Προς το περιεχόμενο

Ο Steve Jobs παραιτήθηκε από Διευθύνων Σύμβουλος της Apple


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

tim-cook.jpg

 

 

Α πα πα πα ανατρίχιασα!Μόνο εγώ νομίζω ότι μοιάζει σαν αδέρφι στον Τζομπς; Απλά στο λίγο πιο συνοφρυωμένο του και λίγο πιο αυστηρό;;;

 

Εμένα κάποιον άλλον μου θυμίζει, ή μάλλον η φωτογραφία είναι έτσι τραβηγμένη για να παραπέμπει σε...

 

med_gallery_184578_167_875.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 185
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όντως τέλος εποχής για την Apple. Μακάρι όλα αυτά τα χρόνια ο Cook να έχει αποκτήσει τα skills που χρειάζεται για να συνεχίσει την δουλειά που έκανε ο Jobs, αν και λογικά ( ; ) για να τον προτείνει ο Jobs κάτι θα ξέρει.

 

 

Κάποια μέρα θα ερχόταν και αυτή η στιγμή... να που ήρθε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη,

πόσους CEO είχε η apple μέχρι σήμερα

υπάρχει πουθενά καμιά λίστα με τα ονόματα

 

http://www.apple.com/pr/bios/

 

(εγώ είμαι fan του Jonathan Ive... άδειο βλέμμα, τφιβδίζει λίγο, λίγο χαμένος... μορφή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη,

πόσους CEO είχε η apple μέχρι σήμερα

υπάρχει πουθενά καμιά λίστα με τα ονόματα

http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Inc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρυση ευκαιρια η χθεσινη μερα γι αυτους που θελαν να αγορασουν μετοχη σε χαμηλοτερη τιμη. Το διαγραμμα τα λεει ολα :rolleyes: Ε ρε τι παιχνιδια παιζονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στο wikipedia κοίταξα αρχικά αλλά αναφέρει μόνο τρεις. Ευχαριστώ πάντως.

Apple CEOs:

 

1976-1985: Steve Jobs

 

1985-1993: John Sculley

 

1993 - 1996: Michael Spindler

 

1996-1997: Gil Amelio

 

1997-2000: - (interim CEO: Steve Jobs)

 

2000-2011: Steve Jobs

 

2011- .... : Tim Cook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά τα ψέματα στο τελευταίο event ο Jobs ήταν σκιά του εαυτού του. Ας ξεκουραστεί λίγο ο άνθρωπος. Ο καρκίνος στο πάγκρεας είναι από τους πιο επιθετικούς και ελάχιστοι την σκαπουλάρουν. Έχω προσωπική εμπειρία από τον οικογενειακό μου χώρο και δεν του δίνω πολλά χρόνια ζωής. Βέβαια έχει ξανά αποχωρήσει κατά την διάρκεια της μεταμόσχευσης για ενάμιση χρόνο περίπου. Τώρα όμως τα πράγματα φαίνονται πιο σοβαρά.

 

Το θέμα είναι αν του δώσουν καμιά διοικητική θεσούλα ή βρουν ευκαιρία η μάνατζερς να τον πετάξουν από την εταιρεία σαν στημένη λεμονόκουπα όπως το 1985. Ή apple έκτος από πιστούς χρήστες έχει και πιστούς εργαζόμενους οι οποίοι δεν την πρόδωσαν μετά το 1985. Ελπίζω να αντιδράσουν και να του δώσουν μία θέση κλειδί. Το κοινό των apple στην μεγαλύτερή πλειοψηφία είναι πιστό και δεν συγχωρεί την αδικία.

 

Ευτυχώς το OS X είναι μακρά ανώτερο των Windows και ακόμα και να υστερήσουν σε hardware οι Mac θα έχουν χρήστες για πολλά χρόνια ακόμα. Όσο για τα iPad , iPhone αν δεν βάλουν υποστήριξη flash δύσκολα τα πράγματα. Η google με το android έχει γερό υπόβαθρο και όλες οι εταιρείες πλην δυστυχώς των αγαπημένων μου Nokia , blackberry την ακολουθούν τυφλά. Μετά την αγορά της motorola θα πειραματίζεται και στο hardware και είμαι σίγουρος πως θα κερδίσει πολλούς χρήστες αργά και σταθερά. Όπως λέει και ο Bill Gates ότι η microsoft είναι πάντα τρία χρόνια πριν την καταστροφή, έτσι και η apple με τον ανταγωνισμό και την ταχύτητα ανάπτυξης της τεχνολογίας θα έχει πρόβλημα. Έτσι και σταματήσει να βγάζει συναρπαστικά προιόντα θα την κατασπαράξουν οι Ταιβανέζοι και οι Ιάπωνες.

 

Ο Jobs είναι εγγύηση για τους προμηθευτές της Apple , οι οποίοι δεν δίσταζαν να προσφέρουν ανώτερα εξαρτήματα με ελάχιστο αρχικό κέρδος. Για παράδειγμα το iPad στην αρχή κατηγορήθηκε πως ήταν πανάκριβο όμως κανείς ανταγωνιστής μέχρι τώρα δεν πουλά κάτι αντίστοιχο σε χαμηλότερη τιμή. Τώρα αυτό είναι σίγουρο πως αυτό θα σταματήσει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...