Προς το περιεχόμενο

Νομιμότητα/Ασφάλεια πηγών CD keys για Steam και όχι μόνο [CD key stores]


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να τα πάρεις απο τον προμηθευτή του Αττικα και να τα πουλήσεις,

 

 

 

 
 
αυτο ειναι το προβλημα με τα κλειδαδικα δεν τα παιρνουν επισημα απο τους προμηθευτες αλλιως θα ηταν εξουσιοδοτημενοι
 
και το να εχεις ενα site και μια διευθυνση , δεν σημαινει οτι εχεις και αδεια,τιμολογια οτι αγορασες το εμπορευμα ,οτι κοβεις νομιμες αποδειξεις,  οτι αποδιδεις φορους, οτι  δεν σε τραβανε στα δικαστηρια( οπως τον κυριο του g2play/kinguin- πρωην αντιπροσωπο της valve  στην πολωνια) κα
 
----------
περα απο αυτο παραπανω ανεφερα συγκεκριμενα  περιστατικα που προεκυψε διαγραφη παιχνιδιων στο προσφατο παρελθον,λογω διαθεσης κλεμμενων κλειδιων--και παλι καποια κλειδαδικα καλυψαν τους πελατες  με νεα,
καποια αλλα οχι
απο κει και περα  το πως διαθετει ο καθενας τα χρηματα του ειναι προσωπικο θεμα
 
 παντως δεν αφορουν το νημα των προσφορων, ουτε  ειναι η τυπικη ξεκαθαρη αγορα,απο τη στιγμη που υπαρχει ρισκο αν θα σου μεινει η  αδεια η οχι
Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν χρειάζεται να το πάρεις απο τον προμηθευτή ή να είσαι εξουσιοδοτημένος, απο την στιγμή που έχεις κυριότητα δεν έχει κάποιος άλλος εξουσία στο προϊόν για να σου την δώσει. Είναι σαν να αγοράζεις ένα αυτοκίνητο, αν θες να το πουλήσεις το πουλάς, και ο επόμενος ιδιοκτήτης αν θέλει να το πουλήσει κάπου αλλού το πουλάει πάλι - δεν πέφτει λόγος στον κατασκευαστή πόσες φορές θα αλλάξει χέρια το προϊόν του - απο τη στιγμή που το πουλάει παύει να του ανήκει.

 

Το άν κόβεις νόμιμες αποδείξεις, εάν πληρώνεις ικα κλπ δεν έχει καμία σχέση με το αν η εμπορία του προϊόντος είναι νόμιμη.
 

Εάν μιλάμε για κλεμμένα κλειδιά είναι προφανώς παράνομο και δεν το συζητάμε καν. Η όλη συζήτηση αφορά την εμπορία αγαθών που έχεις αποκτήσει με νόμιμο τρόπο (πχ τα αγόρασες - έστω απο το humble bundle)

 

Και η τοποθέτησή μου αφορά μόνο το κατα πόσο είναι πραγματικά παράνομη (δηλαδή εάν παραβιάζεις κάποιο νόμο) η εμπορία μιας άδειας χρήσης.

 

Π.χ. σκέψου αγοράζεις ένα εισιτήριο για cinema on line, κατά τη γνώμη σου είναι παράνομο να το πουλήσεις σε τρίτο εάν δεν μπορείς να πας τελικά - έχει νομοθετικό έρεισμα αυτός που εκδίδει το εισιτήριο για να πετύχει καταδικαστική απόφαση ? Και αν ναι για πιο αδίκημα και με ποια ποινή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να προσθέσω γιατί ασχολούμαι χρόνια με τη μουσική παραγωγή ότι τα προγράμματα και τα plug-in που αγοράζεις κατά ένα μεγάλο ποσοστό (υπάρχουν και εταιρίες που αρνούνται τη μεταφορά αλλά είναι λίγες και μαρκαρισμένες) έχεις δικαίωμα να τα πουλήσεις - μεταφέρεις την άδεια είτε εντελώς δωρεάν είτε με ένα μικρό αντίτιμο.

 

Και μιλάμε για προγράμματα που μπορεί να κάνουν και χιλιάδες ευρώ ορισμένες φορές. Επίσης μιλάμε για προγράμματα που το κλειδί τους το έχεις χρησιμοποιήσει κανονικά για μήνες ή και χρόνια και ανά πάσα στιγμή έχεις το δικαίωμα να μεταφέρεις την άδεια σε τρίτο. Κάτι για το οποίον δεν γίνεται συζήτηση καν στα παιχνίδια δηλαδή να μπορείς να πουλάς ακόμα χρησιμοποιημένα κλειδιά-παιχνίδια.

 

Είναι λίγο παράλογο να μιλάμε για καταπάτηση πνευματικών δικαιωμάτων (όπως απεφάνθη το δικαστήριο στη Γερμανία στο λινκ που έδωσα) για ένα κλειδί που δεν έχει χρησιμοποιηθεί. Πως μπορεί να σου απαγορέψει κάποιος να πουλήσεις μία άδεια που δεν έχεις καν χρησιμοποιήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια παραγγειλα ενα παιχνιδι (cd key) απο το cdkeyvast και μου εστειλαν αυτο.

We need to verify whether you are the owner of the paypal account and the credit card.

Could you please send us a screencapture of your valid Identity card and your credit card with your signature on it to [email protected] ?

 

Ειναι δυνατον να ζητανε τετοια πραγματα απο τη στιγμη που εχουν παρει τα λεφτα απο το paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

οτι  δεν σε τραβανε στα δικαστηρια( οπως τον κυριο του g2play/kinguin- πρωην αντιπροσωπο της valve  στην πολωνια) κ

 

Υπάρχει κάποιο λινκ για αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.paypal.eu/EN/gamingsale/

g2a ;)

προσφορές paypal...για eve όποιος δεν έχει!!!!

 

Να ρωτήσω αν ξέρεις! Βλέπω στο λινκ που έβαλες έχει και το Sniper Ghot Warrior 2 / PS3 με 2.99 ευρώ!

Μετά αν το προχωρήσω λέει κάτι για cd key!  Τελικά δίνει στην τιμή αυτή όλο το παιχνίδι, ή απλά είναι κάποιο expansion pack /DLC?

Δεν το έχω πολύ καιρό το PS3 και δεν ξέρω τι παίζει με τα keys! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω αν ξέρεις! Βλέπω στο λινκ που έβαλες έχει και το Sniper Ghot Warrior 2 / PS3 με 2.99 ευρώ!

Μετά αν το προχωρήσω λέει κάτι για cd key!  Τελικά δίνει στην τιμή αυτή όλο το παιχνίδι, ή απλά είναι κάποιο expansion pack /DLC?

Δεν το έχω πολύ καιρό το PS3 και δεν ξέρω τι παίζει με τα keys! :P

καλημέρα.

δεν ξέρω τί παίζει με το ps3 και πως αγοράζοντε τα παιχνίδια για εκεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πέρα από τη σύνδεση πολλών προσφορών με το g2a (cd key store) και κάποια links που δε δουλεύουν (πχ Race the sun), το βρίσκω λίγο περίεργο που στην επίσημη σελίδα του paypal (ή σε άλλο account τους πχ twiter) δεν αναφέρουν το sale.

Κατά πάσα πιθανότητα είναι legit (όσον αφορά τη μεριά του paypal -γιατί τo ssl certificate δείχνει να είναι του paypal ), αλλά ως συνήθως η αγορά cd-key είναι σε γκρίζα ζώνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν ξέρω τι παίζεται αλλά βλέπω όλο και περισσότερους retailers από Αγγλία μεριά να το γυρνάνε σε "get the code by email" με τελευταίο το 365games. Φαντάζομαι ότι κατά μεγάλη πιθανότητα ξηλώνουν τα κλειδιά από τα κουτιά, δεν νομίζω όλα αυτά τα retail καταστήματα να έχουν εξουσιοδότηση για ψηφιακή διανομή απλά μυρίστηκαν χρήμα και μπήκαν.

 

Βέβαια η ερώτηση είναι τελικά πόσο legit είναι αυτό πράγμα; Aν π.χ. αρχίσει και το κάνει κανένας πολύ μεγάλος και γνωστός retailer όπως το Zavvi, τι θα γίνει; Θα του την πέσουν οι δικηγόροι; Ή μήπως όλο αυτό το φοβέρισμα για τους resellers γίνεται για να γίνεται, γιατί γνωρίζουν οι επίσημοι ότι νομικά δεν μπορούν να τους κάνουν τίποτα;

 

@ Praetorian

 

Πάντως το G2A δείχνει πολύ πιο νοικοκυρεμένο από το G2Play, F2Play, Kinguin. Σύνδεση με SSL στο κατάστημα, γραφεία στην Πολωνία (και από όσο έχω ακούσει και κανονικό retail κατάστημα). Γενικότερα δείχνει πιο σοβαρό μαγαζί. Δεν ξέρω αν απλά είναι βιτρίνα όλα αυτά αλλά σε σύγκριση με τους τύπους του G2Play, F2Play, Kinguin που τα γραφεία της εταιρίας είναι στην Ασία... φαντάζει λιγότερο αεριτζής :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Edit. Κάποιος να το διαγράψει αυτό εδώ γιατί αλλού έκανα quote και αλλού το έκανε! LoL! WTF. My bad.

Επεξ/σία από paxara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...