Προς το περιεχόμενο

Κυστη κοκκυγος με laser


firegarden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε μου,google search "κυστη κοκκυγος" για images και θα καταλαβεις αν εχεις...

(προειδοποιω οτι δεν ειναι και το ωραιοτερο θεαμα.. :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα πασα πιθανοτητα ο ιδιος ο γιατρος μπορει να σου προτεινει να το τρεναρεις(για χρονια) οσο δεν σου εχει κανει αποστημα ,με καθαριοτητα πλυσιμο κλπ κλπ ,για το λειζερ δεν ξερω αλλα εχει υποψη σου οτι ολες οι αλλες μεθοδοι εχουν σχετικα μεγαλη πιθανοτητα να υπαρξει υποτροπη δηλαδη στο μελλον να ξαναχρειαστει να κανεις εγχειρηση(πχ στον στρατο που ισως υπαρξει θεμα καθαριοτητας)

στην "ανοικτη" μεθοδο αν θυμαμαι καλα κοβουν πολυ κρεας.. οποτε υπολογισε για εναν μηνα πονο γαζες κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Είναι καλή εποχή το καλοκαίρι και γύρω στις αρχές του ιουλίου να κάνω την εγχείριση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Είναι καλή εποχή το καλοκαίρι και γύρω στις αρχές του ιουλίου να κάνω την εγχείριση?

 

Θα ταλαιπωρηθείς λίγο αλλά θα έχεις το πλεονέκτημα ότι μετά την επέμβαση θα μπορείς να μπαίνεις στη θάλασσα, που γενικά το συστήνουν οι γιατροί. Εγώ πήγαινα στη θάλασσα μέσα Σεπτέμβρη και δεν παλευόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ξαφνικα χτεσ ειχα μια ενοχληση στην ουριτσα ξερετε, αλλα δν εδωσα σημασια..γτ δν ειδα ουτε καποιο εξογκωμα ουτε τπτ. Σημερα το πιεσα λιγο σε αυτο το σημειο μπας κ ειχε καποιο σπυρακι κ δν το ειδα, να το σπασω κ εβγαλε αιμα .το καθαρισα το απολυμανα και τωρα εχω μια μικρη πληγιτσα στο σημειο αυτο .δν ποναει ουτε μυριζει .ποναει λιιγοο μονο αν το πιεσω . Μαλλον θα ειναι αυτο που σηζητατε .ελπιζω να ειναι σε αρχικο σταδιο κ να μν χρειαστω ραματα .

δν ειχα ποτε ενοχλησεις τετοιου ειδους .

ρε γμτ μπελας που μας βρηκεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

εγω εκανα με ραμματα δεν πονεσα καθολου τιποτα και καθομουν χωρις να ποναω μονο μια ενοχληση η βλακεια ειναι οτι βγαζει λιγα υγρα που απο τι ρωτησα το γιατρο ειναι φυσιολογικο μιας και ηταν μεγαλη η τομη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα. Είχα κάνει την συγκεκριμένη επέμβαση πριν 10 χρόνια και μόλις χθες ανακάλυψα ότι βγαίνει πάλι λίγο υγρό με αίμα.

Η εμπειρία μου από την πρώτη φορά ήταν πολύ άσχημη, 3 μήνες αλλαγές με αρκετό πόνο (ανοιχτή μέθοδος) και από τότε είχα πει ότι αν υποτροπιάσει δε θα την ξανακάνω και ας γίνει ότι θέλει. Ηλίθια σκέψη φυσικά αλλά όταν ταλαιπωρείσαι τόσο...τα σκέφτεσαι και έτσι, έχοντας βέβαια στο μυαλό μου και το παράδειγμα ενός θείου μου που είχε το πρόβλημα από την εφηβεία του (τώρα είναι 65) ποτέ δεν έκανε τίποτα και ποτέ δεν του δημιούργησε περαιτέρω προβλήματα.

 

Τελοσπάντων τώρα θέλω να ρωτήσω για τη μέθοδο με λέιζερ. Με λέιζερ είσαι πάλι ανοιχτός μετά η σε ράβουν και όλα οκ?

Επίσης όποιος έχει κάνει με λέιζερ θα ήθελα να μπορεί να μου πει το κόστος και αν έχει και κάποιο γιατρό να προτείνει...φυσικά να τον ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

λογο οτι ακουγονται πολλα... Την Δευτέρα έκανα την λεγόμενη επέμβαση στο νοσοκομείο του Βόλου με λέιζερ! Τοπική ανεσθησία, κατα την διάρκεια δεν κατάλαβα τίποτα και μέχρι σήμερα ο πόνος είναι ελάχιστος (μονο Depon έχω πάρει μέχρι τώρα). Ακόμα δεν μπορώ να κάτσω κανονικά αλλά καταφέρνω να παίξω Skyrim :-D. Επίσης η φάση είναι ανοιχτού τύπου και θα χρειάζονται αλλαγές για 3-4 εβδομάδες περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω, επειδή κάνω αρκετά καθιστική ζωή και δουλεύω σε γραφείο.

 

(επίσης σιχαίνομαι να σκαλίσω ακόμα και τη μύτη μου πόσω μάλλον να χώσω γάζες σε μια πληγή ΝΑ (με το συμπάθειο))

 

Σε περίπτωση που μας τύχει, την ανοιχτή πληγή, τον τρίμηνο πόνο, τις αλλαγές γάζας, το άνοιγμα μέχρι το κόκκαλο και λοιπά χαριτωμένα που διάβασα, δεν τα γλυτώνουμε με τίποτε;

 

Η μέθοδος με laser σε ράβουν μετά; Και ας πηγαίνω να την βγάζω κάθε χρόνο :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με λέιζερ δεν έχεις ράματα και η οοοοοόλη φάση κρατάει 1,5 με 2 μήνες max. επίσης είναι δύσκολο να ξαναγίνει γιατί το λέιζερ ¨καίει¨ τα πάντα μεσα και τα αποστειρώνει, απο εκεί και πέρα εξαρτάτε απο εσένα για το ποσο καθαρή θα παραμένει η περιοχή. αύριο θα πάω να αλλάξω γάζες και θα ενημερώσω (φήμες λένε οτι είναι η πιο χαλια φάση απο τους 1,5-2 μήνες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 7 χρόνια ταλαιπωρίας, 3 χειρουργία, 10άδες καθαρισμούς κλπ κλπ κλπ δύο πράγματα έχω να πω στους επόμενους που θα κάνουν κύστη κόκκυγος, αν θέλουν να κλείσει και να μην ξανα-ανοίξει ποτέ:

 

1.Ξύρισμα έστω και μέρα παρά μέρα με ξυράφι, ακόμα και αφού έχει κλείσει, εγώ είμαι 6 μήνες κλειστός και συνεχίζω το ξύρισμα !

2. Όσο είναι ανοιχτό το τραύμα μία γάζα fucidin το κάνει να κλείσει σε χρόνο ντε-τε. Και ΞΥΡΙΣΜΑ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης είναι δύσκολο να ξαναγίνει γιατί το λέιζερ ¨καίει¨ τα πάντα μεσα και τα αποστειρώνει

 

Εγκληματικά λάθος το παραπάνω συμπέρασμα. Ας μη γράφουμε ότι θέλουμε παιδιά, δηλαδή με το νυστέρι που δεν καίει, η περιοχή δεν αποστειρώνεται και στο μέλλον υποτροπιάζει; Το αν θα υποτροπιάσει μια κύστη εξαρτάται από τη φροντίδα που της παρέχουμε κατά την επούλωση και μετέπειτα με αποτριχώσεις κλπ. Επίσης είναι και γενετικό το θέμα, μπορεί κάποιος να μη τη φροντίζει καθόλου και να μην τον ξαναενοχλήσει και άλλος που είναι πολύ τυπικός με την υγιεινή του να εμφανίσει ξανά πρόβλημα. Αλλά προς Θεού, το αν θα γίνει με laser ή νυστέρι δεν ορίζει το μέλλον της κύστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

laser???

 

καλυτερος τροπος απο το νυστερι δεν υπαρχει!

 

εχω κανει εγω κανονικα με νυστερι, πεθανα στο πονο, για 2-3 μηνες γαζες, σχεδον 1 μηνα δεν εκατσα σε καρεκλα και φυσικα δε κοιμηθηκα ανασκελα!

 

υπομονη... θα περ

 

oxi nisteri egw taleporoume apo ta 18 eimai 22 k to exw kanei 2 fores k paw gia triri k auti tin fora me leizer o ponos apo nisteri einai aforitos dn mporeis na katseis 1 mina diskoleuese na pas toualeta gia toulaxiston 20 meres twra tha dokimasw to leizer gt apo oti diavasa einai i aferesi einai oristiki

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...