Προς το περιεχόμενο

8 gb ram για Macbook pro:Απο που?


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μα αυτό το αναλαμβάνει το fw του δίσκου!!!

Θα ήθελα ένα προγραμματάκι με το fw αυτό να το τρέχω και να διαχειρίζεται 4GB μνήμης μου!

 

Δεν γινεται αυτο, γιατι η Ram χανει παντα τα δεδομενα της με το που κλεινει ο υπολογιστης/δεν περναει ρευμα.

Μπορεί να τα φορτώνει κάθε φορά στο bootάρισμα, και ας μην έχεις το γρήγορο boot των SSD.

 

 

Και για να είμαι και λίγο ontopic, έχω Macbook λευκό unibody που πέρνει 1066 μνήμες. Του έχω φορτώσει 8gb 1333 τις οποίες δέχτηκε αλλά μου έκανε κατά καιρούς κολλήματα. Πλέον με το Lion τις αναγνωρίζει (και τρέχει υποθέτω) σαν 1333 και έως τώρα δεν είχα κανένα κόλλημα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατι να βαλeις υβριδικο;;

Με λιγα παραπανω λεφτα παιρνεις ssd απο owc...

 

Μπορώ να βρώ ssd της OWC στην Ελλάδα ή αν δεν υπάρχει εδώ κάπου από Ευρώπη που να στέλνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να τα φορτώνει κάθε φορά στο bootάρισμα, και ας μην έχεις το γρήγορο boot των SSD.

Αυτο γινεται ουσιαστικα με την ram οταν τρεχεις καποιο προγραμμα: πχ οταν τρεξεις το photoshop , μονο την πρωτη φορα κανει πολυ ωρα να ανοιξει που διαβαζει απο τον σκληρο. Τις επομενες φορες ανοιγει πολυ πιο γρηγορα γιατι υπαρχει στη Ram.

 

Μαλιστα τα windows(δεν ξερω αν κανει κατι παρομοιο και το mac os x) παρατηρουν ποια προγραμματα κλπ τρεχεις πιο συχνα και τα φορτωνουν στην Ram οταν μπεις στα windows πριν καν τα τρεξεις, ωστε οταν τα τρεξεις για πρωτη φορα να φορτωσουν πιο γρηγορα.

 

Δες εδω:

http://windows.microsoft.com/en-US/windows-vista/What-is-the-prefetch-folder

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Prefetcher

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να προσθέσω μνήμη σε macbook pro mid 2010 2.4ghz i5, από 4gb θέλω να πάω στα 8gb. Επειδή στην σελίδα της crucial δεν υπάρχουν διαθέσιμες, βρήκα αυτές τις Kingston:

http://www.mgmanager.gr/product/2535...66mhz-4gb.html

Θα δουλεύουν όμως σωστά στο macbook pro;

Έχω βρει μνήμες που είναι για macbook pro από την Document (Ελληνικός reseller της Apple) αλλά τα 8gb τα έχει 110€ ενώ της Kingston Θα μου στοιχίσουν 44€.

Τι προτείνεται να κάνω;.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

μάλλον ο φίλος πήγε στο Αμερικάνικο ... την πάτησα και εγώ έτσι και δεν τις έβγαλε

Στις αρχες του thread και γω μια απτα ιδια εκαναgrin.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά αυτές θα παίξουν σε mbp2010?

Μου ήρθε πιστωτικό 49 ευρώ στο eshop οπότε αφού δεν χρειάζομαι κάτι άλλο λέω να πα΄ρω μια από αυτές τις 2.

 

Η corsair λογικά θα κάνει καθώς έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με τις εργοστασιακές.

 

H kingstone είναι στα 1333MHz... λέτε να βγάλει πρόβλημα?

 

KINGSTON KVR1333D3S9/4G VALUE RAM SO-DIMM 4GB PC3-10600

 

CORSAIR CM3X4GSD1066 4GB SO-DIMM DDR3 VALUE SELECT PC3-8500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Και εγώ προτίμησα την Crucial για 8GB για το MacBook Pro 15 (Mid 2010) πρέπει να ομολογήσω ότι ήρθαν σε ... 23 ώρες ... παραγγελία χθές (16/02) στις 15:00, και παραλαβή πριν από λίγα λεπτά στις 14:30 στις 17/02 ...

 

Άντε να κοιτάξεις ξανά σε Ελληνικά eshops ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά,να κάνω την ερώτηση μου.Τώρα με macbook i5+4gb dd3 ζορίζομαι λίγο με την βαριά επεξεργασία φωτογραφιών.

Σκέφτομαι να πάω για παραπάνω ραμ.Ποια μου προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Ας μην ανοίγω νέο θέμα.

 

Θέλω μνήμες ραμ για εναν imac 2010, το περσινό μοντέλο δηλαδή. (21.5 με i3 αν παίζει κάποιο ρόλο)

 

Οι πρώτες απο αυτές κάνουν?

 

http://www.plaisio.g...%20DDR3%20SDRAM )

 

oxi φιλε μου θελεις τετοιες...Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίταγα και γώ για αγορά 8gb και είδα πως έχει δύο διαφορετικές έχουν διαφορά στην κατανάλωση, 1.5 η μία και 1.35 η άλλη.

ποιά να προτιμήσω και γιατί?

σε περίπτωση που πάρω την 1.35 θα δω διαφορά στην απόδοση της μπαταρίας?

αυτές που έχει ήδη πάνω στο macbook pro (8.1 13" i5 2.3ghz 4gb, early 2011) έιναι 1.5 η 1.35?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...