Προς το περιεχόμενο

Δείξε μου το κατοικίδιο σου, να σου πω πώς είσαι!


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχω εμπειρία με γάτα μεγαλωμενη σε διαμέρισμα, αλλά παρατηρώντας μια ζωή τα αλάνια του δρόμου, μου ακούγεται παράξενο αυτό με την "υψοφοβία". Δηλαδή συνεχως τις βλέπεις να ρίχνουν σάλτα, να σκαρφαλώνουν σε σκεπές, πανύψηλα δέντρα, να ακροβατούν στην κυριολεξία σε λεπτά τοιχάκια μπλα μπλα... που μου φαίνεται απίστευτο ότι θα κωλώσουν ν'ανέβουν στο κάγκελο του μπαλκονιού. Δηλαδή όπως το εχω στο μυαλό μου, για γάτα η καλαμωτή της κάνει και πιο εύκολο το σκαρφάλωμα. Όπως με εντυπωσιάζει επίσης το ότι μαθαίνει η γάτα ότι το "χ" απαγορεύεται, μου κάνει αντίθετο με την ατίθαση/ανεξάρτητη φύση της. Όχι ότι είναι και το πρώτο ζώο που με εκπαίδευση τιθασεύεται η φύση του, απλά φαντάζομαι σου βγαίνει το λάδι μέχρι να δεις αποτελέσματα.

 

Το σίγουρο που καταλαβαίνω είναι ότι με τις παρούσες συνθήκες διαμονής μου, η σκέψη για γάτα είναι όντως άτοπη for both our sakes LOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη εγω πως ειμαι?

Για κοπλιμέντα ψάχνεις εσύ. Το γεγονός ότι επέλεξες και κράτησες το ζώο που έχεις, με την ιδιαιτερότητα που έχει, λέει πολλά. Ο νοών νοείτω.

Δεν λέμε ότι αντικατροπτίζει κάθε πτυχή της προσωπικότητας σου σε όλα τα επίπεδα/εκφάνσεις της, αλλά στάνταρ κάποια και στην προκειμένη, σημαντικά.

 

Και δεν καταλαβαίνω γιατί σας παραξένεψε λες και είπα κάτι καινούριο. Δεν είναι και το σπάνιο πια φαινόμενο στα δίποδα, οι επιλογές τους σε διάφορα επίπεδα να αποτελούν προέκταση και να αντικατροπτίζουν -μερικώς ή ολικώς- την προσωπικότητα τους. Είτε πρόκειται το ποιον άνθρωπο διαλέγουν, η ποιο κινητό κ αμάξι διαλέγουν ή τι είδους κατοικίδιο διαλέγουν. Μάλλον είναι ένα από τα πιο κύρια χαρακτηριστικά της συμπεριφοράς μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω εμπειρία με γάτα μεγαλωμενη σε διαμέρισμα, αλλά παρατηρώντας μια ζωή τα αλάνια του δρόμου, μου ακούγεται παράξενο αυτό με την "υψοφοβία". Δηλαδή συνεχως τις βλέπεις να ρίχνουν σάλτα, να σκαρφαλώνουν σε σκεπές, πανύψηλα δέντρα, να ακροβατούν στην κυριολεξία σε λεπτά τοιχάκια μπλα μπλα... που μου φαίνεται απίστευτο ότι θα κωλώσουν ν'ανέβουν στο κάγκελο του μπαλκονιού. Δηλαδή όπως το εχω στο μυαλό μου, για γάτα η καλαμωτή της κάνει και πιο εύκολο το σκαρφάλωμα. Όπως με εντυπωσιάζει επίσης το ότι μαθαίνει η γάτα ότι το "χ" απαγορεύεται, μου κάνει αντίθετο με την ατίθαση/ανεξάρτητη φύση της. Όχι ότι είναι και το πρώτο ζώο που με εκπαίδευση τιθασεύεται η φύση του, απλά φαντάζομαι σου βγαίνει το λάδι μέχρι να δεις αποτελέσματα.

 

Το σίγουρο που καταλαβαίνω είναι ότι με τις παρούσες συνθήκες διαμονής μου, η σκέψη για γάτα είναι όντως άτοπη for both our sakes LOL

 

Κι όμως απο όλες τις γάτες που είχα από μικρή (και ήταν πολλές) μόνο αυτός ο ένας είχε το πρόβλημα. Όλες οι υπόλοιπες είχαν την αίσθηση του κινδύνου και δεν έκαναν ταρζανιές στο μπαλκόνι. Συμπεριλαμβανομένης και της Νεγκρίτας - δεν έχει δοκιμάσει ποτέ να σκαρφαλώσει στην καλαμωτή.

 

Γενικά η φύση τους δεν είναι τόσο ατίθαση όσο νομίζεις. Εαν είσαι σταθερός στις απαγορεύσεις και επιβραβεύεις την "καλή" τους συμπεριφορά, εκπαιδεύονται μια χαρά. Σίγουρα δεν γίνονται σκύλοι και πάντα κάνουν τις μαλαγανιές τους αλλα δεν είναι τόσο δύσκολο, ειδικά αν τις έχεις από μικρές. Και δένονται μαζί σου πολύ περισσότερο απ'ό,τι νομίζει ο περισσότερος κόσμος. Κοιτάζω τωρα πώς θα μάθω στον μικρό ορισμένα πράγματα επειδή δεν ακούει και βλέπω ότι ήδη έχει αρχίσει και καταλαβαίνει ότι το κούνημα του δάχτυλου πάει να πει "κόψε τις μαλακίες" =ρ

Επεξ/σία από YiN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα οι δικες μου συνεχεια στα καγκελα καθονται και δεν εχουν πεσει ποτε. αφου ισορροπουνε.

 

ο δικος μου εχει πεσει τρεις φορες απο το μπαλκονι.γιαυτο και ο πατερας μου τον φωναζει Ζαχοπουλο. :mrgreen:

 

και βασικα ειναι το μονο αγχος που εχω με τον γατο,μην πεσει απο το μπαλκονι χωρις να το καταλαβω,και χτυπησει ασχημα,ειδικα τωρα που ειναι και βαρυς,η φυγει και τον χασω.

γιαυτο τα βραδια η οταν λειπω,τον κλεινω μεσα στο σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο δικος μου εχει πεσει τρεις φορες απο το μπαλκονι.γιαυτο και ο πατερας μου τον φωναζει Ζαχοπουλο. :mrgreen:

 

και βασικα ειναι το μονο αγχος που εχω με τον γατο,μην πεσει απο το μπαλκονι χωρις να το καταλαβω,και χτυπησει ασχημα,ειδικα τωρα που ειναι και βαρυς,η φυγει και τον χασω.

γιαυτο τα βραδια η οταν λειπω,τον κλεινω μεσα στο σπιτι.

 

Eγώ τον δικό μου τον μάλωνα πάρα πολύ όταν ανέβαινε και πήγαινα αμέσως και τον κατέβαζα κάτω. Με τον καιρό έμαθε να κατεβαίνει μόλις με βλέπει και σταδιακά το έκοψε τελείως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ τον δικό μου τον μάλωνα πάρα πολύ όταν ανέβαινε και πήγαινα αμέσως και τον κατέβαζα κάτω. Με τον καιρό έμαθε να κατεβαίνει μόλις με βλέπει και σταδιακά το έκοψε τελείως.

 

That's what she said?? :P

 

ελλλλλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...