Προς το περιεχόμενο

Κυστη κοκκυγος με laser


firegarden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 μήνες μετά...

Πρέπει να έχω βγάλει και εγώ τέτοιο πράγμα, αλλά δεν πονάει, δεν το αισθάνομαι όταν κάθομαι, και δεν βγάζει υγρό. Απλά είναι σαν ένα σπυράκι σε μέγεθος λίγο μικρότερου απο φουντουκιού που το νιώθεις μόνο αν το ψηλαφίσεις εκείνη την ώρα. Έχω ξυρίσει την περιοχή για καλό και για κακό, και πλένω το σημείο καθημερινά.

Η πλάκα είναι οτι όλο αυτό φούσκωσε σε κάτι λιγότερο απο μία μέρα. Ενώ δηλαδή προχθές δεν ένιωθα τίποτα, χθές ένιωσα το "bump" σε εκείνο το σημείο. Μάλλον απ' το πολύ καθίσι θα έχει δημιουργηθεί.

Πάντως απ' οτι διαβάζω αν δεν πονάει και δεν έχει ανοίξει τρύπα που βγάζει υγρό μπορείς να το αντιμετωπίσεις συντηρητικά στο σπίτι. Ξύρισμα κάθε βδομάδα, πλύσιμο κτλ. Και θα φύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ξύρισμα είναι για να μην εμφανιστεί(για να μην γυρίσει η τρίχα, όχι ότι δουλεύει κιόλας πιο πολύ ουρμπανιά είναι). Τώρα που το έχεις πάθει δεν έχει νόημα. Επίσης το πλύσιμο τι θα βοηθήσει; Αφού είναι κλειστό τώραα.

 

Λογικά κάνεις εγχείρηση γιατί αργά ή γρήγορα θα επιδεινωθεί. Σε κανα μήνα λογικά θα κάνει συρίγγιο και θα δεις αίμα και πύον.

 

Μπορεί και να μην σε ενοχλήσει και για πολύ καιρό, χρόνια, αλλά δεν φεύγει από μόνο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχει τα πάνω του και τα κάτω του. Μπορεί αύριο να μικρύνει αλλά σε 4 μέρες να ξαναπρηστεί, και πάει λέγοντας. Πιθανώς εξαρτάται και αν κάθεσαι πάνω του.

 

Άμα πας σε γιατρό δεν θα σου πει και τίποτα, παρά μόνο το ότι θες εγχείρηση.

 

Αν όμως μια μέρα δεις μια σταγόνα αίμα δεν την γλυτώνεις την εγχείρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάει να γαμηθεί, ούτε χοντρέλας είμαι ούτε τροχομάνι έχω στην περιοχή. (η πλάκα είναι οτι όταν ήμουν γύρω στα 110 κιλά και έκανα περισσότερη καθιστική ζωή απ΄οτι τώρα που είμαι 75, δεν το είχα βγάλει το γαμημένο).

Θα το ξυρίζω και θα το καθαρίζω, και όσο πάει. Δεν θα χαλάσω εγώ το καλοκαίρι μου σε χασαποκοπτική στον κώλο, για να μην μπορώ να βγώ απ' το σπίτι για κανα μήνα, ούτε να μπορώ να καβαλήσω μηχανάκι/ποδήλατο. Απ' το φθινόπωρο και αναλόγως την εξέλιξη του, βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι τυχερός μπορεί να υποχωρήσει και να μην σε ξαναενοχλήσει ίσως και για χρόνια.

 

 

Αν όμως βγάλει συρίγγιο θα αλλάζεις σώβρακο 3 φορές τη μέρα.

 

 

Επίσης, αν εγχειρήσεις το φουντούκι θα κάνεις αποθεραπεία για ας πούμε έναν μήνα(ή και σχεδόν καθόλου αν είναι αρκετά μικρό για κλειστή μέθοδο). Αν όμως το φουντούκι γίνει καρύδι, η αποθεραπεία θα είναι 3 μήνες και.

 

 

Ζυγίζεις την τύχη σου και πράττεις αναλόγως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το έβγαλα σήμερα. Συμβουλεύτηκα ένα γνωστό χειρουργό μου χθές και μου είπε οτι είναι σε πρωϊμο στάδιο και οτι η επέμβαση θα είναι πολύ απλή αν το βγάλω άμεσα, γιατί αν το αφήσω θα ταλαιπωρηθώ πάρα πολύ. Πρίν λίγο γύρισα απο το νοσοκομείο, 10 λεπτά στο χειρουργείο με τοπική και τέλος, θα βγάλω τα ράμματα σε 9-10 μέρες. Δεν υπήρξε καθόλου πόνος, μάλιστα κάναμε καλαμπούρι κατα την διάρκεια της επέμβασης, όλα πήγαν πολύ καλά.

Μάλιστα ο ίδιος ο γιατρός είπε εκείνη την ώρα οτι ήταν η καλύτερη και πιο εύκολη επέμβαση κύστης κόκκυγος που έχει κάνει ποτέ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει και καν να μη ηταν κυστη κοκκυγος και απλα να σου ανοιξαν μια τρυπα να την εραψαν μετα.. Οικονομικη κριση ειναι τεραστια βλεπεις.. 

 

Η κυστη κοκκυγος που ακριβως ειναι; Υπαρχει καποια φωτογραφια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχερός είσαι,εγώ πέθανα στον πόνο.

Πολύ τρίχα και με παίδεψε πολύ.

Έκανα να κάτσω κανονικά κανά δύο εβδομάδες,ήταν και δεύτερο εξάμηνο στην σχολή και ήταν μεγάλη πίκρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από το μέγεθος της τομής. Εγώ δεν είχα ιδιαίτερο θέμα στην κένωση, όπου ένιωθα μια μικρή ενόχληση, αλλά στην μετά διαδικασία, που έπρεπε να πλύνω την τομή με Betadine και να ξαναβάλω γάζες. Ήταν και έντονος ο πόνος στις κινήσεις και το σκεφτόμουν πολύ πριν πάω τουαλέτα. Είχα βέβαια και μεγάλη τομή εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν υπήρχε κύστη ρε Λούξ, αυτό που αισθανόμουν εγώ σαν ογκίδιο στην ουρίτσα μάλλον μου το φύτεψαν εξωγηϊνοι. Εξάλλου ο οικογενειακός μας γιατρός και αυτός ψέμματα μας είπε. Σιγά μην καθόμουν να βγάλω φωτό την κύστη που την πήγαν για βιοψία.

LongTom εγώ έκατσα κανονικά στο PC απο την πρώτη μέρα. Δεν είχα κανένα πρόβλημα στο χέσιμο, 3 ράμματα έγιναν. Τις πρώτες 2 μέρες υπήρχε κάποιος ανεκτός πόνος (και κάποιες παράξενες παραισθήσεις στον ύπνο :D), πρήξιμο, αλλά μετά όλα σταδιακά υποχώρησαν και πλέον δεν αισθάνομαι καν ούτε τα ράμματα. Αφού μετά απο 5 μέρες πήγα για ποδηλασία και σήμερα έκανα και μπάνιο στη θάλασσα. Προχθές σταμάτησα να κάνω και αλλαγές, και την Δευτέρα κοβω τα ράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχω βγάλει και εγώ τέτοιο πράγμα, αλλά δεν πονάει, δεν το αισθάνομαι όταν κάθομαι, και δεν βγάζει υγρό. Απλά είναι σαν ένα σπυράκι σε μέγεθος λίγο μικρότερου απο φουντουκιού που το νιώθεις μόνο αν το ψηλαφίσεις εκείνη την ώρα.

 

Είχα ακριβώς το ίδιο πράγμα, όπως το περιγράφεις,  αλλά εδω και αρκετούς μήνες δεν έχει εμφανιστεί ξανά. Έχει γούστο να'ταν κύστη κοκκυγος. δεν πήγα σε γιατρό. Διαβάζω και τα σχόλια εδώ και δεν θέλω να σκέφτομαι εμένα στην θέση σας. Αυτό το πράγμα "εξαφανίζεται" μόνο του ή θα εμφανιστει ξανα μέχρι να χειρουργηθείς;

 

Και ξέχασα να αναφέρω ότι την περίοδο που μου εμφανίστηκε είχα πολύ καθιστική ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...