Προς το περιεχόμενο

Μονωση ταρατσας ..


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Green Dragon είπε

Έχει κάποιο επαλειφομενο το οποίο είχε 10 χρόνια εγγύηση και τα τελευταία 2-3 χρόνια ερχόταν ο μάστορας και έκανε έλεγχο και κάποια μερεμετια.

Έληξε η εγγύηση, άρχισε να βάζει υγρασία, οπότε πάω να την φτιάξω από την αρχή.

Είσαι σίγουρος πως "βάζει" υγρασία; Αφυγραντήρας δούλεψε καθόλου; Έχει θέρμανση το διαμέρισμα; (Που να λειτουργεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 467
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

αν δεν έχει θέμα με το να σκάει υγρασία ,δε χρειάζεται (ακόμα) , υπόψιν

δεν μπορει να προκαλεσει προβλημα στην πλακα ; λογικα θα πρεπει να εχει εγκλωβιστει μεσα καποια υγρασια και συνεβη αυτο ;

 

παντως με γρηγορες σκεψεις που κανω , για το καλοκαιρι που εχω θεμα με τον ηλιο ισως συμφερει να κανω καποια κατασκευη με τεντες στην ταρατσα και να κανω μονο στεγανοποιηση. ειναι πολυ λαθος το σκεπτικο μου λετε ;

Επεξ/σία από GeG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Doubt είπε

Είσαι σίγουρος πως "βάζει" υγρασία; Αφυγραντήρας δούλεψε καθόλου; Έχει θέρμανση το διαμέρισμα; (Που να λειτουργεί)

Δυστυχώς είναι σίγουρο, γιατί όταν βρέχει, σε κάποιο σημείο της οροφής στάζει.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GeG είπε

δεν μπορει να προκαλεσει προβλημα στην πλακα ; λογικα θα πρεπει να εχει εγκλωβιστει μεσα καποια υγρασια και συνεβη αυτο ;

ο γείτονας σκέτη πλάκα έχει χωρίς τίποτα , δεν ξέρω αν έβαλε ειδικό μπετό απο πάνω αλλά υγρασία δεν έχει...

επειδή το κοιτούσα παλιότερα μου είπε ο μηχανικός οτι το πιθανότερο είναι λόγω ζέστης και διαστολής το καλοκαίρι να ξεκόλλησε και να το αφήσω όπως είναι εκτός αν υπάρχουν μικρορωγμές και σκάσει υγρασία στο ταβάνι

9 λεπτά πριν, GeG είπε

παντως με γρηγορες σκεψεις που κανω , για το καλοκαιρι που εχω θεμα με τον ηλιο ισως συμφερει να κανω καποια κατασκευη με τεντες στην ταρατσα και να κανω μονο στεγανοποιηση. ειναι πολυ λαθος το σκεπτικο μου λετε ;

μετά τη στεγανοποίηση μπορείς να πάρεις φελιζόλ και απο πάνω να βάλεις χωνευτά χωρίς κόλλες κτλ πλάκες

αλλά προϋποθέτει όντως στεγανοποίηση μιας και τα νερά , αν δεν έχεις σωστές κλίσεις θα κάθονται περισσότερο καιρό

το καλό ειναι οτι αν χρειαστεί οτιδήποτε ,απλά τα βγάζεις με το χέρι , βέβαια δεν είναι για να κάνεις πάρτι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Δυστυχώς είναι σίγουρο, γιατί όταν βρέχει, σε κάποιο σημείο της οροφής στάζει.

Για να στάζει θα έχει ρωγμή η θα είναι κάτι άλλο.  Αν είναι μεγάλη ρωγμή θα θέλει επισκευή.

2 ώρες πριν, korakios είπε

ο γείτονας σκέτη πλάκα έχει χωρίς τίποτα , δεν ξέρω αν έβαλε ειδικό μπετό απο πάνω αλλά υγρασία δεν έχει...

επειδή το κοιτούσα παλιότερα μου είπε ο μηχανικός οτι το πιθανότερο είναι λόγω ζέστης και διαστολής το καλοκαίρι να ξεκόλλησε και να το αφήσω όπως είναι εκτός αν υπάρχουν μικρορωγμές και σκάσει υγρασία στο ταβάνι

μετά τη στεγανοποίηση μπορείς να πάρεις φελιζόλ και απο πάνω να βάλεις χωνευτά χωρίς κόλλες κτλ πλάκες

αλλά προϋποθέτει όντως στεγανοποίηση μιας και τα νερά , αν δεν έχεις σωστές κλίσεις θα κάθονται περισσότερο καιρό

το καλό ειναι οτι αν χρειαστεί οτιδήποτε ,απλά τα βγάζεις με το χέρι , βέβαια δεν είναι για να κάνεις πάρτι

Αν δεν έχει ρωγμές και έχει ρυσεις είναι μια χαρά απλά έχει αλλά θέματα.

2 ώρες πριν, GeG είπε

δεν μπορει να προκαλεσει προβλημα στην πλακα ; λογικα θα πρεπει να εχει εγκλωβιστει μεσα καποια υγρασια και συνεβη αυτο ;

 

παντως με γρηγορες σκεψεις που κανω , για το καλοκαιρι που εχω θεμα με τον ηλιο ισως συμφερει να κανω καποια κατασκευη με τεντες στην ταρατσα και να κανω μονο στεγανοποιηση. ειναι πολυ λαθος το σκεπτικο μου λετε ;

Δε φθείρεται από το νερό μόνο του αλλά ρύπους που είναι στο νερό. 

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ομάδα, για να μην ανοίγω άλλο θέμα αφού βλέπω ότι αυτό είναι ενεργό

Είμαι σε πολυκατοικία κοντά 40 ετών στον 5ο όροφο.

Τον χειμώνα ξεπαγιαζουμε, το καλοκαίρι καιγόμαστε.

Ήδη σήμερα έχω 27 βαθμούς μέσα στο σπίτι, προφανώς η μόνωση μετά από τόσα χρόνια μας έχει αφήσει. Έφερα και έναν μπογιατζή για μία δουλειά και μου είπε ότι φαίνεται ότι έχουν αρχίσει τα σίδερα της ταράτσας να βγαίνουν προς τα κάτω.

Παρακαλώ την πολυκατοικία εδώ και 3 χρόνια να την φτιάξουμε, είχαμε σε δόσεις νέο λέβητα οπότε δεν πίεσα.

Τι ενέργειες μπορώ να κάνω γιατί δεν την παλεύω άλλο?

Πιέζω διαχείριση κάπως?

Την κάνω μόνος και τρώω όλο το κόστος για τα δικά μου 100 τμ? Θα υπάρχει θέμα αν γίνει ουσιαστικά μόνο το δικό μου κομμάτι?

Κόστος στο περίπου?

Θέλω υπογραφές από όλους τους ιδιοκτήτες?

Έχω απογοητευτεί, ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε πρόταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Καλησπέρα ομάδα, για να μην ανοίγω άλλο θέμα αφού βλέπω ότι αυτό είναι ενεργό

Είμαι σε πολυκατοικία κοντά 40 ετών στον 5ο όροφο.

Τον χειμώνα ξεπαγιαζουμε, το καλοκαίρι καιγόμαστε.

Ήδη σήμερα έχω 27 βαθμούς μέσα στο σπίτι, προφανώς η μόνωση μετά από τόσα χρόνια μας έχει αφήσει. Έφερα και έναν μπογιατζή για μία δουλειά και μου είπε ότι φαίνεται ότι έχουν αρχίσει τα σίδερα της ταράτσας να βγαίνουν προς τα κάτω.

Παρακαλώ την πολυκατοικία εδώ και 3 χρόνια να την φτιάξουμε, είχαμε σε δόσεις νέο λέβητα οπότε δεν πίεσα.

Τι ενέργειες μπορώ να κάνω γιατί δεν την παλεύω άλλο?

Πιέζω διαχείριση κάπως?

Την κάνω μόνος και τρώω όλο το κόστος για τα δικά μου 100 τμ? Θα υπάρχει θέμα αν γίνει ουσιαστικά μόνο το δικό μου κομμάτι?

Κόστος στο περίπου?

Θέλω υπογραφές από όλους τους ιδιοκτήτες?

Έχω απογοητευτεί, ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε πρόταση

αν ειναι 40 ετων πιθανοτατα δεν υπαρχει καν μονωση ... φερνετε συνεργειο/μηχανικο και περνετε προσφορες συνολικα για την ταρατσα. Αν οι αλλοι δε θελουν να πληρωσουν αναγαστηκα θα πας μονος σου για το δικο σου κομματι, αλλα και παλι θες τη συγκαταθεση τους, γιατι η ταρατσα ειναι κοινοχρηστη. Για κοστος (στεγανωση/μονωση) υπολογιζεις πανω απο 50 ευρω/τμ. Αναλογα με το τι θα προτεινει ο μηχανικος, τι σηκωνει η τσεπη σας κλπ το κοστος ανεβαινει.

5 ώρες πριν, korakios είπε

ο γείτονας σκέτη πλάκα έχει χωρίς τίποτα , δεν ξέρω αν έβαλε ειδικό μπετό απο πάνω αλλά υγρασία δεν έχει...

 

πλακα χωρις προστασια θα βγαλει προβλημα σιγουρα, θεμα χρονου ειναι. Οτι ενισχυτικο και να βαλεις στη βαρελα για να μειωθει το πορωδες του μπετου, μηδεν πορωδες δε γινεται. Και ακομα και αν γινοταν, μονο απο συστολες/διαστολες θα εμφανιστουν μικρορογμες, οι οποιες θα επιτρεψουν στο νερο της βροχης να εισχωρησει. 

 

Σε γενικες γραμμες, αποψη μου, η σωστη μονωση για την Ελλαδα ειναι η ανεστραμμενη. Κατω η στεγανωση, πανω η θερμομονωση και τελικο οτι επιλεξεις απο χαλικι (οικονομικο/ελαφρυ) μεχρι πλακακι μεχρι βιομηχανικο δαπεδο αν το σηκωνει ο σκελετος απο αποψη βαρους. Αυτο που διαλυει τη στεγανωση στην Ελλαδα, ειτε αυτη ειναι ασφαλτοπανα (ξεπερασμενα) ειτε επαλειφωμενο ειναι ο ηλιος το καλοκαιρι. Οσο πιο πολυ προστατευεται η στεγανωση, τοσο καλυτερα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αυτό όποιος μπορεί, πάει σε στέγη με κεραμίδια να τελειώνει μια και καλή.

Για το ασφαλτόπανο που αναφέρθηκε, αν πάρει λίγη υγρασία απο κάπου, θέλει μετά ξήλωμα όλη η οροφή. Επίσης στα 10 χρόνια έχει ξεραθεί και θρυμματίζεται ακόμα και χωρίς να το καίει ο ηλιος

Βοηθάει τρομέρα να υπάρχουν σωστές ρύσεις σε πλάκα. Στη δική μου πολυκατοικία που δεν έχει παρουσιαστεί 40 χρόνια πρόβλημα υγρασίας, ο κατασκευαστής έχει ρύσεις >3% στην ταράτσα, και δεν μένει τίποτα απολύτως απο βροχή. Δεν είναι ωραίο στο μάτι προφανώς, αλλά είναι απόλυτα αποτελεσματικό εκ του αποτελέσματος. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ασφαλτόπανο δεν  έχει αμύαντο μέσα   απόσο ξέρω . Μιλάω για το μαύρο το κλασσικό το 4,5αρι. Δεν ξέρω τι γίνεται με τα λευκά που αντανακλούν τον ήλιο . 

Το μυστικό στο ασφαλτόπανο είναι να μην περάσει υγρασία από κάτω , το φουσκώσει και το σπάσει .Αν εμφανίσει ρωγμές είναι για πέταμα. Επίσης στα γυρίσματα στις άκρες ,τουλάχιστον δέκα πόντους καθ ύψος στον πλαινό τοίχο , και στήριξη των πλαινών γυρισμάτων με φύλλα (βέργες ) αλουμινίου για να μην ξεκολλήσει με το χρόνο και μπάσει υγρασία .

Μόνο σε δύο ταράτσες έχω δει δέσιμο των πλαινών με φύλα αλουμινίου , και σε πολλές ταράτσες έχω δει ασφαλτόπανα χωρίς  καπέλα  διαφυγής (εγκληματικό ). 

Πάντως σήμερα τείνει να εγκαταληφθεί αφού τα νέας γενιάς μονωτικά είναι πολύ καλύτερα ποιοτικά  από τα παλιά .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fredd0 είπε

αν ειναι 40 ετων πιθανοτατα δεν υπαρχει καν μονωση ... φερνετε συνεργειο/μηχανικο και περνετε προσφορες συνολικα για την ταρατσα. Αν οι αλλοι δε θελουν να πληρωσουν αναγαστηκα θα πας μονος σου για το δικο σου κομματι, αλλα και παλι θες τη συγκαταθεση τους, γιατι η ταρατσα ειναι κοινοχρηστη. Για κοστος (στεγανωση/μονωση) υπολογιζεις πανω απο 50 ευρω/τμ. Αναλογα με το τι θα προτεινει ο μηχανικος, τι σηκωνει η τσεπη σας κλπ το κοστος ανεβαινει.

πλακα χωρις προστασια θα βγαλει προβλημα σιγουρα, θεμα χρονου ειναι. Οτι ενισχυτικο και να βαλεις στη βαρελα για να μειωθει το πορωδες του μπετου, μηδεν πορωδες δε γινεται. Και ακομα και αν γινοταν, μονο απο συστολες/διαστολες θα εμφανιστουν μικρορογμες, οι οποιες θα επιτρεψουν στο νερο της βροχης να εισχωρησει. 

 

Σε γενικες γραμμες, αποψη μου, η σωστη μονωση για την Ελλαδα ειναι η ανεστραμμενη. Κατω η στεγανωση, πανω η θερμομονωση και τελικο οτι επιλεξεις απο χαλικι (οικονομικο/ελαφρυ) μεχρι πλακακι μεχρι βιομηχανικο δαπεδο αν το σηκωνει ο σκελετος απο αποψη βαρους. Αυτο που διαλυει τη στεγανωση στην Ελλαδα, ειτε αυτη ειναι ασφαλτοπανα (ξεπερασμενα) ειτε επαλειφωμενο ειναι ο ηλιος το καλοκαιρι. Οσο πιο πολυ προστατευεται η στεγανωση, τοσο καλυτερα.

Με ποια εννοια ξεπερασμένο; 

https://www.sika.com/en/construction/roof-systems/bituminous-membrane.html

Η sika λεει πως 60% της αγορας και 80% σε καποιες χωρες.

Σε ανεστραμενη τι θα εβαζες για υγρομονωση; Και τι θα εβαζες για ρυσεις; Επισης τι θα εκανες για να μη πλεουν στο νερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ασφαλτοπανο μετά από 13 χρόνια που τι έχω και έχει φουσκώσει , δεν θα θέλει αλλαγή λέτε; επίσης το hyperdesmo ίδια δουλειά με το ασφαλτοπανο κάνει; απλά θέλει πιο συχνό περασμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GeG είπε

Το ασφαλτοπανο μετά από 13 χρόνια που τι έχω και έχει φουσκώσει , δεν θα θέλει αλλαγή λέτε; επίσης το hyperdesmo ίδια δουλειά με το ασφαλτοπανο κάνει; απλά θέλει πιο συχνό περασμα;

Αν έχει φουσκώσει, ίσως έχει υγρασία απο κάτω. Αν έχει υγρασία καταστρέφει πλάκα και οπλισμό. 

To hyperdesmo ίδια δουλειά κάνει, αλλά βολέυει περισσότερο σε επιφάνειες που είναι ήδη λείες με ρύσεις. Υπάρχουσα ταράτσα δηλαδή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Αν έχει φουσκώσει, ίσως έχει υγρασία απο κάτω. Αν έχει υγρασία καταστρέφει πλάκα και οπλισμό. 

To hyperdesmo ίδια δουλειά κάνει, αλλά βολέυει περισσότερο σε επιφάνειες που είναι ήδη λείες με ρύσεις. Υπάρχουσα ταράτσα δηλαδή. 

To hyperdesmo ΔΕΝ κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά. Είναι μια φθηνότερη λύση για υγρομόνωση σε παλιές ταράτσες που δεν μπορείς να μετακινήσεις εγκαταστάσεις πχ. Το ασφαλτόπανο διορθώνεται και είναι στα φυσιολογικά πλαίσια της συντήρησής του. Μπορεί απλά να έχει ξεκολλήσει τοπικά.

24 λεπτά πριν, GeG είπε

Το ασφαλτοπανο μετά από 13 χρόνια που τι έχω και έχει φουσκώσει , δεν θα θέλει αλλαγή λέτε; επίσης το hyperdesmo ίδια δουλειά με το ασφαλτοπανο κάνει; απλά θέλει πιο συχνό περασμα;

Μπορείς να επισκευάσεις/συντηρήσεις το ασφαλτόπανο.

Επεξ/σία από wicked_d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καμία σχέση ότι στο ταβάνι φαίνονται κάποιες ανάγλυφες γραμμές σαν να είναι τα σίδερα της πλακας; επίσης ρήσεις δεν ξέρω αν έχει,  αλλά αν ειχε θα έβαζαν ασφαλτοπανο; μου κρατάει νερά σε κανα δυο σημεία πάντως.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...