Προς το περιεχόμενο

Δείξε μου το κατοικίδιο σου, να σου πω πώς είσαι!


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια απορία που έχω και δεν έχω προλάβει να ρωτήσω έναν κτηνίατρο. Στο χώρο που έχω τα 2 σκυλιά μου , που δεν είναι οικόσιτα, δλδ. έχουν 5 στρέμματα για να τρυγυρίζουν, άρα δεν είμαι συνέχεια μαζί τους , το ένα είναι μια σκύλα 5-6 χρονών και το άλλο το παιδί της , αρσενικό 1 έτους.

Πρέπει κάποια στιγμή να τα χωρίσω, για τον κίνδυνο αιμομιξίας; Είναι λύση η στείρωση του ενός εκ των δύο;

Επίσης παρατηρώ ότι για το φαϊ  όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε. Αν και τους έχω ξεχωριστά κλουβια-σπιτάκια, με χώρισμα και χωριστές γαβάθες για να τρώνε, μερικές φορές πέφτει ψιλοτσακωμός (με νικήτρια την μαμά τις περισσότερες φορές). Εφάρμοσα μερικές φορές να τα κλειδώσω στο χώρο τους όσο τρώνε, αλλά υπάρχει μήπως και κάποιος πιό εύκολος τρόπος;

 

Τι συμβουλές μου δίνετε ιδιαίτερα για την πρώτη περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, πολλά θα ακούσεις. Άλλοι θα σου πουν στείρωσε και τα δύο, άλλοι κανένα για να μην επεμβαίνεις στη φύση, άλλοι το ένα κ.ο.κ. Προσωπικά ξέρω (the hard way) πως τα θηλυκά έχουν προβλήματα με νεοπλάσματα όταν δεν τεκνοποιούν και ύστερα ακόμη κι όταν το κάνουν, έχουν και πάλι ένα σωρό προβλήματα όταν αυτό γίνεται χωρίς έλεγχο. Μαζί κι εσύ ενδεχομένως που βρίσκεσαι αγκαλιά με 5-10 κουτάβια αν δεν έχεις πού να τα δώσεις. Πάντως δεν γνωρίζουν από δεσμούς αίματος τα ζωντανά, σίγουρα θα κάνουν κουτάβια αν τα αφήσεις παρέα. 

 

Αν πάρεις απόφαση να στειρώσεις κάποιο, ας είναι το θηλυκό. Το αρσενικό απλώς πρόσεχέ το γιατί αποκτούν τάσεις φυγής όποτε τους πιάνει όρεξη. Για το φαγητό δε νομίζω πως υπάρχει κάποια λύση πέρα από το να ταΐζονται χωριστά χωρίς να έχει πρόσβαση το ένα στο πιάτο του άλλου. Εκπαίδευση μόνον, αλλά δεν το λες κι εύκολο τρόπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το θυλικο είναι σε οίστρο δεν τα έχω μαζί. Το ένα μέσα και το άλλο έξω, αλλά και πάλι με στενοχωρεί να τα περιορίζω. Το αρσενικό από ποιά ηλικία αρχίζει να ενδιαφέρεται για κοκο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...