Προς το περιεχόμενο

PlayStation Vita Topic [PS Vita]


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι σε έναν μήνα θα στο πάει 189 από 250 ευρώ

 

ΝΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΤ

 

Έχει δίκιο όμως ο φίλος. Αυτή η πολιτική τα δολάρια να είναι ίσα με τα ευρώ πρέπει να αλλάξει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν θα αλλάξει όμως δυστυχώς

 

δεν λέτε πάλι καλά που γλιτώσαμε το καπέλο της SONY (+50 ευρώ) στην Ελλάδα?

 

θυμάστε που το πλαίσιο που όταν ανέβασε το PSVita στο site είχε τις τιμές στις 2 εκδόσεις 300 και 350 ευρώ (μέχρι που έφαγε ΤΟ κράξιμο και τις έφερε τις τιμές εκεί που είναι τώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα αλλάξει όμως δυστυχώς

 

δεν λέτε πάλι καλά που γλιτώσαμε το καπέλο της SONY (+50 ευρώ) στην Ελλάδα?

 

θυμάστε που το πλαίσιο που όταν ανέβασε το PSVita στο site είχε τις τιμές στις 2 εκδόσεις 300 και 350 ευρώ (μέχρι που έφαγε ΤΟ κράξιμο και τις έφερε τις τιμές εκεί που είναι τώρα)

 

Και πάλι είναι αδικαιολόγητα ακριβό.

Περιμένετε να πέσουν οι τιμές και να υπάρξει υποστήριξη και να στηρίξουν την κονσόλα οι πρόωροι αγοραστές.

Αυτή τη στιγμή είναι πιο συμφέρουσα η αγοράς ενός 3DS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι είναι αδικαιολόγητα ακριβό.

Περιμένετε να πέσουν οι τιμές και να υπάρξει υποστήριξη και να στηρίξουν την κονσόλα οι πρόωροι αγοραστές.

Αυτή τη στιγμή είναι πιο συμφέρουσα η αγοράς ενός 3DS.

 

Εμένα προσωπικά το 3ds δεν μου αρέσει λόγω μεγέθους. Το ps vita το θεωρώ πολύ καλύτερη αγορά αμα πεσει η τιμή του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το ειδατε;

Το PSVita παιζει παιχνιδια του ΠΣ3 οταν το τελευταιο εχει πανω cfw

http://www.youtube.com/watch?v=t0b1Ib9ToiI&feature=player_embedded

 

http://www.youtube.com/watch?v=jlitaU9W1-0&feature=player_embedded

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το ειδατε;

Το PSVita παιζει παιχνιδια του ΠΣ3 οταν το τελευταιο εχει πανω cfw

http://www.youtube.com/watch?v=t0b1Ib9ToiI&feature=player_embedded

 

http://www.youtube.com/watch?v=jlitaU9W1-0&feature=player_embedded

 

Το έχω δει και μοιάζει όντως πολύ ενδιαφέρον! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προσωπικά το 3ds δεν μου αρέσει λόγω μεγέθους. Το ps vita το θεωρώ πολύ καλύτερη αγορά αμα πεσει η τιμή του!

 

Αφού είναι μεγαλύτερο το Vita από το 3DS...

Περίπου είναι στο μέγεθος του DS XL..

 

Για μένα πάλι θα είναι μία ανακύκλιση του psp, και δεδομένου πως το 3DS έχει πολύ αξιότιμα γραφικά από την πλευρά του με το χάσμα να έχει μειωθεί σε σχέση με DS vs psp (π.χ. δες το νέο Resident Evil στο DS), πιστεύω πως αυτή τη στιγμή παραμένει καλύτερη αγορά. Έχει και πολλά περισσότερα παιχνίδια και ήδη έχει πουλήσει 16 εκατομμύρια κονσόλες, δηλαδή ..πανικός!

 

ΑΝ και θα ήταν προτιμότερο να περιμένει κανείς το πρώτο revision του 3DS που λογικά και μεγαλύτερη μπαταρία θα έχει και μπορεί να έχει και κάποια extra καλούδια (π.χ. όπως 2ο αναλογικό μοχλό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα πάλι θα είναι μία ανακύκλιση του psp,

 

For now then, PlayStation Vita is potentially the most powerful and flexible gaming handheld ever, but it is already a fantastic one.
With all its features and control methods, PlayStation Vita is the complete package. In hindsight, additions such as the multi-touch screen controls and a second analogue stick may well have been exactly what the PSP needed to stand out from the crowd, and it's a pleasure to see these ideas finally realised all together on a single handheld platform.

πηγη eurogamer(review και αναλυση τεχνολογιας).

 

 

και δεδομένου πως το 3DS έχει πολύ αξιότιμα γραφικά από την πλευρά του με το χάσμα να έχει μειωθεί σε σχέση με DS vs psp

 

Μια γενια χασμα εχει και παλι.Οπως και το 3ds με το psp.Ακριβως η ιδια διαφορα,αν βγαλεις το 3d(γιατι το τελευταιο δινει ποντους).

 

 

πιστεύω πως αυτή τη στιγμή παραμένει καλύτερη αγορά. Έχει και πολλά περισσότερα παιχνίδια και ήδη έχει πουλήσει 16 εκατομμύρια κονσόλες, δηλαδή ..πανικός!

 

Σιγουρα αυτη τη στιγμη ειναι καλυτερη αγορα γιατι βγηκε πρωτο και εχει περισσοτερους τιτλους.Αλλα ποτε δεν κανεις μια αγορα με βαση το τωρα/σημερα.Ειδικα οταν η γενια για τα νεα φορητα μολις αρχισε.Αν πιστευεις οτι θα εχει καλυτερο μελλον το αγοραζεις,αν πιστευεις το psvita θα ειναι καλυτερο,αγοραζεις αυτο.

 

Προς το παρον το psvita εχει πολυ μεγαλυτερο potential(δλδ αν ειχαμε ισαξια υποστηριξη και για τα 2,το psvita θα ηταν πολυ καλυτερο).Το μονο που χρειαζεται ειναι η υποστηριξη,εφοσον σε δυνατοτητες(οχι μονο οσον αφορα τα γραφικα) ειναι ανωτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει το 3d του 3ds και δεν με εντυπωσίασε καθόλου. Ίσως να φταίει το μεγέθος της οθόνης. Μπορει και να φταίει η συγκεκριμένη τεχνολογία 3d χωρίς γυαλιά. Το vita φαίνεται εντυπωσιακό και περιμένω να το δοκιμάσω σε κανένα κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να πω πως το 3D του 3DS είναι αρκετό αλλά στην τελική είναι απλά ακόμα ένα gimmick. Για ακόμα μια φορά η nintendo δεν κάνει προσπάθεια στα γραφικά. Ούτε η σχεδίαση του σαν μηχάνημα μου αρέσει πολύ. Πολύ απλό και φθηνό μου κάνει.

 

Το psv από την άλλη είναι τραγικά ακριβό. Ίσως σε κανένα χρόνο όταν βγουν πολλοί τίτλοι.

 

Βασικά και οι δύο εταιρίες στον κόσμο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είναι μεγαλύτερο το Vita από το 3DS...

Περίπου είναι στο μέγεθος του DS XL..

 

Για μένα πάλι θα είναι μία ανακύκλιση του psp, και δεδομένου πως το 3DS έχει πολύ αξιότιμα γραφικά από την πλευρά του με το χάσμα να έχει μειωθεί σε σχέση με DS vs psp (π.χ. δες το νέο Resident Evil στο DS), πιστεύω πως αυτή τη στιγμή παραμένει καλύτερη αγορά. Έχει και πολλά περισσότερα παιχνίδια και ήδη έχει πουλήσει 16 εκατομμύρια κονσόλες, δηλαδή ..πανικός!

 

ΑΝ και θα ήταν προτιμότερο να περιμένει κανείς το πρώτο revision του 3DS που λογικά και μεγαλύτερη μπαταρία θα έχει και μπορεί να έχει και κάποια extra καλούδια (π.χ. όπως 2ο αναλογικό μοχλό).

 

Cortan θα μπορούσαν να κάνουν μεγαλύτερη την οθόνη του 3DS! Δες μόνο τι περιθώρια έχει η οθόνη από τα άκρα. Άντε θα έφτανε τις 4 ίντσες πιστεύω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cortan θα μπορούσαν να κάνουν μεγαλύτερη την οθόνη του 3DS! Δες μόνο τι περιθώρια έχει η οθόνη από τα άκρα. Άντε θα έφτανε τις 4 ίντσες πιστεύω!

 

Το 3DS έχει όμως 2 οθόνες, (όπως και το DS) έναντι μίας του ps vita.

Γενικά, το dual screen (εξ ού και ο τίτλος DS), έχει προσφέρει τρομερά σε πολλά παιχνίδια και στο DS που είχα προσωπικά (πριν το χάσω ο παπάροβιτς), απόλαυσα πάρα πολλά παιχνίδια που έκαναν επαναστατική χρήση των 2 οθονών, του touch, του ενσωματωμένου μικροφώνου και όλων των τεχνολογιών που είχε φέρει πρώτη η ninty στο DS.

 

Το ουσιαστικό πρόβλημα του 3DS είναι πως ναι μεν αποτελεί μία βελτίωση των χαρακτηριστικών του DS, π.χ. έχει accelerόμετρα κτλ, αλλά δεν προσφέρει - πλην του 3D - το κάτι επαναστατικό. Π.χ. ένα πρόβλημα είναι πως η touch screen παραμένει απλή και όχι capacitive multitouch screen. Για μένα το μεγαλύτερο μειονέκτημα.

 

Αλλά στη τιμή που προσφέρεται τώρα, μαζί με όλο το backwards compatibility από τα παιχνίδια του DS, μπορεί κάποιος να χαρεί μία τρομακτική συλλογή από games, ειδικά σε ορισμένα είδη όπως τα rpg's και τα adventures που έχει βγάλει πάρα πολλά αξιόλογα το DS. Και ταυτόχρονα στο θέμα των γραφικών πιστεύω όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ πως το gap έχει μικρύνει σε σχέση με την προηγούμενη γενιά (DS vs psp). Για την ιστορία το DS έχει γραφικά λίγο καλύτερα από Ν64, ενώ το psp λίγο χειρότερα από το ps2. Το 3DS έχει γραφικά σαφέστατα καλύτερα από Wii (δες μόνο το νέο Resident Evil), ενώ το PSvita έχει γραφικά αρκετά χειρότερα από ps3. (με την προοπτική να γίνουν λίγο χειρότερα, δεν έχουμε ακόμα ξεκάθαρη εικόνα, πάντως το γεγονός πως "τελευταία στιγμή" αποφάσισαν να κόψουν τη μνήμη του συστήματος στα 2 δείχνει πως η sony σκέφτηκε περισσότερο την πορεία του στην αγορά, αν ήταν πανάκριβο).

 

Τα μεγαλύτερα μειονεκτήματα του psvita για μένα είναι νούμερο 1 η τιμή του (αφού αξιώνει να το πληρώσεις περισσότερο και από τις 3 home κονσόλες της αγοράς και ταυτόχρονα σε βάζει να αγοράσεις και ξεχωριστή κάρτα μνήμης εν έτη 2012, φτάνοντας κοντά στο 300ευρο να πληρώσεις) και νούμερο 2 πως δεν έχει με κάποιο τρόπο backwards compatibility με τους τίτλους του psp. - η sony προτίμησε καθαρά να σε βάλει να τους ξανααγοράσεις μέσω ps store ως digital τίτλους.

 

Για τα παραπάνω και καθότι μέχρι τώρα το 3DS είναι η κονσόλα που πούλησε τα περισσότερα κομμάτια στο πρώτο έτος της κυκλοφορίας της ever (με πωλήσεις άνω των 16 εκατομμυρίων κονσολών), δεύτερον καθότι βλέπω πως στην Ιαπωνική αγορά δεν έχει πιάσει πολύ το psvita και τρίτον επειδή επανελειμμένως έχω δηλώσει φαν της Nintendo εδώ και χρόνια και τη γουστάρω ως εταιρεία, γουστάρω τα παιχνίδια της και την προσέγγισή της, εγώ θα πήγαινα σε 3DS αυτή την περίοδο και τουλάχιστον για 1 χρόνο ακόμα.

ΑΛΛΑ όπως σου έγραψα και στο προηγούμενο ποστ μου, περιμένω το 3DS lite που θα διορθώσει τα όποια προβλήματα με το πρώτο iteration του 3DS και νομίζω σε κάνα χρόνο-ενάμισι θα βγει στην αγορά.

Το μόνο που θα με κρατούσε από αγορά του 3DS είναι η ΜΗ υποστήριξη multitouch. Αν είχε multitouch θα μιλούσαμε για μία αρκετά πλήρη κονσόλα. Αλλά νομίζω πως όταν βγει το lite με το καλό, θα "πέσω" από την αγάπη μου για τη Nintendo και θα το πάρω.

 

To psvita αυτή τη χρονική περίοδο είναι χωρίς τίτλους πολλούς (κάτι φυσικά που αναμένεται να βελτιωθεί προς το καλύτερο), έξω από το φάσμα τιμής που θέτω για ηλεκτρονικά προιόντα αυτού του βεληνεκούς (και είναι γύρω στα 200 ευρώ), δεν έχει backwards compatibility με PSP και απ ό,τι βλέπω τα παιχνίδια που θα κινηθεί είναι πάνω-κάτω παράλληλες εκδόσεις παιχνιδιών του ps3, κάτι ανάλογο δηλαδή με το ps2 και psp. Για τους συγκεκριμένους λόγους είναι έξω από το buying range μου και θα είναι για τουλάχιστον 1-2 χρόνια ακόμα.

ΑΛΛΑ αν λάβεις υπόψη σου το support που είχε από τη Sony το πρώτο PSP (με πολλά καλά παιχνίδια να έχει βγάλει προς το τέλος της ζωής του), πιστεύω πως όποιος αγοράσει psvita long-term δε θα βγει χαμένος. Ειδικά αν του αρέσουν να παίζει παιχνίδια-μικρογραφίες/mobile εκδόσεις των κύριων εκδόσεων για ps3.

 

πηγη eurogamer(review και αναλυση τεχνολογιας).

 

Μια γενια χασμα εχει και παλι.Οπως και το 3ds με το psp.Ακριβως η ιδια διαφορα,αν βγαλεις το 3d(γιατι το τελευταιο δινει ποντους).

 

Σιγουρα αυτη τη στιγμη ειναι καλυτερη αγορα γιατι βγηκε πρωτο και εχει περισσοτερους τιτλους.Αλλα ποτε δεν κανεις μια αγορα με βαση το τωρα/σημερα.Ειδικα οταν η γενια για τα νεα φορητα μολις αρχισε.Αν πιστευεις οτι θα εχει καλυτερο μελλον το αγοραζεις,αν πιστευεις το psvita θα ειναι καλυτερο,αγοραζεις αυτο.

 

Προς το παρον το psvita εχει πολυ μεγαλυτερο potential(δλδ αν ειχαμε ισαξια υποστηριξη και για τα 2,το psvita θα ηταν πολυ καλυτερο).Το μονο που χρειαζεται ειναι η υποστηριξη,εφοσον σε δυνατοτητες(οχι μονο οσον αφορα τα γραφικα) ειναι ανωτερο.

 

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ.

Σε χάσμα δε μπορείς όμως να το πεις μία γενιά πίσω. Δες μόνο το νέο Resident Evil για το 3DS, τα γραφικά του είναι σημαντικά καλύτερα από Wii και θα μπορούσε (με πολλές παραχωρήσεις βέβαια) να ήταν entry level τίτλος του 360 ή του ps3.

Τεχνολογικά πολύ ενδιαφέρουσα φαίνεται να είναι το back touch που έχει. Letdown είναι η μη-υποστήριξη ακόμα remote play, όταν μπορείς να το πετύχεις με hacked ps3 (cfw 3.55 και hacked vita όπου παίζουν με remote play παιχνίδια του ps3 στο Vita, όπως Devil may cry 4, Deadspace κτλ).

 

Δες και την απάντησή μου στον Naruto παραπάνω για περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Δείτε και εδώ content από το Resident Evil Revelations που εν γένει φαίνεται παιχνιδάρα:

http://www.youtube.com/watch?v=CdmYuGCnpoo

http://www.youtube.com/watch?v=BWhqIvsQU1I&feature=related

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...