Προς το περιεχόμενο

8 gb ram για Macbook pro:Απο που?


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

:-D Λες να έχει στα χέρια του πρωτότυπο από ανθρακονήματα και χωρίς superdrive;;;;!!!!!! :-D

 

late 08 εννοεί, ίδιο με το δικό μου! Εμείς για τα 8 GB Ram χρειαζόμαστε 10.6.6 ή νεότερο και το EFI update!

Κι εγώ κάνω μια σκέψη για αναβάθμιση στα 8 GB καθώς με τα 4 πολλές φορές κινούμαι οριακά!

ελα τωρα μη μου πεις πως και με τον ssd εχεις παραπονα ταχυτητας...! tongue.gif

 

Ακομα μια απορια. Οι μνημες ενος iMac ειναι συμβατες με του Macbook Pro (intel παντα)?

Μια συγκριση στα γρηγορα, στο OWC, μου φαινονται ιδιες και μια βολτα στο macrumors μου λεει τα ιδια.

Απλα για επιβεβαιωση, ισχυει το παραπανω?

Μacbook

http://eshop.macsale...g/1333DDR3S08S/

iMac

http://eshop.macsale...g/8566DDR3S8GP/

στο πρωτο link που δινεις οι μνημες εχουν ταχυτητα 1333 ενω στο δευτερο 1066...

 

τα iMac απο mid 2010 και μετα φορανε 1333 ενω τα Macbook Pro απο early 2011 και μετα...

 

οποτε πες μας σε ποια ακριβως μοντελα αναφερεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Περα απο την ταχυτητα υπαρχει διαφορα?

Υποθετω πως στο macbook θα δουλεψουν στα 1066 αντι για 1333. Δεν ισχυει κατι τετοιο?

 

(Το μοντελο του macbook οπως αναφερω και στο πρωτο ποστ ειναι mid 2010.Για τον iMac δεν εχω μοντελο, γενικα αναφερθηκα, προφανως intel)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγω μόλις έκανα παραγγελία για mbp 2011 το kit της crucial στα 77€ μαζί με μεταφορικά.

Ελπίζω να είναι καλές μνήμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα τωρα μη μου πεις πως και με τον ssd εχεις παραπονα ταχυτητας...! tongue.gif

 

 

:rolleyes:

Όχι, δεν έχω προβλήματα ταχύτητας. Απλώς κάποιες σπάνιες φορές με πολλές εφαρμογές ανοιχτές τυχαίνει να μου κρεμάει κάποια.... Τότε παρατηρώ ότι η ελεύθερη RAM περιορίζεται σε λιγότερο από 100 ΜΒ (κατά το iStat Menus 3) και το συνδέω με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο την ταχυτητα υπαρχει διαφορα?

Υποθετω πως στο macbook θα δουλεψουν στα 1066 αντι για 1333. Δεν ισχυει κατι τετοιο?

 

(Το μοντελο του macbook οπως αναφερω και στο πρωτο ποστ ειναι mid 2010.Για τον iMac δεν εχω μοντελο, γενικα αναφερθηκα, προφανως intel)

να σε ρωτησω κατι;το mbp 13 2010 οι μνημες που φοραει ειναι στα 1066;σωστα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να σαι καλα.H υποθεση που κανω ειναι πως αν η μονη διαφορα των μνημων εχει να κανει με τη συχνοτητα τους οπου στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι στα 1333 (iΜac) ενω το macbook θελει 1066, απλα θα τρεξουν σε χαμηλοτερη συχνοτητα, χωρις προβλημα. Αυτο τουλαχιστον συμβαινει στα pc. Αλλα οπως ειπα ειναι υποθεση, μια και δεν το ξερω απο πρωτο χερι και ψαχνω επιβεβαιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Macbook.Όχι pro. Του 2010 late,μπορεί να δεχθεί τις μνήμες απο macbook pro 2011 δηλαδή 1333? να υποθέσω οτι το macbook έχει 1066.Υπάρχει πρόβλημα αν μπούνε 1333?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το κάνετε. Το έκανα εγώ. Μου έστειλαν από OWC κατά λάθος πιο γρήγορες μνήμες και με ειδοποίησαν να τις αλλάξω. Επειδή μου δούλευαν αρνήθηκα την αλλαγή αλλά έκτοτε ο Mac τρώει κάποια κολλήματα 1-2 φορές την εβδομάδα που απαιτούν hardware reset...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μην το κάνετε. Το έκανα εγώ. Μου έστειλαν από OWC κατά λάθος πιο γρήγορες μνήμες και με ειδοποίησαν να τις αλλάξω. Επειδή μου δούλευαν αρνήθηκα την αλλαγή αλλά έκτοτε ο Mac τρώει κάποια κολλήματα 1-2 φορές την εβδομάδα που απαιτούν hardware reset...

Macbook pro εχεις?Τι συχνοτητα σου εστειλαν?Και τι συχνοτητα αναφερει το macos οτι λειτουργουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην ανοίγω νέο θέμα.

 

Θέλω μνήμες ραμ για εναν imac 2010, το περσινό μοντέλο δηλαδή. (21.5 με i3 αν παίζει κάποιο ρόλο)

 

Οι πρώτες απο αυτές κάνουν?

 

http://www.plaisio.gr/search.aspx?keyword=2GB%201333MHz%20DDR3%20SDRAM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Macbook.Όχι pro. Του 2010 late,μπορεί να δεχθεί τις μνήμες απο macbook pro 2011 δηλαδή 1333? να υποθέσω οτι το macbook έχει 1066.Υπάρχει πρόβλημα αν μπούνε 1333?

 

Κάποιος που να γνωρίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...