Προς το περιεχόμενο

Ναργιλές topic :)


santana99
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

Δεν επιτρέπονται "αγγελίες" ζήτησης ή πώλησης παρά μόνο στην κατάλληλη κατηγορία του site 

Επίσης δεν επιτρέπεται διαφήμιση αγγελιών μέσω μηνυμάτων σε θέματα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Thanospapas είπε

Δεν καταλαβαίνω ρε αδέλφια,

Στην Ελλάδα έχουμε  10 μαγαζιά που πουλάνε μόνο ναργιλέδες και κανένας τους δεν πουλάει καπνό!!! (εκτός από τους εμετικούς Vulkana - Panorama).

Όλα αυτά τα μαγαζιά που πουλάνε ναργιλέδες (και για να υπάρχουν τόσα σημαίνει ότι υπάρχει ζήτηση..),

τι καπνό πιστεύουν ότι θα βάλουν, οι πελάτες τους, στον 300ων ευρώ Steamulation? ........Mountain Ice/Vulkana?

.........είναι δυνατόν κάποιος να δώσει 3 ή 5 κατοστάρικα για να έχει μία καλή  εμπειρία ναργιλέ και να ανακατεύει ζουμιά, ή να περιμένει 7 μέρες για να καπνίσει, πάμε καλά;

Είναι σαν να σου πουλάει κάποιος αυτοκίνητο, χωρίς έξω να πουλάνε βενζίνη, δεν υπάρχει λογική.

Το όλο ζήτημα στην Ελλάδα είναι η υψηλή φορολογία του καπνού, σκέψου μόνο, ότι για να αγοράσεις νόμιμο φορολογημένο καπνό 250 γραμμαρίων στην Ελλάδα πρέπει να πληρώσεις περίπου 70-80€ ενώ για παράδειγμα στην Γερμανία η αντίστοιχη ποσότητα κοστίζει 15-20€, αυτή η διαφορά στην φορολογία είναι επίσης ο λόγος που κανένα κατάστημα εκτός Ελλάδας δεν μπορεί να σου πουλήσει καπνό.

Από την άλλη, δεν υπάρχει κανένας περιορισμός σε αγορά Ναργιλέ ή οποιουδήποτε αξεσουάρ εντός Ευρώπης, οπότε για να παραφράσω την ατάκα σου, σου πουλάει κάποιος αυτοκίνητο αλλά στην χώρα σου το καύσιμο κοστίζει 4-5€ το λίτρο σε αντίθεση με την Γερμανία όπου είναι νορμάλ στο 1€ το λίτρο.

Προσωπική άποψη, εάν δεν εξασφαλίσεις άριστης ποιότητας καπνό-πήλινο-κάρβουνο και κάποιου είδους διαχειριστή θερμότητας (είτε είναι Lotus είτε Ignis κλπ), δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας σε τόσο ακριβό μεν, άριστο δε, ναργιλέ, στην ουσία αχρηστεύεται από το χαμηλής ποιότητας τετράπτυχο που προανέφερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα σας,επειδη βλεπω εχετε πολλες γνωσεις εδω μεσα, σε αντιθεση με τα σαιτ στο ιντερνετ που λενε τα δικα του τους, οι πετρες ατμου ασ πουμε ice rockz στο ναργιλε επιβαρυνουν την υγεια ή ειναι απλα αερας?αξιζουν για κανα χαλαρο ναργιλεδακο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, giorgos1234567 said:

καλησπερα σας,επειδη βλεπω εχετε πολλες γνωσεις εδω μεσα, σε αντιθεση με τα σαιτ στο ιντερνετ που λενε τα δικα του τους, οι πετρες ατμου ασ πουμε ice rockz στο ναργιλε επιβαρυνουν την υγεια ή ειναι απλα αερας?αξιζουν για κανα χαλαρο ναργιλεδακο?

Όλα επιβαρύνουν την υγεία, σε μικρό βαθμό, όσο τα πράγματα γίνονται με μέτρο. Πέτρες αυτοί που ασχολούνται σοβαρά με το άθλημα δε χρησιμοποιούν.  Άρα σύντομη απάντηση, δεν αξίζουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgos1234567 είπε

καλησπερα σας,επειδη βλεπω εχετε πολλες γνωσεις εδω μεσα, σε αντιθεση με τα σαιτ στο ιντερνετ που λενε τα δικα του τους, οι πετρες ατμου ασ πουμε ice rockz στο ναργιλε επιβαρυνουν την υγεια ή ειναι απλα αερας?αξιζουν για κανα χαλαρο ναργιλεδακο?

Ουτε κατα διάνοια ,μονο καπνος σε πηλινα,και απο πανω kaloud με καλα κάρβουνα καρύδας,τα αλλα ειναι αλλα λογια να αγαπιόμαστε..🤘🤘

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν λοιπόν οι πωλητές, των μαγαζιών  μου λένε ότι ο Alpha Hookah, με το oblako phannel,  το Kaloud Lotus, τα tomcoco gold, που κατέχω,

δεν επαρκούν για μια ευχάριστη καπνιστική εμπειρία, με τον Vulkana, και πρέπει να αποκτήσω ένα Steamulation ή έναν Meduse (διότι, μου λένε, ότι είναι για αυτούς που θέλουν ανώτερη γευστική απόλαυση!),

λένε ψέματα και θέλουν να κάνουν αρπαχτή....

διότι ξέρουν, ότι με την ποιότητα του καπνού Vulkana, που αυτοί και τα μαγαζιά τους πουλάνε, δεν πρόκειται με οποιονδήποτε μηχανικό τρόπο ( πχ: αναβάθμιση καπνιστικού συστήματος-ναργιλέ),

να ανυψώσεις την γευστική ικανοποίηση.

 

Επίσης, όποιος αγοράζει σύστημα καπνίσματος-ναργιλέ και ξοδεύει περισσότερο από 200 ευρώ

για το συνολικό σύστημα (ναργιλέ, σωλήνα, πήλινο, διαχειριστή θερμότητας, γκαζάκι, κάρβουνα καρύδας κλπ), είναι κορόιδο

και όποιος ντόπιος πωλητής τον πείθει να επενδύσει έξτρα, με την δικαιολογία της ανώτερης γευστικής εμπειρίας, εφόσον δεν πουλάει, ποιοτικά εξαιρετικό καπνό,  είναι απατεώνας.

 

Η Ελλάδα με τα κορόιδα και τους απατεώνες... 

Επεξ/σία από Thanospapas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Thanospapas είπε

Όταν λοιπόν οι πωλητές, των μαγαζιών  μου λένε ότι ο Alpha Hookah, με το oblako phannel,  το Kaloud Lotus, τα tomcoco gold, που κατέχω,

δεν επαρκούν για μια ευχάριστη καπνιστική εμπειρία, με τον Vulkana, και πρέπει να αποκτήσω ένα Steamulation ή έναν Meduse (διότι, μου λένε, ότι είναι για αυτούς που θέλουν ανώτερη γευστική απόλαυση!),

λένε ψέματα και θέλουν να κάνουν αρπαχτή....

διότι ξέρουν, ότι με την ποιότητα του καπνού Vulkana, που αυτοί και τα μαγαζιά τους πουλάνε, δεν πρόκειται με οποιονδήποτε μηχανικό τρόπο ( πχ: αναβάθμιση καπνιστικού συστήματος-ναργιλέ),

να ανυψώσεις την γευστική ικανοποίηση.

Επίσης, όποιος αγοράζει σύστημα καπνίσματος-ναργιλέ και ξοδεύει περισσότερο από 200 ευρώ

για το συνολικό σύστημα (ναργιλέ, σωλήνα, πήλινο, διαχειριστή θερμότητας, γκαζάκι, κάρβουνα καρύδας κλπ), είναι κορόιδο

και όποιος ντόπιος πωλητής τον πείθει να επενδύσει έξτρα, με την δικαιολογία της ανώτερης γευστικής εμπειρίας, εφόσον δεν πουλάει, ποιοτικά εξαιρετικό καπνό,  είναι απατεώνας.

Η Ελλάδα με τα κορόιδα και τους απατεώνες... 

μέχρι ένα σημείο συμφωνούσα στο ποστ σου, μου τα χάλασες εκεί που λες για τα 200ε. Χωρίς να κατέχω σετ που κάνει πάνω από 200ε πιστεύω ότι αξίζει την επένδυση και σε βάθος χρόνου και στην ποιότητα καπνίσματος και σε κάποια έξτρα πράγματα (πχ ρυθμιζόμενο diffuser , ρύθμιση diffuser έξω από την γυάλα,άψογη εξαέρωση , limited edition κτλπ). Επίσης κάποιος που θέλει ποιοτικό ξύλο είναι πολύ λογικό να δώσει ~300ε για τον Wookah

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Thanospapas είπε

Όταν λοιπόν οι πωλητές, των μαγαζιών  μου λένε ότι ο Alpha Hookah, με το oblako phannel,  το Kaloud Lotus, τα tomcoco gold, που κατέχω,

δεν επαρκούν για μια ευχάριστη καπνιστική εμπειρία, με τον Vulkana, και πρέπει να αποκτήσω ένα Steamulation ή έναν Meduse (διότι, μου λένε, ότι είναι για αυτούς που θέλουν ανώτερη γευστική απόλαυση!),

λένε ψέματα και θέλουν να κάνουν αρπαχτή....

διότι ξέρουν, ότι με την ποιότητα του καπνού Vulkana, που αυτοί και τα μαγαζιά τους πουλάνε, δεν πρόκειται με οποιονδήποτε μηχανικό τρόπο ( πχ: αναβάθμιση καπνιστικού συστήματος-ναργιλέ),

να ανυψώσεις την γευστική ικανοποίηση.

Επίσης, όποιος αγοράζει σύστημα καπνίσματος-ναργιλέ και ξοδεύει περισσότερο από 200 ευρώ

για το συνολικό σύστημα (ναργιλέ, σωλήνα, πήλινο, διαχειριστή θερμότητας, γκαζάκι, κάρβουνα καρύδας κλπ), είναι κορόιδο

και όποιος ντόπιος πωλητής τον πείθει να επενδύσει έξτρα, με την δικαιολογία της ανώτερης γευστικής εμπειρίας, εφόσον δεν πουλάει, ποιοτικά εξαιρετικό καπνό,  είναι απατεώνας.

Η Ελλάδα με τα κορόιδα και τους απατεώνες... 

Τελειως λάθος ποστ,η γευση εννοείται ανυψωνεται με καλύτερο ναργιλέ,ατοπη ξ σύγκριση αλφα με steam πανω κατω ιδιοι ειναι,και στην τελική ολοι εχουμε την δυνατότητα να δοκιμάσουμε καλυτερο καπνό,αρα ο ναργιλέ ς ειναι επένδυση,και ο alpha που χεις ειναι αξιοπρεπεστατος,εννοείται οτι αν κανεις μονο vulcana δεν θα δεις τρελες διαφορές,αλλα ποιος απο μας κανει μονο vulcana??υσ ο meduse ειναι μια κατηγορία απο μονος του σε υλικα και τροπο παραγωγής ,και οποιος αγοραζει εννοείται οτι δεν θα κάνει αλ φαχερ,παντα φιλικα☺

Επεξ/σία από gaurorakomelas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον δεν κατάλαβες το άρθρο, ή δεν σε συμφέρει να το καταλάβεις, (είσαι μήπως πωλητής σε μαγαζί καπνού και ναργιλέδων);

λίγοι έχουν  πρόσβαση σε νόμιμο καλό καπνό στην Ελλάδα

Ο συνδετικός κρίκος σύγκρισης όλων, είναι η ποιότητα του καπνού/γεύση

Να το ξαναπούμε άλλη μια φορά εν συντομία:

Είναι όνειρο απατηλό για κάποιον που θα αποκτήσει σύστημα ναργιλέ από 200 και πάνω, να περιμένει ότι θα έχει καλύτερη  γευστική  εμπειρία (όχι οπτική) από έναν ναργιλέ μέχρι 150-200 ευρώ.

O πωλητής που θα στο πουλήσει είναι απατεώνας, εφόσον στο πουλάει με την δικαιολογία της ανώτερης γευστικής εμπειρίας. Και κοροϊδεύει τον κόσμο...

Γνωρίζοντας ο ίδιος, ότι ο καπνός και η τεχνική της θέρμανσης, παίζει τον μείζονα ρόλο στην γευστική απόλαυση .

 

Γιαυτό το λόγο όταν πας σε shisha lounge,  δεν θα γευτείς διαφορά μεταξύ 60 euro special session με Μeduse και 30 euro special session με κλασικό αιγυπτιακό, αυτό που πληρώνεις στην προκειμένη περίπτωση είναι το καλλωπιστικό κομμάτι εντυπωσιασμού του φωταγωγημένου χειροποίητου σχεδιασμού του Meduse, διότι η γευστική εμπειρία θα είναι η ίδια και στα δύο εφόσον χρησιμοποιούν τον ίδιο καπνό/πήλινο setup

Σε κάποιες περιπτώσεις δε, η εμπειρία στον Meduse ήταν χειρότερη γιατί τον μοιραζόμουν με άλλες τρεις κυρίες, ενώ όταν είχα τον ατομικό μου αιγυπτιακό ήταν απίστευτα καλύτερα, με την ίδια γεύση!

Επεξ/σία από Thanospapas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Thanospapas είπε

Μάλλον δεν κατάλαβες το άρθρο, ή δεν σε συμφέρει να το καταλάβεις, (είσαι μήπως πωλητής σε μαγαζί καπνού και ναργιλέδων);

λίγοι έχουν  πρόσβαση σε νόμιμο καλό καπνό στην Ελλάδα

Ο συνδετικός κρίκος σύγκρισης όλων, είναι η ποιότητα του καπνού/γεύση

Να το ξαναπούμε άλλη μια φορά εν συντομία:

Είναι όνειρο απατηλό για κάποιον που θα αποκτήσει σύστημα ναργιλέ από 200 και πάνω, να περιμένει ότι θα έχει καλύτερη  γευστική  εμπειρία (όχι οπτική) από έναν ναργιλέ μέχρι 150-200 ευρώ.

O πωλητής που θα στο πουλήσει είναι απατεώνας, εφόσον στο πουλάει με την δικαιολογία της ανώτερης γευστικής εμπειρίας. Και κοροϊδεύει τον κόσμο...

Γνωρίζοντας ο ίδιος, ότι ο καπνός και η τεχνική της θέρμανσης, παίζει τον μείζονα ρόλο στην γευστική απόλαυση .

Γιαυτό το λόγο όταν πας σε shisha lounge,  δεν θα γευτείς διαφορά μεταξύ 60 euro special session με Μeduse και 30 euro special session με κλασικό αιγυπτιακό, αυτό που πληρώνεις στην προκειμένη περίπτωση είναι το καλλωπιστικό κομμάτι εντυπωσιασμού του φωταγωγημένου χειροποίητου σχεδιασμού του Meduse, διότι η γευστική εμπειρία θα είναι η ίδια και στα δύο εφόσον χρησιμοποιούν τον ίδιο καπνό/πήλινο setup

Σε κάποιες περιπτώσεις δε, η εμπειρία στον Meduse ήταν χειρότερη γιατί τον μοιραζόμουνα με άλλες τρεις κυρίες, ενώ όταν είχα τον ατομικό μου αιγυπτιακό ήταν απίστευτα καλύτερα, με την ίδια γεύση!

Διαφωνώ 100% χωρις να ειμαι πωλητής,ενας ναργιλες πχ alpha με μια γευση low budget πχ al waha την δίνει καλύτερα απο εναν amy ή αιγυπτιακό,οσο για τον meduse που λες ,ειναι φτιαγμενοι για κοκτέιλ και παιζει πολυ ρόλο ποιός στο φτιαξε και εννοείται τι γευση έκανες,οταν πληρώνεις 40 ευρω για κάπνισμα εννοείται θα κάνει ς μαυρο καπνό(υπαρχουν μαγαζιά στην Ελλάδα που παρέχουν αυτη την δυνατότητα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση αδελφε

Γιατί αναπαράγεις τις μπαρούφες των ντόπιων  πωλητών;

που έχοντας το κέρδος κατά νου κοροϊδεύουν τον κόσμο υποσχόμενοι καλύτερα καπνίσματα, εφόσον 'επενδύσουν' στην απόκτηση ενός "προχωρημένου" επιπέδου ναργιλέ.

Γιατί εσύ, όπως και αυτοί, υποστηρίζεις ότι ένας ναργιλές των 300 ευρώ, επειδή είναι 'μάρκα', αλλά έχοντας τα ίδια υλικά κατασκευής/ύψος και γενικά χαρακτηριστικά με έναν των 100 ευρώ, έχει καλύτερα αποτελέσματα στο κάπνισμα, με την ίδια μάρκα καπνού?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Thanospapas είπε

Καμία σχέση αδελφε

Γιατί αναπαράγεις τις μπαρούφες των ντόπιων  πωλητών;

που έχοντας το κέρδος κατά νου κοροϊδεύουν τον κόσμο υποσχόμενοι καλύτερα καπνίσματα, εφόσον 'επενδύσουν' στην απόκτηση ενός "προχωρημένου" επιπέδου ναργιλέ.

Γιατί εσύ, όπως και αυτοί, υποστηρίζεις ότι ένας ναργιλές των 300 ευρώ, επειδή είναι 'μάρκα', αλλά έχοντας τα ίδια υλικά κατασκευής/ύψος και γενικά χαρακτηριστικά με έναν των 100 ευρώ, έχει καλύτερα αποτελέσματα στο κάπνισμα, με την ίδια μάρκα καπνού?

Αδελφε μονο και μονο που λες οτι εχουν τα ιδια υλικα εισαι λαθος,το stainless χωριζεται σε επιπεδα,304,304v2a,321 χρησιμοποιουν οι 200 ευρω και πανω.

Επεξ/σία από gaurorakomelas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, gaurorakomelas είπε

Αδελφε μονο και μονο που λες οτι εχουν τα ιδια υλικα εισαι λαθος,το stainless χωριζεται σε επιπεδα,304,304v2a,321 χρησιμοποιουν οι 200 ευρω και πανω.

αστον ολα ιδια ειναι μαλλον προσπαθει να πεισει τον ευατο του για καποια λαθος αγορα

και οχι δεν εχω κανενα τρελο μηχανημα , ενα el badia minotor εχω γιατι δυστηχως μεχρι εκει εφτανε το bugdet μου σε συνδιασμο με ενα oblako phunnel + ενα αντιγραφο kalud

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Inuyasha είπε

αστον ολα ιδια ειναι μαλλον προσπαθει να πεισει τον ευατο του για καποια λαθος αγορα

και οχι δεν εχω κανενα τρελο μηχανημα , ενα el badia minotor εχω γιατι δυστηχως μεχρι εκει εφτανε το bugdet μου σε συνδιασμο με ενα oblako phunnel + ενα αντιγραφο kalud

Οτι εχει ο καθενας ,εχεις τουλάχιστον καλο heat management _μπολ☺☺,εγω εχω amy ,αλλα συντομα θα παρω korres,πλεον με 200 ευρω μπορεις να παρεις πολυ αξιόπιστο ναργιλέ,και εχω καπνισει πολλους φια να βρω του γούστου μου,και οχι δν την.εχω πατησει απο καμια αγορα😉😉

Επεξ/σία από gaurorakomelas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, gaurorakomelas είπε

Οτι εχει ο καθενας ,εχεις τουλάχιστον καλο heat management _μπολ☺☺,εγω εχω amy ,αλλα συντομα θα παρω korres,πλεον με 200 ευρω μπορεις να παρεις πολυ αξιόπιστο ναργιλέ,και εχω καπνισει πολλους φια να βρω του γούστου μου,και οχι δν την.εχω πατησει απο καμια αγορα😉😉

Δεν έλεγα για εσένα αλλά για τον φίλο επάνω που γράφει ολόκληρα σεντόνια

με το minotor έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος έχει πολύ ωραίο κάπνισμα

Το hmd έχω σκοπό να το αντικατάστασω σε κάνα 2μηνο από καπιοκλ γνήσιο (μάλλον γνήσιο kalud 1+ που έχω δοκιμάσει κιόλας από φίλο)

Πάντως και ο minotor που πήρα για να τον στήσεις θέλεις γύρω στο 170 αρι γιατί έχετε stem με γιαλα οπότε θέλεις λάστιχο hose, bowl και ιδανικά hmd έστω και κάποιο φτηνό

Αν κάποιος φίλος από Θεσσαλονίκη θέλει να το δοκιμάσει κερνάω καφέ για να ανταλλάξουμε και απόψεις από κοντά

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Δεν έλεγα για εσένα αλλά για τον φίλο επάνω που γράφει ολόκληρα σεντόνια

με το minotor έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος έχει πολύ ωραίο κάπνισμα

Το hmd έχω σκοπό να το αντικατάστασω σε κάνα 2μηνο από καπιοκλ γνήσιο (μάλλον γνήσιο kalud 1+ που έχω δοκιμάσει κιόλας από φίλο)

Πάντως και ο minotor που πήρα για να τον στήσεις θέλεις γύρω στο 170 αρι γιατί έχετε stem με γιαλα οπότε θέλεις λάστιχο hose, bowl και ιδανικά hmd έστω και κάποιο φτηνό

Αν κάποιος φίλος από Θεσσαλονίκη θέλει να το δοκιμάσει κερνάω καφέ για να ανταλλάξουμε και απόψεις από κοντά

Κοιταξε για το oduman ignis,και απο καρβουνα παιξε μπαλα τα zocomo

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...