Προς το περιεχόμενο

8 gb ram για Macbook pro:Απο που?


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοίταγα και γώ για αγορά 8gb και είδα πως έχει δύο διαφορετικές έχουν διαφορά στην κατανάλωση, 1.5 η μία και 1.35 η άλλη.

ποιά να προτιμήσω και γιατί?

σε περίπτωση που πάρω την 1.35 θα δω διαφορά στην απόδοση της μπαταρίας?

αυτές που έχει ήδη πάνω στο macbook pro (8.1 13" i5 2.3ghz 4gb, early 2011) έιναι 1.5 η 1.35?

 

 

τελικά ποιες επέλεξες? Είμαι και εγώ ανάμεσα σ αυτές τις 2 για να διαλέξω. ισχύει τελικά το the lower the better για τα voltage?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αγορασα και εγω απο Crucial 8GB για το Macintosh μου. Συνολο δηλαδη τα εκανα 12GB.

Πληρωσα 10€ για να μου ερθουν γρηγορα (3 μερες) μιας και το μηχανημα με 4GB ηταν σαν χαλασμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

γεια παιδια, εχω ενα mac book pro 15.4 - 2.4 Ghz Intel core 2 duo (2008 late) εκανα αναβαθμηση προσφατα την μνημη RAM Απο 2gb σε 4gb 1333 mhz DDR3. Τρεχω version 10.7.3 θα ηθελα να μου πειτε να τολμησω να βγαλω την μια την 2αρα(1333mhz ddr3) και να βαλω μια 4αρα(1333mhz ddr3) ? ωστε να παει 6gb RAM?? δεν νομιζω να εχει κανενα προβλημα εαν το παω στα 6 θα εχει? ευχαριστω πολυ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια παιδια, εχω ενα mac book pro 15.4 - 2.4 Ghz Intel core 2 duo (2008 late) εκανα αναβαθμηση προσφατα την μνημη RAM Απο 2gb σε 4gb 1333 mhz DDR3. Τρεχω version 10.7.3 θα ηθελα να μου πειτε να τολμησω να βγαλω την μια την 2αρα(1333mhz ddr3) και να βαλω μια 4αρα(1333mhz ddr3) ? ωστε να παει 6gb RAM?? δεν νομιζω να εχει κανενα προβλημα εαν το παω στα 6 θα εχει? ευχαριστω πολυ!!!!

 

κανενα απολυτος.. θα χασεισ το dual channel νομιζω ομως αλλα διαφορα δεν θα δεις....προσωπικη μου αποψη μην σκασεις ενα σωρο λεφτα για μνημες ολεσ κανουν ολες δουλευουν μια χαρα...σαν ολων των υπολοιπων φορητων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Λέω και εγώ με το καλό όταν έρθει το macbook να του βάλω αυτές από crucial. Στο checkout λέει για ένα vat Exempt, τι είναι αυτό? Επίσης στο shipping έχει μόνο UPS express με 14 λίρες, ακριβό μου φαίνεται. Κανα coupon παίζει να έχετε? Γύρω στα 100 ευρώ φαίνεται να βγαίνει..

 

Τέλος, από τελωνεία και τέτοια θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα ή μας σώζει η ευρωπαική ένωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καθημερινη χρηση εχει νοημα να πας κατευθειαν απο 4 σε 16 κι οχι 8;

τα λεφτα ειναι τα διπλασια. το 2011 early με ι7 2.0 σερνεται με το ML.

μελλοντικα θα μπει κι ενας ssd ενω η χρηση ειναι καθαρα mainstream χωρις τπτ συγκεκριμενο. βεβαια ισως μπει σε parralel win7 για να τρεξει mathematica καποια στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καθημερινη χρηση εχει νοημα να πας κατευθειαν απο 4 σε 16 κι οχι 8;

τα λεφτα ειναι τα διπλασια. το 2011 early με ι7 2.0 σερνεται με το ML.

μελλοντικα θα μπει κι ενας ssd ενω η χρηση ειναι καθαρα mainstream χωρις τπτ συγκεκριμενο. βεβαια ισως μπει σε parralel win7 για να τρεξει mathematica καποια στιγμη.

Επειδή προβληματίστικα και εγώ για το ίδιο πράγμα (τα 16 μου φαίνονται υπερβολικά, τα 8 ίσως να μου φαίνονται λίγα π.χ. σε 2 χρόνια), κατέληξα στο να αγοράσω μια 8-αρα dimm (όχι 2x4gb) ώστε από την μία να πάω στα 8GB μνήμη, από την άλλη όμως να αφήσω το 2ο dimm slot άδειο για μελλοντική αναβάθμιση (άλλα 8GB). Αν έπαιρνα το κλασικό kit 2x4gb τότε στο μέλλον οποιαδήποτε αναβάθμιση θα μου καταστούσε άχρήστα τα dimm-ακια αυτά (γιατί θα περισσεύανε).

 

btw, εγώ δεν το κούρασα πολύ με ασυμβατότητες. Αγόρασα μια Kingston 8GB CL9 1333 DDR3 και τέλος. Την περιμένω αύριο να μου παραδοθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...