Προς το περιεχόμενο

Το "Ποντίκι Χωρίς Σύνορα" παρουσίασε η Microsoft


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Microsoft Garage είναι ένα τμήμα της Microsoft το οποίο έχει αφιερωθεί στην ανάπτυξη καινοτόμων εφαρμογών και project. Συνήθως τα προϊόντα του τμήματος αυτού δεν κυκλοφορούνε στην αγορά και παραμένουν στα “έσω” της εταιρείας. Την εβδομάδα αυτή δεν ακολουθήθηκε το πρωτόκολλο και αποκαλύφθηκε το “Ποντίκι Χωρίς Σύνορα” (Mouse Without Borders).

 

Πρόκειται για μια εφαρμογή η οποία εγκαθίσταται αποκλειστικά σε PC και απευθύνεται στους χρήστες πολλαπλών υπολογιστών του ίδιου χώρου. Είναι μεγέθους μόλις 1.1MB και επιτρέπει ορισμένες από τις πιο βασικές λειτουργίες όπως αυτή της αντιγραφής, επικόλλησης, της drag and drop λειτουργίας μεταξύ (μέχρι και τεσσάρων) συνδεδεμένων υπολογιστών σα να ήταν μόνο ένας.

 

 

Για παράδειγμα μπορεί κανείς να έχει δύο υπολογιστές στο γραφείο του συνδεδεμένους με 3 LCD οθόνες. Με το Mouse Without Borders μπορεί να χρησιμοποιεί ένα ποντίκι και για τις τρεις οθόνες, άσχετα αν η κάθε μία από αυτές είναι συνδεδεμένη σε άλλο υπολογιστή. Επίσης, μπορεί να μετακινεί αρχεία μεταξύ υπολογιστών σύροντάς τα από τη μία οθόνη στην άλλη.

 

Μία ακόμη λειτουργία είναι η δυνατότητα αυτόματης σύνδεσης των χρηστών στου υπολογιστές που είναι συνδεδεμένοι με το πρόγραμμα, αρκεί μόνο να συνδεθεί ο ένας από αυτούς.

 

Link.png Site: neowin.net

File.png Download: Mouse Without Borders

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδώ και πολύ καιρό χρησιμοποιώ το Synergy που κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά και όχι μόνο με 3 PC αλλά με όσα θες και τρέχει και σε Win και σε Linux και σε Mac http://synergy-foss.org/

 

έχει κανονικότατα shared clipboard μεταξύ των PC που συνδέονται και το μόνο που του λείπει από την παραπάνω "πατέντα" είναι το drag-n-drop των αρχείων που έτσι και αλλιώς είναι λίγο δύσκολο να υλοποιηθεί σε σύστημα που είναι 100% multiplatform.

 

ΕΔΙΤ: Τώρα είδα ότι το ανέφερε και ο Black Demis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και πολύ καιρό χρησιμοποιώ το Synergy που κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά και όχι μόνο με 3 PC αλλά με όσα θες και τρέχει και σε Win και σε Linux και σε Mac http://synergy-foss.org/

 

έχει κανονικότατα shared clipboard μεταξύ των PC που συνδέονται και το μόνο που του λείπει από την παραπάνω "πατέντα" είναι το drag-n-drop των αρχείων που έτσι και αλλιώς είναι λίγο δύσκολο να υλοποιηθεί σε σύστημα που είναι 100% multiplatform.

 

ΕΔΙΤ: Τώρα είδα ότι το ανέφερε και ο Black Demis

 

όπως το λες δεν είναι κάτι το καινούργιο απλός δε μένα αρέσανε αυτές οι παραπάνω δυνατότητες που προσφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως το λες δεν είναι κάτι το καινούργιο απλός δε μένα αρέσανε αυτές οι παραπάνω δυνατότητες που προσφέρει

 

Η μεταφορά αρχείων είναι must, αλλά εκεί που πραγματικά αξίζει ένα τέτοιο πρόγραμμα είναι όταν μπορείς να έχεις πρόσβαση με το ίδιο πληκτρολόγιο/ποντίκι σε διαφορετικά λειτουργικά (μεγαλύτερο must από τη μεταφορά αρχείων να μπορώ να δουλεύω το windows laptop μου και το linux desktop μου ταυτόχρονα) για αυτό ανέφερα το Synergy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεταφορά αρχείων είναι must, αλλά εκεί που πραγματικά αξίζει ένα τέτοιο πρόγραμμα είναι όταν μπορείς να έχεις πρόσβαση με το ίδιο πληκτρολόγιο/ποντίκι σε διαφορετικά λειτουργικά (μεγαλύτερο must από τη μεταφορά αρχείων να μπορώ να δουλεύω το windows laptop μου και το linux desktop μου ταυτόχρονα) για αυτό ανέφερα το Synergy

yap έχεις δίκαιο έχω 3 pc 2 με win 7 x64 και ένα με linux mint θα ήθελα βέβαια να έχω και στα 3 αυτό το πράμα (βασικά θα με βόλευε το file transfer, screen capture, copy paste κλπ) άλλα δεν πειράζει θέμα είναι να γίνει η αρχή όταν sinergy θα νιώσει έναν ανταγωνιστή θα κουνηθεί να αναβαθμίσει το δικό της προγραματακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

now that's a story , βγάζουν τόσες και τόσες *πιπεσ* αυτό όμως πιστεύω ότι αξίζει να το πάρει κάποιος βολικό δεν μπλέκεσαι με καλώδια easy share /drop /copy -paste των files όταν έχεις πολλές οθόνες.. time saving machine actually :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανει αντιγραφη και το clipboard απο pc σε pc?

από ότι κατάλαβα να... αύριο θα το κατεβάσω να το δοκιμάσω free είναι

 

πας εδώ και πατάς το download now

 

http://blogs.technet.com/b/next/archive/2011/09/09/microsoft-garage-download-mouse-without-borders.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ είναι κάτι τέτοιο σε ποιο εξελιγμένη μορφή? http://synergy-foss.org/

 

γουσταροοοοοοοο

δεν νομίζω να είναι πιο εξελιγμένο από το synergy..

 

κατά τα άλλα.. το synergy υπάρχει από το 2003.. εγώ προσωπικά το είχα χρησιμοποιήσει για λίγο στα τέλη του 2005..

και έρχεται το 2011 η MS να μας πει ότι ξόδεψε δισεκατομμύρια για αυτήν την ... "καινοτομία"; χαχαχα πρωτοπόροι! εύγε ms! λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...