Προς το περιεχόμενο

Nokia N9 : Το πρώτο MeeGO smartphone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[..]Το μονο της θετικο ειναι πως οι συσκευες τις εχουν πολυ καλη ποιοτητα καρασκευης και αξιοπιστια.

 

android.png

Μην το λες, είχα πολλά κινητά NOKIA, τα περισσότερα έβγαλαν τεχνικά προβλήματα. Τα πιο πρόσφατα μάλιστα (πχ. N8) ήταν γεμάτα bugs και στο software και στο hardware. Μετά από όλα αυτά, Me? Go! (μένω μακριά :-D).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μην το λες, είχα πολλά κινητά NOKIA, τα περισσότερα έβγαλαν τεχνικά προβλήματα. Τα πιο πρόσφατα μάλιστα (πχ. N8) ήταν γεμάτα bugs και στο software και στο hardware. Μετά από όλα αυτά, Me? Go! (μένω μακριά :-D).

 

ενώ η ναυαρχίδα του Android το Galaxy S2 τιγκα στη αξιοπιστία :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αλλα θα ηταν μαμιστερο κινητακι αμα το βγαζανε με windows.Γενικα πιστευω οτι θα χωθει πολυ στο desing η nokia στα επομενα κινητα και θα κανει ενα τρελο παντρεμα desing συσκευης με hardware και λογισμικο και ισως να ειναι η πρωτη φορα που θα παρω Nokia θα δειξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε το concept phone με wp7 που είχε βγει πριν λίγο καιρό σε φωτογραφίες, και πιθανό να βγει περίπου έτσι και στη παραγωγή, ήταν τέλειο. Η nokia όντως απο design πολλές φορές με εκπλήσει. Δεν ξέρω για ποιότητα, έχω χρόνια να πάρω κάποια απο τις ναυαρχίδες της nokia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο όμορφο κινητό από την εποχή του iphone.

Απλά πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι όσοι αγοράζουν κινητά δεν είναι όλοι τους εφαρμογάκηδες/σκαλιστήρια. Υπάρχει εκεί έξω μία τεράστια αγορά ανθρώπων που θέλουν το κινητό τους απλά να δουλεύει όμορφα και καλά. Δεν τους νοιάζει πότε θα βγει η επόμενη αναβάθμιση, δεν τους νοιάζει πόσους πυρήνες έχει ο επεξεργαστής. Εκεί είναι το στοίχημα της Nokia, το Meego να αποδειχτεί εξαιρετικά φιλικό στη χρήση.

Δεν ξέρω πόσο καλά μπορεί να τα πάει εμπορικά. Αλλά αν αρχίσουν να κυκλοφορούν 9-10 μοντέλες με το ροζ, τότε ένας Θεός ξέρει πού μπορεί να φτάσει το κινητό. Απαραίτητη προϋπόθεση, το κινητό να είναι φιλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο όμορφο κινητό από την εποχή του iphone.

Απλά πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι όσοι αγοράζουν κινητά δεν είναι όλοι τους εφαρμογάκηδες/σκαλιστήρια. Υπάρχει εκεί έξω μία τεράστια αγορά ανθρώπων που θέλουν το κινητό τους απλά να δουλεύει όμορφα και καλά.

Αν θέλουν αυτά που αναφέρεις, πάλι σε iPhone θα πάνε. Θα μου πεις ότι το iPhone είναι πανάκριβο. Άρα, για να πετύχει το N9 θα πρέπει να είναι πολύ φθηνότερο από ένα iPhone, διαφορετικά... Προσωπικά, μου αρέσει πολύ το UI του N9, ταχύτατο, εύχρηστο και εύκολο, επίσης νομίζω ότι αρχίζει να απομυθοποιείται η "αναγκαιότητα" των πολυσέλιδων home screens με τα άπειρα widgets, αφού διαπιστώνω, άποψή μου είναι αυτή, ότι ο χρήστης ελάχιστο χρόνο σπαταλάει εκεί σε σχέση με την ουσία του πράγματος που δεν είναι άλλη από τις ίδιες τις εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που διαβάζω από τον "Ρώσσο" και δεν το ήξερα.

 

Το N9 είναι το πρώτο και τελευταίο MeeGo μοντέλο της Nokia.

 

Είναι επίσης μια κάρτα που παίζει ο σημερινός CEO της Nokia, για να αποδείξει με κάθε μέσο, ​​ότι η επιλογή του WP7 ήταν μονόδρομος

ενώ οι περισσότεροι εργαζόμενοι της Nokia αισθάνθηκαν προδομένοι και σκέφτηκαν ότι ήταν μια απόρριψη όλων των αξιών και των ιδεών της Nokia.

 

Ο Elop επέμενε στο να βγει αυτό το μοντέλο στην αγορά καθώς είναι κάτι που ετοίμαζαν στην Nokia 2 χρόνια.

Το μοντέλο "κατά την γνώμη του" θα αποτύχει αποδεικνύοντας στους Φινλανδούς ότι διάλεξαν την σωστή πλατφόρμα με τα WP7.

 

Άσχετο...

http://www.youtube.com/watch?v=2qkf4iaQyHg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που διαβάζω από τον "Ρώσσο" και δεν το ήξερα.

 

Το N9 είναι το πρώτο και τελευταίο MeeGo μοντέλο της Nokia.

 

Είναι επίσης μια κάρτα που παίζει ο σημερινός CEO της Nokia, για να αποδείξει με κάθε μέσο, ​​ότι η επιλογή του WP7 ήταν μονόδρομος

ενώ οι περισσότεροι εργαζόμενοι της Nokia αισθάνθηκαν προδομένοι και σκέφτηκαν ότι ήταν μια απόρριψη όλων των αξιών και των ιδεών της Nokia.

 

Ο Elop επέμενε στο να βγει αυτό το μοντέλο στην αγορά καθώς είναι κάτι που ετοίμαζαν στην Nokia 2 χρόνια.

Το μοντέλο "κατά την γνώμη του" θα αποτύχει αποδεικνύοντας στους Φινλανδούς ότι διάλεξαν την σωστή πλατφόρμα με τα WP7.

Απορώ πάντως,πως ο Elop επέμενε για κάτι που κατα την γνώμη του θα αποτύχει..... :confused: Αν και εδώ που τα λέμε έπρεπε να δικαιλογηθούν κάπως τα λεφτά της επιδότησης..... :devil:

Αν πετύχει σαν μοντέλο(που δεν το βλέπω λόγω Microsoft :fear: ) θα πάει από εκει που ήρθε ο Elop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλουν αυτά που αναφέρεις, πάλι σε iPhone θα πάνε. Θα μου πεις ότι το iPhone είναι πανάκριβο. Άρα, για να πετύχει το N9 θα πρέπει να είναι πολύ φθηνότερο από ένα iPhone, διαφορετικά... Προσωπικά, μου αρέσει πολύ το UI του N9, ταχύτατο, εύχρηστο και εύκολο, επίσης νομίζω ότι αρχίζει να απομυθοποιείται η "αναγκαιότητα" των πολυσέλιδων home screens με τα άπειρα widgets, αφού διαπιστώνω, άποψή μου είναι αυτή, ότι ο χρήστης ελάχιστο χρόνο σπαταλάει εκεί σε σχέση με την ουσία του πράγματος που δεν είναι άλλη από τις ίδιες τις εφαρμογές.

Οντως πανέμορφο το UI του Ν9 και θα συμφωνήσω για τα widgets όπου δεν ξέρω αν πέτυχαν σε κάποια πλατφόρμα. Στα windows πάντως όχι!

Τα widgets απλά βαραίνουν ένα μηχάνημα είτε είναι pc είτε smartphone και γενικά μου δίνουν την εντύπωση ότι η μόνη χρησιμότητα τους είναι να φαίνονται ωραία τα home screens στις διαφημίσεις.

Τόσα και τόσα widgets έχω δοκιμάσει και σε windows 7 και σε kubuntu και σε android και το μόνο που κατάλαβα είναι πως είναι άχρηστες εφαρμογές με ωραίο design.

Γιατί να έχω widget ένα τεράστιο ρολόι όταν ας πούμε πάνω δεξιά ήδη υπάρχει ρολόι εξυπηρετικότατο.

Τα μόνα widget στα οποία έχω βρει χρησιμότητα είναι rss readers.

Προσωπικά μιλώντας το σύστημα με τα tiles των wp7 είναι ιδανικό.

Οσο για το n9 υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να το τιμήσω αν βγει και σε μια γήινη τιμή και όχι σε τίποτα εξωτικά 600αρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δεδομένη την απίστευτη βλακεία που δέρνει την Nokia τα τελευταία 2 χρόνια, το περιμένω γύρω στα €600. Οι άνθρωποι είναι εκτός πραγματικότητας.

Και εντάξει, τα €300 είναι ουτοπικό, αλλά τα €400 είναι μία τιμή που ούτε χαμηλή την λες, αλλά ούτε και απλησίαστη. Απόλυτο όριο τα €450.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ πάντως,πως ο Elop επέμενε για κάτι που κατα την γνώμη του θα αποτύχει.....

σιγα το προβλημα,

σε ενα χρονο, θα μπορει επισημα ο χρηστης να του περναει wp7 αν το επιθυμει,

προβλημα λυθηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγα το προβλημα,

σε ενα χρονο, θα μπορει επισημα ο χρηστης να του περναει wp7 αν το επιθυμει,

προβλημα λυθηκε

Ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει. αν το WP7 θέλει windows home button ή όχι,γιατί αν θέλει δύσκολα θα μπορέσει κάποιος να βάλει WP7 στο N9....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...