Προς το περιεχόμενο

PlayStation Vita Topic [PS Vita]


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Spinemn τα μισα παιχνιδια που εγραψες μονο RPG δεν ειναι αλλα οκ το προσπερναμε. Το Vita ειναι αρκετα ακριβο σπορ. Αν δεν εχεις και εσυ καποια ιδιοτροπια θα ελεγα οτι το μηχανημα μαλλον δεν αξιζει τα λεφτα του και ειναι προτιμοτερο να τα ριξεις καπου αλλου. Προσωπικα ξερω πολυ καλα γιατι το αγορασα αλλα ειμαι ιδιαιτερη περιπτωση gamer. Αν εχεις κατι που πρεπει οπως και δηποτε να παιξεις στο Vita και δεν υπαρχει αλλου τοτε ναι αγορασε το. Αν ομως απλα πας για αγορα "ετσι για να ειχαμε να λεγαμε" τοτε καλυτερα μην το κανεις το βημα. 

 

Ψαξε τα παιχνιδια του. Βρες τι θες να παιξεις. Επειτε μαθε αν η εκδοση ειναι καλη (πιστεψε με παρα πολλες ειναι χαλια μαυρα) και μετα αποφασισε αν θες να ξοδεψεις τα λεφτα σου. Ενας λογος παραπανω γιατι εχει ηδη ανακοινωθει και μειωση τιμων απο τη Sony αλλα δεν εχει εφαρμοστει ακομα. Αν πρεπει ντε και καλα να παρεις φορητη παιχνιδομηχανη τοτε το 3DS αποτελει μονοδρομο αυτη τη στιγμη.  

 

Ενταξει εαν περιμενεις να παιξεις παιχνιδια επιπεδου Guild Wars, Baldurs Gate, ELDER SCROLLS. DIABLO, DRAGON AGE, DARK SOULS στο Psvita οντως δεν ειναι rpgs, ομως για το Psvita Μια χαρα rpgs θεωρουνται....απο την αλλη εαν περιμενεις να παιξεις τετοιου ειδους RPGs (στη τρεχουσα χρονικη στιγμη..γιατι ποτε δεν ξερεις...)στο PSVITA ή σε οποιαδηποτε φορητη.....

 

Ειλικρινα δηλαδη απορω αφου το vita δεν σε/σας "φτιαχνει" τοτε τι το αγορασες/-ατε? απλα για να το κατακρινεις/-τε? ? ? ιδιως εσυ το εχεις ξεσκισει, εμενα προσωπικα μια χαρα μου φαινεται, εαν ηθελα/θελατε να παιζω/παιζετε Pokemon Και οτιδηποτε σε MARIO, ZELDA κλπ θα αγοραζα/αγοραζατε 3ds απο την στιγμη που η SONY ξερω/ξερεις/ξερετε που "προσανατολιζεται" στο θεμα handheld gaming τοτε τι το αγοραζετε? (!!!!!)

 

Αναφερεις χαλια εκδοσεις παιχνιδιων μπορεις να αναφερεις μια? Και μην μου πεις το COD...

 

Απο την αλλη.....επειδη με εβαλες σε σκεψη μη τυχον και ΕΓΩ γραφω βλακειες......ολα τα sites τα παιχνιδια που ανεφερα και αρκετα αλλα τα εχουν στην κατηγορια RPGs....λες να "ξερουν" λιγοτερα απο εσενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα βιτα πολυ προσφατα και ενω ξερω πως στα παιχνιδια δεν εχει τεραστια γκαμα (εχω και 3ds) στο βιτα βρισκεις στο store πολλα παιχνιδακια σε τιμες ανθρωπινες στο 3ds ολα ειναι πανω απο 35 ευρο wtf?τεσπα σαν μηχανημα με εχει εντηπωσιασει οθοναρα ακαριεα αποκριση multitasking ο broswer του ταχυτατος (για λιγο φορουμ-site reading στο κρεβατι) και γραφικαρες...για 130 ευρο (το πηρα μτχ) ειναι εντιπωσιακο το μηχανημα τουλαχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να εχω apple να τα αντιπαραθεσω ο broswer του βιτα ειναι ταχυτατος ειναι ο ποιο καλος που εχω δει προσωπικα σε φορητο

καλυτερος απο του android μου αλλα ειναι παλια η συσκευη...σε ποιο γρηγορα μηχανηματα θα ειναι καλυτερα τα πραγματα

εχει e-mail client

δεν ξερω για pdf

δεν κανει να το παρεις αντι για smartphone γιατι δεν ειναι τηλεφωνο ειναι παιχνιδομηχανη και δεν στελνει μυνηματα -τηλεφωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Youtube μπενει το vita??? και υπάρχει καποιο παιχνίδι σαν το gta? δηλαδή πας όπου θες σε μια πόλη. Επίσης υπάρχει rpg που να μην ειναι στα ιαπονικα? :P

 

Υπάρχει σχετική εφαρμογή. Όσο για το 2ο δεν το νομίζω, εκτός αν αγοράσεις το Liberty City(psp game)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα, επειδή μου αρέσει και η αισθητική των κονσολών περιμένω να δω από κοντά και το καινούργιο μοντέλο για να αποφασίσω 

 

PlayStation-Vita_2013_09-09-13_005.jpgPlayStation-Vita_2013_09-09-13_011.jpg

http://gematsu.com/gallery/playstation-vita/september-9-2013/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να εχω apple να τα αντιπαραθεσω ο broswer του βιτα ειναι ταχυτατος ειναι ο ποιο καλος που εχω δει προσωπικα σε φορητο

καλυτερος απο του android μου αλλα ειναι παλια η συσκευη...σε ποιο γρηγορα μηχανηματα θα ειναι καλυτερα τα πραγματα

 

Τι κινητό android έχεις , αν επιτρέπεται, έτσι για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης;

 

 

 

Η LCD είναι μια χαρά. Τα χρώματα μου φαίνονται σωστοτερα στο νέο vita (βλεπε uncharted). Αυτό που με ξενίζει είναι πως το λευκό χρώμα εχει μια κιτρινοπράσινη χροιά η οποία συνήθως δεν συναντάται σε αυτού του είδους τα πάνελ(γενικά τα amoled έχουν θέμα με το λευκό χρώμα). Δεν νομίζω να οφείλεται στη θερμοκρασία του λευκού. Τελος πάντων σε καθε περίπτωση το πάνελ είναι καλό , καμία σχέση με τα χαλια των κινητών της sony, με πολύ καλή γωνία θέασης-για lcd- η οποία όμως όπως είναι φυσικό είναι υποδεέστερη της oled. Σημαντικό είναι ότι δεν φαίνεται να έχει backlight bleeding, τουλάχιστον  στον υπάρχοντα φωτισμό που έχει τραβηχτεί το βιντεο. Πάντως το θετικό είναι ότι σε κάθε περίπτωση διαφορά θα καταλάβει κάποιος μόνο όταν θα βαλει το παλιό δίπλα στο καινούριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει εαν περιμενεις να παιξεις παιχνιδια επιπεδου Guild Wars, Baldurs Gate, ELDER SCROLLS. DIABLO, DRAGON AGE, DARK SOULS στο Psvita οντως δεν ειναι rpgs, ομως για το Psvita Μια χαρα rpgs θεωρουνται....απο την αλλη εαν περιμενεις να παιξεις τετοιου ειδους RPGs (στη τρεχουσα χρονικη στιγμη..γιατι ποτε δεν ξερεις...)στο PSVITA ή σε οποιαδηποτε φορητη.....

 

Ειλικρινα δηλαδη απορω αφου το vita δεν σε/σας "φτιαχνει" τοτε τι το αγορασες/-ατε? απλα για να το κατακρινεις/-τε? ? ? ιδιως εσυ το εχεις ξεσκισει, εμενα προσωπικα μια χαρα μου φαινεται, εαν ηθελα/θελατε να παιζω/παιζετε Pokemon Και οτιδηποτε σε MARIO, ZELDA κλπ θα αγοραζα/αγοραζατε 3ds απο την στιγμη που η SONY ξερω/ξερεις/ξερετε που "προσανατολιζεται" στο θεμα handheld gaming τοτε τι το αγοραζετε? (!!!!!)

 

Αναφερεις χαλια εκδοσεις παιχνιδιων μπορεις να αναφερεις μια? Και μην μου πεις το COD...

 

Απο την αλλη.....επειδη με εβαλες σε σκεψη μη τυχον και ΕΓΩ γραφω βλακειες......ολα τα sites τα παιχνιδια που ανεφερα και αρκετα αλλα τα εχουν στην κατηγορια RPGs....λες να "ξερουν" λιγοτερα απο εσενα?

Ενα ενα. Παμε. 

 

RPGs

Persona 4 - Ναι ειναι RPG και επισης το καλυτερο παιχνιδι του PSV με διαφορα απο οτιδηποτε αλλο.

Disgaea 3 - Δεν ειναι RPG, ειναι grid based stategy/tactics RPG 

Soul Sacrifice - Δεν ειναι RPG, ειναι monster hunter σε διαφορετικο κοσμο

Dragons Crown (σε λιγες ημερες) - Δεν ειναι RPG, ειναι hack and slash beat 'em up απο τα παλια με RPG στοιχεια

Ragnarok Odyssey - RPG μεν αλλα στην ιδια κατηγορια με το Phantasy star online. RPG lite δηλαδη και μετριοτατο

Muramasa Rebirth - Αυτο και αν δεν ειναι RPG, ειναι κλασσικο side scroller action/slasher με ελαχιστα RPG στοιχεια

Atelie totori plus - RPG lite και αυτο και μακρια απο τα περισσοτερα γουστα

μεχρι και η "μουφα" το Dungeon Hunter.... - Action RPG της πλακας. 

 

Οπως βλεπεις οι τιτλοι αυτοι δεν ειναι RPG κατα το μεγαλυτερο ποσοστο τους. Μονο το P4 μπορει να θεωρηθει κλασσικο RPG. 

 

Παμε στο δευτερο κομματι που ειναι οι μεταφορες παιχνιδιων που ειναι μαυρα χαλια. Πανω πανω στο κεφαλι μου θα πω 2 παιχνιδια που εχω ηδη στην κατοχη μου και ειναι πραγματικα μισες και χειροτερες εμπειριες απο τους "μεγαλους". Ninja Gaiden Sigma plus 1 και 2 (ειδικα το δευτερο). Κακιστες μεταφορες που αλλαζουν δραματικα την gameplay εμπειρια. Υπαρχουν σαφεστατα και αλλα κακα παραδειγματα οπως το Oddworld: Strangers Wrath. 

 

Τριτο και τελευταιο. Σιγουρα "ειδικα εγω δεν το εχω ξεσκισει". Επειδη μπορω να εχω την δυνατοτητα να εχω πολλα στα χερια μου και να γραφω επι της ουσιας τι ισχυει δεν σημαινει οτι το ξεσκιζω κιολας. Ουτε σημαινει οτι επειδη προτεινουμε 3DS οτι το κανουμε για να παιζει ο αλλος μονο Mario και Zelda (πρεπει να ειναι πολυ μπαζοκαδος καποιος για να πιστευει οτι μονο αυτα υπαρχουν και αξιζουν στο μηχανημα). Το PSV ειναι γεγονος οτι ειναι ακριβο σπορ για λιγους και πολυ συνειδητοποιημενους gamers που ξερουν ακριβως τι θελουν. Οι αλλοι απλα θα πληρωνουν περισσοτερα για (πολυ) λιγοτερα. Σκεφτειτε το καλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κινητό android έχεις , αν επιτρέπεται, έτσι για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης;

 

 

 

Η LCD είναι μια χαρά. Τα χρώματα μου φαίνονται σωστοτερα στο νέο vita (βλεπε uncharted). Αυτό που με ξενίζει είναι πως το λευκό χρώμα εχει μια κιτρινοπράσινη χροιά η οποία συνήθως δεν συναντάται σε αυτού του είδους τα πάνελ(γενικά τα amoled έχουν θέμα με το λευκό χρώμα). Δεν νομίζω να οφείλεται στη θερμοκρασία του λευκού. Τελος πάντων σε καθε περίπτωση το πάνελ είναι καλό , καμία σχέση με τα χαλια των κινητών της sony, με πολύ καλή γωνία θέασης-για lcd- η οποία όμως όπως είναι φυσικό είναι υποδεέστερη της oled. Σημαντικό είναι ότι δεν φαίνεται να έχει backlight bleeding, τουλάχιστον  στον υπάρχοντα φωτισμό που έχει τραβηχτεί το βιντεο. Πάντως το θετικό είναι ότι σε κάθε περίπτωση διαφορά θα καταλάβει κάποιος μόνο όταν θα βαλει το παλιό δίπλα στο καινούριο.

 

 

η συσκευη ειναι παλια οπως ειπα στα ποιο νεα smartphone θα ειναι καλυτερα τα πραγματα το zte blade εχω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...