Προς το περιεχόμενο

[BOOKS] - Game of Thrones - Full Spoilers (Books & Series)


AMWN_RA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια θέλω να πάρω το πρώτο βίβλίο του Game of thrones. Δεν εχω δει την σειρά και θέλω πρώτα να διαβασω το βιβλίο.

 

Ποιο να πάρω; Πως λέγεται το 1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 Ναι. Αλλά ισως σου βγει πιο φθηνα αν παρεις και τα 5 βιβλία μαζι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω να ρωτησω κατι . Ψηνομαι να παρω για εναν φιλο το βιβλιο του got αλλα το 3ο . Απο οτι εχω διαβασει , το 1-2 καλυπτονται αρκετα καλα απο την σειρα οποτε δεν ειναι αναγκη να τα διαβασεις . Αξιζει ομως να ξεκινησει απο το 3ο ή να παρω το 1ο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και στο γνωστο επος του LOTR στο βιβλιο υπαρχουν παρα πολλα σημεια που δεν αναφερονται στην ταινια που αξιζει να διαβασεις τα βιβλια ακομα και ας εχεις δει τις ταινιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic

LOTR  extended 

το ξεκινάς και δεν ξέρεις πότε θα τελειώσει

πρεπει να είναι καμια 12αρια ώρες

 

@thephotoshoped αν δεν έχεις πρόβλημα με τα αγγλικά αγόρασε σε έντυπη μορφή το πακετάκι όλο είναι όμορφο και φθηνότερο

αν έχεις e-reader διαβασε τα εκεί στα αγγλικά και με τα λεξικά που διαθέτουν δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

απ

 

Αυτό που έχω περιέργεια να δω είναι είναι πως θα τα κάνουν τα πράγματα έτσι που τα έμπλεξαν με τα γεγονότα των διαφορετικών ηρώων που τα ξεσυγχρόνισαν.

Περισσότερο απορρώ για το ότι

 

 

Έδειξαν τον Jaime να φτάνει στο King's Landing πριν καν γίνει ο γάμος του Joffrey. Πως θα διαχειριστούν τον γάμο και τη δίκη του Tyrion με τον Jaime να είναι παρών ?

 

 

Η αλλαγή που λες δεν μου φαίνεται και τόσο σημαντική. So what και αν είναι παρόν?

Για την σειρά ήταν λογική, κάπου έπρεπε να κλείσει η πορεία του χαρακτήρα με το τέλος της σεζον, δεν μπορούσε να είναι ακόμα στον δρόμο χωρίς κάποιο κλείσιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε είναι σημαντική γιατί υποτίθεται πως μέχρι τη τελευταία στιγμή περιμένεις πως

ο Tyrion θα εκτελεστεί

, και ξαφνικά εμφανίζεται ως από μηχανής Θεός ο Jaime,και

τον σώζει αφήνοντας τον ελεύθερο.

 

 

Στο βιβλίο μας δείχνει πως ο Jaime όταν μαθαίνει

ότι ο Tyrion είναι φυλακισμένος,σπεύδει να τον ελευθερώσει,

γιατί είναι απόλυτα σίγουρος πως αποκλείεται να έκανε κάτι τέτοιο. 

Πριν γίνει αυτό όμως,γίνεται η

δίκη-παρωδία που καλούνται όλοι οι ψευδομάρτυρες,και καταθέτουν εναντίον του χωρίς να έχει κανέναν μάρτυρα υπεράσπισης

και ήταν από τις πιο συγκινητικές σελίδες του τρίτου βιβλίου.

Άρα υπάρχει το εξής πρόβλημα: Λογικά είτε θα αλλάξουν το χαρακτήρα του Jaime και θα τον κάνουν να είναι δύσπιστος

(αλλιώς ίσως να μην έμπαινε καν στη φυλακή ο Τύριον)

  ή δεν θα δείξουν

την δίκη.

 

Αλλιώς δεν θα δικαιολογείται να είναι ήδη ο Jaime στο Kings Landing και να μην κάνει απολύτως τίποτα για όλο αυτό το διάστημα όσο

ο γυιός του πεθαίνει

και αργότερα

κατηγορούν τον αδερφό του αδίκως

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν συμφωνώ, το αντίθετο μαλιστα μπορει ο Jamie να βοηθησει τον Τιριον και στη δίκη, επίσης ειναι ενας καλός τρόπος ώστε να πεσει στα ματια της αδερφής του αφου

δεν καταφερε να προστατεύσει τον Τζοφρι όπως επίσης θα υπάρξει σιγουρα καποια συγκρουση μεταξύ τους αφου θα παρει το μερος του Τυριον. Οπότε δικαιολογειται καλύτερα η διαμαχη που εχει με την αδερφή του από οτι στο βιβλίο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...