Προς το περιεχόμενο

Νομιμότητα/Ασφάλεια πηγών CD keys για Steam και όχι μόνο [CD key stores]


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήθελα χθες να πάρω δωράκι για τον αδελφό μου το Don't Starve Together, οπότε έριξα ένα μικρό ψάξιμο στα διάφορα κλειδάδικα (τελικά συμφέρει περισσότερο από το Steam, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση). Αλλα ρε γμτ, πως να εμπιστευτώ ένα μαγαζί που η καταχώρηση του στο Google αναφέρει το παρακάτω;

 

izfeQR0.png

 

Βγάζεις τόσες χιλιάδες ευρώ πουλώντας κωδικούς. Βάλε έναν άνθρωπο να σου κάνει την μετάφραση... Άστο το Google Translate...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Βγάζεις τόσες χιλιάδες ευρώ πουλώντας κωδικούς. Βάλε έναν άνθρωπο να σου κάνει την μετάφραση... Άστο το Google Translate...

 

Ε για αυτό δεν εμπιστεύεται το ρωσομπαμπούσκο και βρίσκεις πιο ανθρώπινο πωλητή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερωτηση.εαν αγορασω ενα κλειδι στο πεδιο που σημπληρωνεις τον φορο εαν επιλεξω αλλη χωρα περνω το κλειδι?γιατι βλεπω ελλαδα 23% και ανεβαινει πολυ η τιμη.πχ g2a

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερωτηση.εαν αγορασω ενα κλειδι στο πεδιο που σημπληρωνεις τον φορο εαν επιλεξω αλλη χωρα περνω το κλειδι?γιατι βλεπω ελλαδα 23% και ανεβαινει πολυ η τιμη.πχ g2a

Στο g2a εχεις εκόμα επιλογή , οπότε μην βάλεις τίποτα ή απλα βάλε κάτι που σου λέει 0%. Δεν θα ανέβει η αξία και θα πάρεις κανονικά το κλειδί σου. Αν πληρώσεις με Paypal εισαι κομπλέ , το ίδιο και με την χρεωστική σου απλα καταγράφεται.  Εγώ αγοράζω και με VISA συχνά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο g2a εχεις εκόμα επιλογή , οπότε μην βάλεις τίποτα ή απλα βάλε κάτι που σου λέει 0%. Δεν θα ανέβει η αξία και θα πάρεις κανονικά το κλειδί σου. Αν πληρώσεις με Paypal εισαι κομπλέ , το ίδιο και με την χρεωστική σου απλα καταγράφεται.  Εγώ αγοράζω και με VISA συχνά. 

Δεν θα εχω καποιο προβλημα δηλαδη αν δε πληρωσω το γαμ****ο το φπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα εχω καποιο προβλημα δηλαδη αν δε πληρωσω το γαμ****ο το φπα?

Ότι λέει και ο φίλος από πάνω, ούτε για πλάκα να κάνεις αγορά με το τρελό ΦΠΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry που ειμαι τεμπελοσκυλο, αλλά πως ακριβώς τα κλειδάδικα πουλάν φτηνότερα από την steam πχ ή απο retail ή origin κλπ; Τι φαση παίζει; Αν θέλω να αγοράσω ένα παιχνίδι για να υποστηρίξω τους δημιουργούς, η διαφορά των Χ ευρώ στο κλειδάδικο αξίζει τον κόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κλειδιά στα κλειδάδικα ενδέχεται να είναι είτε κλεμμένα είτε αγορασμένα από χώρες που πουλιούνται φθηνότερα ή δεν ξέρω τι άλλο έχουν σκεφτεί. Οπότε είναι πολύ πιθανό τα λεφτά σου να μην πηγαίνουν στους δημιουργούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλεμμενα δεν ειναι, εκτος ελαχιστων περιπτωσεων. Συνηθως ειναι κλειδια απο retail εκδοσεις παιχνιδιων που ηταν να πωληθουν σε χωρες που εχουν χαμηλοτερες τιμες λογω τις οικονομιας τους, πχ Μεξικο, Ινδια, Ρωσια, κτλ. Οποτε οι δημιουργοι παιρνουν το νομιμο ποσοστο τους απο την πωληση του συγκεκριμενου cd-key αλλα προφανως το ποσο ειναι μικροτερο, λογω μικροτερης τιμης πωλησης του προιοντος τους.

Πιθανοτατα σε αρκετους απο εσας εχει τυχει ηδη να αγορασετε ενα cd-key και να σας στειλουν φωτογραφια απο την ετικετα του retail κουτιου με τον κωδικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα. Ειχα παρει πριν αρκετα χρονια το GTA IV γνησιο απο ΠΛΑΙΣΙΟ στα 50 ευρω νομιζω.

Δεν το ειχα παιξει ΠΟΤΕ !!! Πηγα σημερα να βαλω το cd key στο steam και δεν το δεχεται ( μου λεει λαθος cd key).

Τι μπορει να συμβαινει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα. Ειχα παρει πριν αρκετα χρονια το GTA IV γνησιο απο ΠΛΑΙΣΙΟ στα 50 ευρω νομιζω.

Δεν το ειχα παιξει ΠΟΤΕ !!! Πηγα σημερα να βαλω το cd key στο steam και δεν το δεχεται ( μου λεει λαθος cd key).

Τι μπορει να συμβαινει ;

που προσπαθεις να το βαλεις? steam η rockstar club? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κλειδιά στα κλειδάδικα ενδέχεται να είναι είτε κλεμμένα είτε αγορασμένα από χώρες που πουλιούνται φθηνότερα ή δεν ξέρω τι άλλο έχουν σκεφτεί. Οπότε είναι πολύ πιθανό τα λεφτά σου να μην πηγαίνουν στους δημιουργούς...

 

Εγω βλεπω οτι οταν βγαζει το steam/gog κτλ. εκπτωσεις μετα απο λιγο καιρο καποια κλειδαδικα βγαζουν τις ιδιες η και λιγο πιο πανω τιμες σε προσφορα, οποτε ενδεχεται να αγοραζουν πολλα κλειδια απο το steam/gog κτλ. και να τα πουλανε αργοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry που ειμαι τεμπελοσκυλο, αλλά πως ακριβώς τα κλειδάδικα πουλάν φτηνότερα από την steam πχ ή απο retail ή origin κλπ; Τι φαση παίζει; Αν θέλω να αγοράσω ένα παιχνίδι για να υποστηρίξω τους δημιουργούς, η διαφορά των Χ ευρώ στο κλειδάδικο αξίζει τον κόπο;

 

Αν θέλεις να υποστηρίξεις τους δημιουργούς, ο καλύτερος και πιο σίγουρος τρόπος είναι να το αγοράσεις από authorized resellers ή από το Steam. Από κάπου δηλαδή που να συνεργάζονται απευθείας με τους devs. Όλα τα άλλα είναι γκρίζες περιοχές (για αυτό και ονομάζονται grey market).

 

καλησπερα. Ειχα παρει πριν αρκετα χρονια το GTA IV γνησιο απο ΠΛΑΙΣΙΟ στα 50 ευρω νομιζω.

Δεν το ειχα παιξει ΠΟΤΕ !!! Πηγα σημερα να βαλω το cd key στο steam και δεν το δεχεται ( μου λεει λαθος cd key).

Τι μπορει να συμβαινει ;

 

Ίσως αυτό να είναι σχετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...