Προς το περιεχόμενο

Ξεκλείδωμα Vigor-2700VG-ADSL2-2-Modem ???


billkolias
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από bmwm3,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

α.καλο θα ηταν να ξεκλειδωσεις και το δευτερο για πιο καλα και για λιγοτερες ασυμβατοτητες.καλο ειναι να εχουν και τα 2 το τελευταιο official firmware.δεν εχω κανει wds με τοvigor αλλα εχω κανει με 2 thomson και θα σου πω πως πετυχε με μενα.

το πρωτο ρουτερ που μπαινει στο ιντερνετ το ειχα 192.168.1.254 και το δευτερο το εβαλα 192.168.1.253.

το πρωτο ρουτερ το σεταρεις κανονικα.στο δευτερο ρουτερ κλεινεις τον dhcp.

μετα μπηκα στο πρωτο ρουτερ ετρεξα το wds βρηκα το δευτερο ρουτερ εβαλα τον κωδικο και συνδεθηκα με το δευτερο ρουτερ.

στο δευτερο ρουτερ ετρεξα και εκει το wds βρηκα το πρωτο ρουτερ εβαλα τον κωδικο και συνδεθηκα με το πρωτο

και μετα ηταν οκ

 

εγω απλα

α.εβαλα το ιδιο καναλι και στα 2 (ειναι υποχρεωτικο αυτο).

β.τα thomson επαιζαν μονο με wep και οχι Με wpa.(για ποιο ευκολα ειχα βαλει τον ιδιο κωδικο και ιδιο κλειδωμα ακριβως)

γ.ειχα δωσει διαφορετικα ssid.δεν ειναι προβλημα να δωσεις τα ιδια απλα το εκανα για να ειναι λιγο διαφορετικα το ενα δικτυο απο το αλλο.αν θες τωρα εσυ να πηγαινεις απο το ενα δικτυο στο αλλο και να μην χρειαζεται να κανεις connect disconnect τοτε δωσε το ιδιο ssid.

αυτα απο μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 934
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν, έκανα αυτά και δούλεψε αλλά με μερικά προβλήματα. Πρώτον, σε κάθε reboot του ρούτερ σταματαει να δουλεύει και θέλει ξανασετάρισμα και από τα δύο. Επιπλέον, ένα άλλο περίεργο πρόβλημα. Το ρούτερ το καινούργιο δε μπαίνει σε tftp με reset για να του αλλάξω fw. Θα έλεγα ότι κάνω κάτι λάθος εγώ αλλά το κάνω όπως ακριβώς έκανα και το παλιό αλλά απλά ξεκινάει κανονικά. Το reset κουμπί επίσης δεν είναι χαλασμένο γιατί κάνει κανονικά reset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έκανα αυτά και δούλεψε αλλά με μερικά προβλήματα. Πρώτον, σε κάθε reboot του ρούτερ σταματαει να δουλεύει και θέλει ξανασετάρισμα και από τα δύο. Επιπλέον, ένα άλλο περίεργο πρόβλημα. Το ρούτερ το καινούργιο δε μπαίνει σε tftp με reset για να του αλλάξω fw. Θα έλεγα ότι κάνω κάτι λάθος εγώ αλλά το κάνω όπως ακριβώς έκανα και το παλιό αλλά απλά ξεκινάει κανονικά. Το reset κουμπί επίσης δεν είναι χαλασμένο γιατί κάνει κανονικά reset.

 

 

α.αφου bootarei τοτε αστο λιγη ωρα μπας και αργει να κανει το Link Με το wds.επισης δωσε καρφωτα καναλι και οχι αυτοματα γιατι αμα αλλαξει σε μια απο τις δυο συσκευες το καναλι τοτε θα πεσει το link.

να θελει και απο τα 2 δυσκολα.αντε να το χανει απο το ενα.για να του αλλαξεις firmware δεν ειναι αναγκη να το βαλεις καν σε tftp.μπορεις πλεον να το αλλαξεις μεσα απο το μενου αφου πλεον η επιλογη για firmware update θα ειναι διαθεσιμη.την πρωτη φορα το βαζεις σε Tftp επειδη το firmware Της altec εχει απενεργοποιημενη την επιλογη για firmware update.δεν ξερω αν εχουν αλλαξει κατι στο συγκεκριμενο firmware και για αυτο δεν μαπινει με το γνωστο τροπο σε tftp.αν κανεις firmware update απο μεσα στην πραξη παλι σε tftp το βαζει οσο ξερω και στελνει παλι το firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καινούργιο router είναι και αυτό icall άρα θέλει την ίδια διαδικασία για fw update(δε μίλαγα για το ήδη αναβαθμισμένο) αλλά δεν μπαίνει σε tftp με το reset. Από το μενού του γίνεται αλλά υπάρχει ένα θέμα. Το ένα βήμα της αναβάθμισης το αφήνει χωρίς fw άρα αν δεν μπαίνει σε tftp από το reset θα μπρικάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καινούργιο router είναι και αυτό icall άρα θέλει την ίδια διαδικασία για fw update(δε μίλαγα για το ήδη αναβαθμισμένο) αλλά δεν μπαίνει σε tftp με το reset. Από το μενού του γίνεται αλλά υπάρχει ένα θέμα. Το ένα βήμα της αναβάθμισης το αφήνει χωρίς fw άρα αν δεν μπαίνει σε tftp από το reset θα μπρικάρει.

 

 

α νομιζα οτι το ειχες κανει ηδη update.δεν ξερω αν μετα που χασει το firmware ξεκολησει και μπει σε firmware update.αλλιως σε βλεπω αν γινει αυτο να το γυρνας πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα δοκιμασα το update και αμα δεν επαιζε και το brickare Τοτε πισω.το Stock πολυ παλιο firmware και ψιλο πετσοκομμενο σε ρυθμισεις και παραμετροποιημενο με μερικα πραγματα της altec.κριμα τετοιο ρουτερ να το εχεις με παλιο firmware και με κομμενες καποιες δυνατοτητες του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεε δε θα τις χρησιμοποιώ έτσι και αλλιώς, το repeater θα είναι. Το πήρα μόνο και μόνο επειδή ήταν φθηνότερο από το να πάρω dedicated repeater.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε οκ.απλα το repeater θα επαιζε με οποιοδηποτε ρουτερ και πιο ευκολα ενω τωρα εισαι αναγκασμενος να κανεις wds υποχρεωτικα με οτι συνεπαγεται αυτο.πχ στα Thomson το wds επαιζε μονο με wep.

 

επισης ισως να γλυτωνες και τα προβληματα που εχεις τωρα εκτος αν εστρωσε με καρφωτα καναλι αντι για αυτοματο.εκτος αν πραγματι κατι το πειραζει στο firmware και χανει το wds. δεν ξερω επισης οταν πεφτει το wds αν θα μπορουσες με καποιο τροπο να δεις απο ποια πλευρα εχει πεσει.πχ να δοκιμασεις να σεταρεις μονο την μια πλευρα ξανα.γιατι με ping δεν νομιζω να βοηθησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτήσω κάτι που θέλω και εγώ. Θέλω να λειτουγήσω opendns. Το λοιπόν πάω στο lan->general setup και DNS Server IP Address βάζω τα του opendns και πατάω οκ λέει settings saved αλλά παρόλα αυτά δεν αλλάζει όταν πάω στο online status>system status. Μήπως κάνω κάτι λάθος? :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι που θέλω και εγώ. Θέλω να λειτουγήσω opendns. Το λοιπόν πάω στο lan->general setup και DNS Server IP Address βάζω τα του opendns και πατάω οκ λέει settings saved αλλά παρόλα αυτά δεν αλλάζει όταν πάω στο online status>system status. Μήπως κάνω κάτι λάθος? :fear:

εκανες ρεσταρτ?

μπορει να μην σε αφηνει επειδη περνει τ dns απο τον isp σου,γιατι δεν το αλλαζεις απο το pc σου?

γιατι θες να το κανεις αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι που θέλω και εγώ. Θέλω να λειτουγήσω opendns. Το λοιπόν πάω στο lan->general setup και DNS Server IP Address βάζω τα του opendns και πατάω οκ λέει settings saved αλλά παρόλα αυτά δεν αλλάζει όταν πάω στο online status>system status. Μήπως κάνω κάτι λάθος?

 

 

δυο εξηγησεις μπορω να σκεφτω.λαθος δεν νομιζω οτι κανεις.

το ενα ειναι οτι μπορει στο Online status Να σου βγαζει τους dns που παιρνει αυτοματα το ρουτερ απο τον Isp απλα επειδη εχεις βαλει εσυ manual τους dns αυτοι να κανουν override του Isp σου.ενας τροπος για να το δεις αυτο ειναι να βαλεις αυτοματη ip στο pc και μετα να πατησεις Ipconfig/all για να δεις ποιους εχεις παρει.αν δεις βεβαια την ip του ρουτερ τοτε δεν ξερεις ποιους εχεις παρει εκτος αν πας παλι σε command prompt και γραψεις nslookup.αν σου βγαλει default server px 8.8.8.8 τοτε ειναι πχ της google αν βγαλει πχ 193.92.150.3 λεμε τωρα ειναι της forthnet.αν δεν πετυχει ετσι τοτε ο β τροπος ειναι αυτος που ειπε ο

billkolias οτι σβησε τους dns απο το ρουτερ και δωστους manual στην καρτα δικτυου σου.τωρα για ποιο λογο θες να τους αλλαξεις δεν ξερω αλλα μην περιμενεις να δεις διαφορα.

επισης δεν ξερω αν στο ρουτερ υπαρχει καπου αλλου ρυθμιση πχ σε καναν dhcp που να λεει ποιους dns να δωσει η αν υπαρχει κατι που να πρεπει να κανεις enable για να παρει αυτους που εχεις βαλει εσυ Manual στο ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ξεκλειδωσα και εγω το 2700 και να δωσω και εγω τις εντυπωσεις μου. με το νεο firmware 2,8,3_142201 ειχα disconnections πολυ συχνα σε μια γραμμη με 24att 7 noise...Αποφασισα να δοκιμασω λοιπον τα υπολοιπα firmware 2.8.3 απο την σελιδα http://www.draytek.com.au/downloads.php?type=Vigor2700_series και διαβαζοντας και τα release notes για το firmware to 133701 που ειναι για UK lines ηταν πολυ στα8ερο με το att να ανεβαινει στα 26 και το nm sta 6. Αμεσως μετα δοκιμασα και το 121201(με χαρακτηρισμο general) το οποιο ειναι to pio σταθερο αλλα επεισης μου κατεβασε το Αττ στα 22!!! με nm sta 6...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω τη παρεα, μολις αγορασα και εγω το i-call Vigor 2700VG, καταφερα και το συνδεσα παροτι δεν εχει την επιλογη Quick Setup Wizard. Το ερωτημα μου, στην επιλογη System Maintenance δεν υπαρχει το Administrator Password αλλα το user Password, που θα βαλω τον κωδικο απο το cmd;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκλειδωσα και εγω το 2700 και να δωσω και εγω τις εντυπωσεις μου. με το νεο firmware 2,8,3_142201 ειχα disconnections πολυ συχνα σε μια γραμμη με 24att 7 noise...Αποφασισα να δοκιμασω λοιπον τα υπολοιπα firmware 2.8.3 απο την σελιδα http://www.draytek.c...igor2700_series και διαβαζοντας και τα release notes για το firmware to 133701 που ειναι για UK lines ηταν πολυ στα8ερο με το att να ανεβαινει στα 26 και το nm sta 6. Αμεσως μετα δοκιμασα και το 121201(με χαρακτηρισμο general) το οποιο ειναι to pio σταθερο αλλα επεισης μου κατεβασε το Αττ στα 22!!! με nm sta 6...

 

οπως ειπες και ειδες και μονος σου η vigor βγαζει πολλα ιδια firmware απλα με διαφορετικο code στο κομματι του συγχρονισμου.

το γραφει και εδω.

Draytek provides various modem codes for getting better operability with different ISPs/ IPDSLAMs. Please use the standard modem code in general and try the others while meeting interoperability (IOP) issues.

οποτε εσυ δοκιμαζεις το generic για αρχη και μετα βλεπεις και τα υπολοιπα.μην σε απασχολει πιο διαβαζει πιο χαμηλα το attenuation>εσυ θες να βρεις αυτο που κλειδωνει πιο ψηλα την γραμμη σου και αυτο που ειναι πιο σταθερο.δεν σε νοιαζει τι margin σου βγαζει η τι attenuation.αυτα ειναι τυπικα λογω διαφορετικου firmware το να βλεπεις διαφορετικο margin η διαφορετικο attenuation>οτι με καποιο firmware εχεις παραπανω attenuation δεν σημαινει οτι ειναι κακο.δες σταθεροτητα και συγχρονισμο

Χαιρετω τη παρεα, μολις αγορασα και εγω το i-call Vigor 2700VG, καταφερα και το συνδεσα παροτι δεν εχει την επιλογη Quick Setup Wizard. Το ερωτημα μου, στην επιλογη System Maintenance δεν υπαρχει το Administrator Password αλλα το user Password, που θα βαλω τον κωδικο απο το cmd;

δεν χρειαζεσαι τον admin password οσο θυμαμαι για να κανεις το firmware update.επειδη τα αρχεια κανουν το Update απο tftp το admin password δεν θα χρειαστει.εκτος αν το admin password σε αφηνει να κανεις το Update μεσα απο το interface που δεν σε νοιαζει γιατι οι οδηγιες που εχουν γραψει ειναι για tftp και χωρις admin password.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...