Προς το περιεχόμενο

Δείξε μου το κατοικίδιο σου, να σου πω πώς είσαι!


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να ρωτήσω από που προμηθεύομαι το ειδικό σαμπουαν και πόσο κάνει?

και στα τζαμπο κοιτα - πολυ πιο φθηνα ..

ανορυμους φιλε ελπιζω και ευχομαι  να σου  γυρισει ο γατουλης !  μου θυμησες πολυ ασχημη ιστορια

και τον λογο που δε θελω να εχω ποτε ξανα γατια !

ειχα τον αγαθοκλη το καλυτερο χαρακτηρα γατο του κοσμο

1978596_313641858783460_1505619064_o.jpg

 

απο την πρωτη μερα που γεννηθηκε ! εδω που μενω εχει αυλη και δεν εβγαινε ποτε εξω - μονο πολυ λιγο τα βραδυα . μου νιαουριζε σα να μου μιλουσε τουα ανοιγα την πορτα 12-1 το βραδυ πηγαινε εξω που δεν εχει καθολου κινηση απο αμαξια κτλ  και γυρνουσε απο την αυλη 7-8 το πρωι ! και ολη την μερα μεχρι το βραδυ μεσα !

μια μερα δε γυρισε .. ξερω οτι τα γατια μπορει να αλητεουν για μερες .. ηξερα ομως και τον αγαθοκλη που δε εφευγε ποτε και ημουν σιγουρος τι εγινε ! μετα απο καμμια βδομαδα μυρισε πολυ εντονα στην αυλη μη τα πολυλογο μου τον σκοτωσε καποιος πουτανας γιος  αν ενοχλει η εκφρασει αν σβηστει το μηνυμα , με φωλα !

κ η στεναχωρια που τραβηξα δε περιγραφεται ! 2.5 χρονων ηταν τον ειχα απο την 1 μερα !

απο τοτε σκυλακι μονο .. ποτε ξανα γατουλι ..

δεν εχουμε κλαψει για αλλα και αλλα και κλαψαμε σαν μικρα παιδια για τον γατουλι !

και τωρα που τον θυμηθηκα παλι μελαγχόλησα ! α'ι σιχτιρ  ..  δε θελω να το ξαναπερασω  .. σκυλακι  κ παλι σκυλακι   ..

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από τα γενέθλιά του πριν κανένα μήνα..  :lol:

 

 

 

DSC_3680_zps5c2de6c0.jpg

 

 

 

 
Και για να μην λέτε ότι γεμίσατε γάτες, ορίστε και το σκυλόπουλο του σπιτιού δύο χρόνια πριν. Τώρα είναι πιο στιβαρό το σώμα του.

DSC01066_zpsa5d9860b.jpg 

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απίστευτη η αγάπη που μπορείς να πάρεις από ένα ζωό. έχω μεγαλώσει σκύλο(δεν ξέρω από γάτες) και ούτε μπορούσα να φανταστώ πριν τι αγάπη μπορεί να σου δώσει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απίστευτη η αγάπη που μπορείς να πάρεις από ένα ζωό. έχω μεγαλώσει σκύλο(δεν ξέρω από γάτες) και ούτε μπορούσα να φανταστώ πριν τι αγάπη μπορεί να σου δώσει...

 τα σκυλακια ειναι λιγο πιο εξυπνα (οχι οτι τα γατια ειναι χαζα καμμια σχεση) απλα καταλαβαινουν τα σκυλακια λιγο περισσοτερο ! τα γατια ομως ειναι πολυ πιο παιχνιδιαρικα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 2 είναι πανέξυπνα, απλά έχουν διαφορετικές αντιδράσεις/συμπεριφορά. Μια χαρά καταλαβαίνουν και τα σκυλιά και τα γατιά.

Αχ να μπορούσα να ξαναπάρω γάτο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και τωρα που τον θυμηθηκα παλι μελαγχόλησα ! α'ι σιχτιρ  ..  δε θελω να το ξαναπερασω  .. σκυλακι  κ παλι σκυλακι   ..

 

μια απ τα ίδια με το Μπάμπη , τον είχαμε απο 1 μέρας

 

Η μάνα του ηταν ενος γνωστού μας και έφαγε φόλα στην αυλή του την ίδια μέρα που γέννησε το βράδυ κ είχε κάνει μόνο αυτό. Μας παίρνει τηλ φρικαρισμένος απ τη μία για τη γάτα του κ απ την άλλη για το μικρό που δεν ήξερε τι να κάνει. Τελικά μας το έφερε στις 12+ το βράδυ. Ηταν καθημερινή και σηκωνόμουν 5:30 για να φυγω 6 για δουλειά. Το πήρα σερί και δεν κοιμήθικα γιατι έκλεγε αν δεν το είχες στα χέρια .

 

Τελικά έζησε ταίζοντας το με αυτοσχέδιο μπιμπερό (όπως έχω κάνει και με το γάτο μου τώρα) .

Μας τον είχε κλέψει απ την αυλή του σπιτιού μου (άνοιξε και μπήκε απότι μας είπε αργότερα μια γειτόνισσα) ενα μαλακισμένο 14-15 χρονών που ήξερε οτι ειναι δικό μου γιατι με είχε ρωτήσει αν το δινω.

 

Το χάσαμε και δεν το βρίσκαμε , στεναχώρια η μάνα μου .. πάω στο σπίτι εκεινού και του λέω μπροστά στη μάνα του να το δώσει και έκανε την πάπια. Καλά του λέω , αν δεν το έχω μέχρι αυριο μην ξαναπεράσεις έξω απ το σπίτι μου , πέθανες. Τελικά μετά απο καμια ώρα το έφερε. (παίζει να τον έχεσε η μανα του)

 

Το τι πέρασε αυτός ο γάτος δεν υπήρχε (είχε αρρωστήσει , τον είχε δαγκώσει φίδι αλλα γλύτωσε απο όλα και ποτέ δεν έφευγε απ το σπίτι και τον κήπο , φοβόταν και πολύ τον ήχο απ τα αμάξια και δεν πλησίαζε το δρόμο.  Τα βράδια κοιμώταν πάντα μέσα και δεν χανόταν ποτέ για πάνω απο 1-2 ώρες. Τον στειρώσαμε κ όλας για να μην του επιτίθεντε άλλοι αρσενικοί γάτοι γιατι ηταν αδιάφορος για ζευγάρομα αλλα οι γάτοι του κάνανε πεσίματα. Ποιο καλόκαρδο γάτο δεν έχω ξαναδεί , να κάθετε πίσω να φάει πρώτα το μικρό που ειχα , να μην αγριέυει με κανέναν και τίποτα και είχε μια έκφραση σαν μωρό. (δεν είχε κάποια ασθένεια η νοητική στέριση , απλά έτσι ηταν)

 

 

Τον είχαμε 7 χρόνια+ και όταν είχα έρθει σε μια απο τις άδειες που ήμουν φαντάρος δεν τον έβρισκα, ρωτάω τη μάνα μου και μου λέει εξαφανίστικε ..

 

ε μετά απο καιρό έμαθα απ την αδερφή μου οτι τον είχε βρει πεθαμένο απο φολα και δε μου το ειπε να μη στεναχωρηθώ

 

Οταν ημουν μικρός μου ειχε σκοτώσει ενας γείτονας με φόλα το γάτο που κοιμόμασταν αγκαλιά κάθε βράδυ και όταν το είδα έβλεπα κόκκινο , του έκανα πουτάνα το bmw και μου είχε καρφωθεί να τον χτυπήσω πάση θυσία . Τελικά κάπως έγινε κ κάλμαρα . Αυτός ο παπάρας μετά απο καιρό χτύπησε τη γυναίκα του και κόντεψε να την σκοτώσει , την έστειλε στην εντατική . Θυμάμαι το πιτσιρίκι την κόρη τους να φωνάζει ο μπαμπας σκότωσε τη μαμα στους παππούδες της και να ανεβαίνει επάνω ο παππούς της με την καραμπίνα . Το μπούστη το σκατόψυχο , καλά που έφυγε γιατι τώρα θα τον είχα σαπίσει με το παραμικρό . Είχε σκοτώσει μια γάτα 15 κοντά χρονον της γειτόνισσας με φτιάρι γιατι μπήκε στην αυλή του. Μη τα θυμάμαι τώρα γιατι μου γυρνάνε τα μιαλά ...

 

πάντως και τα σκυλιά δεν ειναι πάντα ασφαλή... μου είχαν φολιάσει τη σκύλα μου σε απόσταση που θα έπρεπε να πετάξουν την φόλα σα μπάλα του rugby και όμως οι μπάσταρδοι την ρίξανε .

Ο κτηνίατρος που ήρθε επιτόπου όταν την βρήκα λέει μα καλά πως πετάξανε εδω μέσα με καταπέλτη ?......

και δεν ενοχλούσε ποτέ κανέναν (όχι οτι ειναι δικαιολογία , δεν υπάρχει δικαιολογία για τη φόλα , αλλα ούτε η παραμικρή αφορμή ?..)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατάθεση ψυχής από τον Νίκο και συνεχίζω να ανησυχώ μη του χάκαραν τον λογαριασμό

 

 

το μεγαλείο της θεικής μου υπόστασης κρύβεται στην ανθρώπινη ψυχή μου 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Νίκος συνεχίζει σταλία.

Ανθρωπίζει.

Η γάτα να ψάχνει τις εφημερίδες,σε κανα δίμηνο το πολύ θα σκάσουν τα γουεστάκια,το πολύ διακόσια εβρά.

Η Εύα νάρθει Ελλάδα που είναι φτηνά τα κουτάβια,στη χειρώτερη φεύγει με μωρό-βουλγαράκι,καμια φορά βγαίνουν και σε ξανθό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχεις κατοικίδιο πρέπει να έχεις και χρόνο να το φροντίζεις, σωστά; Εννοώ να το ταίζεις, να το κάνεις μπάνιο, βόλτες και τα σχετικά.

Γιατί θέλησα κι εγώ να πάρω ένα ζωάκι βλέποντας κάποιες αγαπησιάρικες φωτογραφίες σας αλλά απουσιάζω πολλές ώρες από το σπίτι και λυπάμαι να τα αφήνω μόνα. Πώς κανονίζετε την τροφή τους για παράδειγμα; Και πώς τα εκπαιδεύσατε να μην σας κάνουν το σπίτι άνω-κάτω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σκυλιά είναι όντως μανούρα σε τέτοια ζητήματα.

Η γάτα από την άλλη έχει τα εξής καταπληκτικά πλεονεκτήματα:

 

1) Δε χρειάζεται βόλτες.

2) Μένει μόνη άνετα και δε δίνει μία.

3) Μπορείς να της αφήσεις μια ποσότητα φαγητού/νερού για όσο θα λείψεις. Δε θα το φάει όλο με τη μία σα το σκύλο.

4) Ξέρει να πάει στην άμμο της για τα διαδικαστικά με το που κλείσει μήνα απ' τη γέννηση.

 

Κατά τα άλλα, από τότε που έβαλα την πρώην έγκυο, νυν λεχώνα, στο σπιτάκι της στο σαλόνι, το σαλόνι είναι σε άψογη κατάσταση. Πήγαν τα άλλα να μπουν μια-δυο φορές, τα ρήμαξε στο ξύλο, τώρα μέχρι την πόρτα στέκονται.

 

Πρέπει να απομονώσω τη μυρωδιά της κάπως.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) και 2) συμφωνοι

3) αν το μαθεις με ξηρα τροφη μπορεις να το αφησεις πολλες μερες με πολυ ξηρα μονο και να πηγαινει να τρωει λιγο λιγο οποτε θελει ..

4) οκ πεντακαθαρες οι γατες και τα σκυλια ομως αν μαθουν δε λερωνουν ποτε ! αυτο που εχω τωρα το μαλτεζακι του βγαζω το βραδι μονο μια πανα και αν χρειαστει παει εκει και τα κανει (2.5 χρονια δεν εχει λερωσει ποτε )

πολυ παλια ειχα ενα πεκινουα απιστευτο ! καθε φορα που ηθελε να κανει μου χτυπαγε με το ποδαρακι κυριολεκτικα την πορτα να της ανοιξω να βγει εξω!

ειναι μεγαλη η ευθυνη sova  οντως .. θελουν φροντιδα και κυριως παρειτσα ειναι κριμα να τα αφηνεις πολλες ωρες μονα τους ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...