Προς το περιεχόμενο

Μονωση ταρατσας ..


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση προς τους γνώστες.

Μπορεί να κολληθεί στην επιφάνεια της ταράτσας απευθείας εξηλασμένη πολυστερίνη πχ

https://fibran.gr/portfolio-item/fibranxps-700/

https://fibran.gr/portfolio-item/fibranxps-etics-gf/

https://fibran.gr/portfolio-item/fibranxps-maestro/

Υπάρχει ήδη περασμένο εδώ και πολλά χρόνια κάποιο επαλειφόμενο στεγανωτικό που δεν γνωρίζω ακριβώς ποιο είναι. Η σκέψη είναι να κολληθεί πάνω σε αυτό η πολυστερίνη και από πάνω κάτι εντελώς στοιχειώδες και φθηνό πχ τσιμεντοειδές στεγανωτικό. Θα αντέξει το μονωτικό; Η χρήση της ταράτσας είναι περιστασιακή πχ συντήρηση ηλιακού ή κάτι ανάλογο.

Ο λόγος που θέλω να αποφύγω κάτι ολοκληρωμένο είναι πιο πολύ οικονομικός, κοινόχρηστη η ταράτσα αλλά το βλέπω εξαιρετικά απίθανο να αποφασίσουν οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες να βάλουν το χέρι στην τσέπη. Εγώ είμαι αυτός που έχει το πρόβλημα (τελευταίος όροφος) και σκέφτομαι να προχωρήσω έστω και μόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 467
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, Doubt είπε

Η σκέψη είναι να κολληθεί πάνω σε αυτό η πολυστερίνη και από πάνω κάτι εντελώς στοιχειώδες και φθηνό πχ τσιμεντοειδές στεγανωτικό. Θα αντέξει το μονωτικό;

κατι τετοιο ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Μ καλησπέρα αν δεν γίνει σωστή δουλειά σε ολόκληρη την ταράτσα για μια και καινούργια μόνωση η ένα καλό ασφαλτοπανο  θα πετάξεις τα λεφτά σου. Είναι σίγουρο 100% γτ σίγουρα σε λίγο καιρό θα υπάρχει διαρροή....   Είναι η δουλειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

Ενδιαφέρον.

Άρα, σε γενικές γραμμές, γίνεται.

1 ώρα πριν, Mr_Laptop είπε

Φίλε Μ καλησπέρα αν δεν γίνει σωστή δουλειά σε ολόκληρη την ταράτσα για μια και καινούργια μόνωση η ένα καλό ασφαλτοπανο  θα πετάξεις τα λεφτά σου. Είναι σίγουρο 100% γτ σίγουρα σε λίγο καιρό θα υπάρχει διαρροή....   Είναι η δουλειά μου.

Δυστυχώς το βλέπω αδύνατο να γίνει κάτι καλύτερο. Ούτε είμαι διατεθειμένος να πληρώσω μόνωση κοινόχρηστης ταράτσας μόνος μου.

Είχε πέσει στα χέρια μου ένα κομμάτι από αυτά τα μονωτικά fibran και μου έκανε εντύπωση πόσο σκληρό και ανθεκτικό είναι. Χοροπηδάς πάνω του κανονικά και δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, hp8 είπε

το πρόβλημα θα ειναι οι ενώσεις Θα πρέπει να μπει αφρος

689939452_.png.d4e78eef87796a12887778c586b93aa4.png

Ίσως με αυτό το σχέδιο στις άκρες να είναι πιο απλά τα πράγματα.

xpsR.png

 Anyway, ο αφρός δε νομίζω να είναι πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επείγει μόνωση ταράτσας..παλια πολυκατοικια .50 ετων.στον 2 οροφο επεσε το ταβανι και χρηζει γενικης κατασκευης.εφερα ενα συνεργειο να δει και να μου πει τιμη για 65τμ φελιζολ και ασφαλτοπανο και γαρμπιλι.κοστος 12000.φυσικα δεν ειμαι διατεθημενος να τα δωσω τοσα πολλα χρηματα..μου προταθηκε λυση με πολυουρια σαφως πολυ φθηνοτερα και η ερωτηση μου ειναι να βαλω μονο hyperdesmo (προτεινουν οι περισσοτεροι) .εγω τωρα εχω επιλογη μονο για neoprof polyurea neotex.αυτη δουλευει ο συγκεκριμενος μαστορας.

Ποια η γνωμη σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ktikti είπε

Επείγει μόνωση ταράτσας..παλια πολυκατοικια .50 ετων.στον 2 οροφο επεσε το ταβανι και χρηζει γενικης κατασκευης.εφερα ενα συνεργειο να δει και να μου πει τιμη για 65τμ φελιζολ και ασφαλτοπανο και γαρμπιλι.κοστος 12000.φυσικα δεν ειμαι διατεθημενος να τα δωσω τοσα πολλα χρηματα..μου προταθηκε λυση με πολυουρια σαφως πολυ φθηνοτερα και η ερωτηση μου ειναι να βαλω μονο hyperdesmo (προτεινουν οι περισσοτεροι) .εγω τωρα εχω επιλογη μονο για neoprof polyurea neotex.αυτη δουλευει ο συγκεκριμενος μαστορας.

Ποια η γνωμη σας

Το huperdesmo είναι μόνο για υγρασία κ μόνο για 5 χρόνια και πάντα με την προϋπόθεση ότι υπάρχουν εξαίρετες ρυσεις. 

Φυσικά είναι αυτονόητο, αν λες έπεσε το ταβάνι, πρέπει να γίνει έλεγχος οπλισμου της πλάκας. Αν έχει θέματα η πλάκα, με 1000€ κ huperdesmo δε γίνεται δουλειά κ καλύτερα να φύγεις από το σπίτι για λόγους ασφαλειας. 

Για μένα η βέλτιστη λύση είναι 

*Ρυσεις σωστές τουλάχιστον 3% με εξαίρετες υδρορροές. 

*Μεμβράνη αποσυμπλεξης στεγανοποιητικη

*Πλακάκι για προστασία από τον ήλιο. 

Σε καμία περίπτωση δεν συμπαθώ το ασφαλτοπανο

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

18 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Το huperdesmo είναι μόνο για υγρασία κ μόνο για 5 χρόνια και πάντα με την προϋπόθεση ότι υπάρχουν εξαίρετες ρυσεις. 

Φυσικά είναι αυτονόητο, αν λες έπεσε το ταβάνι, πρέπει να γίνει έλεγχος οπλισμου της πλάκας. Αν έχει θέματα η πλάκα, με 1000€ κ huperdesmo δε γίνεται δουλειά κ καλύτερα να φύγεις από το σπίτι για λόγους ασφαλειας. 

Για μένα η βέλτιστη λύση είναι 

*Ρυσεις σωστές τουλάχιστον 3% με εξαίρετες υδρορροές. 

*Μεμβράνη αποσυμπλεξης στεγανοποιητικη

*Πλακάκι για προστασία από τον ήλιο. 

Σε καμία περίπτωση δεν συμπαθώ το ασφαλτοπανο

 

Ο σοβας επεσε.οχι το ταβανι..δεν το εγραψα καλα.παντως την υγρασια την εχει.το σπιτι ειναι ιδιοκτητο.μου προτεινανε μονωση με πολυουρια και τιποτα αλλο.αλλα θα προτεινω και αυτα που ειπες κι εσυ.αναγκαστικα  θα βαλω πολυουρια της Neotex.καποια γνωμη γι αυτη;;; η να βρω καποιον που βαζει αποκλειστικα huperdesmo .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ktikti είπε

 

Ο σοβας επεσε.οχι το ταβανι..δεν το εγραψα καλα.παντως την υγρασια την εχει.το σπιτι ειναι ιδιοκτητο.μου προτεινανε μονωση με πολυουρια και τιποτα αλλο.αλλα θα προτεινω και αυτα που ειπες κι εσυ.αναγκαστικα  θα βαλω πολυουρια της Neotex.καποια γνωμη γι αυτη;;; η να βρω καποιον που βαζει αποκλειστικα huperdesmo .

Καταλαβαίνεις ότι ο σοβάς δεν ξεκολλάει έτσι εύκολα. Σίγουρα έλεγχο από μηχανικό για διάβρωση και πιθανές απαιτούμενες επισκευές, και αναλόγως προχωράς. 

Αν κρατάει νερά και χρειάζεται δημιουργία ρήσεων, για να μην προστεθεί βάρος εξέτασε την λύση του κεκλιμένου θερμομονωτικού (πλάκες που έρχονται κομμένες με κλίσεις προς τα σιφώνια, κατόπιν σχεδίου). Από πάνω μπορείς να περάσεις μετά διάφορες λύσεις θερμομόνωσης, είτε hyperdesmo είτε πολυουρία, είτε πλακάκια με μεμβράνη αν υπάρχει απαίτηση βατότητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Από πάνω μπορείς να περάσεις μετά διάφορες λύσεις θερμομόνωσης, είτε hyperdesmo είτε πολυουρία, είτε πλακάκια με μεμβράνη αν υπάρχει απαίτηση βατότητας.

*υγρομόνωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

spacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.png

spacer.png

Αυτο ειναι το προβλημα! η ταρατσα ειναι σε αθλια κατασταση.εδω στην επαρχια ειναι δυσκολο να βρεις ενα καλο συνεργειο αποκλειστικα για μονωσεις.

ηδη συζηταω με διπλανους νομους με αλλους επαγγελματιες για να ερθουν να δουν και να μου πουν  τι θα κανω.

απλα θα ηθελα να μου πει καποιος τα βηματα..παραδειγμα θα ξυθει το δωμα να καθαριστει μετα περναω τσιμεντοκονια?? μετα πολυουρια και μετα Μεμβράνη αποσυμπλεξης στεγανοποιητικη και παλι πολυουρια..

ενα συνεργειο που εφερα μου ειπε..μονο θα καθαρισει την ταρατσα και θα περασει πολυουρια κι'αυτο ειναι ολο.εμενα προσωπικα δεν μου αρεσε η αντιμετωπιση της καταστασης.

επισης ανεφερα και το προβλημα που εχει πεσει ο σοβας στο ταβανι.με ζοομ στην φωτογραφια αχνοφαινεται πιο γκριζα η περιοχη και εχει σκουριασμενο και ενα σιδερο που ειναι μεσα στην πλακα.αυτος ανεφερε οτι θα το κοψει.θα βγαλει το σιδερο απο την πλακα.αυτο με προβληματισε επισης.οκ μιλαμε για μισο αιωνα πολυκατοικια αλλα τετοιες παρεμβασεις καπως με τρομαζουν.

 

επισης ενας μηχανικος μου ανεφερε να κανω θερμογραφια της ταρατσας.ωραιο μου ακουγεται αλλα κανενας εδω στην περιοχη μου δεν το κανει.

 

στις φωτογραφιες επισης φαινονται και καποιες παραβασεις απο τον κακο γειτονα τον οποιο εχω καταγγειλει εδω και 2 χρονια στην πολεοδομια και φυσικα δεν εχει γινει τιποτα.(πονεμενη ιστορια κι'αυτη) και ειχε το θρασος να ανοιξει παραθυρο..και να βαλει υαλοτουβλο και σωληνες πανω απο το κλιμακοστασιο με αποτελεσμα να παιρνει και απο εκει υγρασια.spacer.pngspacer.png

Επεξ/σία από ktikti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να διακρίνω καλά στις φωτογραφίες, τι υλικό ρύσεων είναι το υπάρχον; Η υψομετρική διαφορά από το εσωτερικό πλατύσκαλο του κλιμακοστασίου είναι μεγάλη; Το πρώτο πράγμα που πρέπει κανονικά να σου κάνουν είναι να σου φτιάξουν τις ρύσεις, όπως έγραψαν και τα παιδιά. Η υγρασία που έχει περάσει στο εσωτερικό αντιστοιχεί πιθανότατα σε σημείο που λιμνάζουν τα νερά (ειδικά αφού δεν πρόκειται για λουτρό/ κουζίνα όπου παράγονται υδρατμοί). Απ' ό,τι βλέπω υπάρχουν και άλλα τέτοια σημεία (όπου έχει κάνει μαυρίλες). Έχεις μικρή συνολική επιφάνεια, αλλά και πάλι τα 12000 μου φαίνονται λίγο τσιμπημένα ακόμη και για ολοκληρωμένη δουλειά στην επαρχία. Κανονικά στα δώματα πάντα κάνουμε και υγρομόνωση και θερμομόνωση, ειδικά όταν στους υποκείμενους χώρους παράγονται υδρατμοί το χειμώνα. Η πολυουρία όμως είναι μόνο για υγρομόνωση, αν δεν κάνω λάθος. Αν την βάλεις όπως είσαι και λιμνάζουν πάνω της νερά θα μειωθεί δραστικά η διάρκεια ζωής της, σε συνδυασμό με τη φθορά λόγω ηλιακής ακτινοβολίας. Μπορείς καταρχάς να φτιάξεις τις ρύσεις (που και εδώ χωράει συζήτηση), πάνω σε αυτές να βάλεις hyperdesmo ή πολυουρία ή άλλο στεγανωτικό (κατά προτίμηση ένα με καλή διαπνοή), κατόπιν θερμομόνωση και κάτι βαρύ από πάνω να μην την παίρνει ο αέρας (με τα ενδιάμεσα γεωϋφάσματα κλπ). Αυτή είναι μία ολοκληρωμένη "ανεστραμμένη" προσέγγιση, η οποία -όπως όλες- έχει και μειονεκτήματα. Για πιο οικονομικά μήπως να κοιταζες και για κάποιο σύστημα με ψεκαζόμενη πολυουρεθάνη, αν και είναι σχετικά πρόχειρη και εύφλεκτη λύση θερμο/υγρομόνωσης. Ό,τι κάνεις πάντως, καλύτερα προς το τέλος του καλοκαιριού. Τα σίδερα της πλάκας δεν θα με ανησυχούσαν πάρα πολύ, καθότι δείχνουν να είναι σε αρχικό στάδιο διάβρωσης. Πάντως προβλέπεται συγκεκριμένη διαδικασία αποκατάστασης που δεν περιλαμβάνει το κόψιμο. Δεν είναι μόνο αυτή η μία ράβδος, και στις διπλανές διαγράφονται ήδη τα ίχνη τους. Αλλά οι πλάκες δεν είναι τόσο επικίνδυνες που να χάσεις τον ύπνο σου, όσο οι κολώνες και τα δοκάρια. Άλλωστε, το μπετόν έχει φιλότιμο..

Υ.Γ.: Το fibran incline δεν σας προβληματίζει που δεν δίνει ομοιόμορφη θερμομόνωση ή μιλάμε για ένα σημαντικό ελάχιστο πάχος;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...