Προς το περιεχόμενο

Κυστη κοκκυγος με laser


firegarden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά εγώ εδώ και γύρω 15 χρόνια νιώθω ενόχληση όταν κάνω κοιλιακούς σε εκείνο το μέρος. Δεν βγάζει υγρό ή τίποτα τέτοιο, απλά δεν μπορώ να κάνω κοιλιακούς με την παραδοσιακή μέθοδο γιατί μετά γίνεται πιο έντονο και με ενοχλεί και όταν κάθομαι είναι σα να πρήζεται κιόλας. 

 

Δεν έχω κάνει τίποτα, απλά έχω κόψει τους κοιλιακούς. :D Αλλά και πάλι αν πιέσω με το χέρι στο μέρος νιώθω μια μικρή ενόχληση. Μάλλον δεν το γλυτώνω ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά εγώ εδώ και γύρω 15 χρόνια νιώθω ενόχληση όταν κάνω κοιλιακούς σε εκείνο το μέρος. Δεν βγάζει υγρό ή τίποτα τέτοιο, απλά δεν μπορώ να κάνω κοιλιακούς με την παραδοσιακή μέθοδο γιατί μετά γίνεται πιο έντονο και με ενοχλεί και όταν κάθομαι είναι σα να πρήζεται κιόλας. 

 

Δεν έχω κάνει τίποτα, απλά έχω κόψει τους κοιλιακούς. :D Αλλά και πάλι αν πιέσω με το χέρι στο μέρος νιώθω μια μικρή ενόχληση. Μάλλον δεν το γλυτώνω ε;

 

 

Κακώς το άφησες, άντε σε γιατρό να το κοιτάξει. Όσο το αφήνεις τόσο πιο χειρότερα γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Kαλησπερα. Υπαρχει καποιος που εχει κανει την εν λογω επεμβαση με laser?

Μπορει να μου πει εμπειριες, κοστος ,κλπ;

Επισης θα μου ηταν ιδιαιτερα χρησιμο το ονομα του γιατρου του (εστω και με ΡΜ) γιατι σε οσους εχω παει εγω ,πιο πολυ με μπερδεψαν παρα με κατατοπισαν.

 

Ευχαριστω

 

Υπάρχει ενα ολοκληρωμένο άρθρο στο athensweekly magazine για την θεραπεία της κύστης

κόκκυγος  που αναφέρει ενα γιατρό που πραγματικά αξίζει και εχει ειδική τεχνογνωσία. Είναι όμως λίγο ακριβός αλλά χειρουργεί με τα καλύτερα laser

 

 http://blog.athensweekly.gr/%CE%BA%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%BA%CF%8C%CE%BA%CE%BA%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CF%84%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%AF%CE%B5%CF%82/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Πρόσφατα είχα μικρό πρήξιμο που με ενοχλούσε ενώ καθόμουν, πήγα στο γιατρό και έμαθα τελικά ότι έχω Κύστη κόκκυγος.

Πριν 3 μέρες μου έγινε διάνοιξη και τώρα είμαι πολύ καλύτερα χωρίς ιδιαίτερους πόνους.

 

Τώρα σκέφτομαι να κάνω την επέμβαση με το laser στο οποίο η διαδικασία θα διαρκέσει το πολύ 15-30 λεπτά όπως μου είπε ο γιατρός και κατα την οποία τοποθετούν μια μικρή κάμερα μέσα από μια τρύπα των 5 χιλιοστών που ανοίγουν για να έχουν εικόνα της περιοχής, έπειτα με ένα ειδικό βουρτσάκι καθαρίζουν εσωτερικά την περιοχή και μετά εισέρχεται το laser για να ολοκληρωθεί η διαδικασία..

Την επόμενη κιόλας ώρα θα είμαι πολύ καλά και θα μπορώ να κάνω και ποδήλατο όπως μου είπε χαρακτηριστικά ο γιατρός μου.

 

Όλα αυτά τα γράφω για να έχετε μια εικόνα για την επέμβαση με το laser .... 

 

Τέλος και ίσως το σημαντικότερο όλη η διαδικασία θα στοιχίσει ~ 1000 euro (φυσικά μέσα είναι και η μετά επισκέψεις στο γιατρό για παρακολούθηση) και να που οι ιδιωτικές ασφαλίσεις για την Ελλάδα με το σύστημα υγείας που έχουμε είναι σημαντικές γιατί θα μπορούσαμε να γλιτώσουμε σε μια δύσκολη φάση όπως αυτή αρκετά χρήματα. Σε όλη αυτή τη διαδικασία λοιπόν υπάρχει ένα 5% υποτροπής της κατάστασης στο μέλλον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογο οτι ακουγονται πολλα... Την Δευτέρα έκανα την λεγόμενη επέμβαση στο νοσοκομείο του Βόλου με λέιζερ! Τοπική ανεσθησία, κατα την διάρκεια δεν κατάλαβα τίποτα και μέχρι σήμερα ο πόνος είναι ελάχιστος (μονο Depon έχω πάρει μέχρι τώρα). Ακόμα δεν μπορώ να κάτσω κανονικά αλλά καταφέρνω να παίξω Skyrim :-D. Επίσης η φάση είναι ανοιχτού τύπου και θα χρειάζονται αλλαγές για 3-4 εβδομάδες περίπου

 

 

η ανοιχτου τυπου ειναι σιγουρα πως δεν θα ξαναβγαλει προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλησπερα σας,

 

επειδη εχω κυστη κοκκυγος με φλεγμονη, τι πρεπει να κανω;

Πριν 1 μηνα με ενοχλησε πρωτη φορα, εσκασε μετα απο 5-6 μερες και εφυγε εντελως χωρις ουτε ενα σημαδι.. Τωρα παλι πριν 3 μερες μου ξεκινησε με ακριβως τον ιδιο τροπο και τωρα μεγαλωνει..

 

Απο τις εμπειριες σας, πρεπει να παω σε καποιο νοσοκομειο να κανω εγχειρηση σε δημοσιο, ή ιδιωτικά..

 

Ποια μεθοδος ειναι η καλυτερη; Παιζει να γλιτωσω το χειρουργειο; 

 

Ευχαριστω

 

(οποιος εχει κανεναν καλο γιατρο εστω να με δει πρωτα να μου πει τι πρεπει να κανω ας στειλει PM)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά.Είχα το ίδιο πρόβλημα και μόλις την προηγούμενη εβδομάδα έκανα την επέμβαση με laser .Προσοχή !!! Όταν λέμε laser εννοούμε ενδοσκοπική μέθοδος .Πολλοί το "βαφτίζουν" laser ενώ απλά το χρησιμοποιούν σαν νυστέρι να είστε πολλοί προσεκτικοί . Η μέθοδος αυτή δεν γίνεται σε νοσοκομείο εδώ στη Κρήτη και έτσι την εμένα σε κλινική . Το κόστος ήταν αρκετά υψηλό (1600€) αλλά ο πόνος είναι μηδαμινος ,μπορώ ήδη από την δεύτερη μέρα να κάθομαι κανονικά αν και επειδή εγώ είχα αρκετά μεγάλη κύστη πονάει λίγο παραπάνω . Την συστήνω ανεπιφύλακτα σε όσους βέβαια μπορούν να την δεχτούν . Μη νομίζετε πως η επέμβαση με νυστέρι είναι πιο σίγουρη . Το ποσοστό υποτροπής είναι μεγάλο κυρίως στην περίοδο της επούλωσης αν δεν σας προσέχει ο γιατρός ή απλά σας συστήνει να σας κάνει κάποιος άλλος τις αλλαγές .Να προσέξετε πολύ!!!Ελπίζω να βοήθησα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας,

 

επειδη εχω κυστη κοκκυγος με φλεγμονη, τι πρεπει να κανω;

 

Πριν 1 μηνα με ενοχλησε πρωτη φορα, εσκασε μετα απο 5-6 μερες και εφυγε εντελως χωρις ουτε ενα σημαδι.. Τωρα παλι πριν 3 μερες μου ξεκινησε με ακριβως τον ιδιο τροπο και τωρα μεγαλωνει..

 

Απο τις εμπειριες σας, πρεπει να παω σε καποιο νοσοκομειο να κανω εγχειρηση σε δημοσιο, ή ιδιωτικά..

 

Ποια μεθοδος ειναι η καλυτερη; Παιζει να γλιτωσω το χειρουργειο; 

 

Ευχαριστω

 

(οποιος εχει κανεναν καλο γιατρο εστω να με δει πρωτα να μου πει τι πρεπει να κανω ας στειλει PM)

υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να κάνει απόστημα και να προκαλέσει μόλυνση. ίσως χρειαστείς αντιβίωση. Το χειρουργείο για την αφαίρεση κύστης δεν είναι κάτι το φοβερό, κρατάει μισή ώρα με τοπική αναισθησία, γίνεται και στα ιδιωτικά ιατρεία και μετά πας σπιτάκι σου. Καλύτερα με laser, γλυτώνεις το μετεγχειρητικό πόνο, όσο για το αν και κατά πόσο τα καλύπτουν οι ασφάλειες, δεν γνωρίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Η απόλυτη λύση για την θεραπεία της κύστης κόκκυγα είναι πλέον η μέθοδος SiLaT. Ρίξτε μια ματιά σε αυτή την ιστοσελίδα http://www.laserchania.gr/. Αφορά ένα νέο μηχάνημα laser και η θεραπεία είναι αναίμακτη, χωρίς τραύμα και γενικά χωρίς την ταλαιπωρία του παρελθόντος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Παιδιά εγώ έκανα πριν σχεδόν μια βδομάδα επέμβαση και σήμερα που άλλαξα γάζες στο σπίτι παρατήρησα ότι έβγαινε αίμα..Είναι φυσιολογικό η όχι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ntouk είπε

Παιδιά εγώ έκανα πριν σχεδόν μια βδομάδα επέμβαση και σήμερα που άλλαξα γάζες στο σπίτι παρατήρησα ότι έβγαινε αίμα..Είναι φυσιολογικό η όχι αυτό;

Ανοιχτή έκανες;;;;;; (έχω κάνει πριν ανοιχτή πριν από 15-20 χρόνια περίπου)

Θυμάμαι ότι μετά την επέμβαση που η ουλή είχε μείνει ανοιχτή (έτσι γινόταν τότε δεν ξέρω σήμερα) την  καθάριζα καθημερινά με betadin και άλλαζα τις γάζες.Για 10-15 έβγαζε λίγο αίμα γιατί όπως μου είχε πει τότε ο χειρουργός έτσι πρέπει να είναι για να μην εμφανιστεί πάλι στο μέλλον.

Στις προηγούμενες αλλαγές δεν έβλεπες αίμα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ntouk είπε

Παιδιά εγώ έκανα πριν σχεδόν μια βδομάδα επέμβαση και σήμερα που άλλαξα γάζες στο σπίτι παρατήρησα ότι έβγαινε αίμα..Είναι φυσιολογικό η όχι αυτό;

Σοβαρά τώρα, είναι μια ερώτηση που την κάνεις σε φόρουμ αντί για το γιατρό σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αίμα είναι νορμάλ ειδικά σε ανοιχτού τύπου. Είχα κάνει και εγώ πριν 3+ χρόνια. Καθαρισμός και ειδικές γάζες. Στον γιατρό ότι απορίες έχετε και υπομονή. Είναι βάσανο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

καλησπερα σας

ειμαι γονεας ενος νεαρου...ο οποιος παρουσιασε κυστη κογγυγος το 2015  ωπου και εκανε την πρωτη ενχειρηση με ενδοσκοπικη μεθοδο σε γνωστο χειρουργο....

ιδιωτικα..... παροτι τις διαβεβαιωσεις οτι επροκειτο για συνηθες περιπτωση...η πληγη παροτι μικρη.... δεν εκλεινε.... παρα τις προσπαθειες του βοηθητικου του προσωπικου...για περιπου ενα χρονο..... εντυπωση μου εκανε οτι 

εκεινος δεν εμφανιστηκε ποτε..... ετσι πηρα την αποφαση μετα απο ενα χρονο ταλαιπωριας....να απευθυνθω σε νοσοκομειο δημοσιο....

ωπου μου ειπαν για δευτερη ενχειρηση με νυστερι.... πηρα την αποφαση....και εγινε....με την μεθοδο ανοικτου τυπου....

ηταν πολυ βαθεια και μεγαλη εκτομη..... η επουλωση γρηγορη.... αλλα οταν φτασαμε στο μεγεθος ενος ρεβυθιου....αντιμετωπισαμε το προβλημα του να μην κλεινει....

η να κλεινει προσωρινος...για 1-2 μερες... και μετα να ανοιγει.... αυτο κρατησε για αλλον ενα χρονο.... με τον γιατρο να ξυνει το κεφαλι του....στο γιατι.....

ετσι αποφασησα    να παω σε αλλο νοσοκομειο..... μεγαλο και ξακουστο.... αυτη την φορα.....

ο γιατρος αφου του εξηγησα την ταλαιπωρια του νεαρου... και κατα συνεπεια εμου.... σχεδον ειρωνευωμενος.... με διαβεβαιωνει οτι δεν ειναι τιποτα....και απλο....

και πρεπει να κανει για τριτη φορα επεμβαση....παλι με νυστερι....

περνω την αποφαση..... μεγαλο νοσοκομειο λεω...με παραδοση!

προ εκπληξη μου....δεν εμφανιζετε ο γιατρος που ειχα μιληση...αλλα ενας νεαρος..... ισως το λαθος μου να ηταν εκει.... στο οτι δεχτηκα να κανει την επεμβαση ....

πεταχτηκε ο νεαρος σε ενα....ας το κανει ο θεος χειρουργειο.... ενα δωματιο απλο...με ενα φορειο... ηταν.... χωρις καν να του κανουν εξετασεις....  τον εβαλε επανω και σε μιση ωρα μου τον παρεδωσε....λεγωντας οτι ηταν ενταξει....

Φεβρουαριος του 2018 αυτο.... σημερα εχουμε 12 Ιουλιου....και μια πληγη στασημη που δεν κλεινει....

σε επισκεψη σημερα....τον ξανανηξε και τον εσκαψε παλι..... 

επειδη δεν βλεπω φως.....παρακαλω πολυ οποιος μπορει να βοηθηση να μπει ενα τελος σε αυτο.....

εναν σωστο γιατρο...με πειρα σε δυσκολες αυτες περιπτωσεις.... να βρει επιτελους τι φταιει......

ειναι κριμα ο νεαρος ζει με επιθεματα και καθημερινες αλλαγες.... απο το 2015..... 

εχει στερηθη πολλα στην ζωη του... επειδη χρηζει καθημερινης φροντιδας.....

αναγκαστηκα μεχρι και αναβολης απο τον στρατο να παρω....

αν γνωριζει καποιος εναν γιατρο που θα μπορουσε να με βοηθηση....ας επικοινωνηση μαζι μου ευχαριστω.... [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

----------------------

2 ώρες πριν, trample είπε

καλησπερα σας

ειμαι γονεας ενος νεαρου...ο οποιος παρουσιασε κυστη κογγυγος το 2015  ωπου και εκανε την πρωτη ενχειρηση με ενδοσκοπικη μεθοδο σε γνωστο χειρουργο....

ιδιωτικα..... παροτι τις διαβεβαιωσεις οτι επροκειτο για συνηθες περιπτωση...η πληγη παροτι μικρη.... δεν εκλεινε.... παρα τις προσπαθειες του βοηθητικου του προσωπικου...για περιπου ενα χρονο..... εντυπωση μου εκανε οτι 

εκεινος δεν εμφανιστηκε ποτε..... ετσι πηρα την αποφαση μετα απο ενα χρονο ταλαιπωριας....να απευθυνθω σε νοσοκομειο δημοσιο....

ωπου μου ειπαν για δευτερη ενχειρηση με νυστερι.... πηρα την αποφαση....και εγινε....με την μεθοδο ανοικτου τυπου....

ηταν πολυ βαθεια και μεγαλη εκτομη..... η επουλωση γρηγορη.... αλλα οταν φτασαμε στο μεγεθος ενος ρεβυθιου....αντιμετωπισαμε το προβλημα του να μην κλεινει....

η να κλεινει προσωρινος...για 1-2 μερες... και μετα να ανοιγει.... αυτο κρατησε για αλλον ενα χρονο.... με τον γιατρο να ξυνει το κεφαλι του....στο γιατι.....

ετσι αποφασησα    να παω σε αλλο νοσοκομειο..... μεγαλο και ξακουστο.... αυτη την φορα.....

ο γιατρος αφου του εξηγησα την ταλαιπωρια του νεαρου... και κατα συνεπεια εμου.... σχεδον ειρωνευωμενος.... με διαβεβαιωνει οτι δεν ειναι τιποτα....και απλο....

και πρεπει να κανει για τριτη φορα επεμβαση....παλι με νυστερι....

περνω την αποφαση..... μεγαλο νοσοκομειο λεω...με παραδοση!

προ εκπληξη μου....δεν εμφανιζετε ο γιατρος που ειχα μιληση...αλλα ενας νεαρος..... ισως το λαθος μου να ηταν εκει.... στο οτι δεχτηκα να κανει την επεμβαση ....

πεταχτηκε ο νεαρος σε ενα....ας το κανει ο θεος χειρουργειο.... ενα δωματιο απλο...με ενα φορειο... ηταν.... χωρις καν να του κανουν εξετασεις....  τον εβαλε επανω και σε μιση ωρα μου τον παρεδωσε....λεγωντας οτι ηταν ενταξει....

Φεβρουαριος του 2018 αυτο.... σημερα εχουμε 12 Ιουλιου....και μια πληγη στασημη που δεν κλεινει....

σε επισκεψη σημερα....τον ξανανηξε και τον εσκαψε παλι..... 

επειδη δεν βλεπω φως.....παρακαλω πολυ οποιος μπορει να βοηθηση να μπει ενα τελος σε αυτο.....

εναν σωστο γιατρο...με πειρα σε δυσκολες αυτες περιπτωσεις.... να βρει επιτελους τι φταιει......

ειναι κριμα ο νεαρος ζει με επιθεματα και καθημερινες αλλαγες.... απο το 2015..... 

εχει στερηθη πολλα στην ζωη του... επειδη χρηζει καθημερινης φροντιδας.....

αναγκαστηκα μεχρι και αναβολης απο τον στρατο να παρω....

αν γνωριζει καποιος εναν γιατρο που θα μπορουσε να με βοηθηση....ας επικοινωνηση μαζι μου ευχαριστω.... [email protected]

Μήπως απλά του κάνουν έναν καθαρισμό και όχι επέμβαση οπότε λογικά σε κάποιο διάστημα θα εμφανιστεί και πάλι;;;;;;

Επίσης στην κύστη κόκυγγος πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να ξαναγίνει.Για αυτό λέμε καλύτερα ανοιχτού τύπου που έχει λιγότερες πιθανότητες να ξαναεμφανιστεί.Και κάτι άλλο

Φίλε μου όταν την είχα κάνει θυμάμαι στο ίδιο Νοσοκομείο ένα παιδί ( Πυροσβέστη μάλιστα) που υπέφερε οικτρά όταν του έκαναν αλλαγή ενώ εγώ απλώς πονούσα λιγάκι.Τίποτε άλλο.

-Στο σαλόνι που είμασταν μια μέρα και συζητήσαμε τον ρώτησα γιατί πονάει τόσο στην αλλαγή και άκου να δεις τι μου λέει.

Ενώ έπρεπε να είχε κάνει πολύ πιο νωρίς την εγχείρηση την είχε αφήσει η κύστη είχε προχωρήσει πολύ και του είχε κάνει συρίγγιο (τρύπα δηλαδή στο παχύ έντερο το οποίο διαπίστωσε ο γιατρός κατά την εγχείριση.Έτσι στον καθαρισμό που του έκαναν κάθε μέρα και μέχρι να κλείσει η πληγή γιατί το παχύ έντερο μάλλον δεν μπορούσαν να το ράψουν καθάριζαν μέχρι την τρύπα με την ειδική γάζα και ο πόνος ήταν ανυπόφορος.

Όπως μου είχε πει καθάριζαν μέχρι το παχύ έντερο μέχρι να επουλωθεί από μέσα προς τα έξω.

Ενδεχομένως να μην συμβαίνει κάτι τέτοιο απλά το λέω σαν εμπειρία,αλλά κοίταξε και αυτό με το γιατρό σου.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...