Προς το περιεχόμενο

Μονωση ταρατσας ..


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω δει πολυ σπάνια αναφορα για συστημα με θερμομονωση για hyperdesmo. Σκεφτομαι αν θα μπορουσε να γινει συμβατική μονωση πχ 1)φραγμα υδρατμων ή hyperdesmo 2)eps/xps πλακες 3) τσιμετοκονια 4) hyperdesmo με οπλισμο 2πλο.

η αν εχει προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 467
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, για να μην ανοίγω άλλο παρομοιο θέμα γράφω εδώ,  είμαι σε διαδικασία λήψης προσφορών για θερμομόνωση στεγανοποιηση της ταρατσας με πληρη Βατοτητα και από μάστορα με μάστορα ακουω τα παντα διαφορετικά,  ακουσα οτι θα πρεπει να πεσει ελαφρομπετο και πλακακι που αυξάνει πολυ το βάρος και την τιμή, ακουσα απο άλλον ότι μένουμε στο ελαφρόμπετο με βάρος περιπου 40κιλα το τμ και κάτω των 30€ το τμ. Όσοι έχετε κάνει ανάλογες μονωσεις τι έχετε επιλέξει; και ποσο περιπου σας πηγε το τμ σε βάρος και τιμή; έχετε κάτι να προτεινετε γενικά κάτι που θα βοηθήσει στην επικοινωνία μου με τους μαστορους και στο τι θα πρεπει να ζητήσω; ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GeG είπε

Καλησπέρα, για να μην ανοίγω άλλο παρομοιο θέμα γράφω εδώ,  είμαι σε διαδικασία λήψης προσφορών για θερμομόνωση στεγανοποιηση της ταρατσας με πληρη Βατοτητα και από μάστορα με μάστορα ακουω τα παντα διαφορετικά,  ακουσα οτι θα πρεπει να πεσει ελαφρομπετο και πλακακι που αυξάνει πολυ το βάρος και την τιμή, ακουσα απο άλλον ότι μένουμε στο ελαφρόμπετο με βάρος περιπου 40κιλα το τμ και κάτω των 30€ το τμ. Όσοι έχετε κάνει ανάλογες μονωσεις τι έχετε επιλέξει; και ποσο περιπου σας πηγε το τμ σε βάρος και τιμή; έχετε κάτι να προτεινετε γενικά κάτι που θα βοηθήσει στην επικοινωνία μου με τους μαστορους και στο τι θα πρεπει να ζητήσω; ευχαριστώ εκ των προτέρων

Για να έχεις θερμομόνωση, υγρομόνωση, ρύσεις και πλήρη βατότητα, σωστή δουλειά με κάτω των 60€, δεν γίνεται να ξέρεις. 

Επίσης το κύριο θέμα πάντα είναι η στεγανοποίηση. Με τι υλικό και τρόπο θα σου κάνουν στεγανοποίηση?

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeG είπε

Καλησπέρα, για να μην ανοίγω άλλο παρομοιο θέμα γράφω εδώ,  είμαι σε διαδικασία λήψης προσφορών για θερμομόνωση στεγανοποιηση της ταρατσας με πληρη Βατοτητα και από μάστορα με μάστορα ακουω τα παντα διαφορετικά,  ακουσα οτι θα πρεπει να πεσει ελαφρομπετο και πλακακι που αυξάνει πολυ το βάρος και την τιμή, ακουσα απο άλλον ότι μένουμε στο ελαφρόμπετο με βάρος περιπου 40κιλα το τμ και κάτω των 30€ το τμ. Όσοι έχετε κάνει ανάλογες μονωσεις τι έχετε επιλέξει; και ποσο περιπου σας πηγε το τμ σε βάρος και τιμή; έχετε κάτι να προτεινετε γενικά κάτι που θα βοηθήσει στην επικοινωνία μου με τους μαστορους και στο τι θα πρεπει να ζητήσω; ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ιδανικα θα πηγαινες σε καποιον μηχανικο που ασχολειται με ενεργειακά, θα του εδινες ενα σεβαστό ποσό και θα αναλαμβανε ολο το έργο και θα ειχες το κεφάλι σου ησυχο καθως θα φροντιζε ολες τις λεπτομέρειες και λυση για το χωρο σου.

Στη πράξη ομως 

  • Πολυ δυσκολα θα ασχοληθει μηχανικος με τοσο μικρο εργο χωρις να εχει και σχεση με το σπιτι.
  • Το πιο πιθανο ειναι να σου πει τραβα σε καποιον που κανει μονωσεις
  • Αγνωστο αν ξερει να κανει τη δουλειά σωστά και ποσο θα ασχοληθει.

Απο τιμη εμενα μου ειχαν ζητησει πριν 2 χρονια 80€/τμ.

Σκετο αφρομπετο παντως κανει δε κανει τιποτα αν εννοεις αυτο. Ουτε αντοχες εχει και ειναι πορωδες απποραφαει νερο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

 

Σκετο αφρομπετο παντως κανει δε κανει τιποτα αν εννοεις αυτο. Ουτε αντοχες εχει και ειναι πορωδες απποραφαει νερο.

 

To αφρομπετό ειναι μόνο για ρύσεις. Απο πάνω θα μπουν ολα τα υπόλοιπα και υποτιθεται θα στεγανοποιηθεί. Κάποια στιγμη όμως θα μπάζει και θα πρέπει να ξηλώσεις τα πάντα.

Επίσης καλή λυση εκτός όλων των άλλων είναι οι ρύσεις να είναι >2%. Δύσκολο και άσχημο μερικές φορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

To αφρομπετό ειναι μόνο για ρύσεις. Απο πάνω θα μπουν ολα τα υπόλοιπα και υποτιθεται θα στεγανοποιηθεί. Κάποια στιγμη όμως θα μπάζει και θα πρέπει να ξηλώσεις τα πάντα.

Επίσης καλή λυση εκτός όλων των άλλων είναι οι ρύσεις να είναι >2%. Δύσκολο και άσχημο μερικές φορές. 

Οι ρυσσεις με εχουν προβληματισει αν εχεις πχ 10 μέτρα αποσταση απο την υδροροη ποσο να αναιβεις.. εκτος αν εχει σε σωστα σημεια και συχνα

Οσο για το αφρομπετο μεγαλες εταιρίες μονωσεων ολες το χρησιμοποιουν και απο πανω βαζουν ασφαλτοπανο διατρητο και 2 στρωσεις ασφαλτοπανο. Βαζουν και φραγμα υδρατμων αλλα αλλοι λενε πως δε χρειαζεται φραγμα για το κλιμα της αθηνας κτλ.

Επισης δεν ειμαι σιγουρος αν το αφρομπετο μπορει να δεχθει πανω κατι περα απο αφρομπετο η μεμβρανες. 
Πολυουρεθανικα και τσιμεντοειδη ζητανε γερο υποστρωμα και οχι ελαφρα απο οτι εχω δει αλλα στη πραξη δε ξερω.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Οι ρυσσεις με εχουν προβληματισει αν εχεις πχ 10 μέτρα αποσταση απο την υδροροη ποσο να αναιβεις.. εκτος αν εχει σε σωστα σημεια και συχνα

Οσο για το αφρομπετο μεγαλες εταιρίες μονωσεων ολες το χρησιμοποιουν και απο πανω βαζουν ασφαλτοπανο διατρητο και 2 στρωσεις ασφαλτοπανο. Βαζουν και φραγμα υδρατμων αλλα αλλοι λενε πως δε χρειαζεται φραγμα για το κλιμα της αθηνας κτλ.

Επισης δεν ειμαι σιγουρος αν το αφρομπετο μπορει να δεχθει πανω κατι περα απο αφρομπετο η μεμβρανες. 
Πολυουρεθανικα και τσιμεντοειδη ζητανε γερο υποστρωμα και οχι ελαφρα απο οτι εχω δει αλλα στη πραξη δε ξερω.

  1. Υδρορροές πρέπει να έχεις το δυνατόν περσότερες. Τα 10μ είναι μάλλον αρκετά. 
  2. Οι γνωστές εταιρίες που λες, παίζουν με κόστος 40+ΦΠΑ€ περίπου. Για αυτό έγραψα πιο πάνω. Με 40€ δεν κάνεις σωστή δουλειά. Με 40€ και ασφαλτόπανο κάνεις μια δουλειά που σε λίγα χρόνια 10-15, πρέπει να επαναλάβεις εξ αρχής. Πολλοί μηχανικοί απορούν που χρησιμοποιείται το 2022 ακόμα ασφαλτόπανο. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Διαβάζω όλα τα προηγούμενα και έχω κουφαθεί με την προσφορά των 3 ευρώ/ τ.μ. για εργασία.

Πρόσφατα ζήτησα προσφορές για τη στεγανωση της ταράτσας της πολυκατοικίας και η πιο συγκροτημένη προσφορά που πήρα από αξιόπιστη εταιρεία μονώσεων, ήταν η παρακάτω:

Εννοείται ότι περιλαμβάνονται: ξύσιμο, απομάκρυνση προηγούμενων, πλύσιμο, αστάρωμα κ.λ.π.

Screenshot_2022-05-16-14-59-11-283_com.google.android.apps.docs~2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Διαβάζω όλα τα προηγούμενα και έχω κουφαθεί με την προσφορά των 3 ευρώ/ τ.μ. για εργασία.

Πρόσφατα ζήτησα προσφορές για τη στεγανωση της ταράτσας της πολυκατοικίας και η πιο συγκροτημένη προσφορά που πήρα από αξιόπιστη εταιρεία μονώσεων, ήταν η παρακάτω:

Εννοείται ότι περιλαμβάνονται: ξύσιμο, απομάκρυνση προηγούμενων, πλύσιμο, αστάρωμα κ.λ.π.

Screenshot_2022-05-16-14-59-11-283_com.google.android.apps.docs~2.jpg

Την κανεις γιατι  υπαρχει θεμα η απλα για να υπαρχει; Ειναι χαμηλη η τιμη αλλα πιστευω πως στην ουσια ενα βαψιμο θα σου κανει.

 

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε
  1. Υδρορροές πρέπει να έχεις το δυνατόν περσότερες. Τα 10μ είναι μάλλον αρκετά. 
  2. Οι γνωστές εταιρίες που λες, παίζουν με κόστος 40+ΦΠΑ€ περίπου. Για αυτό έγραψα πιο πάνω. Με 40€ δεν κάνεις σωστή δουλειά. Με 40€ και ασφαλτόπανο κάνεις μια δουλειά που σε λίγα χρόνια 10-15, πρέπει να επαναλάβεις εξ αρχής. Πολλοί μηχανικοί απορούν που χρησιμοποιείται το 2022 ακόμα ασφαλτόπανο. 

Εμενα ετσι ειναι το ταρατσακι εχει μονο μια στην ακρη και εχει μεσα καλωδιο ρευματος περασμενο σε σπιραλ. Πιστευω θα μπορουσε καπως να μπει και μια αλλη για να σωθει η κατασταση.
Δε ξερω τι υλικο ειναι η τσιμετοκονια που εχει αλλα μου φαινεται για περλομπετο καθως εχει μικρα αδρανη αλλα ακομα και με το δαχτυλο εσκαψα 3cm χωρις εργαλειο.

Οσο για το ασφαλτοπανο οπως ειπα εμενα μου ζητησαν ~80.

Οσο για το ασφαλτοπανο ομως κορυφαιες εταιρίες το εχουν ως καλη επιλογη. Οποτε δεν ειμαι σιγουρος τι ισχυει. Για καπιο λογο ομως δε μου αρεσει και επεδη ειναι δυσκολο να το ξυλωσεις κτλ. Γενικα περα απο ανεστραμμενη δεν εχω βρει καμια λυση για συμβατικη χωρις ασφαλτόπανο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Την κανεις γιατι  υπαρχει θεμα η απλα για να υπαρχει; Ειναι χαμηλη η τιμη αλλα πιστευω πως στην ουσια ενα βαψιμο θα σου κανει....

Την κάνω γιατί έχω θέμα υγρασίας, στο τελευταίο διαμέρισμα της πολυκατοικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα το ασφαλτοπανο ειναι απο το 2009 και εχει φουσκωσει σε πολλα σημεια και θα αφαιρεθει , μου ανεφεραν οτι πρεπει να παρω και καδο για να τον ξεφορτωθω διοτι ειναι ιδια φαση με τον αμυαντο και θελει διαδιακασιες για να το ξεφορτωθεις, το ξερει κανεις αυτο ; επισης καποιοες προσφορες που πηρα μου αναφεραν 5-6 υλικα που θα μπουν και προφανως κανω οτι καταλαβαινω αλλα δεν ξερω σχεδον κανενα απο αυτα, ενας μου ειχε αναφερει για ασφαλτοπανο οσο αφορα το κομματι της στεγανοποιησης και απο πανω το θερμομονωτικο υλικο και μπετο και να υπαρχει βατοτητα. Πιο πανω που αναφερα οτι μου ειπα να μεινουμε στο αφρομπετον εννοω να μην μπει πλακακι αλλα μονο το μπετο πανω απο τα σχετικα υλικα μονωσης . δεν ξερω, ο καθε μαστορας εχει την δικη του μονωση. επισης αν ειναι να δωσω 80 ευρω το τμ θα ηθελα να ειναι κατι μονιμο. αν ειναι να δινω τοσα ανα 15-20 χρονια ,δεν βλεπω καπου την αποσβεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Την κάνω γιατί έχω θέμα υγρασίας, στο τελευταίο διαμέρισμα της πολυκατοικίας.

Εχει τωρα καποια μονωση; 

3 λεπτά πριν, GeG είπε

εμενα το ασφαλτοπανο ειναι απο το 2009 και εχει φουσκωσει σε πολλα σημεια και θα αφαιρεθει , μου ανεφεραν οτι πρεπει να παρω και καδο για να τον ξεφορτωθω διοτι ειναι ιδια φαση με τον αμυαντο και θελει διαδιακασιες για να το ξεφορτωθεις, το ξερει κανεις αυτο ; επισης καποιοες προσφορες που πηρα μου αναφεραν 5-6 υλικα που θα μπουν και προφανως κανω οτι καταλαβαινω αλλα δεν ξερω σχεδον κανενα απο αυτα, ενας μου ειχε αναφερει για ασφαλτοπανο οσο αφορα το κομματι της στεγανοποιησης και απο πανω το θερμομονωτικο υλικο και μπετο και να υπαρχει βατοτητα. Πιο πανω που αναφερα οτι μου ειπα να μεινουμε στο αφρομπετον εννοω να μην μπει πλακακι αλλα μονο το μπετο πανω απο τα σχετικα υλικα μονωσης . δεν ξερω, ο καθε μαστορας εχει την δικη του μονωση. επισης αν ειναι να δωσω 80 ευρω το τμ θα ηθελα να ειναι κατι μονιμο. αν ειναι να δινω τοσα ανα 15-20 χρονια ,δεν βλεπω καπου την αποσβεση.

Τη σωστη λυση θεωρητικα μονο μηχανικος μπορει να στη δωσει.

Για το ασφαλτοπανο δε γνωριζω αν θελει ειδικη μεταχειρηση αν και δεν ειναι οτι πιο φιλικο προς το περιβαλλον. Για να φουσκωσε λογικα παγιδευτηκαν υδρατμοι για διαφορους λογους και φουσκωσε. Επειδη ειναι και φραγμα υδρατμων δεν εχουν που να πανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βλεπω να το περναω κανενα hyperdesmo για την υγρασια και να παρω και κανενα κλιματιστικο !!! εγω ελεγα με κανενα 40 αρι ευρω το τμ θα την εκανα την δουλεια μου αλλα βλεπω να ανεβαινει πολυ το κοστος , τι να πω... πιο πολυ ειναι οτι δεν βγαζω ακρη, πηρα 5 προσφορες ολες διαφορετικες σημερα.

Επεξ/σία από GeG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, GeG είπε

εμενα το ασφαλτοπανο ειναι απο το 2009 και εχει φουσκωσει σε πολλα σημεια και θα αφαιρεθει

αν δεν έχει θέμα με το να σκάει υγρασία ,δε χρειάζεται (ακόμα) , υπόψιν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εχει τωρα καποια μονωση; 

Έχει κάποιο επαλειφομενο το οποίο είχε 10 χρόνια εγγύηση και τα τελευταία 2-3 χρόνια ερχόταν ο μάστορας και έκανε έλεγχο και κάποια μερεμετια.

Έληξε η εγγύηση, άρχισε να βάζει υγρασία, οπότε πάω να την φτιάξω από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...