Προς το περιεχόμενο

Wii U Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εαν ειχε εγγυηση δεν το καλυψε;

Πηρα μεταχειρισμενο το λευκο, μολις διαπιστωσα οτι εχει αυτο το θεματακι με την μνημη και επειδη ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να εχω 10 σκληρους δικσους σκορπιους στο σπιτι το πουλησα και πηρα το μαυρο.

end of story

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, επειδή είναι δεδομένο ότι θα αγοράσω το botw αποφάσισα να πάρω με την ευκαιρία ένα εξωτερικό σκληρό που δεν είχα έτσι και αλλιώς και να έχω την πλήρη εμπειρία του παιχνιδιού . Διάβασα αρκετά άρθρα στο νετ, καί σε όλα είχε αναφορές για τον σκληρό seagate expansion 1 tb (έχει καλά σχόλια και σκρουτζ και αμαζον).

 

Τώρα μια άλλη ερώτηση μπορώ να παίζω παιχνίδια όπως το super mario bros wiiu και άλλα παρόμοια 2 παικτών με το gamepad στο πρωτο παίκτη και wii remote(το κλασσικό μοχλο της παλιάς κονσόλας wii) στον δεύτερο παίκτη? Γίνεται αυτό?

 

 

Επίσης αν ναι πρέπει να είναι γνήσιο το μοτ η κάνουν και τα οεμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο η εσωτερική flash μνημη, άλλωστε και το wii u εχει τέτοια αντίστοιχη εσωτερική, και άλλο των usb stick ή των καρτών sd. Δεν ξέρω τον λόγο ακριβώς που συμβαίνει αυτό με τεχνικές λεπτομέρειες, ίσως ο mazinga μπορεί να επεξηγησει περισσότερο. Εμένα έγινε corrupt το firmware του stickακιου και μετα ηταν εντελώς άχρηστο. Ηταν kingston usb3.

 

Η εσωτερική μνήμη του U είναι emmc Nand flash και ανάλογα το μοντέλο είτε της Samsung είτε της Toshiba. H μόνη διαφορά της σε σχέση με την μνήμη που συναντάμε στις SD και τα usb είναι ότι είναι BGA δηλαδή τσιπάκι κολλημένο στην πλακέτα και έχει τον ελεγκτή ενσωματωμένο σε αυτή. Προφανώς θα είναι πιστοποιημένη και για πιο πολλές εγγραφές και θα ελέγχεται ενδελεχώς όπως μαρτυρούν και τα τεράστια solder points που χρησιμοποιούν κάποιοι για να κάνουν .. backup αυτήν. :)

 

Το άρθρο στο support της Nintendo είναι αρκετά παλιό και προφανώς γραμμένο με τα δεδομένα της εποχής. Σήμερα πιο πολλούς δίσκους έχω συναντήσει να έχουν "χτυπήσει" παρά flash να έχουν γίνει "write protect". Το δικό σου φλασάκι μάλλον δεν έγινε write protect ούτε χτύπησε κανένα firmware αλλά μάλλον αστοχία του file system. Επειδή την έπαθα με ακριβώς με ίδιο flashaki το οποίο δεν είχε ακουμπήσει wiiU αλλά Laptop (υποθέτω μιλάς για το μπλε datatraveler 3.0?) υπάρχει tool το οποίο το επαναφέρει (αν θες στείλε pm να στο στείλω κάπως με mail). 

 

Οπότε μια χαρά είναι τα usb flash αλλά θέλει επώνυμο και καλό flashaki αν δεν θες δίσκους και καλώδια από εδώ και από εκεί.

 

Φίλε rudi πριν αγοράσεις να ξέρεις ότι είναι υπερβολή το 1 ΤΒ για το U. και να έχεις υπόψη ότι δεν θα μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις για άλλη χρήση (PC π.χ.). Δεν νομίζω ακόμα και partition να το κάνεις ότι θα το δεχτεί το U.

 

Ναι μια χαρά μπορείς να παίξεις όπως περιγράφεις ανάλογα το παιχνίδι και με 2 remote κλπ. και ναι το remote κάνει και oem να είναι (να είναι τουλάχιστον όμως Motion+). Τα παιχνίδια στο e-shop και στο κουτί γράφουν λεπτομερώς τι controllers υποστηρίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, επειδή είναι δεδομένο ότι θα αγοράσω το botw αποφάσισα να πάρω με την ευκαιρία ένα εξωτερικό σκληρό που δεν είχα έτσι και αλλιώς και να έχω την πλήρη εμπειρία του παιχνιδιού . Διάβασα αρκετά άρθρα στο νετ, καί σε όλα είχε αναφορές για τον σκληρό seagate expansion 1 tb (έχει καλά σχόλια και σκρουτζ και αμαζον).

 

Τώρα μια άλλη ερώτηση μπορώ να παίζω παιχνίδια όπως το super mario bros wiiu και άλλα παρόμοια 2 παικτών με το gamepad στο πρωτο παίκτη και wii remote(το κλασσικό μοχλο της παλιάς κονσόλας wii) στον δεύτερο παίκτη? Γίνεται αυτό?

 

 

Επίσης αν ναι πρέπει να είναι γνήσιο το μοτ η κάνουν και τα οεμ?

 

Οτι εγραψε ο Στεβε πανω κατω ισχυει. Σε βάθος χρονου - κοστος χορου ο σκληρος θα σε βγαλει σιγουρα πιο ασπροπρόσωπο απο την φλας. Το 1ΤΒ για να το χρησιμοποιησεις οοοοολο σε αυτη την κονσολα πρεπει να αγοραζεις τα περισσοτερα παιχνιδια μεσω eshop (6 με 16 GB ανα παιχνιδι), ειδαλλος δεν θα εχεις προβλημα, εκτος εαν ξεσκιστεις στο emulated παιχνιδι με ολα τα περιεχομενα του eshop. Ετσι και αλλιως μετα απο το wii u ο δισκος ξαναφορμαρεται κλπ...

Το wii u γενικα καταργει το partition table του σκληρου δισκου και θελει πολλες ταρζανιες για να μπορεσεις να μοιρασεις τον δισκο και σε αλλα μηχανηματα.

Σε σχεση με το συνολικο κοστος του gaming θεωρω οτι ενας δισκος σημερα ειναι αμεληταιο εξοδο.

Συνιστω να αποκτησεις τουλαχιστων 3 wiimotes / nunchucks / classic controllers OEM η οχι, μιας και με φιλους θα τα χρειαστεις.

Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1ΤΒ για να το χρησιμοποιησεις οοοοολο σε αυτη την κονσολα πρεπει να αγοραζεις τα περισσοτερα παιχνιδια μεσω eshop (6 με 16 GB ανα παιχνιδι), ειδαλλος δεν θα εχεις προβλημα, εκτος εαν ξεσκιστεις στο emulated παιχνιδι με ολα τα περιεχομενα του eshop.

 

Ισχύει. Έχω αγοράσει ψηφιακά γύρω στα 20 retail παιχνίδια και γύρω στα 35 digital only παιχνίδια, demos, wiiware, εφαρμογές κλπ και οριακά να έχω χρησιμοποιήσει 300 gb από τον 1 TB εξωτερικό που έβαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΑΝΤΙ ΧΑΚ κλεινει την χρηση του φυλλομετρητη για προσβαση στο συστημα.

Επεξ/σία από Mazinga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο καινουργιο FW της κονσολας εμφανιζεται το εξης "The Miiverse service has ended. Miiverse and any software features that make use of Miiverse are now unavailable."

 

https://gonintendo.com/stories/285427-rumor-latest-wii-u-firmware-update-points-to-the-end-of-miivers

 

Αρα ετοιμαστειτε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη για να καταλαβω, τωρα που σταματησαν την παραγωγη του μηχανηματος αποφασισαν να το κλειδωσουν λιγο καλυτερα; Μηπως τους εχουν ξεμεινει παιχνιδια και δεν πουλανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oxi

Απλα χτυπανε το φαινομενο πειρατείας οπως και στο 3δσ, στο δικτυακο κομματι.

Μιας και εκει πονταρουν ολες οι εταιριες.

Οταν εισαι συνδεδεμενος παντα κερδιζουν. Το παιχνιδι που αγοραζεις φυσικα και φευγεις δεν ενδιαφερει μακροπροθεσμα καμμια εταιρια. Το wii u ειναι μια φτηνη πια ευκαιρια να δουν συμπεριφορες καταναλωτών. 

Τι κλεβουν, τι κατεβαζουν παράνομα, τι θα ΔΙΠΛΟπληρωσουν, τι θα κανουν παση θυσια....

Τα δεδομενα των σερβερ τους τους νοιαζουν γιατι δειχνουν τασεις, οχι το παρελθον τους....

Στο 3δσ, το ΒΑΝ χρησιμοποιηθηκε για να δουν και την μεθοδολογια εγκαταλειψης των χρηστων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι στην χειροτερη για αυτους κατηγορια, αγοραζω το παιχνιδι και απλα παιζω, δεν ασχολιεμαι καθολου με το Online, ετσι και αλλιως τα παιχνιδια που παιζω δεν εχω πολυ online περιεχομενο. Ta fps τα εχω αντικαταστησει με airsoft και μας μενουν οι πλατφορμες...

Κριμα για αυτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...