Προς το περιεχόμενο

Μονωση ταρατσας ..


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχετε να μου προτείνετε καμια καλή εταιρεία ή μηχανικο γνώστη στις μονώσεις για Θεσσαλονίκη; Και εγώ έχω θέμα με ταράτσα.

Με πμ για να μην θεωρηθεί διαφήμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 467
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, villasg είπε

Καλημερα , μολις πετυχΑ το νημα αυτο και θα υποβαλω και εγω την ερωτηση μου .
Θελω να κανω μια μονωση ( υγρομονωση πιο πολυ )  στην ταρατσα του σπιτιου μου  εδω στην επαρχια ( εξω απο χαλκιδα παλια ηταν εξοχικο αλλα απο το 2012 μονιμη κατοικια  ) .
Η ταρατσα εχει ρυσεις και το προηγουμενο υλικο που πλεον εχει χαλασει ( ρωγματωσεις εκ των οποιων μια μπαζει νερο ) ηταν το viveroof το οποιο εχει μπει πριν 6-7 ετη .
Λογω κατασκευης ( τοτε που φτιαχτηκε το σπιτι <80 ολα ηταν λαθραια και κακοκατασκευες ) δεν εχει επαρκεις κολονες για να αντεξει μεγαλο επιπλεον βαρος στην ταρατσα .
Θελω να ειναι βατη η ταρατσα και να μπορει να πατιεται και να μπαινουν καρκλες - τραπεζι κλπ .
Ψαχνοντας κατεληξα (?) στην λυση του Hyperdesmo ( επιβαρυσνση περιπου 2kg/m2 ) : καθαρισμος , ασταρωμα , στοκαρισμα , hyperdesmo PU 2 χερια , Hyperdesmo Ady-e  .
Πως σας φαινεται ? υπαρχει καποια αλλη λυση για την περιπτωση μου  ( για να εχω και αλλη προταση για τα συνεργεια που θα καλεσω )?
2 "μεγαλοι" εδω στην χαλκιδα οι μονωσεις που προτεινουν εχουν βαρος >30kg/m2 , ενας αλλος μου προτεινε την πολυουρια (polyurea) ως πιο ελαφρια αλλα δεν την εχω δει - ξαναακουσει .....
Ενας αλλος ασφαλτοπανο με βαρος περιπου στα 6kg/m2 αλλα απο οτι διαβαζω δεν ειναι βατο 100%

Οπως καταλαβαινεται εχω "πηξει" οποτε οποια βοηθεια δεκτη

Aν θες η ταράτσα να ειναι επισκέψιμη για επισκευές, ολα τα υλικά είναι οκ. Αν θες ομως να βγάλεις τραπέζια κ καρέκλες αυτά κάνουν μεγαλη ζημια σε υλικά οπως PVC, μεταλο και ασφαλτοπανο. Αν την θελεις δλδ για μονιμη χρήση ψυχαγωγίας, τότε θα θέλεις ή να παραμείνει μπετό (γυαλισμένο αρκετα προφανως) το οποιο ή το επισκευασες προσωρινα με επικαλυπτικά υγρά, ή εβαλες νεο απο πάνω μαζι με μόνωση, ή θα βάλεις πλακάκια, ή κάποιο deck. Επικάλυπτικο υγρό κ πλακάκια θα εχει τη λιγότερη διάρκεια ζωής αλλα ειναι και η φθηνότερη λύση. Το deck απο την άλλη, ειναι πολυ ωραία λύση ΑΝ το χρησιμοποιείς συχνά κ οχι 4-5 φορες το χρόνο, δλδ να βγάζει τα λεφτά του. βάζεις ειδικές μοριοσανίδες που ειναι μειγμα πλαστικου κ ξύλου ή ειδικες σανιδες απο τσιμεντο και δεν χαλάνε από το νερο αλλά και δεν εχουν την ενοχλητική συντήριση που εχει το ξυλο και η υποστήριξη γινεται πανω σε ενα σκελετο από μέταλο ή πλαστικο. μπενουν κ μεμβρανες αδιαβροχοποιητικες απο κατω οποτε το νερο πεφτει μεσα κ παει στα σιφωνια με την μεμβρανη. Ακριβότερη λύση σιγουρα που εχει νοημα μονο αν το χρησιμοποιείς συνεχεια.

To σημαντικό είναι οτι ΟΤΙ κ να βάλεις, να μιλήσεις με στατικο αν μπαινει αρκετο νεο βαρος. μην εμπιστευτείς τον "σκεπατζή" γιατι δεν ειναι η δουλειά του να ξέρει απο τα στατικα του κτιριου κ αν γινει κατι, δε θα εχει καμία ευθύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω για την απαντηση .
Οταν λεω να παταω , εννοω να μπορω 20 μερες , και αν , το καλοκαιρι μολις πεσει ο ηλιος να καθομαι επανω .
Ολο τον αλλο καιρο ο μονος που ανεβαινει και την αραζει εκει ειναι ο σκυλος μου ...

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλεις πλήρη βατότητα όπως και να χει φίλε μου, είτε είναι για ένα μήνα το χρόνο, είτε για όλο το χρόνο αν θες να κάθεσαι πάνω και να κυκλοφορείς ανενόχλητος οι λύσεις είναι μόνος αυτές που αναφέραμε. οτιδήποτε άλλο εμπεριέχει ρίσκο τραυματισμού της μόνωσης ακόμα κι αν κάθεται μόνο ο σκύλος σου(ακόμα χειρότερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/7/2020 στις 4:18 ΜΜ, n4sleep είπε

Όσο παίρνεις πληροφορίες από το ιντερνετ και φόρουμ, που ο ένας σου λέει βάλε θερμομόνωση , ο άλλος Hyperdesmo και ο άλλος πλακάκια, θα κάνεις λάθος επιλογές. 

Η λύση είναι , πας σε ένα μηχανικό που ασχολείται με αυτά! Όχι έναν που κάνει μόνο ταχτοποιήσεις και δεν ξέρει τη διαφορά υγρομόνωσης και θερμομόνωσης και τι είναι το φραγμα υδρατμών.

Επίσης προφανώς τα πλακάκια είναι ότι χειρότερο. Αν κάνεις καλή δουλειά θα σου μείνει χρόνια. Αλλιώς θα βάζεις κάθε 3-4 χρόνια επαλειφόμενα.

Ευχαριστώ, το ψάχνω και με μηχανικο απλά είναι και αυτοί δυσεύρετοι

9 ώρες πριν, gsisr είπε

εγώ την έφαγα καλά φέτος καθώς ξήλωσα την παλιά μόνωση και το πλακάκι που βρίσκονταν από πάνω για να τα ξανακάνω όλα από την αρχή σε οροφή(μπετό) 100 τμ. πήρα ειδικό συνεργείο. αφού μου τα ξήλωσαν όλα μέχρι να βρουν πλάκα, καθάρισαν πολύ καλά, έλεγξαν όλα τα σιφώνια και όλες τις διατρήσεις, περάσαν όλη την πλάκα δύο επαλείψεις με τσιμεντοειδές στεγανωτικό. αφού στέγνωσε περάσαν όλες τις διατρήσεις και όλη τη περίμετρο της πλάκα με πολυουρεθανικές μαστίχες. αφού στέγνωσαν μπήκε εξηλασμένη πολυστερίνη και σε όλες τις ενώσεις μπήκε ειδικός αφρός σφράγισης. έπεσε ελαφρομπετό με πολύ καλές κλίσεις. στη συνέχεια αφού στέγνωσε ξαναπεράστηκαν με πολυουρεθανική μαστίχη όλες οι διατρήσεις και περιμετρικά η πλάκα. στη συνέχεια ασταρώθηκε η νέα τσιμεντοκονία και τέλος έγιναν τέσσερα χέρια επάληψης με ισχυρό πολυουρεθανικό επαλειφόμενο. στο τελευταίο χέρι στρώθηκε ειδική χαλαζιακή άμμος για να δώσει πρόσφυση στην κόλληση των καινούργιων πλακιδίων τα οποία κολλήθηκαν με ειδικές κόλλες και εποξειδικούς αρμόστοκους. η τιμή ήταν πολύ τσουχτερή αλλά καλώς η κακώς η στέγη είναι κάτι βασικό που πρέπει να γίνει. στη περιπτωσή μου θέλαμε και πλήρη βατότητα γι αυτό και μπήκαν πλακάκια καθώς χρησιμοποιούμε τη ταράτσα σαν roof garden. 

πάρε γνώμη από 3-4 εξειδικευμένα συνεργεία της περιοχής σου και προσφορές. η στέγη δεν σηκώνει μπαλώματα ειδικά αν είναι σκέτη πλάκα.

Παιδιά το ασφαλτοπανο της bituline 17 ευρώ το μέτρο το ξέρει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα.  Πρόκειται να κανω υγρομόνωση σε ταρατσα εξοχικής κατοικία στη περιοχή της Αναβύσσου.  Ψάχνω για απλή κ οικονομική λύση οποτε προσανατολιζομαι σε επαλοιφομενη μόνωση με hyperdesmo.  Το κόστος του υλικού είναι δεδομένο. Από τους μάστορες που ήρθαν για εργατικά (ξύσιμο, πλύσιμο,  ασταρωμα, επάλειψη 2 χερια) η καλύτερη τιμή που πήρα είναι 3ευρω ανά τετραγωνικό. Πιστεύετε ειναι οκ η τιμή?  Τυχαίνει με τον συγκεκριμένο να έχω ξανασυνεργαστεί και ήμουν ευχαριστημένος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, didaskalop είπε

Καλημέρα.  Πρόκειται να κανω υγρομόνωση σε ταρατσα εξοχικής κατοικία στη περιοχή της Αναβύσσου.  Ψάχνω για απλή κ οικονομική λύση οποτε προσανατολιζομαι σε επαλοιφομενη μόνωση με hyperdesmo.  Το κόστος του υλικού είναι δεδομένο. Από τους μάστορες που ήρθαν για εργατικά (ξύσιμο, πλύσιμο,  ασταρωμα, επάλειψη 2 χερια) η καλύτερη τιμή που πήρα είναι 3ευρω ανά τετραγωνικό. Πιστεύετε ειναι οκ η τιμή?  Τυχαίνει με τον συγκεκριμένο να έχω ξανασυνεργαστεί και ήμουν ευχαριστημένος. 

 ο μαστορας τι ειναι γενικος χτιστης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, didaskalop είπε

Καλημέρα.  Πρόκειται να κανω υγρομόνωση σε ταρατσα εξοχικής κατοικία στη περιοχή της Αναβύσσου.  Ψάχνω για απλή κ οικονομική λύση οποτε προσανατολιζομαι σε επαλοιφομενη μόνωση με hyperdesmo.  Το κόστος του υλικού είναι δεδομένο. Από τους μάστορες που ήρθαν για εργατικά (ξύσιμο, πλύσιμο,  ασταρωμα, επάλειψη 2 χερια) η καλύτερη τιμή που πήρα είναι 3ευρω ανά τετραγωνικό. Πιστεύετε ειναι οκ η τιμή?  Τυχαίνει με τον συγκεκριμένο να έχω ξανασυνεργαστεί και ήμουν ευχαριστημένος. 

 

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Πολυ φτηνο μου ακουγεται 

3€/τμ?  τι υλικα θα βαλει και ποσο κανει η εργασια του?   

 

εγω που συζητουσα με εναν γαμπρο μου, ελαιοχρωματιστη, ο οποιος εβαλε στο σπιτι των γονιων του Hyperdesmo, μου ειπε οτι το κοστος του βγηκε περι τα 8€/τμ....!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, cabdik είπε

3€/τμ?  τι υλικα θα βαλει και ποσο κανει η εργασια του?   

εγω που συζητουσα με εναν γαμπρο μου, ελαιοχρωματιστη, ο οποιος εβαλε στο σπιτι των γονιων του Hyperdesmo, μου ειπε οτι το κοστος του βγηκε περι τα 8€/τμ....!!!! 

Προφανως και το υλικο το διαθετει ο ιδιος, κοστος εργασιας λεει 3ε/τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Salvation81 said:

Προφανως και το υλικο το διαθετει ο ιδιος, κοστος εργασιας λεει 3ε/τμ.

Ναι αυτό λέω.  Με δεδομένο κοστος υλικών,  ρώτησα για το κόστος των εργατικών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σε ειπε για 3 ευρω το τετραγωνικο,εργατικα,,μαζι με ξυσιμο,δωσε τελεφωνο....τετοια κοροιδα δυσκολα βρισκονται...δωσε τελεφωνο ασαπ.......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dollyyy19 είπε

αν σε ειπε για 3 ευρω το τετραγωνικο,εργατικα,,μαζι με ξυσιμο,δωσε τελεφωνο....τετοια κοροιδα δυσκολα βρισκονται...δωσε τελεφωνο ασαπ.......

Απλά θα είδε ο άνθρωπος την ταράτσα και θα του είπε σύνολο που καταλήγει στα 3€/τμ . Με το τετραγωνικό συνήθως δουλεύουν μεγάλα συνεργεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...