Προς το περιεχόμενο

Μπιλιάρδο


Skia11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα κοιτούσα στο YouTube για σχετικά αξιόλογα μικρά τραπέζια, κι έπεσα πάνω στο Fat Cat 7ft  3 in 1 (μπιλιάρδο, air hockey και ping pong), αλλά δε νομίζω πως είναι εύκολο να έρθει Ελλάδα.

https://www.youtube.com/watch?v=mB0E5mIvPvs

Αυτή τη στιγμή τι στέκα και τι μπάλες έχεις; Επίσης σε τι επίπεδο είσαι;

Όπως έχουμε ξαναπεί πάντως, στέκα χωρίς να την έχεις πιάσει στα χέρια σου, καλό είναι να μην αγοράζεις. Εκτός κι αν είσαι αρχάριος ακόμα ή/και δεν έχεις βλέψεις για μεγάλη βελτίωση, και θέλεις απλά να κάνεις το χαβαλέ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει στο amazon τέτοια πτυσσόμενα τραπέζια που τα στέλνουν με λογικό κόστος απ'όσο θυμάμαι.

Το θέμα είναι ότι αυτά δεν έχουν γραφίτη, οπότε μετά από λίγο καιρό ειδικά η αίσθηση δεν θα είναι αυτή που πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, phanispal είπε

Πρόσφατα κοιτούσα στο YouTube για σχετικά αξιόλογα μικρά τραπέζια, κι έπεσα πάνω στο Fat Cat 7ft  3 in 1 (μπιλιάρδο, air hockey και ping pong), αλλά δε νομίζω πως είναι εύκολο να έρθει Ελλάδα.

https://www.youtube.com/watch?v=mB0E5mIvPvs

Αυτή τη στιγμή τι στέκα και τι μπάλες έχεις; Επίσης σε τι επίπεδο είσαι;

Όπως έχουμε ξαναπεί πάντως, στέκα χωρίς να την έχεις πιάσει στα χέρια σου, καλό είναι να μην αγοράζεις. Εκτός κι αν είσαι αρχάριος ακόμα ή/και δεν έχεις βλέψεις για μεγάλη βελτίωση, και θέλεις απλά να κάνεις το χαβαλέ σου.

Εντελως αρχαριος ειμαι, για την πλακα μου παιζω με φιλαρακια στο σπιτι. 

Ξεκινησα με την απλουστερη στεκα που υπηρχε, καπου στα δεκαπεντε ευρω, αλλα μετα απο εναμιση χρονο, θελω να παω σε κατι καλυτερο. Βλεπω διάφορες στα μαγαζια, αλλα σκεφτηκα αυτο που λες, καλυτερα να παω απο το μαγαζι να την δω ο ιδιος.

Η ερωτηση ειναι σπαστη ή μονοκομματη αρχικα; Διοτι οπως βλεπω υπαρχει μεγαλυτερη ποικιλια στις σπαστες. Επισης, με ενα 70αρι παιρνω κατι αξιοπρεπες σε στεκα ή αξιζει να δωσω κατι παραπανω;

Μπαλες εχω κρατησει αυτες που ειχε αυτος που μου το πουλησε. Θελω να κανω και σε αυτες μια αναβαθμιση πλεον, διοτι εχουν σημαδια, χτυπηματακια κλπ.

 

Την εβγαλα "φθηνα" μεχρι τωρα, διοτι ηταν μεγαλη επενδυση για τα μετρα μου, αλλα τωρα μπορω να κανω κατι καλυτερο.

 

υ.γ. Γενικα παντως, επειδη εχω ακουσει πολλα για το κοστος, δεν νομιζω πως ειναι τοσο μεγαλο μακροπροθεσμα. Ειδικα αν παιζεις αρκετες ωρες και συγκρινοντας και με αλλους τροπους διασκεδασης, τελικα δεν ειναι τοσο ακριβο.

Εντιτ: Μιας που με ρωτησες πριν, το μετρησα απο περιεργεια  και ειναι 2,60 μηκος εξωτερικα, αρα 8,5 ft. Μαρκα Soren Sogaard. Οτι κι αν σημαινει αυτο.:P

Επεξ/σία από Brazhlias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χώρος είναι το μεγαλύτερο θέμα. Από θέμα κόστους βρίσκεις μια χαρά τραπέζια με κόστος όσο ένα κινητό ή μια τηλεόραση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε, τα Soren Sogaard είναι επώνυμα, άρα έχεις κανονικό τραπέζι με γραφίτη, όχι με MDF.

Η λογική λέει ότι οι μπάλες που σου έδωσε είναι κι αυτές επώνυμες (Aramith). Kαθαρίζονται και γυαλίζονται με σωστά μέσα, αλλά αν έχουν δεχτεί πολλά χτυπήματα ή αν έχουν βαθιές γρατζουνιές δεν αξίζει να ασχοληθείς, καλύτερα να πάρεις καινούργιο σετ.

Στέκα θα πας σε σπαστή, και για μένα σωστά κοιτάς γύρω στα 70€ για πρώτη, αν βρεις κάποια να σου αρέσει σα βάρος και κατανομή αυτού. Όσο ασχολείσαι και βελτιώνεσαι, θα μαθαίνεις τι ζητάς από μια στέκα, και λογικά θα την αναβαθμίζεις, είτε την ίδια, είτε θα πάρεις άλλη αργότερα.

Κάποια στιγμή εγώ θα ασχολούμουν και με τσόχα και σπόντες, να δω αν χρειάζονταν αλλαγή. Αλλά αν ακόμα είστε σε επίπεδο αρχάριου, θα πρότεινα να το αφήσετε γι' αργότερα.

Σε τι χώρο βρίσκεται το τραπέζι; Να ξέρεις ότι εχθροί του παιχνιδιού είναι η υγρασία και η σκόνη.

Επίσης, αν σας ενδιαφέρει η βελτίωση, ασχοληθείτε με το εννιάμπαλο, όχι με το οκτάμπαλο. Είναι σαφώς πιο δύσκολο, έως και αποθαρρυντικό για έναν αρχάριο, αλλά θα καταλάβετε γρήγορα ότι όλο το ζουμί είναι στον έλεγχο της άσπρης και στο σωστό πλασάρισμα για την επόμενη, ή ακόμα και τις επόμενες στεκιές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, phanispal είπε

Έλα ρε, τα Soren Sogaard είναι επώνυμα, άρα έχεις κανονικό τραπέζι με γραφίτη, όχι με MDF.

Η λογική λέει ότι οι μπάλες που σου έδωσε είναι κι αυτές επώνυμες (Aramith). Kαθαρίζονται και γυαλίζονται με σωστά μέσα, αλλά αν έχουν δεχτεί πολλά χτυπήματα ή αν έχουν βαθιές γρατζουνιές δεν αξίζει να ασχοληθείς, καλύτερα να πάρεις καινούργιο σετ.

Στέκα θα πας σε σπαστή, και για μένα σωστά κοιτάς γύρω στα 70€ για πρώτη, αν βρεις κάποια να σου αρέσει σα βάρος και κατανομή αυτού. Όσο ασχολείσαι και βελτιώνεσαι, θα μαθαίνεις τι ζητάς από μια στέκα, και λογικά θα την αναβαθμίζεις, είτε την ίδια, είτε θα πάρεις άλλη αργότερα.

Κάποια στιγμή εγώ θα ασχολούμουν και με τσόχα και σπόντες, να δω αν χρειάζονταν αλλαγή. Αλλά αν ακόμα είστε σε επίπεδο αρχάριου, θα πρότεινα να το αφήσετε γι' αργότερα.

Σε τι χώρο βρίσκεται το τραπέζι; Να ξέρεις ότι εχθροί του παιχνιδιού είναι η υγρασία και η σκόνη.

Επίσης, αν σας ενδιαφέρει η βελτίωση, ασχοληθείτε με το εννιάμπαλο, όχι με το οκτάμπαλο. Είναι σαφώς πιο δύσκολο, έως και αποθαρρυντικό για έναν αρχάριο, αλλά θα καταλάβετε γρήγορα ότι όλο το ζουμί είναι στον έλεγχο της άσπρης και στο σωστό πλασάρισμα για την επόμενη, ή ακόμα και τις επόμενες στεκιές.

Ειναι κανονικο ναι, αφου δεν καταλαβα διαφορα σε σχεση με τα μπιλιαρδα που επαιζα σε μαγαζια.

Οι μπαλες πιθανον να ειναι καλες, αλλα εχουν πολλα χτυπηματα. Θελω να κανω μαι αναβαθμιση ετσι κι αλλιως, γιατι οταν το αγορασα δεν πηρα μπαλες-τριγωνα και καλη στεκα, οποτε θελω κιολας.

Το τραπεζι το εχω εντος σπιτιου στο σαλονι. Ισως εχει λιγη υγρασια επειδη δεν εχω καλοριφερ. Σκονη αυτη που εχει ενα σπιτι, οχι κατι υπεβολικο. Δεν το εχω σε καμια αποθηκη ή σε κανενα υπογειο.

Οταν παιζω μονος μου, το παω λιγο στο 9μπαλο, η παρεα θελει περισσοτερο νταβαντουρι, οποτε παιζουμε 8μπαλο. Ομως ειναι οπως το λες. Οταν πρωτοξεκινησα ημουν στο ιδιο επιπεδο και χειροτερος απο τους φιλους μου. Μετα απο εναμιση χρονο, εχω αρχισει και ελεγχω που παει η ασπρη, ποια θα ειναι η επομενη μπαλα κλπ. Δεν εχω γινει ο Ο Σαλιβαν, φυσικα, αλλα εχω βελτιωθει.

Για μπαλες, οι aramith ειναι καλες δηλαδη; Εχω βρει αυτες που μου αρεσουν για την διχρωμια τους. Δεν βολευουν για 9μπαλο, αλλα ρε γαμωτο, θελω να μου αρεσει και στο ματι, περα απο το πρακτικο κομματι.

 

https://www.benatos.gr/MPILIARDA/mpala-mpiliardoy-1/mpales-amerikanikoy-mpiliardoy/mpala-mpiliardoy-english-pool

english-pool-1000x1000.jpg

Επεξ/σία από Brazhlias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνουν αυτές, είναι για άλλο παιχνίδι. Αγγλικό λέγεται και δεν ξέρω πως αλλιώς. Ο ένας βάζει κόκκινες, ο άλλος κίτρινες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, zio10 είπε

Δεν κάνουν αυτές, είναι για άλλο παιχνίδι. Αγγλικό λέγεται και δεν ξέρω πως αλλιώς. Ο ένας βάζει κόκκινες, ο άλλος κίτρινες.

Ετσι δεν ειναι και στο 8μπαλο; Βαζει ο ενας τις διχρωμες και ο αλλος τις μονοχρωμες; Και τελευταια την μαυρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ξεκινάμε απ' το ότι κάνεις ό,τι θες εσύ, ανεξάρτητα αν είναι σωστό/ενδεδειγμένο ή όχι.

Από εκεί και πέρα, όπως σωστά είπε ο zio10, αυτές που παρέθεσες είναι για το αγγλικό μπιλιάρδο, και μάλιστα όχι επώνυμες, γι' αυτό και είναι φθηνές.

Επίσης έχε υπόψη σου ότι γενικά αυτές είναι μικρότερες από του αμερικάνικου, και ότι αν θες να είσαι σωστός, παίζονται σε τραπέζι που έχει καμπύλες σπόντες και μικρότερες τρύπες όπως το snooker, όχι κοφτές και μεγαλύτερες τρύπες όπως το αμερικάνικο.

Παρόλ' αυτά με αυτές μπορείς να παίζεις με τους φίλους σου αφού το αγγλικό είναι πολύ κοντά με το οκτάμπαλο, με το μειονέκτημα ότι θα είναι πιο εύκολο να μπουν αυτές οι μπάλες στις τρύπες του αμερικάνικου. Βέβαια μπορεί αυτό να είναι και πλεονέκτημα αν παίζετε μόνο για την πλάκα σας και σας αρέσει να τελειώνετε γρήγορα τις παρτίδες. Αλλά να ξέρεις επίσης ότι κανονικά με τέτοιες μπάλες θες και στέκες για snooker, με μικρότερο πετσάκι, ενώ οι του αμερικάνικου έχουν το μεγαλύτερο σε διάμετρο απ' όλες.

Για μένα, αφού σ' ενδιαφέρει και το οπτικό του πράγματος, αν μπορείς πάρε αυτές τις φθηνές του αγγλικού και καλές του αμερικάνικου για να μπορείς να κάνεις και πιο σοβαρό παιχνίδι αν το θελήσεις. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο κι αν ψάχνω για κάτι επίσημο, δε βλέπω να υπάρχει officially τέτοια διάσταση για τις μπάλες του English Pool.

Αν όντως αυτές που λες είναι 57.2, εξηγείται απ' το ότι είναι ανώνυμες. Επίσης αναφέρουν ότι είναι από σκληρό PVC, όχι φαινολική ρητίνη όπως οι Aramith, οπότε μην περιμένεις βέλτιστη συμπεριφορά στο παιχνίδι. Αν σ' ενδιαφέρει φυσικά κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας. Έπαιζα μπιλιάρδο αρκετά σαν έφηβος, κυρίως γαλλικό. Τώρα έχω ξαναμπεί στο τρυπάκι στα 30φευγα μου αλλά κυρίως παίζω 9μπαλο και θέλω να ασχοληθώ λίγο πιο σοβαρά. Έχω μια στέκα σχετικά παλιά αλλά σε καλή κατάσταση και ψάχνω να την πουλήσω ή να την τραμπαρω για να πάρω ψηλότερη και για αμερικανικό, όχι γαλλικο ώστε να παίζω και εγώ που προφανώς δεν έχω το ίδιο ύψος με όσο είχα σαν έφηβος αλλά και ο ανιψιός μου. Την έβαλα αγγελία εδώ μιας και η στέκα είναι της προκοπής, αλλά θα ήθελα να μου προτείνετε και κάπου αλλού να τσεκαρω μήπως την δώσω μπας και εκτιμηθεί όπως θα επρεπε. Έχετε κάποια πρόταση για κάποιο μαγαζί ή κάποια σελίδα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...