Προς το περιεχόμενο

[BOOKS] - Game of Thrones - Full Spoilers (Books & Series)


AMWN_RA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτηκα να καταπιαστώ με το διάβασμα των βιβλίων και κοιτούσα ποια εχουν βγει και ειδα τις χρονολογίες έκδοσης των βιβλίων.

Εγω ρε δεν θυμάμαι τι φαι εφαγα χθες, θα θυμάμαι τι έγινε σε ενα βιβλίο, με περισσότερους χαρακτήρες απο ότι σελίδες, που διάβασα το 2005 για να συνεχίσω ατάραχος το 2011?

Και μην μου πείτε για ξαναδιάβασμα. Η ζωη ειναι μικρή και υπάρχουν άπειρα βιβλία εκει έξω για να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκα να καταπιαστώ με το διάβασμα των βιβλίων και κοιτούσα ποια εχουν βγει και ειδα τις χρονολογίες έκδοσης των βιβλίων.

Εγω ρε δεν θυμάμαι τι φαι εφαγα χθες, θα θυμάμαι τι έγινε σε ενα βιβλίο, με περισσότερους χαρακτήρες απο ότι σελίδες, που διάβασα το 2005 για να συνεχίσω ατάραχος το 2011?

Και μην μου πείτε για ξαναδιάβασμα. Η ζωη ειναι μικρή και υπάρχουν άπειρα βιβλία εκει έξω για να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά.

 

Για αυτό το λόγο υπάρχουν και τα plot summary στη wiki :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκα να καταπιαστώ με το διάβασμα των βιβλίων και κοιτούσα ποια εχουν βγει και ειδα τις χρονολογίες έκδοσης των βιβλίων.

Εγω ρε δεν θυμάμαι τι φαι εφαγα χθες, θα θυμάμαι τι έγινε σε ενα βιβλίο, με περισσότερους χαρακτήρες απο ότι σελίδες, που διάβασα το 2005 για να συνεχίσω ατάραχος το 2011?

Και μην μου πείτε για ξαναδιάβασμα. Η ζωη ειναι μικρή και υπάρχουν άπειρα βιβλία εκει έξω για να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά.

Όταν διαβάζεις πχ το AGOT αφού έχεις διαβάσει το ADWD ο κάθε διάλογος είναι χίλιες φορές πιο απολαυστικός απ'ότι την πρώτη φορά. Συν το foreshadowing (απ'το οποίο ο Martin έχει βάλει μπολικο) που σου χτυπάει κατευθείαν στο re-read και γελάς μόνος σου.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν διαβάζεις πχ το AGOT αφού έχεις διαβάσει το ADWD ο κάθε διάλογος είναι χίλιες φορές πιο απολαυστικός απ'ότι την πρώτη φορά. Συν το foreshadowing (απ'το οποίο ο Martin έχει βάλει μπολικο) που σου χτυπάει κατευθείαν στο re-read και γελάς μόνος σου.

 

Μπορει να είναι έτσι, αλλά για μένα δεν είναι επιλογή το να τα ξαναδιαβάσω.

Το ίδιο παθαινω και με την σειρά. Μεχρι να έρθει η νεα σεζον έχω ξεχάσει τι γίνεται με τοσα ανοιχτά μέτωπα. 

Ίσως το 2020 (αν) εχουν ολα τελειώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να είναι έτσι, αλλά για μένα δεν είναι επιλογή το να τα ξαναδιαβάσω.

Το ίδιο παθαινω και με την σειρά. Μεχρι να έρθει η νεα σεζον έχω ξεχάσει τι γίνεται με τοσα ανοιχτά μέτωπα. 

Ίσως το 2020 (αν) εχουν ολα τελειώσει.

 

Γιαυτό διαβάζονται με το awoiaf.westeros.org ανοιχτό και φωτιά το search.

 

http://awoiaf.westeros.org/index.php/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το αλλαξαν κατουσιαν, απλα δεν το δειξαν και πολυ καλα, παρομοια σκηνη ειναι και στο βιβλιο αν θυμαμαι καλα

 

για την gilly δεν νομιζω οτι μπορει να αλλαξουν πολλα στο στορι της...θα την φερουν πισω στο τειχος οταν ερθει η στιγμη, απλα μαλλον θελουν να δειξουν περισσοτερο σαμ για να αρχισει να παιρνει βαρυτητα ο ρολος...δεν μπορουν να το δειχνουν μονο να διαβαζει βιβλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιβλιοφάγοι το GoT, έχω μία απορία λόγω της σειράς. 

 

Δεν με πειράζει να μάθω πράγματα που δεν έχουν δείξει στην σειρά ακόμα, οπότε ό,τι είναι πείτε το ελεύθερα. 

 

 

Λοιπόν, υπάρχει (και εάν ναι, ποια) σχέση μεταξύ του LittleFinger και της γριάς Ταϊρέλ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιβλιοφάγοι το GoT, έχω μία απορία λόγω της σειράς. 

 

Δεν με πειράζει να μάθω πράγματα που δεν έχουν δείξει στην σειρά ακόμα, οπότε ό,τι είναι πείτε το ελεύθερα. 

 

 

Λοιπόν, υπάρχει (και εάν ναι, ποια) σχέση μεταξύ του LittleFinger και της γριάς Ταϊρέλ; 

 

 

Είναι συνομώτες. Διοργάνωσαν μαζί τον φόνο του Joffrey. Όλα ήταν στημένα και ορχηστρωμένα από αυτά τα 2 ατόμα. Οι λόγοι του καθενός φαίνονται ήδη στο τρίτο επεισόδιο της 4ης σεζόν. Η γριά θέλει να γλιτώσει την εγγονή από το να ζήσει με τον Joffrey, αλλά ταυτόχρονα να κρατήσει τη συμμαχία με τους Λάνιστερ,(φαίνεται και στον διάλογο που κάνουν οι 2 Tyrel στο επεισόδιο,πως η γιαγιά υπερασπίζεται πως ήταν για το καλό της Μάρτζαιρη που πέθανε ο Τζόφρι) ενώ ο Littlefinger θέλει να έχει μαζί του τη Σάνσα,γιατί του θυμίζει τον μεγάλο έρωτα της ζωής του,την Κάτλιν. (Αν θυμάσε το επεισόδιο της 3ης σεζόν όπου καθόταν στο ίδιο τραπέζι με τον Tywin, του είπε ψέματα που πάει για το Erie.Αλλά δεν ήταν στο Erie,κρυβόταν κοντά στο King's Landing μέσα σε ένα πλοίο να περιμένει να πεθάνει ο Joffrey για να του φέρουν τη Sansa)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι συνομώτες. Διοργάνωσαν μαζί τον φόνο του Joffrey. Όλα ήταν στημένα και ορχηστρωμένα από αυτά τα 2 ατόμα

 

αυτη ειναι η επικρατεστερη εκδοχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...