Προς το περιεχόμενο

Κλιμακώνεται η δικαστική διαμάχη Apple και Samsung


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα το ότι μοιάζουν είναι γεγονός. Δεν είναι υποκειμενικό! :-)

Από εκεί και πέρα κάποιοι δέχεστε να υπάρχει αντιγραφή, κάποιοι πάλι όχι. Αυτό είναι υποκειμενικό. Προσωπικά θεωρώ κοροιδία να αγοράζω ένα iPhone κλώνο σε καλή ποιότητα με android τόσα λεφτά. Μόνο και μόνο που ξέρω ότι είναι κλώνος του iPhone με χαλάει!

Στο οτι μοιαζουν θα συμφωνησω κι εγω.Στο θεμα της αντιγραφης θα σου πω πως υπαρχει αντιγραφη κατα ενα μερος,ομως ας σκεφτουμε λιγο οτι χωρις την αντιγραφη(οχι πληρης φυσικα)πως θα ηταν ο κοσμος σημερα σε ολα τα προιοντα που υπαρχουν γυρω μας.Πχ για φαντασου να κατοχυρωναν πατεντα στις αρχες του προηγουμενου αιωνα για το ποσους τροχους θα επρεπε να εχει ενα αυτοκινητο και να απαγορευαν στις αλλες εταιριες να βγαζει αμαξια με 4 τροχους,ο κοσμος δεν θα προχωρουσε ποτε μπροστα.Η μερικη αντιγραφη+νεες ιδεες παντα αυξανει τον ανταγωνισμο και την δημιουργικοτητα κατα την αποψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συγνώμη, αλλά εγώ πάντως διαφωνώ με τη δίκη σας αντικειμενικότητα. Τά'χα και 2 μπροστά μου και κάνει μπαμ το ένα από το άλλο ασε που το iPhone είναι σα μινιατούρα δίπλα στο sgs2, αν σας λέει κάτι αυτο!

 

Αυτά είναι τα 2 κινητά που μοιάζουν?

 

post-192952-0-89285900-1313779753_thumb.jpg

 

post-192952-0-86345900-1313780064_thumb.jpg

 

Αν ναι,θα με στείλετε στον οφθαλμίατρο!

 

Υ.Γ. Από κοντά είναι ακόμη καμιά σχέση μεταξύ τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασα ακραίες απόψεις και από τις δυο πλευρές αλλά και μερικές αρκετά ισορροπημένες. Η αλήθεια είναι ότι κάποιες βασικές γραμμές του galaxy είναι ίδιες με του iphone αλλά και κλώνο δεν το λες...

Από την άλλη και η Apple υπερβάλλει, δηλαδή επειδή έβγαλε το iphone 4 δεν πρέπει να βγάλει άλλη εταιρεία τετράγωνο κινητό μέχρι να αλλάξει αυτή ξανά σχήμα; Μιλάμε τώρα για βασικά πράγματα...Ναι η Samsung έβγαλε τετράγωνο smartphone...ε δεν είναι και για μήνυση αυτό...

 

βλέπω και ξαναβλέπω την φώτο που ανέβασε ο ektor 7 και προσπαθώ να με πείσω ότι δεν μοιάζουν αλλά τι να κάνουμε τελικά μοιάζουν μεταξύ τους. Από την άλλη το galaxy νομίζω είναι πολύ βασική σχεδίαση. Αν έβαζαν εμένα τον άσχετο από design να σχεδιάσω ένα κινητό με 4,3 ίντσες οθόνη αφής μάλλον ίδιο με το galaxy θα το έκανα άρα δεν νομίζω ότι μπορεί να στοιχειοθετηθεί αντιγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεται επειγόντως εφαρμογή iSue στο iTunes Store για να μπορούμε να παρακολουθούμε τις μυνήσεις της Apple. Ούτε με rss feed δεν τις προλαβαίνουμε πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apple εχει πετυχει το στοχος της,να ασχολειται ολος ο κοσμος με αυτην με οποιοδηποτε τροπο,ειτε αρνητικο,ειτε θετικο..

Τρομερο μαρκετινγκ η πουτ@ν@...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apple εχει πετυχει το στοχος της,να ασχολειται ολος ο κοσμος με αυτην με οποιοδηποτε τροπο,ειτε αρνητικο,ειτε θετικο..

Τρομερο μαρκετινγκ η πουτ@ν@...

 

Σε λιγο,ομως θα έχει πολλούς πελάτες η πουτ@ν@...! :devil:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποκειμενικός είμαι. Η άποψή μου είναι η εξής:

-Η apple είναι τρελαμένη με το design των συσκευών της.

-Η Samsung είναι ο μεγαλύτερος ανταγωνιστής της apple στα smartphones.

-Η Samsung έχει ανύπαρκτο σχεδιαστικό τμήμα και ψιλοαντιγράφει το design της apple.

-Η Apple έχει φάει σκάλωμα με τη Samsung για όλους τους παραπάνω λόγους.

-Όλοι οι καλοί χωράνε και πρέπει να χωράνε.

-Στο τέλος, πάλι θα πάρω το κινητό που μου αρέσει.

 

 

Και λίγος χαβαλές...

 

apple_innovation.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι δυνατόν να μπαίνουμε σε διαδικασία να συγκρίνουμε κουμπιά συσκευών για να δικαιολογήσουμε μια εταιρεία τεχνολογίας και τις πρακτικές της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λίγος χαβαλές...

 

apple_innovation.jpg

 

νομίζω ότι αν το νομικό τμήμα της samsung παρουσιάσει αυτήν την φώτο στον δικαστή η δίκη θα λήξει πρόωρα και μπορεί να ρίξει και κάνα πρόστιμο στην apple για άσκοπη μήνυση... ομολογώ ότι δεν τα είχα υπόψη αυτά και έλεγα και γώ ότι είναι ελαφριά αντιγραφή το galaxy αλλά τελικά βλακεία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προϊόντα της Apple είναι χωρίς αμφιβολία όμορφα, ποιοτικά και user friendly για τους απλούς χρήστες αλλά η εταιρία με τις πρακτικές της έχει καταντήσει αηδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη με λιγα λογια, η Apple ζηταει να μην εχει κανενας κινητα galaxy κτλ? LOOOL Απ'τη μια εχει δικιο μεχρι ενα βαθμο, απ'την αλλη οποιος ζηταει τα πολλα χανει και τα λιγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...