ήδη φορολογηθεί από την πρώτη ύλη μέχρι το ράφι...

 

Δηλαδή, όταν ένα προιόν, έχει τιμή χωρίς το ΦΠΑ πχ 100€, σε αυτα περιλαμβάνονται φόροι, τελωνεία, και άλλα .... και μετα έρχεται το κράτος και σου λέει, ξέρεις κάτι δώσε και άλλα 23%, αρα από 100 πάει στα 123€, για να πληρώνω τους τόκους από τα δάνεια που πήρα και πολλά άλλα..... ε , οχι !!!!!

 

Το έθεσα σαν παράδειγμα για να δούμε οτι φταίμε όλοι, θέλω να τα περνώ αλλα να μην πληρώσω δραχμή γιατι ειχες παντα αυτην τη λογικη ερχότανε ο υδραυλικός ηλεκτρολόγος ιατρός κτλ κτλ και δεν ήθελες απόδειξη ... και αν δεις τα πραγματα βαθια αυτα που λεει το ΔΝΤ ειναι πράγματα που έπρεπε η Ελλάδα να τα είχε κάνει πριν καν στα πουν του ΔΝΤ τα λαμογια ..... Δεν πας διακοπές η αγοράζεις υλικά αγαθά οταν χρωστάς πας δουλεύεις και ξεχρεώνεις .... έφτασε η Ελλάδα εδω που έφτασε γιατί ξαφνικά την είδαν μεγαλοαστοί όλοι ξαφνικά μπορούσαν να πάρουν αυτοκίνητα μηχανές με τα λεφτα της τράπεζας...... παιδια 15 χρονών με κινητά 500+ ευρώ και αλλαγή κάθε καινούργιο μοντέλο .....Πες μου την τελευταία φορα που έκανες πραγματική φορολογική δήλωση προς θεού δεν λέω οτι ειναι δικαιο το σύστημα το κράτος ενα μουρδ$@# είναι αλλα αυτο το γ@μ^$#%% κράτος δεν αποτελείτε από ξένους η εξωγήινους ελληνες είναι και αυτοί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αφου ο ξεφτυλισμενος ελληνικος λαος φροντισε γιαυτο;

 

 

Αυτον τον χαρακτηρισμο κράτα τον για σένα,για να μην έχουμε άλλα ,και δεν θέλω να φτάσω και εγώ σε χαρακτηρισμούς κρυμένος πίσω απο ένα πληκτρολόγιο και δεν έχω όρεξη για μπανακί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά ΥΠΑΡΧΕΙ μια εθνική Υπερηφάνια και δεν δέχομαι κανένα και καμιά να βγαίνει και να τα ισοπεδώνει όλα . και να με λέει και μιγιάγγιχτο από πάνω.

 

Μάστορα, πρώτα είμαστε άνθρωποι (λέμε τώρα) και μετά πολίτες μιας χώρας. Όταν ΔΕΝ έχεις υπερηφάνια για το πρώτο (κάτι που δείχνεις με τις πράξεις σου -όχι εσύ συγκεκριμένα-), πώς γίνεται να έχεις για το δεύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοι τα εφαγαν η νομιζουν οτι φταινε ας κανουν την αυτοκριτικη τους , ας ζησουν με τις ενοχες τους η δεν ξερω εγω τι αλλο.

Οι υπολοιποι τι φταινε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...