Προς το περιεχόμενο

[BOOKS] - Game of Thrones - Full Spoilers (Books & Series)


AMWN_RA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Ρε Μαρτιν παρεκανασερβερρετσιφουτηΜαρτιν. Για πχοιον χαρακτήρα ειναι αφιερωμένο το κεφάλαιο; 

 

Δεν ξέρω αν το διάβασες αλλα καταλάβαμε γιατί το κυκλοφόρησε λίγο πριν την έναρξη της σεζόν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 702
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επ ευκαιρίας του πιο πρόσφατου επεισοδίου της τηλεοπτικής σειράς,μιας και πολλά ερωτηματικά έχουν γεννηθεί για το ποιοί ευθύνονται για

τον θάνατο του Joffrey

αποφάσισα να γράψω κάποια πράγματα που λύνουν αυτές τις απορίες,για αυτούς που τους τρώει η απορία και θέλουν να μάθουν χωρίς να νοιάζονατε για τα spoilers,ή για κάποιους που έχουν διαβάσει αλλά ξέχασαν κάποιες λεπτομέρειες.

 

Ακολουθούν spoilers από τα βιβλία Storm of Swords και Feast of Crows.

 

Έχουμε και λέμε,κύριοι υπεύθυνοι είναι 2:

Η Ολένα Ταηρέλ (η γιαγιά της Μάρτζαιρι) ,και ο Πήτερ Μπέηλις (Μικροδάχτυλος)

 

 

Ας δούμε τώρα το τι αποσκοπούν με αυτό.

 

#1

Η γιαγιά ξέρει ότι ο Τζόφρι είναι κακούργος. Δεν θέλει η εγγονή της να τραβήξει ότι τράβηξε η Σάνσα. Αφού πεθάνει ο Τζόφρι θα κοιτάξει να την παντρέψει με τον μικρό αδερφό του Τζόφρι,ο οποίος είναι και παιδάκι,για να μπορεί να τον κουμαντάρει η Μάρτζερι και να έχουν οι Ταηρέλ τον έλεγχο του θρόνου.

 

 

#2

Ο Μικροδάχτυλος ως γνωστόν είχε ανέκαθεν τεράστιο κόλλημα με την Κάτλιν. Την είχε αποθημένο. Αφού δεν κατάφερε να την κάνει δικιά του,το ενδιαφέρον του στράφηκε προς την μικρή Σάνσα,γιατί μοιάζει πολύ με την μαμά της και του τη θυμίζει. Όλο αυτό,ο θάνατος του Τζόφρι ήταν ένα τεράστιο διαβολικό σχέδιο για να κάνει 'δικιά του' τη Σάνσα. Ξέροντας ότι η Σέρσει δεν εμπιστεύεται ούτε τον Τύριον αλλά ούτε και την Σάνσα,ήταν σίγουρος πως θα κατηγορούσαν αυτούς τους 2 για το θάνατο. Για αυτό,θα εμφανιστεί στην Σάνσα ως σωτήρας της,και με τη δικαιολογία ότι την ψάχνουν γιατί κατηγορείται για τον θάνατο του βασιλιά θα την πάρει και θα την κλείσει σε ένα μποντρούμι απομονομένη από τους πάντες τάχα μου για να τη προστατεύσει,και εκεί θα αρχίσει να την παρενοχλεί σεξουαλικά..

 

 

 

Καημενούλα τι έχεις να τραβήξεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη σειρα ειναι προφανες οτι η ολενα παιρνει ενα κοσμημα απο το περιδεραιο της σανσα οταν μιλανε, εχω διαβασει αρκετες διαφορετικες θεωριες, αλλα νομιζω οτι η αναλυση που κανεις ειναι σωστη και δεν χρειαζεται να υπερπεριπλεκουμε τα πραγματα...

 

βεβαια αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι αν οι ταιρελ θελαν τη σανσα και τον τυριον ως εξιλαστηρια θυματα, για αυτο μπλεξαν τη σανσα με το κοσμημα, πως θα γινοταν αυτο αν ξεραν οτι ο lf θα επαιρνε τη σανσα στο ερι...

 

δλδ καποιος θα επρεπε να βρει το κοσμημα της σανσα για να τη μπλεξουν στη δολοφονια...ισως ο lf να μην τους ειχε γνωστοποιησει αυτη τη πλευρα του σχεδιου του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη σειρα ειναι προφανες οτι η ολενα παιρνει ενα κοσμημα απο το περιδεραιο της σανσα οταν μιλανε, εχω διαβασει αρκετες διαφορετικες θεωριες, αλλα νομιζω οτι η αναλυση που κανεις ειναι σωστη και δεν χρειαζεται να υπερπεριπλεκουμε τα πραγματα...

 

βεβαια αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι αν οι ταιρελ θελαν τη σανσα και τον τυριον ως εξιλαστηρια θυματα, για αυτο μπλεξαν τη σανσα με το κοσμημα, πως θα γινοταν αυτο αν ξεραν οτι ο lf θα επαιρνε τη σανσα στο ερι...

 

δλδ καποιος θα επρεπε να βρει το κοσμημα της σανσα για να τη μπλεξουν στη δολοφονια...ισως ο lf να μην τους ειχε γνωστοποιησει αυτη τη πλευρα του σχεδιου του...

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη,ο Littlefinger είναι από τους πιο διαβολικούς,πανούργους,κακούργους της σειράς.

Τουλάχιστον κάποιοι άλλοι,ως ένα σημείο δικαιολογούνται λόγο του ότι είναι ψυχικά άρρωστοι. Ο Littlefinger όμως τα έχει 400.

 

Σκέψου λίγο...

Τα πάντα έγιναν εξ αιτιάς του.

 

 

 

Αν δεν έλεγε ψέματα πως το μαχαίρι είναι του Τύριον δεν θα έφευγε η Κάτλιν από το πλευρό του Νεντ.

 

Με τη Κάτλιν μακριά,ο Μικροδάχτυλος μπορεί να βγάλει τον Νεντ από τη μέση χωρίς να μάθει η Κάτλιν ότι φταίει αυτός,για να πάει μετά στην χήρα πλέον Κάτλιν και να της το παίξει παρηγορητής.

 

Και έτσι λοιπόν προδίδει τον Νεντ,που καταλήγει να πεθάνει. Νομίζεις η προδοσία του Νεντ ήταν τυχαία ? Ή ότι το έκανε τάχα μου επειδή ενδιαφέρεται για τον Τζόφρι,τη Σέρσει κτλπ ? Δεν νομίζω...

 

Αν ο Νεντ δεν πέθαινε,δεν θα ξεκινούσε ο πόλεμος. Δεν θα πέθαινε ούτε ο Νεντ,ούτε η Κάτλιν,ούτε ο Ρομπ,ούτε Ο Ρένλυ...

 

Χωρίς να γινόντουσαν όλα αυτά,δεν θα γινόταν πόλεμος στο King's Laniding,και οι Lannisters δεν θα είχαν υποχρέωση στους Tyrell.

 

Άμα δεν είχαν υποχρέωση,δεν θα γινόντουσαν οι γάμοι Μάρτζαιρι - Τζόφρι και Σέρσεη - Λόρας.

 

Χωρίς να γίνουν αυτοί οι γάμοι,η Σάνσα θα παρέμενε γυναίκα του Τζόφρι.

 

Άμα η Σάνσα παρέμενε γυναίκα του Τζόφρι και δεν υπήρχε ο πόλεμος,δεν θα υποπτευόταν κανένας πως η Σάνσα συνομώτησε να δηλητυριάσει τον Τζόφρι.

 

Αν η Σάνσα δεν είχε κατηγορία στην πλάτη της,δεν θα μπορούσε ο Littlefinger να την 'σώσει' και να την απομονώσει.

 

 

 

 

Είναι το πιο ύπουλο καθίκι που έχει υπάρξει ποτέ!!!

:shock:  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...