Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι πράγματι είναι ενοχλητικό κάποιες φορές. Πάντως αυτή η λειτουργία μπορεί να αλλάξει αν θέλεις:

 

1. win+x  --> Run --> gpedit.msc

2. User Configuration --> Administrative Templates --> Windows Components --> Windows Update.

3. Στην επιλογή "Do not display 'Install Updates And Shut Down’ option...", κάνεις enable.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα θα ήθελα την βοήθεια σας χθες έτρεξα μια εφαρμογή στα 8.1 στην επανεκκίνηση δεν άνοιγε ο υπολογιστής έκανε μονος του 2 φορες επανεκκίνηση και από μονος του και μου ζήτησε να κάνει επαναφορά για να μπορέσει να ανοίξει έτσι και έγινε έκανε και μετά μπήκε κανονικά.Το θέμα είναι το εξής ότι από 34GB που έπιανα στον δίσκο τώρα πιάνω 48GB και δεν μπορώ να βρω τι είναι.Έκανα εκκαθάριση δίσκου έκανα εκκαθάριση σημείων επαναφοράς αλλα τίποτα έχετε καμια ιδέα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να περασω τα windows 8.1 σε ενα λαπτοπ hp g62-a80sv αλλα εχει θεματακι οταν του εγκαθιστώ τους τελευταιους drivers της intel hd & amd radeon 5470m καρτας γραφικων και κανει συνεχεις επανεκινησεις πριν προλαβουν να ανοιξουν τα win 8.1.

Εχετε να προτεινετε καμια λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα , δεν μου εμφανιζει το cd-dvd ,  οταν βαζω καποιο cd-dvd δεν μου το αναγνωριζει, μονο των win 8.1 ,  ολα τα αλλα δουλευουν κανονικοτατα,.Στο BIOS εμφανιζετε κανονικα (αφου ετσι τα περασα,καθαρη εγκατασταση), πριν κανα μηνα.Στη διαχειρηση συσκευων  δεν υπαρχει το κιτρινο θαυμαστικο η ερωτιματικο.

 

πω-πω συγνωμη ,ξεχασα να γραψω οτι ο δισκος εχει 3 κατατμησεις με τα win7 και εβαλα στη αλλη κατατμηση τα win 8.1, φυσικα μου κανει dual boot και επιλεγω λειτουργικο, στα 7 μου το εμφανιζει κανονικα,στα 8,1 εχω το προβλημα

Επεξ/σία από kostandinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθετω εικοα desktop από Windows 7 32bit και από 8.1 64bit

 

Η εμφανιση στα 7 είναι πολύ πιο "ζωντανη" από ότι στα 8.1 σε ολλες τις οθονες .

 

Φταιει ότι δεν εχουν βρει με σωστους drivers την καρτα γραφικων (ATI Radeon HD 3400 series) που δεν εχει για 8.1  ή κατι άλλο ?

 

Ευχαριστω

 

http://i.imgur.com/42zMkkB.png

 

 

http://i.imgur.com/Tfi3SUa.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω τα windows 8.1 64bit εγατεστημενα με 2 accounts(και στο λαπτοπ και στο ντεσκτοπ),ενα για μενα(administrator) και ενα για τα παιδια μου με ενεργοποιημενη την οικογενειακη ασφαλεια...Ψαχνω να κανω καθαρισμο στα στατιστικα του λογαριασμου των παιδιων που δεχνουν ολη την δραστηριοτητα τους στη χρηση του λογαριασμου τους,που φαινεται στον πινακα ελεγχου/οικογενειακη ασφαλεια/USERxxx/προβολη αναφορων δραστηριοτητας,αλλα δεν υπαρχει τετοια εντολη....Μηπως ξερει καποιος φιλος πως κανω reset στατιστικα αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή μας μέρα.Μια μικρή βοήθεια.Θέλω να αλλάξω από ελληνικά σε αγγλικά το όνομα στη διαδρομή C-xρηστες-ονομα.Το όνομα του λογαριασμού τον έχω αλλάξει ήδη από τον πίνακα ελέγχου .Επίσης που βλέπουμε το κλειδί των Windows σ ένα Laptop lennovo?Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή μας μέρα.Μια μικρή βοήθεια.Θέλω να αλλάξω από ελληνικά σε αγγλικά το όνομα στη διαδρομή C-xρηστες-ονομα.Το όνομα του λογαριασμού τον έχω αλλάξει ήδη από τον πίνακα ελέγχου .Επίσης που βλέπουμε το κλειδί των Windows σ ένα Laptop lennovo?Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Αυτό δεν γίνεται και γι αυτό δεν μπορείς να κάνεις και rename τον φάκελο με το όνομα χρήστη που έχεις. Συνήθως ο φάκελος Documents είναι αυτός που παρουσιάζει θέμα, οπότε δημιουργείς ένα φάκελο σε μια διεύθυνση με αγγλικούς χαρακτήρες και κάνεις μετακίνηση (μέσα από τις ιδιότητες του φακέλου "Documents").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αλλαξω το ονομα του φακελου που περιεχει τα AppData.Μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο πιο αναλυτικα,γιατι ηδη προσπαθησα να κανω αντιγραφη και δεν με αφηνε.Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αλλαξω το ονομα του φακελου που περιεχει τα AppData.Μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο πιο αναλυτικα,γιατι ηδη προσπαθησα να κανω αντιγραφη και δεν με αφηνε.Ευχαριστω

 

Αυτούς τους φακέλους δεν σου επιτρέπουν τα Windows να τους μετονομάσεις. Συνήθως βγαίνει κάποιο conflict με προγράμματα που θέλουν να διαβάσουν από αυτούς τους φακέλους αλλά δεν αναγνωρίζουν τους ελληνικούς χαρακτήρες. Η λύση που είχα κάνει στο παρελθόν, ήταν να δημιουργήσω στον 2ο δίσκο μου ένα φάκελο "Docs" και μετά πήγα στις ιδιότητες του φακέλου "Documents", στην καρτέλα "Θέση" και επέλεξα μετακίνηση στον φάκελο που είχα στον 2ο δίσκο. Έτσι η διαδρομή C:\Users\Αλέξανδρος\Documents έγινε D:\Documents και ήμουν κομπλέ. Ο φάκελος AppData όμως δε γίνεται να μεταφερθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...