Προς το περιεχόμενο

Κυστη κοκκυγος με laser


firegarden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έκανα νυστέρι

Πονάει αρκετά αλλά όχι 2 μήνες που είπε φίλος παραπάνω αλλά πολύ λιγότερο. Τουλάχιστον στην περίπτωσή μου!

Είχα μολυνθεί κιόλας και ανέβαζα πυρετό και ο κωλόπονος (κυριολεκτικά) δεν έφευγε με τίποτα!

Δεν ήξερα καν οτι υπήρχε laser , πιθανότατα αν ήξερα κάτι να το προτιμούσα κ εγώ! Καλό θα ήταν πάντως αν δεν ξέρουμε κάτι σίγουρα να μην απαντάμε ειδικά αν είναι ιατρικό. Θα μου πείτε καλό θα έιναι να μην ρωτάμε ιατρικά θέματα σε φόρουμ αλλά τέσπα

 

Καλή ανάρρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

laser???

 

καλυτερος τροπος απο το νυστερι δεν υπαρχει!

 

εχω κανει εγω κανονικα με νυστερι, πεθανα στο πονο, για 2-3 μηνες γαζες, σχεδον 1 μηνα δεν εκατσα σε καρεκλα και φυσικα δε κοιμηθηκα ανασκελα!

 

υπομονη... θα περασει

 

Εσύ δεν έκανες κύστη κόκκυγος, έκανες ολική μεταμόσχευση λεκάνης..

Μια απο τα ιδια με τον απο πανω και εγω. Μεταμοσχευση λεκανης.... :-D

Μια χαρα τα ειπε ο απο πανω.

 

Εγω την κυστη την ειχα περιπου 9 χρονια και μεγαλωσε αρκετα(κακο αυτο να πατε για αφαιρεση την στιγμη που θα το καταλαβετε και μην το αναβαλλετε) τοσο ωστε μολις την αφαιρεσαν η τρυπα απο πισω μου ειχε μεγεθος περιπου ενος μικρου αναπτηρα bic!! Την εβλεπα την τρυπα και δεν το πιστευα. :confused: Την αφησαν χωρις ραψιμο για να μην ξαναβγει(ειναι μια μεθοδος που την ραβουν μόνο στις ακρες ξερω γω ετσι ωστε να επουλωθει κανονικα, και αργα, ωστε να μην ξαναβγει ή τελοσπαντων οι πιθανοτητες να ξαναβγει να ειναι ελαχιστες).

 

Την ωρα της επεμβασης ο πονος αφορητος.

Την 1η μερα δεν κοιμηθηκα σχεδον καθολου απο πονο.

Την 2η μερα πονουσε απιστευτα αλλα το βραδυ κοιμηθηκα.

Την 3η ημερα και μετα πονουσε αλλά κοιμομουν ανετα.

Την 5η μερα και μετα σταματησε ο πονος εαν δεν το ακουμπουσα ή εαν δεν ακουμπουσα εκει περα. Φυσικα το να κατσω ανασκελα ή σε καρεκλα ουτε λογος.

Την 6η μερα αφαιρεσαν ολες τις γαζες της επεμβασης και μου εβαλαν απλες που επρεπε να τις αλλαζω 3 φορες την μερα κανοντας απο ενα χλιαρο μπανιο με Betadine surgical scrub για 20 μερες με 1 μηνα ή εως οτου κλεισει η πληγη τελειως(20 μερες εως 1 μηνα υπολογιζε ο γιατρος).

Την 7η μερα με εδιωξαν απο το νοσοκομειο(στρατιωτικο νοσοκομειο 424-ισως για αυτο και με κρατησαν τοσο).

 

Επειτα για 2 εβδομαδες περιπου δεν μπορουσα να καθησω ανασκελα στο κρεβατι λογω πονου.

Για καθισμα σε καρεκλα ουτε λογος.

Παρολα αυτα μετα απο μια εβδομαδα μπορουσα ανετα να παιζω μπασκετ πχ χωρις να ποναω καθολου!

 

Μετα απο 2 εβδομαδες μπορουσα πλεον χωρις πονο να ξαπλωνω ανασκελα με ελαφρες προσεχτικες κινησεις.

Για καθισμα σε καρεκλα ουτε λογος. Πολυς πονος.

 

Μετα το περας του μηνα οπου υποτιθεται επρεπε να κλεισει η πληγη τελειως, η πληγη ειχε κλεισει μόνο κατα το ημισυ. Οποτε οι αλλαγες γαζων συνεχιστηκαν.

Για ενα μηνα ακομα. Οπου σε καρεκλα δεν καθομουν γιατι πονουσα.

 

Μετα και το περας περιπου 2 μηνων μετα την εξοδο απο το νοσοκομειο εκλεισε η πληγη!!

Αλλα σε καρεκλα ακομη δεν μπορουσα να καθησω κανονικα αφου πονουσε!

Σε καρεκλα καθησα περιπου λιγο λιγοτερο απο 3 μηνες μετα την εξοδο απο το νοσοκομειο δηλαδη 3 μηνες και, απο την μερα της επεμβασης. :eek: :eek: :eek:

 

Αυτα γιατι μαλλον το καθηστερησα λιγο, μόνο 10 χρονια, απο τη στιγμη που καταλαβα οτι το εχω αυτο.

 

Παντως πηγα κοντρα στις αηδιες που ακουγα ολα αυτα τα χρονια οτι η κυστη μπορει να φτασει στην σπονδυλικη στηλη και να σε παραλυσει, οτι μπορει να φτασει στα ποδια και να διαλυσει τις αρτηριες κλπ, οτι μπορει να φτασει στο συκωτι ή στα εντερα και να μπλεχτει με οδυνηρες συνεπειες κλπ, και δεν υπεκυψα να κανω την επεμβαση. :-D :-(

Φυσικα μεγαλη βλακεια μου καθως αν το εκανα πχ τον 1ο χρονο θα επουλωνοταν πολυ πολυ γρηγοροτερα.

Παντως και απο τους γιατρους που ρωτησα οι επιπλοκες που οι διαφοροι περα δωθε μου ελεγαν, ηταν παραμυθια οπως φανταστηκα αλλωστε.

 

Α και το laser που ειχα ρωτησει μου ειπαν οι γιατροι οτι κανει καλη δουλεια αλλά οι πιθανοτητες να ξαναεμφανιστει το προβλημα ειναι πολυ αυξημενες επισης σε σχεση με το νυστερι και το να αφησεις ελευθερη την πληγη να κλεισει απο μονη της. Διοτι νυστερι με πληρες ραψιμο ειναι μια μεθοδος που αυξανει τις πιθανοτητες να εμφανιστει ξανα η κυστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια τέτοια μαλακια εχω και γω. και οσονουπω με βλεπω για χασάπη. προετοιμαζομαι ψυχολογικα βασικα :P

τοσο πολύ με το θέμα κάθισμα :fear:. εχω και εξεταστικη το σεπτέβρη... :-( πειτε πειτε εμπειρίες όσοι την κανατε...με τοπικη την κανουνε ε?

την έχω και γω καιρο, ποτε δε με ενοχλησε τοσο ώστε να πω πα να τη βγάλω. αλλα τώρα βαρέθηκα ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα κανει στα 16 μου με νυστερι και τοπικη που μαλλον εγινε ολικη αναισθησια πιο μετα (γιατι δε καταλαβα πως περασε η ωρα) . Μετεχειρουργικα, πλυσιμο καθημερινο σκετο νερακι στη περιοχη ωστε να φευγουν οι βλεννες και επειτα αλλαγη γαζες κατευθειαν. Α για τις επομενες 2 μερες ειχα παει στον γιατρο στο ιατρειο του και εκανε εκει τις αλλαγες ,μετα μου δειξε και σε μενα και στη μανα μου οποτε οκ. Δεν κοιμομουν ανασκελα και καθομουν με δυσκολια σε σκαμπο , αν και τις πρωτες 4 μερες ημουν συνεχεια στο κρεβατι και σηκωθηκα απ την 5η ημερα το μεσημερι για να φαω κανονικα στο τραπεζι . Ο γιατρος μου ειχε πει πως ειναι και κληρονομικο αλλα και να σου τύχει δλδ να γυρισουν οι τριχες μεσα. Ομως ο κοκκυγας μου χε πει πως ειναι ο recycle bin του οργανισμου και σε μερικους ασθενεις κανει ευκολα πυον κλπ και σε αλλους οχι . Εμενα υποψιαστηκανε οι δικοι μου οτι κατι συμβαινει επειδη ειχα λιγο αιμα στα σεντονια μου (εσπαγε που και που η....πως τη λενε πληγη με πυον? ) και ετσι εβγαινε αιμα εν τω μεταξυ πονουσε τρελα και το εξυνα κ γω... Δοξα το θεο μετα απο 6 χρονια δεν εχω κανενα προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα να ρωτησεις γιατρους(και οχι μονο 1-2) γιατι εξαρταται απο πολλα πραγματα το θεμα αυτο

απο κει κ περα ξερω οτι δεν εφαρμοζουν ολα τα νοσοκομεια ολες τις μεθοδους οποτε θα πρεπει να δεις -αν δεν εισαι σε θεσ/νικη ή αθηνα- τι και που σε βολευει

κατα τα αλλα θα σου γραψω οτι μου ειπε ο 1ος γιατρος που ειχα παει οταν το εμφανισα( και 3 χρονια μετα δεν εχω κανει τιποτε ακομη) : " εχω και εγω εδω και 10 χρονια και το τρεναρω οσο μπορω να το αποφυγω γιατι δεν μποροω να μεινω εκτος για 2 μηνες+ , οποτε τι να σου πω.."

 

ps: δε ξερω αν το χει δοκιμασει κανεις αλλα δες μηπως σε βολευει με το που μπεις στρατο να ζητησεις χειρουργειο.. ισως γλυτωσεις κανα 2μηνο σε αδειες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια τέτοια μαλακια εχω και γω. και οσονουπω με βλεπω για χασάπη. προετοιμαζομαι ψυχολογικα βασικα :P

τοσο πολύ με το θέμα κάθισμα :fear:. εχω και εξεταστικη το σεπτέβρη... :-( πειτε πειτε εμπειρίες όσοι την κανατε...με τοπικη την κανουνε ε?

την έχω και γω καιρο, ποτε δε με ενοχλησε τοσο ώστε να πω πα να τη βγάλω. αλλα τώρα βαρέθηκα ^_^

 

Θα ακούσεις αυτά που θα σου πει ο γιατρός σου. Ο κάθε μλκς από μας γράφει την υποκειμενική του γνώμη και πως του φάνηκε. Το laser πάντως αυτά που λέει το google τα κάνει μόνο όταν είναι μικρή η τομή. Αν έχει ωριμάσει το πράγμα όπως ήταν σε μένα απλά γλυτώνεις χρόνο ανάρρωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο ακριβως 2 χρονια εκανα και εγω εγχειρηση με laser.

Η εγχειρηση κρατησε ακριβως 12 λεπτα, και μου εκαναν ολικη αναισθησια (μακραν ο καλυτερος υπνος ever).

Για 3 εβδομαδες γ@μηθηκ@ στον πονο.. Μετα ομως ημουν μια χαρα. Και μπανιο εκανα στην θαλασσα..

Οι αλλαγες βεβαια συνεχιζονταν κανονικα.

Ημουν τυχερος που ειχα μονο ενα συριγγιο (αλλα και παλι μου εκαναν μια τρυπα.. ΝΑ!).

Ενας φιλος ειχε κανει εγχειρηση και ειχε 6 συριγγια.. ποναω και μονο που το σκεφτομαι. 1 χρονο μετα ακομα

να του κλεισει .. Βεβαια μιλαμε για ακραια περιπτωση.

Πηγαινε το συντομοτερο δυνατον να την κανεις.

Να τελειωνεις και να εισαι κομπλε και παλι! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως παιδιά να πω την αλήθεια παρότι έχασα αρκετό ιστό, μόνο την επόμενη πονούσα λίγο που είσαι φασκιωμένος στις γάζες. Κατά την διάρκεια της ανάρρωσης η ενόχληση ήταν μόνο με τους καθαρισμούς και τις αλλαγές. Δε μπορώ να το συγκρίνω δηλαδή με τον πόνο που είχα πριν την βγάλω ή έναν πονόδοντο. Αναλόγως το άτομο πάνε αυτά βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρόντισε να την κάνεις εποχή που μετά την επέμβαση να μπορείς να μπεις στη θάλασσα (θα σου το προτείνει και ο γιατρός). Εγώ την είχα κάνει 22 Αυγούστου και θυμάμαι ότι το χτύπημα στους δίδυμους πύργους το είδα στο γυμναστήριο, έχοντας γάζα φυσικά, αλλά χωρίς πόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω από βδομάδα περιμένω να με ειδοποιήσουν να το φάω το νυστέρι.

πφφφ να δω πως θα σκοτώνω την ώρα μου απλά υπάρχοντας ξαπλωμένος στο σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 χειρουργία (κλειστή μέθοδος, ημίκλειστη μέθοδος, ανοιχτή μέθοδος)

αμέτρητοι καθαρισμοί σε εξωτερικό ιατρείο

πόνος που δε λέγεται

και πάλι που κ που βρίσκω αίμα..

 

εγώ το έχω πάρει απόφαση και απλά ζω μ'αυτό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω από βδομάδα περιμένω να με ειδοποιήσουν να το φάω το νυστέρι.

πφφφ να δω πως θα σκοτώνω την ώρα μου απλά υπάρχοντας ξαπλωμένος στο σπίτι

 

αν εχεις λαπτοπ, ξαπλωμενος πλαγια στο κρεβατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...