Προς το περιεχόμενο

Νομιμότητα/Ασφάλεια πηγών CD keys για Steam και όχι μόνο [CD key stores]


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tι παιζει με το g2a.com ?? Eιχα παει να αγορασω μια φορα και το συστημα μου ακυρωνε την παραγγελια και μου επεστρεφε τα λεφτα. Εκανα 2 φορες chat με εναν απο το site και τις 2 φορες μου ειπε να προσπαθησω αργοτερα...Εχετε αγορασει ποτε απο κει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά αποφάσισα να πάρω το watch dogs το θέμα ειναι απο kinguin ή g2play τι προτείνετε ?

 

Edit : Κομπλέ τελικά πήρα απο kinguin και ήρθε σε 2 λεπτά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες το είχα δει και πιο παλιά το σκηνικό αλλα τώρα που ασχολούμαι πιο πολύ με το θέμα ήθελα να ρωτήσω, βρήκα ένα site που έχει το άρμα 3 27.20, που στο steam ξέρω γω κάνει 45-50 γιούρα με 3.5/5 rating σε αυτό το "τρίτο" online shop.. θα ήθελα γνώμη από κάποιον ψαγμένο σε αυτά τα θέματα, επειδή το vac μοιράζει ban λες και είναι καραμέλες.. άμα είναι ξέρω γω hackarismena cd key η γενικά είναι illegal αυτά τα cd key, άμα εγώ χρησιμοποιήσω θα φάω ban? η όχι? η παίζει και δεν παίζει? δηλαδή είναι ρίσκο..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σε λάθος μέρος φίλε μου!

 

Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει σίγουρα. Έχουν συζητηθεί αυτά στην αντίστοιχη ενότητα PC Games, κάνε ένα search...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Μετά από τόσα χρόνια που τρέχει το θέμα, υπάρχει κάποιος τρόπος τελικά να ξεχωρίζουμε ποιοί resellers είναι authorised και ποιοί όχι; Το Steam (και το Origin for that matter, όχι ότι με ενδιαφέρει όμως) μέχρι στιγμής δεν έχει δώσει λίστα με το ποιούς έχει εξουσιοδοτήσει να πουλάνε τα κλειδιά του.

 

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος, προκειμένου να αποφευχθούν τα δυσάρεστα; Γιατί το amazon και το gmg μπορούν να πουλάνε κανονικά κλειδιά, αλλά το g2a ή to g2play δεν μπορούν; Πώς μπορούμε να το γνωρίζουμε κάθε φορά;

 

Μη μου δώσετε απαντήσεις τύπου «δες σε ποιά χώρα είναι το μαγαζί» ή «δες πόσο κακοφτιαγμένο είναι το σάιτ τους», αυτά δεν είναι αποδείξεις ενοχής. Θέλω κάτι πιο απτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οι authorized steam key resellers είναι σχετικά λίγοι.

 

Μια πρόχειρη λίστα με τους σίγουρους (είναι όσοι είναι σίγουροι για μένα, και δεν είναι απαραίτητα πλήρης η λίστα):

- Amazon (US)

- Humble Store

- GetGamesGo

- GamersGate

- GreenManGaming

- GameFly

- Nuuvem (Βραζιλία)

 

Και τα δημοφιλή sites που κάνουν bundles ή special deals πχ: indiegala, indieRoyale, groupees, indiegamestand, bundlestars. Κάθε φορά που ξεφυτρώνει νέο bundle store ωστόσο χρειάζεται ένα research για το κατα πόσο είναι αξιόπιστο (πολλές φορές το κάνει κάποιος άλλος για σένα, πχ ρωτάνε τους developers, και βρίσκεις απαντήσεις με ένα google search). 

 

Τα CD-key stores (ή τα hubs που συγκρίνουν τιμές από CD-key stores ) συνήθως δεν πολυκρύβονται (εκτός και αν έχουν πιο shady λόγους να το κάνουν). Θα έχουν links ή τίτλους στο site τους που θα αναφέρουν ρητά το "CD key", θα έχουν περίεργες οδηγίες στα FAQ τους για το πώς ενεργοποιείς τίτλους με region restriction, θα έχουν RU κλειδιά, και ενδεχομένως (αλλά όχι πάντα) θα σου στείλουν φωτογραφία από retail box με το key επάνω, ή θα έχουν μεγάλους χρόνους απόκρισης - καθυστερήσεις στο να σου στείλουν key σε e-mail μετά την αγορά (αν φτάσεις στην αγορά παραβλέποντας τα υπόλοιπα clues).

 

Τα CD-key stores λείπουν εξ ολοκλήρου επίσης από λίστες σε αξιόπιστα/δημοφιλή sites με price tracking και συγκρίσεις πχ cheapshark.com/ , isthereanydeal.com (το isthereanydeal είναι λιγο επίφοβο ως προς αυτό, λόγω των... affiliates του, αλλά so far so good).

 

Αν βέβαια είναι και το site χάλια, -και εννοώ από προφανή χάλια, όπως να έχει εμφανώς στηθεί μέσα σε ώρες, να μη δουλεύουν links όπως About Us, ή Support, ή το Contact Us να οδηγεί σε ένα περίεργο gmail/hotmail/freemail/spammail account, έως λιγότερο προφανή χάλια, όπως σελίδες Support/FAQ κακογραμμένες/προχειρογραμμένες με άπειρα συντακτικά λάθη (ή προϊόντα αυτόματης μετάφρασης)- τότε ένας λόγος παραπάνω να μην έχεις καμιά δοσοληψία μαζί τους.

 

Τα CD-key stores γενικά φυτρώνουν σαν μανιτάρια και σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να πρόκειται για τα ίδια με άλλο όνομα, πιθανότατα για να ξεφύγουν από την κακή φήμη που απέκτησαν με το παλιό.  

 

Καλό θα ήταν η Valve να έχει μια επίσημη σελίδα με τους authorized resellers να ξέρουμε 100% τι μας γίνεται, αλλά για λόγους που δεν γνωρίζω δεν έχει δημοσιεύσει τέτοια λίστα (αν και οι όροι χρήσης αναφέρουν "authorized key resellers"). 

 

Αν δεν είναι προφανές, και εφόσον νοιάζεστε για το πού καταλήγουν τα χρήματά σας (και άλλα στοιχεία που δίνετε), ποτέ δεν αγοράζουμε από ηλεκτρονικό μαγαζί για το οποίο δεν έχουμε επαρκείς πληροφορίες για την αξιοπιστία του, και του οποίου το site δεν το έχουμε ξεψαχνίσει για ύποπτα στοιχεία (πχ διαβάζεις τις σελίδες των FAQ, About, Support, κάνεις μια περιήγηση για να δεις τους τίτλους που διαθέτει και τους τρόπους διανομής τους, μαζεύεις στοιχεία από άλλους χρήστες σε forums κλπ).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιόπιστο το site; Να το πάρω; Γιατί τόσο φθηνά ακόμα δεν βγήκε;

 

Τελικά την έκανα την ίδια μέρα την παραγγελία έχοντας αρκετό άγχος γιατί δεν ήμουν σίγουρος για την αξιοπιστία του site. Έλεγε ότι θα μου στείλουν τον κωδικό 24 ώρες πριν την κυκλοφορία του παιχνιδιού. Πριν λίγα λεπτά ήρθε και το ενεργοποίησα στο steam, όλα καλά! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζοντας λιγο τα παραπανω εχω να πω. Μην αγοραζετε ποτε παιχνιδια απο περιεργα websites τυπου onlinekeystore.com ειχα παρει απο εκει το guildwars 2 και μετα απο ενα μηνα μου εκαναν disable το λογαριασμο στο παιχνιδι γιατι το κλειδι που μου ειχαν πουλισει ειχε αγωραστει με κλεμενει πιστωτικη.

 

Επισης αυτο που πρεπει να καταλαβετε ειναι οτι ενα website δεν ειναι legit εφοσον κανετε την παραγγελια και σας στειλουν το κλειδι αυτο που πρεπει να δειτε ειναι ολοι την εικονα πχ τι γινετε αφου παρω το κλειδι και το βαλω θα φαω ban δεν θα φαω ban και ολα αυτα γινονται επιδη δεν ξερουμε απο που ερχετε το κλειδι.

 

Να ξεκαθαρισω για τους περιεργους οτι ολα τα παραπανω ειναι προσωπικη αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το go2arena.com εχει διαθεσιμο το child of light στα 6.99ε για uplay. Νομιζα οτι ειναι εμπιστο site, αλλα με μια γρηγορη αναζητηση μονο αρνητικα βρισκω. Εχει κανεις καποια εμπειρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το go2arena.com εχει διαθεσιμο το child of light στα 6.99ε για uplay. Νομιζα οτι ειναι εμπιστο site, αλλα με μια γρηγορη αναζητηση μονο αρνητικα βρισκω. Εχει κανεις καποια εμπειρια;

Βρίσκεις αρνητικά γιατι συνήθως ανταγωνιστές και δυσαρεστημένοι θα γράψουν. Εαν αγορασεις πλήρωσε με paypal και θα σαι οκ. Εδω και χρόνια ψωνίζω Keys και μόνο μια φορά έγινε η στραβή και το paypal μου γύρισε τα χρήματα. οπότε προχώρα εαν θες το Game

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...