Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω upgrade dvd, το έκανα iso, το πέρασα σε usb stick με το rufus και έκανα format και clean install. Χωρίς προβλήματα. Δες και εδώ.

Το έχω δει αυτό το κολπάκι με το registry edit του MediabootInstall key αλλά ανήκω στους χρήστες που δεν έχουν αυτήν την entry στη registry. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το έχω δει αυτό το κολπάκι με το registry edit του MediabootInstall key αλλά ανήκω στους χρήστες που δεν έχουν αυτήν την entry στη registry. 

 

Σε εμένα δεν χρειάστηκε αυτή η παρέμβαση. Έκανα την εγκατάσταση με τον κωδικό του upgrade disk και όλα κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με το πληκτρολόγιο... Χρησιμοποιώ το US Keyboard και κανένα μα κανένα σύμβολο που κανονικά θα έπρεπε να εμφανίζεται με Ctrl+Alt δεν εμφανίζεται. Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το σύμβολο του € όπου πρέπει να γυρνάω σε ελληνικά για να το περνάω. Με το US δεν εμφανίζεται με κανέναν συνδιασμό σε κανένα πλήκτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αμερικανικο πληκτρολογιο δεν εχει το ευρω,

κρατα το Alt και γραψε 0128 απο το αριθμητικο πληκτρολογιο (οχι απο τα πληκτρα πανω απο τα γραμματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, έχω τα windows 8.1 και έχω παρατηρήσει ότι μερικές φορές όταν κάνω shutdown σβήνει κανονικά αλλά μετά ανοίγει μόνο του το pc, γνωρίζει κανείς τι παίζει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά

Προσπαθώ να πάρω ένα είδωλο συστήματος με το εργαλείο των win 8.1 και μου πετάει το παρακάτω μήνυμα ..............

 

 

attachicon.gifΚαταγραφή.PNG

 

Ο ssd είναι 240 γίγα , ο δίσκος που επιλέγω για το είδωλο εχει ελεύθερο 450 γίγα , στα win 7 το χω κάνει άπειρες φορές , με ελεύθερο χώρο ίδιο σχεδόν με του C  !! Τι διάολο θέλει ; :mad:

τελικά ? Εχει δοκιμάσει κανεις ειδωλο συστήματος με το εργαλείο των win 8.1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά ? Εχει δοκιμάσει κανεις ειδωλο συστήματος με το εργαλείο των win 8.1?

σε ποιόν δίσκο πας να αποθηκεύσεις το είδωλο;

το μήνυμα σου λέει οτι ο δίσκος που πας να αποθηκεύσεις δεν έχει τον απαραίτητο χώρο.

Σε 7άρια έχω πάρει πάρα πολλές φόρες είδωλο με αυτόν τον τρόπο και το έχω επαναφέρει επιτυχώς αντίστοιχες φορές.

στα 8,8.1 δεν έχει τύχει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ποιόν δίσκο πας να αποθηκεύσεις το είδωλο;

το μήνυμα σου λέει οτι ο δίσκος που πας να αποθηκεύσεις δεν έχει τον απαραίτητο χώρο.

Σε 7άρια έχω πάρει πάρα πολλές φόρες είδωλο με αυτόν τον τρόπο και το έχω επαναφέρει επιτυχώς αντίστοιχες φορές.

στα 8,8.1 δεν έχει τύχει ακόμα.

σε έναν εξωτερικο 1τβ κενό !! Και γω στα 7 το χω κάνει απειρες φορές !!! Και εκτος τον 1τβ εχω δοκιμάσει και σε αλλους με 500γβ ελεύθερο και με 700γβ ελεύθερο ............γμτ !!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. Μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικός;

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

και εγω :) δεν γινεται συνεχεια μια φορα στο τοσο αλλα μου φαίνεται περιεργο

@belkin κατ'αρχήν να κάνεις disable τα wake timers:

 

ObtTO.png

 

Θα βρεις περισσότερα εδώ.

θα το δω αυτο που γραφεις φιλε αλλα δεν νομιζω να εχει σχεση γιατι το κανει μερικες φορες και καπακι μολις κανω shutdown

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά! 

 Σήμερα το πρωί άνοιξα το laptop  μου και στην εκκίνηση έλεγε ενημέρωση των windows κλπ κλπ ... άλλα έκανε 2 ώρες να περάσει την ενημέρωση , όταν πια άνοιξε και μπήκε στα windows δεν δουλεύει ο ήχος , δεν φορτώνει το catalyst της κάρτας γραφικών και δεν με αφήνει να μπω στο control panel σημαντικότερο  όλων ειναι οτι μου λεει οτι τα windows δεν είναι ενεργοποιημένα  ... προσπάθησα να κάνω recovery αλλά δεν έγινε τπτ άπλα περίμενα πάλι 2 ώρες να γίνει η ενημέρωση 

Εχω original Windows 8.1 στο λαπτοπ και ποτέ δεν είχα κάποιο τόσο μεγάλο πρόβλημα.... 

P.s. ουτε boot στο recovery usb που έχω φτιάξει δεν κάνει ... 

 έχει κάποιος συναντήσει το ίδιο πρόβλημα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω :) δεν γινεται συνεχεια μια φορα στο τοσο αλλα μου φαίνεται περιεργο

θα το δω αυτο που γραφεις φιλε αλλα δεν νομιζω να εχει σχεση γιατι το κανει μερικες φορες και καπακι μολις κανω shutdown

 

99% είναι αυτό πάντως, ψάξε το στο event log. Στο link που σου έδωσα μπορείς να δεις αν υπάρχουν wake timers (γράψε powercfg /waketimers σε cmd παράθυρο). Εκει έχει και ρυθμίσεις στο bios για να μην κάνει wake από πληκτρολόγιο και ρυθμίσεις για κάρτα δικτύου (wake-on-lan). Αν δεν έχεις hardware πρόβλημα με το τροφοδοτικό σου είναι κάτι απ'αυτά, δοκιμάζεις και βρίσκεις. Κάνε ένα κόπο και ανοιξέ το, αν θες.

 

Δινω κι άλλο σχετικό link , το κάνει σε αρκετούς και φταίνε τα wake timers:

Windows 8 immediately restarts after sleep or shutdown

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

99% είναι αυτό πάντως, ψάξε το στο event log. Στο link που σου έδωσα μπορείς να δεις αν υπάρχουν wake timers (γράψε powercfg /waketimers σε cmd παράθυρο). Εκει έχει και ρυθμίσεις στο bios για να μην κάνει wake από πληκτρολόγιο και ρυθμίσεις για κάρτα δικτύου (wake-on-lan). Αν δεν έχεις hardware πρόβλημα με το τροφοδοτικό σου είναι κάτι απ'αυτά, δοκιμάζεις και βρίσκεις. Κάνε ένα κόπο και ανοιξέ το, αν θες.

 

Δινω κι άλλο σχετικό link , το κάνει σε αρκετούς και φταίνε τα wake timers:

Windows 8 immediately restarts after sleep or shutdown

ok το εβγαλα να δουμε αν το ξανακανει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

So, εβαλα win 8.1 και εχω ενα θεμα με τον δισκο που εχω για αποθηκη. Για να ξεκινησει ο δισκος θα πρεπει να ή να κλικαρω τον τοπικο δισκο  ή να χρησιμοποιησω καποια απο τα αρχεια μεσω ενος προγραμματος (πχ winamp and mp3). Στα win7 δεν ειχα αυτο το προβλημα.

 

Τι μπορει να συμβαινει;

 

 

Thanks 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...