Προς το περιεχόμενο

Μονωση ταρατσας ..


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 467
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτός ο οδηγός που είχες βάλει είναι για να κάνεις μόνωση με ασφαλτοπανο, και μετά πλακάκια κτλπ κτλπ

Δεν το επιλέγουν πολλοί λόγω κόστους και Βαβούρας που έχει για να γίνει.

 

Πλέον όλοι στρώνουν hyperdesmo η κάτι παρόμοιο και τελείωσε το θέμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, LouCi4er said:

 Κατω απο τη σκεπη στρωνεις 5cm ορυκτοβαμβακα και ξεμπερδευεις με 4-5 κατοσταρικα.

5cm βάζαμε μέσα στη δεκαετία του 90, όχι σχεδόν το 2020...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί σου φαίνεται παράξενο? Dow 3αρι ή 5αρι έχουμε βάλει πχ εμείς εδώ στο σπίτι που τέλειωσε το 94. Θα βελτιώσει κάποιος την δικιά του ή θα βάλει, σε περίπτωση που δεν είχε γενικότερα, κάτι το οποίο βάζαμε πριν 20+ χρόνια? Ποιος ο λόγος να μην βάλει πιο παχύ? Τα εργατικά που είναι το πιο ακριβό μέρος του έργου θα είναι ίδια, το υλικό θα είναι πιο ακριβό αλλά θα γίνει και πάλι εύκολα η απόσβεση από την οικονομία θέρμανσης/ψύξης.

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται παραξενο (δεν παει αποκλειστικα σε εσενα απλα το διαβαζω συχνα) διοτι σαν τι αλλαξε απο το '94 μεχρι σημερα?Εγινε πιο ψυχρο το κλιμα?Εγω εβαλα στο σπιτι μου μονοκατοικια 130 τμ χωρις μονωση πουθενα και με παλια αλουμινια,50mm ορυκτοβαμβακα knauf στο ταβανι και ειδα τρελη διαφορα.Αν βαλω αλλες δυο στρωσεις απο πανω να γινει 15 ποντους θα δω αλλη τοση διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, LouCi4er said:

Μου φαινεται παραξενο (δεν παει αποκλειστικα σε εσενα απλα το διαβαζω συχνα) διοτι σαν τι αλλαξε απο το '94 μεχρι σημερα?Εγινε πιο ψυχρο το κλιμα?Εγω εβαλα στο σπιτι μου μονοκατοικια 130 τμ χωρις μονωση πουθενα και με παλια αλουμινια,50mm ορυκτοβαμβακα knauf στο ταβανι και ειδα τρελη διαφορα.Αν βαλω αλλες δυο στρωσεις απο πανω να γινει 15 ποντους θα δω αλλη τοση διαφορα?

Για κάποιο λόγο αρκετοί σκέφτονται τη μόνωση σαν πχ τις ψύκτρες των επεξεργαστών. Δλδ έχω το X μοντέλο επεξεργαστή με τόσα watt TDP, άρα παίρνω αντίστοιχη ψύκτρα ώστε να τον κρατάω στους Χ βαθμούς.

Τη μόνωση δεν πρέπει να τη σκεφτόμαστε έτσι, εκεί όσο λιγότερες είναι οι απώλειες τόσο μικρότερη είναι κατανάλωση για θερμανση/ψύξη.

Σε άλλο topic (για θερμοπρόσοψη) ειπώθηκε αυτό.

On 15/01/2019 at 16:44, mpas0u said:

Η διαφορά οικονομικά από 5cm θερμομόνωση σε 10cm είναι περίπου 13% ενώ θερμομονωτικά κερδίζεις 45% εξοικονόμηση.

 

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Για κάποιο λόγο αρκετοί σκέφτονται τη μόνωση σαν πχ τις ψύκτρες των επεξεργαστών. Δλδ έχω το X μοντέλο επεξεργαστή με τόσα watt TDP, άρα παίρνω αντίστοιχη ψύκτρα ώστε να τον κρατάω στους Χ βαθμούς.

Τη μόνωση δεν πρέπει να τη σκεφτόμαστε έτσι, εκεί όσο λιγότερες είναι οι απώλειες τόσο μικρότερη είναι κατανάλωση για θερμανση/ψύξη.

Σε άλλο topic (για θερμοπρόσοψη) ειπώθηκε αυτό.

Μα ποτε δεν διαφωνησα στο οτι οσο πιο χοντρη μονωση εχεις τοσο καλυτερο ειναι το αποτελεσμα.Λογικο ειναι αυτο,δεν θελει και πολυ μυαλο για να το καταλαβει καποιος.Εμενα με τρελαινει το γεγονος που πολλοι αναφερουν οτι 3 ή 5 ποντους βαζαμε πριν 10 ή 20 ή 30 χρονια.Τι σχεση εχει το ενα με το αλλο δεν μπορω να καταλαβω.Πες μου οτι ( οχι εσυ,γενικα μιλαω) οσο περισσοτερο τοσο καλυτερα και τερμα.Τεσπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, LouCi4er said:

Μα ποτε δεν διαφωνησα στο οτι οσο πιο χοντρη μονωση εχεις τοσο καλυτερο ειναι το αποτελεσμα.Λογικο ειναι αυτο,δεν θελει και πολυ μυαλο για να το καταλαβει καποιος.Εμενα με τρελαινει το γεγονος που πολλοι αναφερουν οτι 3 ή 5 ποντους βαζαμε πριν 10 ή 20 ή 30 χρονια.Τι σχεση εχει το ενα με το αλλο δεν μπορω να καταλαβω.Πες μου οτι ( οχι εσυ,γενικα μιλαω) οσο περισσοτερο τοσο καλυτερα και τερμα.Τεσπα.

Παίζει να μην υπήρχαν διαθέσιμα πιο χοντρά τότε. Ενώ τώρα από την στιγμή που υπάρχουν δεν υπάρχει λόγος να μην τα βάλουμε από την στιγμή που η είναι τόσο μεγάλη η βελτίωση.

Επίσης μετά τα μέσα του 90 βάζαμε μόνωση στις κολώνες/δοκάρια/μπετά, πιο πριν βάζαμε μόνο ανάμεσα στην διπλή τοιχοποιια, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται τρελές θερμογέφυρες...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι πιο πολύπλοκο. Δεν είναι μόνο η εξοικονόμηση.. Μια ανεπαρκής μόνωση μπορεί να φέρει υγροποίησεις εντός του δομικού στοιχείου και να δημιουργήσει πολλά προβλήματα. Γενικά πάντως υπάρχει νομοθεσία που ορίζει τις ελάχιστες προδιαγραφές και καλό είναι να ακολουθείται. Τα ζητήματα αυτά δεν τα αφήνεις ούτε να στα λύσει ο μάστορας, ούτε ο εργολάβος. Γνώμη μου για τέτοιες δουλειές: Βρείτε έναν αξιόπιστο μελετητή που δεν θα κερδίσει από υλικά και εργολαβίες.. Μερικά θέματα όπως η αποφυγή υγροποιησεων, η διατήρηση της ελάχιστης διαπνοής του δομικού στοιχείου που απαιτείται και άλλα πολλά δεν είναι να αφήνονται στην τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

 θέλω να κάνω θερμομόνωση με πετροβαμβακα την οροφή δωματίου κάτω απο κεραμοσκεπή ( είναι με ραμποτέ )...Επειδή είναι λίγα τα τετραγωνικά (12), θέλω να το κάνω μόνος μου...Έχετε ιδέα πως γίνεται ;; Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οροφή ακολουθεί την κλίση της στέγης; Αν και δεν δίνεις λεπτιμέρειες, η πιο απλή λύση είναι να αφαιρέσεις το ραμποτέ και να βάλεις ανάμεσα στις τεγίδες, όσο πάχος χωράει και χωρίς κόλλες. Πρέπει αρχικά να βγάλεις έστω ένα τμήμα από το ραμποτε να δείς τι έχεις απο επάνω και μετά προχωράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/1/2019 στις 5:04 ΜΜ, ThReSh είπε

Παίζει να μην υπήρχαν διαθέσιμα πιο χοντρά τότε. Ενώ τώρα από την στιγμή που υπάρχουν δεν υπάρχει λόγος να μην τα βάλουμε από την στιγμή που η είναι τόσο μεγάλη η βελτίωση.

Επίσης μετά τα μέσα του 90 βάζαμε μόνωση στις κολώνες/δοκάρια/μπετά, πιο πριν βάζαμε μόνο ανάμεσα στην διπλή τοιχοποιια, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται τρελές θερμογέφυρες...

Μεχρι και σημερα γινονται αυτα που λες. Παντως το 2000 δεν βαλαμε μονωση σε κολωνες ουτε μπετα ουτε στο σπιτι που χτιζαμε τοτε ημουν 15 χρονων και μου εκανε εντυπωση που δε μπηκαν. Ο μηχανικος τοτε μου ειπε δε χρειαζεται. Εξαλλου αυτος ηξερε καλυτερα. Και σε σπιτια γνωστων μου αυτη τη περιοδο δεν ειχαν εκτος λιγων εξεραισεων. Σημερα εχω δει να μη βαζουν μονωση καν επειδη πχ ο τοιχος ειναι ανατολικος και δε χρειαζεται. Επισης αναμεσα στους τοιχους πολλοι μαστορες ειναι το μονο που ξερουν

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, ParhsG said:

Μεχρι και σημερα γινονται αυτα που λες. Παντως το 2000 δεν βαλαμε μονωση σε κολωνες ουτε μπετα ουτε στο σπιτι που χτιζαμε τοτε ημουν 15 χρονων και μου εκανε εντυπωση που δε μπηκαν. Ο μηχανικος τοτε μου ειπε δε χρειαζεται. Και σε σπιτια γνωστων μου αυτη τη περιοδο δεν ειχαν εκτος λιγων εξεραισεων. Σημερα εχω δει να μη βαζουν μονωση καν επειδη πχ ο τοιχος ειναι ανατολικος και δε χρειαζεται

Τραγικά πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...