Προς το περιεχόμενο

Μονωση ταρατσας ..


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες μια ερωτηση. Μονωση με dow η με hyperdesmo? Κατα προτιμηση θερμομονωση θελω να κανω (Εχω υγρασια στο σπιτι). Το θεμα ειναι οτι τι υλικα θα χρειαστω αν παω με το dow (Ποσα διαφορετικα και ονομασιες αμα ξερει καποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 467
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, JohnConstantine είπε

Παιδες μια ερωτηση. Μονωση με dow η με hyperdesmo? Κατα προτιμηση θερμομονωση θελω να κανω (Εχω υγρασια στο σπιτι). Το θεμα ειναι οτι τι υλικα θα χρειαστω αν παω με το dow (Ποσα διαφορετικα και ονομασιες αμα ξερει καποιος.

Αλλο η υγρομονωση αλλο η θερμομονωση. Υπάρχουν συστήματα δηλαδη πολλές εταιρίες έχουν σετ με υλικά και πως πρέπει να τα βαλεις. Αλλιως πας σε εταιρία με μονωσεις και ή μηχανικο που να ξέρει απο αυτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ParhsG είπε

Αλλο η υγρομονωση αλλο η θερμομονωση. Υπάρχουν συστήματα δηλαδη πολλές εταιρίες έχουν σετ με υλικά και πως πρέπει να τα βαλεις. Αλλιως πας σε εταιρία με μονωσεις και ή μηχανικο που να ξέρει απο αυτά 

Η αληθεια ειναι ειχα φωναξει συνεργειο και μου ειπε θερμομονωση αλλα και 5.000 ευρω για να το πληρωσω μονος μου δεν μπορω φιλε μου. Το ποσο ειναι υπερογκο για εμενα. Εδω με απλα βασικα και δε τα βγαζω περα. Εχω ενα σπιτι απο τους παππουδες μου που περασε απο γεννια σε γεννια και κοιταω κατι σε value for money. Δεν το σηκωνει η τσεπη για πολυτελειες δυστυχως. Θα το ψαξω ακομα καλυτερα παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπερα σας 

Σος. 

Υπαρχει καποιος που να μπορει να με βοηθησει με θερμομονωση ταρατσας?

Εχω πελαγωσει κ θελω αποψη απο καποιον που να εχει ασχοληθει με μονωσεις κ ειδικα ταρατσων, γιατι ο καθενας λεει το μακρυ κ το κοντο του. 

 

Thank you !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Xrie είπε

Καλησπερα σας 

Σος. 

Υπαρχει καποιος που να μπορει να με βοηθησει με θερμομονωση ταρατσας?

Εχω πελαγωσει κ θελω αποψη απο καποιον που να εχει ασχοληθει με μονωσεις κ ειδικα ταρατσων, γιατι ο καθενας λεει το μακρυ κ το κοντο του. 

Thank you !!!

Δε βλέπω να ρωτάς κάτι συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω τι εκανα εγω απλα δεν εχω εικονα απο πριν την μονωση .

πηρα το πιεστικο και επλυνα την ταρατσα πολυ καλα απο χωματα κτλ (πρασιναδες δεν ειχα πουθενα)

αγορασα πισσα που την αραιωσα με βενζινη 10% περιπου και περασα ετσι οπως ηταν πηχτη σε κατι χαζορογμες που ειχε με πινελο (εβαλα πολυ υλικο)

την επομενη μερα αραιωση αλλο 10% την πισσα και βαψιμο με ρολο ολη την ταρατσα. Το απογευμα ενα χερι ακομη καθετα με το πρωινο.

την επομενη μερα βαψιμο με τσιμενοχρωμα λευκο και αμμο ψιλη και αφου στεγνωσει ενα χερι καθετα παλι.

αυτα οσο αναφορα την υγρομονωση και οντως δεν εχω νερο απο πουθενα.

για την θερμομονωση εβαλα φελιζολ νταου 3αρι με πλακακι απο πανω και απο πανω εριξα χαλικι ψιλο λευκο 3 ποντους.

συνολικο κοστος 70ε χρωματοπολειο, 230 φελιζολ, 40 χαλικι και προσωπικη εργασια!

ελπιζω να βοηθησα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, mihalisss είπε

Θα σου πω τι εκανα εγω απλα δεν εχω εικονα απο πριν την μονωση .

πηρα το πιεστικο και επλυνα την ταρατσα πολυ καλα απο χωματα κτλ (πρασιναδες δεν ειχα πουθενα)

αγορασα πισσα που την αραιωσα με βενζινη 10% περιπου και περασα ετσι οπως ηταν πηχτη σε κατι χαζορογμες που ειχε με πινελο (εβαλα πολυ υλικο)

την επομενη μερα αραιωση αλλο 10% την πισσα και βαψιμο με ρολο ολη την ταρατσα. Το απογευμα ενα χερι ακομη καθετα με το πρωινο.

την επομενη μερα βαψιμο με τσιμενοχρωμα λευκο και αμμο ψιλη και αφου στεγνωσει ενα χερι καθετα παλι.

αυτα οσο αναφορα την υγρομονωση και οντως δεν εχω νερο απο πουθενα.

για την θερμομονωση εβαλα φελιζολ νταου 3αρι με πλακακι απο πανω και απο πανω εριξα χαλικι ψιλο λευκο 3 ποντους.

συνολικο κοστος 70ε χρωματοπολειο, 230 φελιζολ, 40 χαλικι και προσωπικη εργασια!

ελπιζω να βοηθησα

Γιατί πίσσα και όχι κάτι πιο σύγχρονο οπως πολυουρεθάνικο υγρομονωτικο ή πολυουρία ; 
την πίσσα έχουν σταματήσει να την βάζουν στις ταράτσες. Μόνο σε υπόγεια 


Το τσιμέντοχρωμα με την άμμο γιατί το έβαλες; Ποιος ο σκοπός του; 
αφου έβαλες χαλίκι ποιος ο λόγος που έβαλες Dow με πλακάκι και όχι σκέτο dow;

Πριν το χαλίκι έβαλες κάποιο γεωυφασμα ή μετά από λίγο καιρό θα φωνάζεις υδραυλικό να ξεβουλώνει υδρορροές;

κλίσεις έχει το δώμα να φεύγουν τα νερά ή τα φελιζόλ θα κάνουν μπάνιο το χειμώνα και εσυ θα παγώσεις από το κρύο νερό που θα έχει μείνει στην ταράτσα; Άρα τσάμπα τα λεφτά για τα φελιζόλ; 

Στις 11/12/2019 στις 10:48 ΠΜ, JohnConstantine είπε

Η αληθεια ειναι ειχα φωναξει συνεργειο και μου ειπε θερμομονωση αλλα και 5.000 ευρω για να το πληρωσω μονος μου δεν μπορω φιλε μου. Το ποσο ειναι υπερογκο για εμενα. Εδω με απλα βασικα και δε τα βγαζω περα. Εχω ενα σπιτι απο τους παππουδες μου που περασε απο γεννια σε γεννια και κοιταω κατι σε value for money. Δεν το σηκωνει η τσεπη για πολυτελειες δυστυχως. Θα το ψαξω ακομα καλυτερα παντως.

Υπάρχουν πολλές μονώσεις. Πρώτα δες ποσα μπορείς να διαθέσεις, μετά αν θες απλά υγρόμόνωση ή και θερμομόνωση. 
Μολις βρεις τι θες πήγαινε σε κάποιον ειδικό, μηχανικό Κατά προτίμηση (ο ‘’μονωσας’’ θα σου προτείνει αυτό που θέλει να σου πουλήσει χωρίς να σου πει τις τόσες επιλογές που υπάρχουν), να σου πει τι μονώσεις υπάρχουν και τι ‘’σηκώνει’’ το σπίτι σου και η τσέπη σου. Μην πας να το φορτώσεις βάρος π.χ. Χαλίκι σε ένα παλιό σπίτι με πλάκα 15εκ και σου έρθει μια μέρα στο κεφάλι

Μονώσεις υπάρχουν πολλές με θετικά και αρνητικά η κάθε μια. Όλες έχουν και ένα αρνητικό. Εσυ θα κρίνεις ποιο δεν σε ενοχλεί

αν δεν έχεις λεφτά, θα σου πρότεινα να κανεις μια απλή υγρομονωση μέχρι να μαζέψεις το ποσό που σου χρειάζεται. 
Αν πας για σκέτη υγρομόνωση, μην βάλεις πίσσα, θα ψηθείς το καλοκαίρι 

Επεξ/σία από p8denu
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

(Λίγο υπομονή. Θα έχουμε αρκετή συμμετοχή λογικά, υπάρχουν μερικοί που ξέρουν πολύ και από όλα εδώ μέσα)

Δεν πιστεύω να αναφέρεσαι σε μένα.:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ειδικός άλλα φτηνή και δοκιμασμένη λύση είναι τα υλικά νανοτεχνολογίας (υγρό υλικό) όπως τα λένε. Αφού καθαριστεί η ταράτσα (πλυθεί και τριφτεί) Ψεκάζεις το υλικό  και τελείωσες. Έχει απ ότι λένε  5 έως 10 χρόνια εγγύηση στεγανότητας. το βάλαμε πριν δυο χρόνια σε ταράτσα που είχε καλή ζημιά (είχε πέσει σοβάς). Στο δια τάυτα δεύτερη χρονιά χωρίς υγρασία. Βέβαια κάποια στιγμή θα το ξαναπεράσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, p8denu είπε

κλήσεις έχει το δώμα

Έχει κάτι αναπάντητες κλήσεις

59 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Δεν πιστεύω να αναφέρεσαι σε μένα.:angry:

Σε καμία περίπτωση, πίστεψέ με. Αλλού εστιάζεται το πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Έχει κάτι αναπάντητες κλήσεις

Αν και ο τρόπος σου είναι λίγο .., σε ευχαριστώ για τη διόρθωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, p8denu είπε

Πριν το χαλίκι έβαλες κάποιο γεωυφασμα ή μετά από λίγο καιρό θα φωνάζεις υδραυλικό να ξεβουλώνει υδρορροές;

 

6 ώρες πριν, p8denu είπε

κλίσεις έχει το δώμα να φεύγουν τα νερά ή τα φελιζόλ θα κάνουν μπάνιο το χειμώνα και εσυ θα παγώσεις από το κρύο νερό που θα έχει μείνει στην ταράτσα; Άρα τσάμπα τα λεφτά για τα φελιζόλ; 

Μην μου πεις μόνο, ότι ήταν επικριτικό το ύφος μου. Θα εκπλαγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bill@r@s είπε

Δεν είμαι ειδικός άλλα φτηνή και δοκιμασμένη λύση είναι τα υλικά νανοτεχνολογίας (υγρό υλικό) όπως τα λένε.

Ένα παράδειγμα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...