Προς το περιεχόμενο

8 gb ram για Macbook pro:Απο που?


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Κατέβασα το utility που σκανάρει το σύστημά σου και έβγαλε compatible μόνο 2x2GB ... :( Sad...

Ρίξε μια ματιά εδώ:

Support for 8GB RAM in Unibody MacBook

 

Έχω κι εγώ το MacBook 13" Late 2008 Unibody Alu και είμαι έτοιμος να προχωρήσω στην αναβάθμιση σε 8GB (από 4GB που "φοράει" τώρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρίξε μια ματιά εδώ:

Support for 8GB RAM in Unibody MacBook

 

Έχω κι εγώ το MacBook 13" Late 2008 Unibody Alu και είμαι έτοιμος να προχωρήσω στην αναβάθμιση σε 8GB (από 4GB που "φοράει" τώρα).

 

You rule!!!

 

Σύμφωνα με τα δεδομένα:

screenshot20110823at120.png

 

Αλλά το θέμα είναι... το unibody μου θεωρείται Pro ? για να του περάσω την 1.8 EFI ή θεωρείται απλό για να του περάσω την 1.4 EFI ?

 

Διάβασα πιο προσεκτικά τις οδηγίες και τελικά θέλει το EFI 1.4 ... το περνάω τώρα και παραγγέλνω και τις μνήμες

 

UPDATE:

Απ' ότι φαίνεται το είχα περάσει όταν βγήκε...

screenshot20110823at122.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά το θέμα είναι... το unibody μου θεωρείται Pro ?

Εντελώς εγκυκλοπαιδικά: ο ποιό έυκολος τρόπος για να το ξεχωρίσεις είναι η θύρα FireWire. Αν δεν έχει, δεν είναι Pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς εγκυκλοπαιδικά: ο ποιό έυκολος τρόπος για να το ξεχωρίσεις είναι η θύρα FireWire. Αν δεν έχει, δεν είναι Pro.

γνωρίζω ότι δεν είναι pro, απλά πίστευα ότι τα unibody μετονομάστηκαν σε pro και MacBook θεωρούνταν μόνο τα τότε λευκά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετή έρευνα στο web τελικά πείστηκα και παρήγγειλα το συγκεκριμένο σετάκι:

 

Qty: 1 CT1226797

Part number: CT2KIT51264BC1067

Price: £31.99 (EX. VAT)

Description: 8GB Kit (4GBx2), 204-pin SODIMM Upgrade for a Apple MacBook Pro 2.4GHz Intel Core 2 Duo (13-inch DDR3) MC374LL/A System

Line total: £31.99 (EX. VAT)

 

 

Order subtotal: £31.99 (EX. VAT)

 

 

Freight charges: UPS Express £5

Approximate VAT tax: £ 8.51

Total due Crucial: £ 45.50

 

51,5€ για 8Gb δεν είναι πολλά.

Αύριο παραγγελία Seagate Momentus XT 500GB Hybrid SSD και το 1st gen unibody μου θα τρέχει σαν καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...]

Αύριο παραγγελία Seagate Momentus XT 500GB Hybrid SSD και το 1st gen unibody μου θα τρέχει σαν καινούργιο.

Επειδή σκεφτόμουν κι εγώ για τον hybrid, κάνε λίγη έρευνα ακόμη γιατί έχω μείνει με την εντύπωση ότι το MacBook δεν αξιοποιεί το κομμάτι SSD του συγκεκριμένου δίσκου.

Κρίμα είναι να δώσεις τα παραπάνω λεφτά και να μην κανείς τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σκεφτόμουν κι εγώ για τον hybrid, κάνε λίγη έρευνα ακόμη γιατί έχω μείνει με την εντύπωση ότι το MacBook δεν αξιοποιεί το κομμάτι SSD του συγκεκριμένου δίσκου.

Κρίμα είναι να δώσεις τα παραπάνω λεφτά και να μην κανείς τίποτα.

 

Έχω κάνει αρκετή έρευνα στον ένα χρόνο που τον γλυκοκοιτάω, από reviews μέχρι συγκριτικά στο youtube. Το κομμάτι SSD το χρησιμοποιεί ο ίδιος ο δίσκος με δικό του firmware, αυτή είναι στην ουσία η μαγκιά γιατί βλέπει τι χρησιμοποιείς περισσότερο και το περνάει εκεί.

 

Τον παρήγγειλα το δίσκο, θα ανεβάσω εντυπώσεις μόλις λάβω / εγκαταστήσω

 

 

Γιατι να βαλeις υβριδικο;;

Με λιγα παραπανω λεφτα παιρνεις ssd απο owc...

 

οι SSD ακόμα είναι πανάκριβοι, ήθελα ένα πιο μεγάλο δίσκο και λίγο πιο γρήγορο!!! Η διαφορά στις τιμές είναι τεράστια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει αρκετή έρευνα στον ένα χρόνο που τον γλυκοκοιτάω, από reviews μέχρι συγκριτικά στο youtube. Το κομμάτι SSD το χρησιμοποιεί ο ίδιος ο δίσκος με δικό του firmware, αυτή είναι στην ουσία η μαγκιά γιατί βλέπει τι χρησιμοποιείς περισσότερο και το περνάει εκεί.

 

Τον παρήγγειλα το δίσκο, θα ανεβάσω εντυπώσεις μόλις λάβω / εγκαταστήσω

 

 

 

 

οι SSD ακόμα είναι πανάκριβοι, ήθελα ένα πιο μεγάλο δίσκο και λίγο πιο γρήγορο!!! Η διαφορά στις τιμές είναι τεράστια

Καλησπέρα. Παρέλαβες μήπως τον σκληρό? Εντυπώσεις? Μπορείς να εγαταστήσεις το λειτουργικό στο SSD κομμάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Παρέλαβες μήπως τον σκληρό? Εντυπώσεις? Μπορείς να εγαταστήσεις το λειτουργικό στο SSD κομμάτι?

 

Eχθές τον παρέλαβα και σήμερα ξημερώματα τέλειωσα επανεγκατάσταση Lion & ό,τι Software χρησιμοποιώ (ήταν ευκαιρία να αγοράσω και μερικά προγραμματάκια που έως τώρα τα είχα από το θείο ;} )

 

Ο σκληρός με μια λέξη είναι ΤΟΥΜΠΑΝΟ ... Load το Lion (10.7.2 developer) σε 15 δευτερόλεπτα, η εγκατάσταση έγινε ΠΟΛΥ γρήγορα (ειδικά των μεγάλων εφαρμογών βλ. Adobe κτλ) και το overall performance πάλι σκίζει.

 

ΔΕΝ επιλέγεις τι θα βάλεις στo SSD κομμάτι του δίσκου. Έχει δικό του firmware και περνάει αυτά που χρησιμοποιείς περισσότερο, σίγουρα δλδ κάποια δεδομένα του λειτουργικού αλλά και τις πιο συνήθεις εφαρμογές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μπω στο θέμα και να ενημερώσω και τους ενδιαφερόμενους...

 

το πακέτο 2x4GB που έχει η Crucial για τον MacBook Pro παίζει άψογα με το MacBook Unibody Late 08 (2.4Ghz 13,3")

 

Όπως αναφέρθηκε σε προηγούμενο ποστ του paredwse θέλει ένα EFI Firmware update που κυκλοφόρησε "αθόρυβα" από την Apple πριν καιρό. Εγώ το είχα περάσει από τότε και δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα. Οι επιδόσεις δε, είναι μέρα με τη νύχτα (ειδικά σε συνδυασμό με τον Hybrid SSD)

Επεξ/σία από WizeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχθές τον παρέλαβα και σήμερα ξημερώματα τέλειωσα επανεγκατάσταση Lion & ό,τι Software χρησιμοποιώ (ήταν ευκαιρία να αγοράσω και μερικά προγραμματάκια που έως τώρα τα είχα από το θείο ;} )

 

Ο σκληρός με μια λέξη είναι ΤΟΥΜΠΑΝΟ ... Load το Lion (10.7.2 developer) σε 15 δευτερόλεπτα, η εγκατάσταση έγινε ΠΟΛΥ γρήγορα (ειδικά των μεγάλων εφαρμογών βλ. Adobe κτλ) και το overall performance πάλι σκίζει.

 

ΔΕΝ επιλέγεις τι θα βάλεις στo SSD κομμάτι του δίσκου. Έχει δικό του firmware και περνάει αυτά που χρησιμοποιείς περισσότερο, σίγουρα δλδ κάποια δεδομένα του λειτουργικού αλλά και τις πιο συνήθεις εφαρμογές..

 

Αν πραγματικά αυτός ο σκληρός έχει μόνο 4GB SSD πραγματικά απορώ πως δεν έχει βγει πρόγραμμα για ανάλογη εκμετάλευση της μνήμης. Εννοώ πως ήδη υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιήσει κανείς μέρος της μνήμης του ως σκληρό, αλλά δεν υπάρχει τρόπος να οργανωθεί αυτή η εκμετάλευση ώστε να αποθηκεύονται αυτά που πρέπει και να νιώθεις το σύστημα γενικά να πετάει! Πολύ θα ήθελα να αφιέρωνα τα 4GB από τα 8GB μνήμης μου ώστε να έχω ανάλογα αποτελέσματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πραγματικά αυτός ο σκληρός έχει μόνο 4GB SSD πραγματικά απορώ πως δεν έχει βγει πρόγραμμα για ανάλογη εκμετάλευση της μνήμης. Εννοώ πως ήδη υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιήσει κανείς μέρος της μνήμης του ως σκληρό, αλλά δεν υπάρχει τρόπος να οργανωθεί αυτή η εκμετάλευση ώστε να αποθηκεύονται αυτά που πρέπει και να νιώθεις το σύστημα γενικά να πετάει! Πολύ θα ήθελα να αφιέρωνα τα 4GB από τα 8GB μνήμης μου ώστε να έχω ανάλογα αποτελέσματα!

 

μα αυτό το αναλαμβάνει το fw του δίσκου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...