Προς το περιεχόμενο

Μονωση ταρατσας ..


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Doubt είπε

Ένα παράδειγμα;;

https://youtu.be/ozykDCDJmXQ κάπως έτσι εφαρμόζεται μετά από τρίψιμο και καθάρισμα της σκόνης. Όταν βρέχει δεν απορροφάται το νερό της βροχής και εξατμίσεις ή θα φύγει απ'τη ρύση που υπάρχει.  Στην ουσία είναι αδιαβροχοποίηση. Για μάρκες υπάρχουν πολλές. Αλλά θα σου πρότεινα να ρωτήσεις και ειδικούς να σου πούνε τιμή και κατά πόσο αξίζει. Εμείς πληρώσαμε γύρω στα 800€ για 200 τετραγωνικά περίπου.  Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος.

Επεξ/σία από Bill@r@s
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 467
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Bill@r@s είπε

https://youtu.be/ozykDCDJmXQ κάπως έτσι εφαρμόζεται μετά από τρίψιμο και καθάρισμα της σκόνης. Όταν βρέχει δεν απορροφάται το νερό της βροχής και εξατμίσεις ή θα φύγει απ'τη ρύση που υπάρχει.  Στην ουσία είναι αδιαβροχοποίηση. Για μάρκες υπάρχουν πολλές. Αλλά θα σου πρότεινα να ρωτήσεις και ειδικούς να σου πούνε τιμή και κατά πόσο αξίζει. Εμείς πληρώσαμε γύρω στα 800€ για 200 τετραγωνικά περίπου.  Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος.

Καλό φαίνεται αλλά ακριβό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδιά sooos με έχουν τρελάνει οι εταιρείες μονώσεων.Δεν ξέρω τι να κάνω.

Είχα ασφαλτοπανο σε ταράτσα,είχε μπει το 2006.Το 2020 ,σαφως είχε χαλάσει,δεν το πήραμε είδηση,άνοιξαν τα καλοριφέρ νέοι ενοικιαστές και έγινε κοσμοπλημμύρα στην ταράτσα και στο σπίτι μέσα Το ασφαλτοπανο βγήκε εν μέσω κορονωιιυ και τωρα Δε ξέρω τι να κάνω ,δεν καταλαβαίνω από υλικά ,όσο ψάχνω προσφορές μπερδευομαι ακόμα περισσοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, atromiti είπε

Παιδιά sooos με έχουν τρελάνει οι εταιρείες μονώσεων.Δεν ξέρω τι να κάνω.

Είχα ασφαλτοπανο σε ταράτσα,είχε μπει το 2006.Το 2020 ,σαφως είχε χαλάσει,δεν το πήραμε είδηση,άνοιξαν τα καλοριφέρ νέοι ενοικιαστές και έγινε κοσμοπλημμύρα στην ταράτσα και στο σπίτι μέσα Το ασφαλτοπανο βγήκε εν μέσω κορονωιιυ και τωρα Δε ξέρω τι να κάνω ,δεν καταλαβαίνω από υλικά ,όσο ψάχνω προσφορές μπερδευομαι ακόμα περισσοτερο

Τι σε ενδιαφέρει; Υγρομόνωση ή θερμομόνωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Doubt βασικά υγρομονωση αλλά ψάχνω εταιρεία να εμπιστευτώ και τι να κάνω; Να αρκεστω στις google αξιολογήσεις; 

Έχει κανένας φτιάξει την ταράτσα του βρε παιδιά,προσφάτως,για να μεταφέρει άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, atromiti είπε

Παιδιά sooos με έχουν τρελάνει οι εταιρείες μονώσεων.Δεν ξέρω τι να κάνω.

Είχα ασφαλτοπανο σε ταράτσα,είχε μπει το 2006.Το 2020 ,σαφως είχε χαλάσει,δεν το πήραμε είδηση,άνοιξαν τα καλοριφέρ νέοι ενοικιαστές και έγινε κοσμοπλημμύρα στην ταράτσα και στο σπίτι μέσα Το ασφαλτοπανο βγήκε εν μέσω κορονωιιυ και τωρα Δε ξέρω τι να κάνω ,δεν καταλαβαίνω από υλικά ,όσο ψάχνω προσφορές μπερδευομαι ακόμα περισσοτερο

Οι εταιρείες που παιρνεις ασχολουνται;  Γενικα εχουν πολυ δουλεια και δεν εχουν αρκετα συνεργεια. Μια εταιρια με πηρε τηλεφωνο μετα απο 6 μηνες για να δουν τι θελω. Φυσικα το.ειχα φτιαξει ως τοτε.

Καποιοι μηχανικοι δε συμφωνουν με το ασφαλτοπανο παντως στην ελλαδα επειδη μαζευει υγρασια απο κατω και διαβρωνει οπλισμο. Εχω δει απο μεγαλες εταιριες και λυσεις με.πολυουρεθανικα ψεκαστα. 

Εμενα η ταρατσα ειναι σκετη πλακα και δεν εχει υγρασια μεσα

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atromiti είπε

Παιδιά sooos με έχουν τρελάνει οι εταιρείες μονώσεων.Δεν ξέρω τι να κάνω.

Είχα ασφαλτοπανο σε ταράτσα,είχε μπει το 2006.Το 2020 ,σαφως είχε χαλάσει,δεν το πήραμε είδηση,άνοιξαν τα καλοριφέρ νέοι ενοικιαστές και έγινε κοσμοπλημμύρα στην ταράτσα και στο σπίτι μέσα Το ασφαλτοπανο βγήκε εν μέσω κορονωιιυ και τωρα Δε ξέρω τι να κάνω ,δεν καταλαβαίνω από υλικά ,όσο ψάχνω προσφορές μπερδευομαι ακόμα περισσοτερο

Τα καλοριφέρ με την ταράτσα τί σχέση έχουν?

Θα απευθυνθείς σε εταιρίες που είναι χρόνια στο χώρο και όχι σε χθεσινούς και θα πάρεις προσφορές.

Εμείς είχαμε ασφαλτόπανα σε πολυκατοικία του '91. Το 2008 είχαν αρχίσει να ξεκολάνε και βάλαμε ξανά από πάνω. Το 2018 δεν ανέβαινε κανείς να καθαρίζει τις υδρορροές να μη βουλώνουν και με τις βροχές, τα χιόνια και τις παγωνιές τα ασφαλτόπανα ράγισαν και πλημμύρισε το σπίτι κάτω που ήταν κλειστό.

Ξαναβάλαμε ασφαλτόπανα και ελπίζουμε να κρατήσουν άλλα 10 χρόνια τουλάχιστον. Μετά δεν ξέρω τί θα κάνουμε! Γιατί δεν νομίζω ότι αντέχει η ταράτσα και 4ο στρώμα ασφαλτόπανα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω περασα μονος μου ταρατσα που δεν ειχε καθολου μονωση.

δανειστικα ενα πολυ δυνατο πλυστικο και την επλυνα,50τμ εκανα 3-4 ωρες.πρεπει να καθαρισει παρα πολυ καλα και οχι αρπα κολλα.ειναι πολυ βασικο αυτο.

μετα απο 2 μερες (Αυγουστο) που στεγνωσε την περασα ασταρι για πολυουρεθανικη μονωση.το ασταρι γραφει ποτε πρεπει να περασεις την μονωση πχ δεν το αφηνεις για μερες.

τελος περασα ενα χερι πολυουρεθανικη λευκη μονωση και την αλλη μερα αλλο ενα χερι.

3 χρονια εχουν περασει και ειναι τουμπανο.φετος θα την πλυνω με σκουπα και σαπουναδα και θα την περασω να χερακι.

μετα την μονωση η θερμοκρασια εσωτερικα του σπιτου επεσε 8-9 βαθμους,μηνα Αυγουστο μετρημενο  απογευματινη ωρα που εχουν βρασει τα μπετα.

 

υ.γ σε ενα αλλο ταρατσακι περασα ακρυλικο μονωτικο απο τα ακριβα,ειναι μαπα το καρπουζι παιδες μονο πολυουρεθανικη μονωση.

Επεξ/σία από joker99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠάρηςΓ ,ναι οι εταιρείες ασχολούνται οι περισσότερες Απλά το σπίτι είναι μονοκατοικία Αρτεμιδα και δεν έχει σκάλα για την ταράτσα, οπότε έχει δυσκολία να βρω συνεργείο ειδικά από Αθήνα που να κουβαλάει και σκαλα

46 λεπτά πριν, joker99 είπε

εγω περασα μονος μου ταρατσα που δεν ειχε καθολου μονωση.

δανειστικα ενα πολυ δυνατο πλυστικο και την επλυνα,50τμ εκανα 3-4 ωρες.πρεπει να καθαρισει παρα πολυ καλα και οχι αρπα κολλα.ειναι πολυ βασικο αυτο.

μετα απο 2 μερες (Αυγουστο) που στεγνωσε την περασα ασταρι για πολυουρεθανικη μονωση.το ασταρι γραφει ποτε πρεπει να περασεις την μονωση πχ δεν το αφηνεις για μερες.

τελος περασα ενα χερι πολυουρεθανικη λευκη μονωση και την αλλη μερα αλλο ενα χερι.

3 χρονια εχουν περασει και ειναι τουμπανο.φετος θα την πλυνω με σκουπα και σαπουναδα και θα την περασω να χερακι.

μετα την μονωση η θερμοκρασια εσωτερικα του σπιτου επεσε 8-9 βαθμους,μηνα Αυγουστο μετρημενο  απογευματινη ωρα που εχουν βρασει τα μπετα.

υ.γ σε ενα αλλο ταρατσακι περασα ακρυλικο μονωτικο απο τα ακριβα,ειναι μαπα το καρπουζι παιδες μονο πολυουρεθανικη μονωση.

 

2 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Τα καλοριφέρ με την ταράτσα τί σχέση έχουν?

Θα απευθυνθείς σε εταιρίες που είναι χρόνια στο χώρο και όχι σε χθεσινούς και θα πάρεις προσφορές.

Εμείς είχαμε ασφαλτόπανα σε πολυκατοικία του '91. Το 2008 είχαν αρχίσει να ξεκολάνε και βάλαμε ξανά από πάνω. Το 2018 δεν ανέβαινε κανείς να καθαρίζει τις υδρορροές να μη βουλώνουν και με τις βροχές, τα χιόνια και τις παγωνιές τα ασφαλτόπανα ράγισαν και πλημμύρισε το σπίτι κάτω που ήταν κλειστό.

Ξαναβάλαμε ασφαλτόπανα και ελπίζουμε να κρατήσουν άλλα 10 χρόνια τουλάχιστον. Μετά δεν ξέρω τί θα κάνουμε! Γιατί δεν νομίζω ότι αντέχει η ταράτσα και 4ο στρώμα ασφαλτόπανα!

 

2 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Τα καλοριφέρ με την ταράτσα τί σχέση έχουν?

Θα απευθυνθείς σε εταιρίες που είναι χρόνια στο χώρο και όχι σε χθεσινούς και θα πάρεις προσφορές.

Εμείς είχαμε ασφαλτόπανα σε πολυκατοικία του '91. Το 2008 είχαν αρχίσει να ξεκολάνε και βάλαμε ξανά από πάνω. Το 2018 δεν ανέβαινε κανείς να καθαρίζει τις υδρορροές να μη βουλώνουν και με τις βροχές, τα χιόνια και τις παγωνιές τα ασφαλτόπανα ράγισαν και πλημμύρισε το σπίτι κάτω που ήταν κλειστό.

Ξαναβάλαμε ασφαλτόπανα και ελπίζουμε να κρατήσουν άλλα 10 χρόνια τουλάχιστον. Μετά δεν ξέρω τί θα κάνουμε! Γιατί δεν νομίζω ότι αντέχει η ταράτσα και 4ο στρώμα ασφαλτόπανα!

Δε ξέρω, τι να σου πω ,μέχρι πέρυσι το σπίτι ,που δεν έμενε κάνεις φαινόταν μια χαρά επιφανειακα .Με το που έμειναν μέσα,ανοίχτηκε το καλοριφέρ, γιατί μπήκαν χειμωνα,και με το ασφαλτοπανο που είχε χαλάσει,έβγαλε στην αρχή μια ελάχιστη υγρασία σε γωνία( που πάντα είχε πρόβλημα αλλά δεν εξαπλωνοταν.) και έβγαλε μούχλα σε όλο το βορεινό τοίχο ,μπάνιο,πάνω από τη σκάλα,δωμάτιο και κατέβηκε και η υγρασία στο. Κάτω όροφο πρώτη φορά στα 30 χρονια.Μεγαλη ζημιά..

3 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Οι εταιρείες που παιρνεις ασχολουνται;  Γενικα εχουν πολυ δουλεια και δεν εχουν αρκετα συνεργεια. Μια εταιρια με πηρε τηλεφωνο μετα απο 6 μηνες για να δουν τι θελω. Φυσικα το.ειχα φτιαξει ως τοτε.

Καποιοι μηχανικοι δε συμφωνουν με το ασφαλτοπανο παντως στην ελλαδα επειδη μαζευει υγρασια απο κατω και διαβρωνει οπλισμο. Εχω δει απο μεγαλες εταιριες και λυσεις με.πολυουρεθανικα ψεκαστα. 

Εμενα η ταρατσα ειναι σκετη πλακα και δεν εχει υγρασια μεσα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή γράφτηκαν αρκετά για ασφαλτόπανα, εγώ προσωπικά από αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς, θα τα απέφευγα.

Για ασφαλτόπανο πάνω σε άλλο ασφαλτόπανο.. δεν ξέρω.. που θα βγάλει όλο αυτό;

Μήπως θα ήταν καλύτερη λύση το στρώσιμο με πλακάκια; Τουλάχιστον έτσι η μακροζωία της επισκευής είναι σίγουρη (αν γίνει σωστή δουλειά).

8 ώρες πριν, joker99 είπε

εγω περασα μονος μου ταρατσα που δεν ειχε καθολου μονωση.

δανειστικα ενα πολυ δυνατο πλυστικο και την επλυνα,50τμ εκανα 3-4 ωρες.πρεπει να καθαρισει παρα πολυ καλα και οχι αρπα κολλα.ειναι πολυ βασικο αυτο.

μετα απο 2 μερες (Αυγουστο) που στεγνωσε την περασα ασταρι για πολυουρεθανικη μονωση.το ασταρι γραφει ποτε πρεπει να περασεις την μονωση πχ δεν το αφηνεις για μερες.

τελος περασα ενα χερι πολυουρεθανικη λευκη μονωση και την αλλη μερα αλλο ενα χερι.

3 χρονια εχουν περασει και ειναι τουμπανο.φετος θα την πλυνω με σκουπα και σαπουναδα και θα την περασω να χερακι.

μετα την μονωση η θερμοκρασια εσωτερικα του σπιτου επεσε 8-9 βαθμους,μηνα Αυγουστο μετρημενο  απογευματινη ωρα που εχουν βρασει τα μπετα.

υ.γ σε ενα αλλο ταρατσακι περασα ακρυλικο μονωτικο απο τα ακριβα,ειναι μαπα το καρπουζι παιδες μονο πολυουρεθανικη μονωση.

Πολύ καλή δουλειά έκανες όπως φαίνεται, για μια δεκαετία πρέπει να είναι ΟΚ. Μετά νομίζω απλά το ξαναπερνάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, atromiti είπε

Δε ξέρω, τι να σου πω ,μέχρι πέρυσι το σπίτι ,που δεν έμενε κάνεις φαινόταν μια χαρά επιφανειακα .Με το που έμειναν μέσα,ανοίχτηκε το καλοριφέρ, γιατί μπήκαν χειμωνα,και με το ασφαλτοπανο που είχε χαλάσει,έβγαλε στην αρχή μια ελάχιστη υγρασία σε γωνία( που πάντα είχε πρόβλημα αλλά δεν εξαπλωνοταν.) και έβγαλε μούχλα σε όλο το βορεινό τοίχο ,μπάνιο,πάνω από τη σκάλα,δωμάτιο και κατέβηκε και η υγρασία στο. Κάτω όροφο πρώτη φορά στα 30 χρονια.Μεγαλη ζημιά..

Tο ενδεχόμενο να έχει ραγίσει/τρυπήσει ο σωλήνας του καλοριφέρ δεν παίζει? Το ελέγξατε?

Και ξαναρωτάω.
Το καλοριφέρ τί σχέση έχει με την ταράτσα? Το δικό σου ταβάνι/ταράτσα είναι βεράντα των από πάνω και το καλοριφέρ είναι στον εξωτερικό τοίχο της βεράντας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Tο ενδεχόμενο να έχει ραγίσει/τρυπήσει ο σωλήνας του καλοριφέρ δεν παίζει? Το ελέγξατε?

Και ξαναρωτάω.
Το καλοριφέρ τί σχέση έχει με την ταράτσα? Το δικό σου ταβάνι/ταράτσα είναι βεράντα των από πάνω και το καλοριφέρ είναι στον εξωτερικό τοίχο της βεράντας?

SB_1957 εγώ σε αυτό το σπίτι δεν έχω ζήσει.Ηταν προς ενοικίαση μέχρι το 2015.Ολοι λένε ότι σε σπίτια που είναι σε εξοχή και θαλασσα και χωρίς θερμομόνωση και είναι κλειστά (5 χρόνια τώρα) το ζεστό κρύο δημιουργεί υδρατμούς το χειμώνα και μούχλα + το χαλασμένο ασφαλτοπανο

Παιδια,για να μην κουράζω,μεγάλες εταιρείες ποιος ξέρει; Έχει άποψη; 

Γκούμας στις Αχαρνές;

Φραγκουλακη Περιστέρι με το FGL Resin Plus στεγανωτικο; Ξέρει κάποιος;

Το κόστος για τα επαλειφομενα είναι το ίδιο με το ασφαλτοπανο περίπου ,μου ζητάνε γύρω στα 1600 ευρώ για απλή στεγανοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, atromiti είπε

Ολοι λένε ότι σε σπίτια που είναι σε εξοχή και θαλασσα και χωρίς θερμομόνωση και είναι κλειστά (5 χρόνια τώρα) το ζεστό κρύο δημιουργεί υδρατμούς το χειμώνα και μούχλα + το χαλασμένο ασφαλτοπανο

Παιδια,για να μην κουράζω,μεγάλες εταιρείες ποιος ξέρει; Έχει άποψη; 

Γκούμας στις Αχαρνές;

Φραγκουλακη Περιστέρι με το FGL Resin Plus στεγανωτικο; Ξέρει κάποιος;

Το κόστος για τα επαλειφομενα είναι το ίδιο με το ασφαλτοπανο περίπου ,μου ζητάνε γύρω στα 1600 ευρώ για απλή στεγανοποίηση

Αυτό που λες για τη συμπύκνωση (υδρατμοί) δεν λύνεται με τη στεγανοποίηση γιατί η υγρασία προέρχεται από το εσωτερικό του σπιτιού και υγροποιείται στα πιο κρύα σημεία, π.χ. ταβάνια, βορινοί τοίχοι.

Τι θα μπορούσε να γίνει τώρα..

1. Αποξήλωση ασφαλτόπανων.

2. Πέρασμα με hyper desmo ή ανάλογο ελαστομερές στεγανωτικό. Σημαντικό να περαστεί σωστά και να υπάρχουν κλίσεις για να φεύγουν τα νερά της βροχής.

3. Έτοιμες πλάκες θερμομόνωσης, π.χ. polytile

6206_1330460392_0.jpg

Από κει και πέρα ότι πουν οι επαγγελματίες και, γιατί όχι, μια γνώμη μηχανικού.

 

Υ.Γ. απολύτως αναγκαίο για την αντιμετώπιση των συμπυκνώσεων: μείωση της εσωτερικής υγρασίας μέσω τακτικού αερισμού το χειμώνα.

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Doubt για όλα αυτά.Πραγματικα, αυτή τη στιγμή θέλω να κάνω αυτό που πρέπει με τις υγρασιες και στοπ.Ουτως η άλλως προσπαθώ να το διατηρήσω για να το πουλήσω Ευχαριστω πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο απλη λυση σημερα ειναι ενα ξηλωμα σε ασφαλτοπανα κτλ που εχουν παραδωσει το πνευμα και βαζεις hyperdesmo,αυτο εκανα εγω

Πρεπει να ελεγχθουν και οι κλισεις οπως ηδη αναφερθηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...