Προς το περιεχόμενο

Μονωση ταρατσας ..


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Απίστευτο!!!! Πραγματικά δεν είχε πάει το μυαλό μου ότι έχουν και μονωτικές πλάκες με ρύσεις!!!!

Μια ερωτησούλα αν ξέρεις. 

Υγρομόνωση απο πάνω με τι είναι καλύτερο με αποκλειστικό γνώμονα τη μακροζωία? Προσωπικά αποκλείω τα ασφαλτόπανα γιατί έχουν πεπερασμένο χρόνο ζωής και αν βάλει σε ένα σημείο νερό, τότε θέλουν ξήλωμα τα παντα.  

Με κανά υλικό τύπου hypedesmo (με υπολογισμένες ρύσεις 2% τουλάχιστον) και νέο πέρασμα απο πάνω κάθε 5-7 χρόνια , γίνεται δουλειά? 

εγω την αποψη μου την εχω ξαναπει, καλυτερη στεγανωση ειναι η ανεστραμμενη μονωση. Εχθρος του οποιου στεγανωτικου ειναι ο ηλιος, αν δεν το εκθετεις στον ηλιο θα αντεξει

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 467
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, fredd0 είπε

εγω την αποψη μου την εχω ξαναπει, καλυτερη στεγανωση ειναι η ανεστραμμενη μονωση. Εχθρος του οποιου στεγανωτικου ειναι ο ηλιος, αν δεν το εκθετεις στον ηλιο θα αντεξει

 

Με ασφαλτόπανο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Απίστευτο!!!! Πραγματικά δεν είχε πάει το μυαλό μου ότι έχουν και μονωτικές πλάκες με ρύσεις!!!!

Μια ερωτησούλα αν ξέρεις. 

Υγρομόνωση απο πάνω με τι είναι καλύτερο με αποκλειστικό γνώμονα τη μακροζωία? Προσωπικά αποκλείω τα ασφαλτόπανα γιατί έχουν πεπερασμένο χρόνο ζωής και αν βάλει σε ένα σημείο νερό, τότε θέλουν ξήλωμα τα παντα.  

Με κανά υλικό τύπου hypedesmo (με υπολογισμένες ρύσεις 2% τουλάχιστον) και νέο πέρασμα απο πάνω κάθε 5-7 χρόνια , γίνεται δουλειά? 

Εξαρτάται την χρήση. Hyperdesmo, TPO μεμβράνες, μεμβράνες στεγανοποίησης και πλακάκι, λύσεις υπάρχουν.
Ένας παράγοντας που κανένας σχεδόν δεν λαμβάνει υπόψη όμως είναι η υγροθερμική ανάλυση της οικοδομής. Δηλαδή, αν το ταπώσεις τελείως, οι υγρασίες που θα υπάρχουν μέσα στην οικοδομή (από την χρήση), από πού θα φύγουν;
Αυτό θέλει μελέτη από μηχανικό, να σου μελετήσει διαστρωμάτωση ώστε η υγρασία να μην σου υγροποιεί σε κανένα σημείο (φαντάσου να έχεις στεγανοποιήσει την ταράτσα από έξω, και να υγροποιήσει από μέσα, να κολυμπάει το hyperdesmo μέσα στην υγρασία και όταν βγει ο ηλιαράκος, να κάνει μπιμπίκια από κάτω από την πέτσα του). Απαιτείται γνώση εξειδικευμένα λογισμικά και εμπειρία, δεν το κατέχουν όλοι.
 

13 λεπτά πριν, fredd0 είπε

εγω την αποψη μου την εχω ξαναπει, καλυτερη στεγανωση ειναι η ανεστραμμενη μονωση. Εχθρος του οποιου στεγανωτικου ειναι ο ηλιος, αν δεν το εκθετεις στον ηλιο θα αντεξει

Ανεστραμένη δηλαδή η θερμομόνωση πάνω από την υγρομόνωση;;; Το θερμομονωτικό να κολυμπάει στα νερά; Σε καμία περίπτωση κατά την άποψή μου!!! Οι εταιρείες δίνουν πιστοποιημένα συστήματα και για ακτινοβολία, δεν υπάρχει πρόβλημα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Είναι ακριβό και απαιτητικό το άθλημα 😕

Η σωστή δουλειά δεν γίνεται με 50€/m2 σιγουρα. Το κόστος για σωστή κατασκευή, είναι ίδιο με τη δημιουργία στέγης, όπου και αν υπάρχει δυνατότητα, θα έπρεπε να προτιμάται. 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μάστορας που μου περασε το hyperdesmo μου είπε ότι τελευταία χρόνια έχουν χαλάσει πολυ την ποιοτητα του υλικού και ανάλογα υλικά της sika και κάποια ακόμα που δεν θυμάμαι είναι κάπως ανώτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, GeG είπε

Ο μάστορας που μου περασε το hyperdesmo μου είπε ότι τελευταία χρόνια έχουν χαλάσει πολυ την ποιοτητα του υλικού και ανάλογα υλικά της sika και κάποια ακόμα που δεν θυμάμαι είναι κάπως ανώτερα.

- Το μάστορα και την αξία των λόγων του τα δείχνει η εργασία που παραδίδει…

- Υπάρχουν μερικά συστήματα στεγάνωσης ισάξια του Hyperdesmo, μερικά από αυτά ποιο εύκολα στη χρήση. Ο «μάστορας» που μένει στην ονοματολογία και δεν μπορεί να αναφέρει το λόγο που ένα προϊόν είναι καλύτερο από ένα άλλο είναι απλά λογάς.

24 λεπτά πριν, mechpanos είπε

[...]
Ένας παράγοντας που κανένας σχεδόν δεν λαμβάνει υπόψη όμως είναι η υγροθερμική ανάλυση της οικοδομής. Δηλαδή, αν το ταπώσεις τελείως, οι υγρασίες που θα υπάρχουν μέσα στην οικοδομή (από την χρήση), από πού θα φύγουν;
Αυτό θέλει μελέτη από μηχανικό, να σου μελετήσει διαστρωμάτωση ώστε η υγρασία να μην σου υγροποιεί σε κανένα σημείο (φαντάσου να έχεις στεγανοποιήσει την ταράτσα από έξω, και να υγροποιήσει από μέσα, να κολυμπάει το hyperdesmo μέσα στην υγρασία και όταν βγει ο ηλιαράκος, να κάνει μπιμπίκια από κάτω από την πέτσα του). Απαιτείται γνώση εξειδικευμένα λογισμικά και εμπειρία, δεν το κατέχουν όλοι.
[...]

- Κάποιος που δεν αντιλαμβάνεται την αξία αυτών που είπες και τονίζω με τη γραμματοσειρά bold, χτίζει πύργους σε υπόστρωμα από πηλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αποφάσισα να κάνω μόνωση(υγρομονση) στο διαμέρισμα μου, τελευταίος όροφος, και έτσι ξεκίνησα να,φέρνω μαστορες να εκτιμήσουν την κατάσταση και να μου πουν γνώμες /προσφορές,εφερα 4 σύνολο. 

Σχετικά με την ταράτσα ,ειχε γίνει πριν περίπου 10 με 15 χρόνια μόνωση με πλακάκι. 

Σχετικά με το διαμέρισμα, το ίδιο δεν δέχεται υγρασία μέσα  αλλά  περιμετρικά του μπαλκονιού, φαίνεται να την βγάζει κοντά στους 10 πόντους από την θέση που είναι τα σποτάκια και έξω. 

Μέχρι στιγμής μου έχει συσταθεί από τους 2 να κάνω μόνωση με υλικά όπως hyperdesmo και από τους άλλους δύο στοκαρισμα τα πλακάκια με χαλαζιακο αρμοστοκο.

Τι γνώμη έχετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να διατηρήσεις την οποία διαπνοή σου προσφέρουν οι αρμοί ξαναγιμιζοντας τους έστω με αριανι ή με κανονικό αρμοστοκο. Η ιδέα είναι ότι αν με την αρμολογηση σταματήσει το πρόβλημα αμέσως σημαίνει ότι δεν υπάρχει άλλη αιτία να ψάξεις παρά να βρεις χρόνο και χρήμα για να τελειοποιήσεις την τελική ( υγρό) μόνωση.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι άλλο και να ξοδέψεις άσκοπα τα χρήματα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

Αύριο θα προμηθευτώ υλικά για υγρομόνωση της ταράτσας.

Υπάρχει ήδη ελαστομερές από προηγούμενες χρονιές το οποίο έχει δημιουργήσει μια καλή στρώση αλλά που σε σημεία έχει φθαρεί.

α)Υπάρχει καμια πρόταση τι υλικό να επιλέξω (ακρυλικό ελαστομερες, πολυουρεθανικο, ελαστομερες με ρητίνες). Αν υπάρχει και συγκεκριμένη πρόταση (μάρκα και υλικό) ακόμα καλύτερα.

β) Στις ρωγμές να βάλω μαστίχη ή κάποιο στοκο?

Θέλω κάτι σοβαρό γτ πέρυσι με τις δυνατές βροχές είχαμε διαρροές. Και όσο το δυνατόν πιο εύκολο στην εφαρμογή.

γ)Ψήνομαι να περάσω και ασφαλτικο υφασμα σε κάποιες πιο ταλαιπωριμενες επιφάνειες. Αξίζει??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον γνωρίζει να απαντήσει.

Επεξ/σία από arxyat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...