Προς το περιεχόμενο

Μονωση ταρατσας ..


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, GeG είπε

7 εκ dow και τσιμεντοκονια μ.ο 10 εκ. τα 20 τα ειπα στο περιπου, δεν τα ειχα μετρησει πριν τις εργασιες ποσο υψος ειχαν τα στηθαια. αλλα σε αλλα σημεια πιστευω θα εχει 3-4 εκ πιο πολυ τσιμεντοκονια και αλλου λιγοτερα αφου εχουν γινει ρυσεις

Συνεπώς με 10εκ. μέσο πάχος τσιμεντοκονίας, έχουν προστεθεί άλλα 200kg/m² επιπλέον. 

1 λεπτό πριν, Maurikycli είπε

Κανείς δεν είναι τέλειος 

Δεν κατάλαβα το σχόλιο, το αντιπαρέρχομαι ωστόσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 467
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Συνεπώς με 10εκ. μέσο πάχος τσιμεντοκονίας, έχουν προστεθεί άλλα 200kg/m² επιπλέον.

Στην προσφορά είχε γίνει λόγος για 100κιλα/τμ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα μια χαρά θα δουλέψει το σύστημα...πες τους εκεί πέρα να τσακιστούν να φτιάξουν τις ατέλειες στην φωτογραφία και να ελέγξουν διεξοδικά όλες τις γωνίες, και θα είσαι τζετ.
Έπρεπε αντί για τσιμεντοκονίες να έκανες επικλινόμενο θερμομονωτικό και από πάνω κόλλα πλέγμα hyperdesmo και να καθάριζες με μηδενική προσθήκη βάρους αλλά όπως λέει και ο @Maurikycli, κανείς δεν είναι τέλειος :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, mechpanos said:

Έπρεπε αντί για τσιμεντοκονίες να έκανες επικλινόμενο θερμομονωτικό και από πάνω κόλλα πλέγμα hyperdesmo και να καθάριζες με μηδενική προσθήκη βάρους αλλά όπως λέει και ο @Maurikycli, κανείς δεν είναι τέλειος :)

Και θα μπορούσε να έβαζε και πιο χοντρή θερμομόνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Έλα μια χαρά θα δουλέψει το σύστημα...πες τους εκεί πέρα να τσακιστούν να φτιάξουν τις ατέλειες στην φωτογραφία και να ελέγξουν διεξοδικά όλες τις γωνίες, και θα είσαι τζετ.
Έπρεπε αντί για τσιμεντοκονίες να έκανες επικλινόμενο θερμομονωτικό και από πάνω κόλλα πλέγμα hyperdesmo και να καθάριζες με μηδενική προσθήκη βάρους αλλά όπως λέει και ο @Maurikycli, κανείς δεν είναι τέλειος :)

Μη σου πω σκέπασμα με canvas concrete!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Για να βάλει θερμομονωτικές πλάκες μεταβλητού πάχους, κατά 99% θα έπρεπε να γίνει ο υπολογισμός και η παραγγελία τους από Μηχανικό, αν κάνω λάθος διορθώστε με. Αυτός προφανώς θα επέλεγε και το σωστό ελάχιστο και μέγιστο πάχος του θερμομονωτικού υλικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Τσιμεντοκονία με 10KN/m3, να ξέρετε σπανίζει στις μέρες μας....

συγκεκριμενα στην αρχη θα πηγενα σε αφρομπετο με περιορισμενη βατοτητα γιατι με αγχωναι το θεμα βαρους και τελικα κατεληξα να παω σε τσιμεντοκονια με το διπλο βαρος αλλα περισσοτερη βατοτητα. Ηδη εχουν πεσει 8τονοι πανω απο το κεφαλι μου!!!

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Έλα μια χαρά θα δουλέψει το σύστημα...πες τους εκεί πέρα να τσακιστούν να φτιάξουν τις ατέλειες στην φωτογραφία και να ελέγξουν διεξοδικά όλες τις γωνίες, και θα είσαι τζετ.
Έπρεπε αντί για τσιμεντοκονίες να έκανες επικλινόμενο θερμομονωτικό και από πάνω κόλλα πλέγμα hyperdesmo και να καθάριζες με μηδενική προσθήκη βάρους αλλά όπως λέει και ο @Maurikycli, κανείς δεν είναι τέλειος :)

θα ερθει μαστορας να το δει αλλα πιστευω οτι θα πει οτι δεν εχει θεμα και θα βρει αυτος τροπο να με κανει να πιστεψω οτι ειναι κομπλε. απο την αλλη εχω εγγυηση γραπτη απο το συνεργειο για 20ετη . Οκ μπορει να ειναι ενα ψεμα αλλα δεν για τα επομενα 5-6 πιστευω τους ενδιαφερει να εχω καλη εικονα απο την δουλεια τους

3 ώρες πριν, Thresh είπε

Και θα μπορούσε να έβαζε και πιο χοντρή θερμομόνωση.

ολα οι προσφορες που πηρα προτειναν 5εκ και ο ιδιος ζητησα εν τελη τα 7εκ. Ισως να μην εχει σχεση αλλα σκεφτηκα οτι αθηνα ειμαι, αν ημουν πιο βορεια ελλαδα ισως αξιζαν τα 10εκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filipN είπε

Για να βάλει θερμομονωτικές πλάκες μεταβλητού πάχους, κατά 99% θα έπρεπε να γίνει ο υπολογισμός και η παραγγελία τους από Μηχανικό, αν κάνω λάθος διορθώστε με. Αυτός προφανώς θα επέλεγε και το σωστό ελάχιστο και μέγιστο πάχος του θερμομονωτικού υλικού.

Η λογική και το σωστό αυτό λένε.

Αλλά επειδή οι περισσότεροι (μετ' εμού συμπεριλαμβανομένου) κοιτάζουμε πρωτίστως την τσέπη μας - και το πόσο προσβάσιμη ή μη είναι η φόδρα της -, παίρνουν/ω και τα ανάλογα ρίσκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, GeG είπε

συγκεκριμενα στην αρχη θα πηγενα σε αφρομπετο με περιορισμενη βατοτητα γιατι με αγχωναι το θεμα βαρους και τελικα κατεληξα να παω σε τσιμεντοκονια με το διπλο βαρος αλλα περισσοτερη βατοτητα. Ηδη εχουν πεσει 8τονοι πανω απο το κεφαλι μου!!!

θα ερθει μαστορας να το δει αλλα πιστευω οτι θα πει οτι δεν εχει θεμα και θα βρει αυτος τροπο να με κανει να πιστεψω οτι ειναι κομπλε. απο την αλλη εχω εγγυηση γραπτη απο το συνεργειο για 20ετη . Οκ μπορει να ειναι ενα ψεμα αλλα δεν για τα επομενα 5-6 πιστευω τους ενδιαφερει να εχω καλη εικονα απο την δουλεια τους

ολα οι προσφορες που πηρα προτειναν 5εκ και ο ιδιος ζητησα εν τελη τα 7εκ. Ισως να μην εχει σχεση αλλα σκεφτηκα οτι αθηνα ειμαι, αν ημουν πιο βορεια ελλαδα ισως αξιζαν τα 10εκ.

Ναι παρότι χρειάζεται παραπάνω με το νέο κανονισμό πρακτικά βάζουν 5cm όλοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
32 minutes ago, GeG said:

ολα οι προσφορες που πηρα προτειναν 5εκ και ο ιδιος ζητησα εν τελη τα 7εκ. Ισως να μην εχει σχεση αλλα σκεφτηκα οτι αθηνα ειμαι, αν ημουν πιο βορεια ελλαδα ισως αξιζαν τα 10εκ.

Καλά εδώ υπάρχουν αλουμινάδες που προωθούν τα χωνευτά κουφώματα, δεν θα υπήρχαν αντίστοιχοι που θα προτιμούσαν την χαμηλότερη δυνατή μόνωση ταράτσας? 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2019 στις 9:10 ΜΜ, Doubt είπε

Δεν ανοίγω καινούργιο θέμα, νομίζω με καλύπτει το παρόν.

Σε ένα δωμάτιο λοιπόν βορινό, σε διαμέρισμα ρετιρέ, υπάρχει πρόβλημα με συμπύκνωση υγρασίας στο ταβάνι όταν έξω έχει πολύ κρύο (Αθήνα). Δε συμβαίνει κάθε μέρα αλλά συμβαίνει.

Επειδή καλοριφέρ πλέον δεν ανάβω, ένα μικρό κλιματιστικό που υπάρχει στο δωμάτιο δουλεύει σπάνια και έχει εμφανιστεί και μούχλα τελευταία, κάτι πρέπει να γίνει. Λύση σε μεγάλη κλίμακα π.χ. μόνωση όλης της ταράτσας, αποκλείεται λόγω κόστους-πολυκατοικίας-κοινοχρήστων κλπ. κλπ. Αυτό που μπορεί να γίνει άμεσα από μέρους μου είναι να τοποθετηθούν στο τμήμα της ταράτσας πάνω από το δωμάτιο έτοιμα θερμομονωτικά πλακίδια. Η ταράτσα είναι από χρόνια περασμένη με κάποιο επαλειφόμενο υγρομονωτικό (δεν γνωρίζω ποιό) οπότε απλά αγοράζω-τοποθετώ και αυτό ήταν (ελπίζω). Σε δεύτερη φάση, την άνοιξη μάλλον, σκοπεύω να βάψω το ταβάνι του δωματίου με αντιμουχλικό χρώμα οπότε και ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα οριστικά(?)

Το ερώτημα έχει να κάνει με την επιλογή των πλακιδίων. Είναι όλα λίγο πολύ το ίδιο καλά, οπότε αγοράζω τα φθηνότερα ανά τετραγωνικό; υπάρχει κάποιο που πλεονεκτεί(υπερέχει);

Με λίγο ψάξιμο βρήκα

POLYTILE https://www.tsakiroglou.gr/2011/10/polytile/

FIBROTILE https://www.tsakiroglou.gr/2011/10/fibrotile/

ΤSP 825 http://spapailias.gr/eshop/προϊόν/θερμομονωτικό-πλακίδιο-ταρατσόπλακ/

THERMOFYLAX http://www.monosis-avramidis.gr/el/view/eshop-thermomonotiko-plakaki

DUROSOL https://sts.gr/proionta-ipiresies/οικοδομικά-κτιριακά/μόνωση-θερμότητας/επαγωγική-θερμομόνωση-με-πολυστερίν/θερμομονωτικές-τσιμεντόπλακες-durosol/

Kelyfos Rooftile https://www.kourtis-sa.gr/proionta/ylika-thermomonosis/thermomonotika-plakidia-domatos/thermomonotika-plakidia-domatos-kelyfos-rooftile/

KELYFOS ROOF TILE ENERGY https://www.vakalopoulos.com/showprod.php?id=2937

FIBRANxps TL https://www.kourtis-sa.gr/proionta/ylika-thermomonosis/thermomonotika-plakidia-domatos/thermomonotika-plakidia-domatos-fibranxps-tl/

FIBRANxps STAR https://www.kourtis-sa.gr/proionta/ylika-thermomonosis/thermomonotika-plakidia-domatos/thermomonotika-plakidia-domatos-fibranxps-star/

Την τοποθέτηση θα την κάνω μόνος μου και ο χώρος στην ταράτσα είναι μεταξύ στηθαίου και κλιμακοστασίου, οπότε δεν ανησυχώ ιδιαίτερα για ανέμους κλπ.

Κάπως έτσι είναι ο χώρος, χωρίς το πλακάκι φυσικά.

121351123-900x675.jpg

 

Πολλά λόγια για το τίποτα. Εξαερισμό σωστό χρειάζεσαι και τίποτα άλλο. Οι μήκυτες που εμφανίζονται  είναι  προϊόν παραμένουσας υγρασίας. Κοίταξε μη σου πουλήσουν λαγούς με πέτραχείλια 😉. Φρόντισε για τον σωστό  αερισμό του δωματίου  και όλα θα λήξουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Thresh είπε

Καλά εδώ υπάρχουν αλουμινάδες που προωθούν τα χωνευτά κουφώματα, δεν θα υπήρχαν αντίστοιχη που θα προτιμούσαν την χαμηλότερη δυνατή μόνωση ταράτσας? 😛

Οπως ειπα και εγω οταν ελεγα για 10ρα με κοιταγανε περιεργα. Μου λεει σε ολες τις οικοδομες 5 βαζουν ειμαι στη δουλειά καθε μερα και ξερω. Παροτι ειχα αναφερει και το νεο κανονισμο μου λεγαν οτι δεν υπαρχει κατι τετοιο. Ο αλλος δεν ηθελε να βαλουμε βαση στον ηλιακο ελεγε κατευθειαν τι χρειάζεται; (Εχω 0cm μονωση) 

Εμενα ειναι καπως ετσι. Ειχα πανω φωτοβολταικα σε ξυλινες βασεις που τα εβγαλα και τα εβαλα αλλου.

Μια εταιρία που ειχα ρωτησει προτεινανε αφρομπετο + ασφαλτοπανο + μονωση 7cm.

Σκεφτομαι για επισκευη της τσιμετοκονιας με αφαιρεση αυτου του ελαστομερους που εχει + καθαρισμα  + τριψιμο + σκουπισμα. Βεβαια δεν ειναι ισχυρη η τσιμετοκονια και δε ξερω αν σταθεροποιηθει επιφανειακα με καποιο ασταρι + επισκευαστικο απο πανω. Γενικα δε λιμναζουν νερα (ισως να τα αποροφαει βεβαια) αλλα αν ριξεις νερο στην αλλη ακρη φευγει προς υδρορροη. 

Δε ξερω και πως θα μπορουσαν να μπουνε σε κουτι οι σωληνες κτλ

 

IMG-20220824-093946.jpg

IMG-20220824-094009.jpg

 

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Thresh είπε

Καλά εδώ υπάρχουν αλουμινάδες που προωθούν τα χωνευτά κουφώματα, δεν θα υπήρχαν αντίστοιχοι που θα προτιμούσαν την χαμηλότερη δυνατή μόνωση ταράτσας? 😛

μα ξερεις τι ; εγω το πληρωνω , οποτε δωσε μου εσυ τι επιλογες εχω και το αναλογο κουστουμι να διαλεξω. Κανεις δεν προτεινε οτι μπορω να βαλω μεγαλυτερη μονωση και αντε εγω διαβασα οτι υπαρχουν 7εκ και 10εκ. καποιος που δεν εχει ιδεα οτι παιζουν αυτα τα νουμερα ,θα εκλεινε την προσφορα με την μια και ισως το μετανιωνε αργοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενός λεπτού σιγή για όσους περίμεναν για μόνωση οροφής, τέλη Αυγούστου για να έχει στεγνώσει η πλάκα και τελικά τους έπιασαν οι τρομερές βροχές των ημερών και δεν μπορούν παρά να περιμένουν το επόμενο καλοκαίρι... 

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...