Προς το περιεχόμενο

[BOOKS] - Game of Thrones - Full Spoilers (Books & Series)


AMWN_RA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 702
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ο LF τον παιδικό ερωτα τον έχει ξεπεράσει (και τα χρέη του στο Νεντ τα πλήρωσε νωρίς). To μόνο που αγαπάει ειναι το παιχνιδι. Η Σανσα είναι απλώς το μέσο για να ελεγχει το Βορρα. Στο σημείο που είναι τώρα η σειρα παίρνει την Σανσα, πάει να παντρευτεί τη θεία της και κρατάει και τους Τυρελ. Περιμένει να πεθάνει ο Tywin και είναι ο ισχυρότερος στο Westeros

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω βασικά πιστεύω ότι έχει όλα τα κόμπλεξ του κόσμου ο LF
ναι είναι ραδιούργος αλλά έχει μια λογική : θα σας δείξω εγώ θα δείτε τι θα πάθετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και φημολογείται ότι ο λόγος που ο G. R.R. Martin έδωσε το αρχικό "ΟΚ" στους παραγωγούς της σειράς να ξεκινήσουν τα γυρίσματα, ήταν ότι απάντησαν σωστά στην ερώτηση "Ποια είναι η μάνα του Jon Snow;", θέλω να ρωτήσω εάν γίνεται γνωστό κάτι τέτοιο στα βιβλία ή εάν απλά διατηρούνται κάποιες υπόνοιες χωρίς να απαντάται ξεκάθαρα το συγκεκριμένο ερώτημα - οπότε η απάντηση ήταν wild guess.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διατηρούνται πολύ σοβαρές υπόνοιες οι οποίες μπορούν να διαψευστούν μόνο αν αποφασίσει ο Μαρτιν να ανατρέψει τελείως την όλη ιστορία. 

 

 

βιβλιοσπόιλερ για τους γονείς του Τζον Σνοου 

 

 

Κατα 99.9% ο Σνοου ειναι παιδί της Λυάννα Σταρκ και του Rhaegar Targaryen. Για να μην σκοτώσουν το παιδί όπως έκαναν και με τους υπόλοιπους Ταργερυανς ο Νεντ το παίρνει σαν δικό του παιδί. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διατηρούνται πολύ σοβαρές υπόνοιες οι οποίες μπορούν να διαψευστούν μόνο αν αποφασίσει ο Μαρτιν να ανατρέψει τελείως την όλη ιστορία. 

 

 

βιβλιοσπόιλερ για τους γονείς του Τζον Σνοου 

 

 

Κατα 99.9% ο Σνοου ειναι παιδί της Λυάννα Σταρκ και του Rhaegar Targaryen. Για να μην σκοτώσουν το παιδί όπως έκαναν και με τους υπόλοιπους Ταργερυανς ο Νεντ το παίρνει σαν δικό του παιδί. 

 

 

 

Κι εγώ προς αυτήν την κατεύθυνση κινούμαι, απλά διατηρούσα αμφιβολίες λόγω του ότι ο Stark ισχυριζόταν ότι είναι γιος του. Ε, ελπίζω, κάποιααααααα στιγμή ο κ. Martin να αποκαλύψει κι αυτό το μυστήριο - έστω και με ανατροπή.

 

Πάντως, εξ όσων διαβάζω, έχει "ανοίξει" πολύ η ιστορία και οι χαρακτήρες που εμπλέκονται στις επιμέρους ιστορίες και απορώ πώς θα καταφέρει να τα "κλείσει" όλα σε 2 βιβλία που απομένουν να γράψει ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@wizzy

 Πιστευω οτι το έκανε γιατι αν δεν τον έκρυβε σαν δικό του παιδί θα ηταν ο rightful king οπότε θα τον κυνηγούσαν να τον σκοτώσουν, όπως επίσης θα έπρεπε να πολεμήσει και με τον Ρομπερτ που δεν θα άφηνε κανενα Ταργεριαν ζωντανο, ενώ θα ήταν σαφώς πιο ενοχλημενος απο τη στιγμή που θα ήταν το παιδι της γυναικας που αγαπούσε και πίστευε ότι του ήταν πιστή! Ολα αυτά και από τη στιγμή που δεν είχε ιδιαιτερες βλέψεις για το θρόνο τον ανάγκασαν να τον αναγνωρίσει σαν δικό του παιδί, σπιλώνοντας έτσι την τιμή του.

 

 

 

Εχει ανοιχτεί πάρα πολύ ο Μαρτιν, αλλά εγω μετά το 3ο βιβλίο θεωρώ ότι γράφει γιατι του αρέσει, έχει κάποιο μαστερ πλαν αλλά η ιστορία έχει ανοίξει πάρα πολύ και θα είναι εξαιρετικά δυσκολο να τη συμμαζέψει, σιγουρα πολλοί χαρακτήρες θα μεινουν ξεκρέμαστοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως το εννοεις το ξεκρεμαστοι;

 

καποιοι απλα θα ειναι διπλα σε κάποιο αλλον κεντρικο και θα εξαρτηθουν απο τις κινησεις του

θα γίνει κατα κάποιο τρόπο μια ομαδοποίηση  ετσι το βλέπω να πηγαίνει

 

εκτος απο την Αρυα που θα τα κάνει όλα μόνη της!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ προς αυτήν την κατεύθυνση κινούμαι, απλά διατηρούσα αμφιβολίες λόγω του ότι ο Stark ισχυριζόταν ότι είναι γιος του. Ε, ελπίζω, κάποιααααααα στιγμή ο κ. Martin να αποκαλύψει κι αυτό το μυστήριο - έστω και με ανατροπή.

 

Πάντως, εξ όσων διαβάζω, έχει "ανοίξει" πολύ η ιστορία και οι χαρακτήρες που εμπλέκονται στις επιμέρους ιστορίες και απορώ πώς θα καταφέρει να τα "κλείσει" όλα σε 2 βιβλία που απομένουν να γράψει ακόμα...

 

Εχει δηλωσει οτι θα το μαθουμε πριν τελειωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ρικον για παράδειγμα, εύκολα μπορεί να πουν ότι χαθηκε καπου και δεν βρέθηκε ποτε ή δεν ξέρουμε τι απέγινε. 

 

δεν νομιζω να τον αφήσει απλά με στυλ οτι καπου χαθηκε

επειδή ειναι σταρκ

λογικα θα του αφιερωσει κάποιο κεφάλαιο με την εξελιξη του

 

αλλα για αλλους χαρακτήρες ναι μαλλον θα χαωονται σε καποιο καραβι ή δασος ή μαχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως το εννοεις το ξεκρεμαστοι;

 

καποιοι απλα θα ειναι διπλα σε κάποιο αλλον κεντρικο και θα εξαρτηθουν απο τις κινησεις του

 

θα γίνει κατα κάποιο τρόπο μια ομαδοποίηση  ετσι το βλέπω να πηγαίνει

 

εκτος απο την Αρυα που θα τα κάνει όλα μόνη της!!

 

Απο τους "βασικούς" ίσως να γίνει αυτό που λες περι ομαδοποίηση αλλα παρα έχει ανοίξει πολλά μέτωπα στα τελευταία 2 όπου δεν εόιναι μόνο οι αρχικοί οίκοι πια.

 

Εμένα με πειράζει το ότι σκόπευε να κάνει το 5 year gap μεταξύ Dance και Winds, αλλα τώρα λέει δεν το κάνει... Δηλαδή ένω είχε το master plan του, τώρα το γύρισε κάπως. Τουλάχιστον με ένα 5 year gap, άλλοι θα χαν πεθάνει, άλλοι θα χαν προχωρήσει αρκετά και έτσι θα μπορούσε σε 2 βιβλία να το κλείσει [πχ τα παιδιά θα χαν μεγαλώσει, θα χαν εξασκηθεί στις έκαστες δυνάμεις και δεξιότητες τους, και τα βιβλία θα ταν απλά action. Τώρα έχει ακόμα να χτίσει και δε ξέρω πως θα τα καταφέρει]

Ο Ρικον για παράδειγμα, εύκολα μπορεί να πουν ότι χαθηκε καπου και δεν βρέθηκε ποτε ή δεν ξέρουμε τι απέγινε. 

 

Θα μπορούσε ίσως να το κανε αυτό, και να μάθαμε απο τα μάτια ... άλλον πως και τι έγινε πολύ άνετα. Αλλα δεν νομίζω να το κάνει αυτό πλέον γιατί έχει αφιερώσει ολόκληρο sub-arc γνωστού χαρακτήρα στον Rickon τώρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...