Προς το περιεχόμενο

Μονωση ταρατσας ..


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 467
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

49 λεπτά πριν, hp8 είπε

 

μήπως κάτι τέτοιο ?  https://www.youtube.com/watch?v=guej2xyHUOs

 

Για ποιο από όλα τα στάδια του βίντεο μιλάς ; ένα υφάσματα ππυ δεν ξέρω πως λέγεται είχαν βάλει μαζί με το hyperdesmo επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, GeG είπε

ένα υφάσματα ππυ δεν ξέρω πως λέγεται είχαν βάλει μαζί με το hyperdesmo επίσης.

Για το ύφασμα μιλάω Γιατί αν είχαν βάλει δεν θα έπρεπε να φαίνεται η ρωγμή  της τσιμεντοκονίας Και απ ότι βλέπω δεν έχουν τρίψει καν την τσιμεντοκονία Φαίνονται μυστριες 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Ράγισε η τσιμεντοκονια. Μπορεί να συμβεί για πολλούς λόγους 

- Η συγκεκριμένη «αστοχία» ήταν αναμενόμενη και φαινόταν από αυτά που είχε γράψει την εποχή που έγιναν οι εργασίες. (διάβασα πέρυσι όλες τις αναρτήσεις του)

- Τώρα καλά ξεμπερδέματα…

3 ώρες πριν, GeG είπε

η λύση σε κατι τετοιο ειναι περασα hyperdesmo απο πανω ώστε να κλεισει τα κενα ;; 

- Όχι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, filipN είπε

- Η συγκεκριμένη «αστοχία» ήταν αναμενόμενη και φαινόταν από αυτά που είχε γράψει την εποχή που έγιναν οι εργασίες. (διάβασα πέρυσι όλες τις αναρτήσεις του)

- Τώρα καλά ξεμπερδέματα…

- Όχι!

Γενικα οι μαστορες κανουν ολες τις εποχες μονωση. Θυμαμαι που ημουν με μαστορες και κατι μου ξεφυγε οταν λεγαμε για μονωση και ειπα οτι δεν ειναι καταλληλη εποχη και λεγανε πως "τωρα ειναι η καλυτερη" και οτι δεν εχουν αναγκη οποτε θες μπαινουν και συμφωνουσαν καμια 10ρια ατομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Γενικα οι μαστορες κανουν ολες τις εποχες μονωση. Θυμαμαι που ημουν με μαστορες και κατι μου ξεφυγε οταν λεγαμε για μονωση και ειπα οτι δεν ειναι καταλληλη εποχη και λεγανε πως "τωρα ειναι η καλυτερη" και οτι δεν εχουν αναγκη οποτε θες μπαινουν και συμφωνουσαν καμια 10ρια ατομα.

- Δεν έχει σχέση με την εποχή. Όντως σε μερικές περιπτώσεις μπορούν να γίνουν αυτές οι εργασίες σχεδόν όλες τις εποχές του έτους αλλά, υπό προϋποθέσεις. Οι Μηχανικοί και οι άριστα καταρτισμένοι τεχνίτες (και επαγγελματικά εκπαιδευμένοι) τις γνωρίζουν καλά.

- Όσον αφορά το θέμα καθαυτό, ήταν εμφανές από τις περσινές διηγήσεις, τις περιγραφές και τις φωτογραφίες που ανάρτησε τότε ο GeG πως οι τεχνίτες που επέλεξε, είτε δεν ήταν καλά καταρτισμένοι είτε ήταν ανεύθυνοι και παρτάκηδες. Πιθανόν να είχαν και όλα τα «κουσούρια» που προανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή λαθοι μπορεί να έγιναν που ; αυτό δεν καταλαβαίνω. Οτι ισως ήταν κατσαπλιάδες το πιστεύω, αλλά ήταν κακής ποιοτητας τσιμεντοκονια; γιατί αυτήν την έριξε εξωτερικός συνεργάτης ππυ είχε την πρέσα και τα εργαλεία για να υπολογίσει τις ρήσεις. Στην εφαρμογή του hyperdesmo ; από πανω δεν περνιεται άλλο; πρεπει να βγεί για να περαστει νέο hyperdesmo ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, GeG είπε

Δηλαδή λαθοι μπορεί να έγιναν που ; αυτό δεν καταλαβαίνω. Οτι ισως ήταν κατσαπλιάδες το πιστεύω, αλλά ήταν κακής ποιοτητας τσιμεντοκονια; γιατί αυτήν την έριξε εξωτερικός συνεργάτης ππυ είχε την πρέσα και τα εργαλεία για να υπολογίσει τις ρήσεις. Στην εφαρμογή του hyperdesmo ; από πανω δεν περνιεται άλλο; πρεπει να βγεί για να περαστει νέο hyperdesmo ;

Οι τσιμεντοκονίες κατά κανόνα κάνουν τέτοιες ρωγμές. Πολύ πιθανόν να τοποθετήθηκε η στεγανοποίηση, χωρίς να έχει προλάβει να στεγνώσει και να πάρει τις συστολές συρρίκνωσης η τσιμεντοκονία, επομένως ράγισε σημειακά η στεγανοποίηση, μαζί με το γέμισμα. Διαφορετικά, το hyperdesmo έχει ικανότητα γεφύρωσης ρωγμών. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- «το hyperdesmo έχει ικανότητα γεφύρωσης ρωγμών» όπως αυτές παρακάτω:

Spoiler

1ab.png.aeb9c3161980bce29e35f77c83d0e895.png

 

- Αν τώρα οι «ρωγμές» είναι όπως εδώ:

Spoiler

2b.png.7b13482e72a52a2c8efa6318a0fefc5e.png

 

σύμφωνα και με την εταιρία που παράγει το hyperdesmo, πριν την εφαρμογή του πρέπει να προηγηθεί η αποκατάσταση της επιφάνειας με άλλα υλικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Maurikycli είπε

^ Θυμάμαι που οι μάστορες είχαν φούριες και πέρασαν το στεγανωτικό πολύ σύντομα μετά την τσιμεντοκονία.

Το είχαν περασει μετά από 4-5 μερες αν θυμάμαι καλά. Αλλά εγώ από ότι θυμάμαι και είχα κάνει, την είχα καταβρεξει τις πρωτες 2 μέρες την τσιμεντοκονια. Να ήταν λάθος αυτή μου η κίνηση ; 

Άλλη βασική μου απορία είναι αν περνιεται κάποιο χερι από πανω απο το υπάρχον ή πρεπει να αφαιρεθεί το παλιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeG είπε

Το είχαν περασει μετά από 4-5 μερες αν θυμάμαι καλά. Αλλά εγώ από ότι θυμάμαι και είχα κάνει, την είχα καταβρεξει τις πρωτες 2 μέρες την τσιμεντοκονια. Να ήταν λάθος αυτή μου η κίνηση ; 

Άλλη βασική μου απορία είναι αν περνιεται κάποιο χερι από πανω απο το υπάρχον ή πρεπει να αφαιρεθεί το παλιο. 

Στείλε mail αυτά που ρωτάς εδώ, στην alchimica να σου απαντήσει το τεχνικό τμήμα, βασικά αν μπορεί να επιτευχθεί ασφαλής πρόσφυση ανάμεσα στο υπάρχον και σε νέο πέρασμα. Νομίζω ότι αφού είναι το ίδιο υλικό δεν θα υπάρχει θέμα αλλά θα πρέπει να γίνει εξοντωτικά καλό καθάρισμα.

Για τις τσιμεντοκονίες, ειδικά αυτές, είναι σχεδόν δεδομένο ότι θα αστοχήσουν με ρωγμή!!! Ο λόγος είναι ότι καθώς στεγνώνουν, συστέλλονται. Το κάτω μέρος της τσιμενοκονίας παραμένει προσδεδεμένο στην πλάκα, ενώ το άνω συστέλλεται πιο ελεύθερα. Έτσι έχουμε μια παραμόρφωση και διάτμηση που αναπτύσσεται μέσα στο γέμισμα. Για να μην γίνει αυτό, ένα πράγμα μόνο σε σώζει, και δεν είναι το βρέξιμο αλλά το κόψιμο αρμών και η απεμπλοκή του γεμίσματος από το υπόστρωμα ώστε να γίνει πλωτό. Εκεί βέβαια πρέπει να λάβεις υπόψη άλλες αστοχίες, όπως το να σηκωθούν οι γωνίες στον ουρανό, αν δεν είναι το γέμισμα αρκετά παχύ ώστε να τις κρατάει κάτω το ίδιο τους το βάρος. Αυτό ήθελα να αντιμετωπίσω στο σπίτι μου, όπου το γέμισμα ήταν 7 πόντους στην καλύτερη, πάνω σε 4 πόντους XPS και μεμβράνη...πώς το γέμισμα δεν θα αρχίσει να πετάει!!! Το ελέγξαμε με προσθήκη ίνας - μαλλί μέσα, και πλέγμα σε κάποια σημεία ώστε να ελεγχθεί η συστολή συρρίκνωσης. 

Πάντως ρηγμάτωσε παρά το φουλ καταβρεγμα. Και τις ίνες!! Και ρηγμάτωσε με ακρίβεια, όπου έλεγε η βιβλιογραφία!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ τα εξηγείς όμορφα, τα λες ωραία

6 ώρες πριν, GeG είπε

Το είχαν περασει μετά από 4-5 μερες αν θυμάμαι καλά. Αλλά εγώ από ότι θυμάμαι και είχα κάνει, την είχα καταβρεξει τις πρωτες 2 μέρες την τσιμεντοκονια. Να ήταν λάθος αυτή μου η κίνηση ; 

Άλλη βασική μου απορία είναι αν περνιεται κάποιο χερι από πανω απο το υπάρχον ή πρεπει να αφαιρεθεί το παλιο. 

Καλά έκανες και το έβρεξες, έτσι πρέπει.

Αλλά, το ότι στερεοποιήθηκε η τσιμεντοκονία δεν σημαίνει ότι στέγνωσε. Απαιτείται χρόνος για να προχωρήσουν και να οριστικοποιηθούν οι χημικές ενώσεις με την παράλληλη αποβολή νερού. Ένα εμπειρικός κανόνας για το στέγνωμα ,χωρίς να είναι απόλυτα σωστός νομίζω ότι λέει 1 ημέρα για κάθε εκατοστό πάχους. Υπάρχουν περιπτώσεις όμως να χρειάζεται ένα τρίμηνο για να στεγνώσει μια πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...