Προς το περιεχόμενο

PlayStation Vita Topic [PS Vita]


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

The device(Vita) features full backwards compatibility with all PlayStation Portable games digitally released on the PlayStation Network, via PlayStation Store,

 

 

There I fixed it for you.

 

Θα μπορεί να παίζει ΜΟΝΟ τα games που έχουν γίνει released digitally και όχι ΟΛΑ τα games του ORIGINAL psp, καθώς δεν παίρνει UMD δισκάκια.

 

Άρα ΔΕΝ είναι backwards compatible με το psp, καθώς η wikipedia (που κατά την άποψή σου έχει και το αλάθητο) γράφει:

 

"In the context of telecommunications and computing, a device or technology is said to be backward or downward compatible if it can work with input generated by an older device.[1] If products designed for the new standard can receive, read, view or play older standards or formats, then the product is said to be backward-compatible; examples of such a standard include data formats and communication protocols."

 

Το format του original psp είναι τα UMD δισκάκια.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

There I fixed it for you.

 

Θα μπορεί να παίζει ΜΟΝΟ τα games που έχουν γίνει released digitally και όχι ΟΛΑ τα games του ORIGINAL psp, καθώς δεν παίρνει UMD δισκάκια.

 

Άρα ΔΕΝ είναι backwards compatible με το psp, καθώς η wikipedia (που κατά την άποψή σου έχει και το αλάθητο) γράφει:

 

"In the context of telecommunications and computing, a device or technology is said to be backward or downward compatible if it can work with input generated by an older device.[1] If products designed for the new standard can receive, read, view or play older standards or formats, then the product is said to be backward-compatible; examples of such a standard include data formats and communication protocols."

 

Το format του original psp είναι τα UMD δισκάκια.-

 

Και τι παίρνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

There I fixed it for you.

 

Θα μπορεί να παίζει ΜΟΝΟ τα games που έχουν γίνει released digitally και όχι ΟΛΑ τα games του ORIGINAL psp, καθώς δεν παίρνει UMD δισκάκια.

 

 

Mα δεν αλλαζει κατι αυτο που μου εγραψες,ειναι πραγματικοτητα την οποια γνωριζω ήδη.Το θεμα ειναι αν αυτη η πραγματικοτητα ονομαζεται Backwards Compatibility ή οχι.Εγω θεωρω οτι ονομαζεται εσυ οχι.

 

Αφου δεν σου αρεσει το wiki.

 

PlayStation Vita Backwards Compatibility Plan: Re-Buy UMD Games At A Discount

http://www.siliconera.com/2011/10/11/playstation-vita-backwards-compatibility-plan-re-buy-umd-games-at-a-discount/

 

Kανε ενα απλο search και θα διαπιστωσεις οτι παντου το ονομαζουν ετσι.

 

Ετσι το ονομασα και εγω λοιπον.

Τα υπολοιπα για UMD κτλ ειναι ασχετα με αυτο που εξεταζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη καλύτερη μπορούμε να το πούμε εν μέρη συμβατότητα, με ένα μέρος της βιβλιοθήκης παιχνιδιών του PSP.

 

Όλα τα παιχνίδια με δισκάκια ( τα οποία και είναι τα κύρια παιχνίδια του PSP, και στα οποία έσταξες και τα περισσότερα λεφτά) μένουν απ'έξω.

 

Τώρα το να ξαναδώσεις λεφτά για να τα κατεβάσεις σε downloadable μορφή, εγώ μόνο αν το δώ θα το πιστέψω, μιάς και η SONY (όπως και η ΜS) με το backwards compatibility απέδειξε ότι έχει θέμα.

 

Η μόνη εταιρία που βγάζει μέχρι στιγμής πραγματικά backwards compatible κονσόλες είναι η Νintendo.

 

Ο κόσμος backwards compatible θεωρεί το να έχει στα χέρια του το παιχνίδι που αγόρασε για την Α κονσόλα, να το βάζει στην επόμενης γενιάς και να παίζει. Απλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά και στο PS2 βγαίνουν παιχνίδια του PS1 και του PS2 στο PSN, αυτό δεν σημαίνει οτι είναι backwards compatible. Απο την στιγμή που τα παιχνίδια του PSP σε UMD δεν θα παίζουν στο Vita, δεν θεωρείται 100% b/w compatible.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Panther Δεν καταλαβαινεις οτι δεν προσπαθει κανεις να δικαιολογησει την sony?Φυσικα και δεν ειναι ωραιο αυτο που κανει.

Μπορουμε να μεινουμε ομως εντος θεματος?(μιλαμε για την ονομασια αυτης της δυνατοτητας και μονο γι αυτο)

Στη καλύτερη μπορούμε να το πούμε εν μέρη συμβατότητα, με ένα μέρος της βιβλιοθήκης παιχνιδιών του PSP.

 

εν μερη Backwards Compatibility?πες το και ετσι.Ειναι ομως Backwards Compatibility.Tωρα αν το λενε αλλιως στο χωριο του καθενος ή στο δικο μου δεν εχει καμια σημασια.

 

Απο κει και περα κραξε την sony οσο θες,μαζι σου ειμαι,αλλα μιλαμε για ενετελως διαφορετικο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

backwards compatible σημαινει ''προς τα πισω συμβατοτητα''(ας πουμε:P).Εγω απαντησα ακριβως σε αυτο.Ο cortan δεν ειναι καλυτερο να ειναι δωρεαν αυτα τα παιχνιδια,δεν το συζητω,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

 

Το έχω γράψει στο πρώτο μου ποστ αυτό. Δηλαδή την άθλια πολιτική - και πάλι - της Sony στο συγκεκριμένο θέμα που αξιώνει να πληρώσεις ξανά για παιχνίδια psp.

Σε όλο τον κόσμο όταν λέμε backwards compatible εννοούμε πως απλά παίζει τα παιχνίδια του psp χωρίς να χρειαστεί να τα ξανααγοράσεις.

Τα digital content psp games που δίνει δεν θεωρούνται bakcwards compatibility αλλά digital αγορές προηγούμενης γενιάς.

 

To εν-μέρη Backwards compatible μπορώ να το δεκτώ μόνο για όσα παιχνίδια -digital- του psp go μπορεί κάποιος να τα μεταφέρει -δωρεάν- στο Vita. Αλλά δεδομένου πως η συντριπτική πλειοψηφία παιχνιδιών του psp που έχει ο μέσος χρήστης είναι αγορασμένη σε UMD δισκάκια, θα έπρεπε και θα ήταν τίμιο για τη Sony να σου επιτρέπει να κάνεις με κάποιο τρόπο register το UMD παιχνίδι σου στο psn account σου και μετά να μπορείς να το κατεβάζεις εντελώς δωρεάν στο psvita.

 

Γι αυτό την κράζω στο συγκεκριμένο θέμα.

Αλλά υπάρχουν και χειρότερα, δείτε τις φήμες για το επόμενο Xbox που λένε πως ΔΕ θα μπορείς να παίξεις used games..

Αν ισχύει κάτι τέτοιο, μιλάμε για ΜΕΓΙΣΤΗ ΜΑΚΑΚΙΑ THΣ MS. Λέω αν, γιατί δε μπορώ να πιστέψω πως θα κάνουν τόσο μεγάλη πατάτα. Δηλαδή π.χ. να έχω εγώ xbox, να έχεις εσύ και να μη μπορείς εσύ να παίξεις τα δικά μου παιχνίδια στη δική σου κονσόλα. Ή να μη μπορώ να αγοράσω used games από τρίτο χρήστη ή μέσω amazon π.χ.

 

Μου φαίνεται θα το καβαλήσει και η MS το καλάμι με την επιτυχία του xbox live και αντί να προωθήσει νέες τεχνολογίες κτλ, θα ασχολείται τώρα με τα used games και το digital locked content και το πως θα διατηρήσει το κέρδος της από το Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω γράψει στο πρώτο μου ποστ αυτό. Δηλαδή την άθλια πολιτική - και πάλι - της Sony στο συγκεκριμένο θέμα που αξιώνει να πληρώσεις ξανά για παιχνίδια psp.

Σε όλο τον κόσμο όταν λέμε backwards compatible εννοούμε πως απλά παίζει τα παιχνίδια του psp χωρίς να χρειαστεί να τα ξανααγοράσεις.

Τα digital content psp games που δίνει δεν θεωρούνται bakcwards compatibility αλλά digital αγορές προηγούμενης γενιάς.

 

To εν-μέρη Backwards compatible μπορώ να το δεκτώ μόνο για όσα παιχνίδια -digital- του psp go μπορεί κάποιος να τα μεταφέρει -δωρεάν- στο Vita. Αλλά δεδομένου πως η συντριπτική πλειοψηφία παιχνιδιών του psp που έχει ο μέσος χρήστης είναι αγορασμένη σε UMD δισκάκια, θα έπρεπε και θα ήταν τίμιο για τη Sony να σου επιτρέπει να κάνεις με κάποιο τρόπο register το UMD παιχνίδι σου στο psn account σου και μετά να μπορείς να το κατεβάζεις εντελώς δωρεάν στο psvita.

 

Παλι τα ιδια...

Aυτο που εγραψα πριν

Panther Δεν καταλαβαινεις οτι δεν προσπαθει κανεις να δικαιολογησει την sony?Φυσικα και δεν ειναι ωραιο αυτο που κανει.

Μπορουμε να μεινουμε ομως εντος θεματος?(μιλαμε για την ονομασια αυτης της δυνατοτητας και μονο γι αυτο)

 

Το αλλαζω σε..

cortaN@ δεν καταλαβαινεις οτι δεν προσπαθει κανεις να δικαιολογησει την sony?Φυσικα και δεν ειναι ωραιο αυτο που κανει.

Μπορουμε να μεινουμε ομως εντος θεματος?(μιλαμε για την ονομασια αυτης της δυνατοτητας και μονο γι αυτο)

:P

 

Οσο για τα μεταχειρισμενα,θα το θεωρησω ως τεραστιο λαθος της MS αν απλα προσπαθησει να βγαλει περισσοτερα χρηματα.Αν ομως πεσουν οι τιμες των παιχνιδιων γενικοτερα,θα ειναι μια καλη εξελιξη.Οποτε δεν μπορουμε να κρινουμε αν δεν δουμε στην πραξη τι θα γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι τα ιδια...

Aυτο που εγραψα πριν

 

Το αλλαζω σε..

 

:P

 

Οσο για τα μεταχειρισμενα,θα το θεωρησω ως τεραστιο λαθος της MS αν απλα προσπαθησει να βγαλει περισσοτερα χρηματα.Αν ομως πεσουν οι τιμες των παιχνιδιων γενικοτερα,θα ειναι μια καλη εξελιξη.Οποτε δεν μπορουμε να κρινουμε αν δεν δουμε στην πραξη τι θα γινει.

 

Συμφωνώ. Αλλά όλα αυτά μπορεί να είναι απλά φήμες για να τρομάξουν τον κόσμο. Υπομονή μέχρι την φετινή Ε3 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Αλλά όλα αυτά μπορεί να είναι απλά φήμες για να τρομάξουν τον κόσμο. Υπομονή μέχρι την φετινή Ε3 :P

 

Δε νομίζω να παρουσιάσουν πολλά στοιχεία στη φετινή Ε3 για το διάδοχο του 360.

Μπορεί και να μην παρουσιάσουν τίποτα και να το αφήσουν για την Ε3 του 2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να παρουσιάσουν πολλά στοιχεία στη φετινή Ε3 για το διάδοχο του 360.

Μπορεί και να μην παρουσιάσουν τίποτα και να το αφήσουν για την Ε3 του 2013.

 

Τίποτα δεν είναι σίγουρο. Σε 4 μήνες από τώρα θα ξέρουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για να πω την αληθεια μου εμενα με τσιγκλαει λιγο το psvita

Σκεφτομαι οταν μου ερθει το revelations κ αφου το τερματισω να το δωσω μαζι με το 3ds μου κ τα games + 100euro να βαλω για το sony κ εξηγουμε

 

Αυτη την στιγμη για μενα μετρανε για 3ds τα : street fighter,re revelations,mario kart 7 κ mario land

Eχω να περιμενω rayman origins κ metal gear

 

Αντιθετως για το sony εχω : BioShock,Ninja Gaiden Sigma Plus,Uncharted: Golden Abyss ,Virtua Tennis 4 ,Rayman: Origins,Lumines: Electronic Symphony,Wipeout 2048

Κ εχω να περιμενω για το μελλον : Resistance: Burning Skies ,Silent Hill Book of Memories,Mortal Kombat,little big planet,Street Fighter X Tekken

 

Επισης απο οτι εχω παρατηρησει σαν τιμολογιακη πολιτικη τα games του psvita ειναι πιο φτηνα

Για καρτα μνημης ποια χωρητικοτητα νομιζετε οτι ειναι αρκετη κ value for money??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...