Προς το περιεχόμενο

Μπιλιάρδο


Skia11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, skiabox είπε

Τότε που πρωτοέβαλαν οι δήμοι δορυφορικά κανάλια είχαμε ξεσκιστεί να βλέπουμε Stephen Hendry, Jimmy White, Steve Davis, John Parrott, James Wattana.

Τώρα να'ναι καλά το youtube :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θεωρώ ότι όσο πιο αρχάριος είσαι στο μπιλιάρδο γενικά, τόσο μεγαλύτερη σου φαίνεται η απόσταση μεταξύ αμερικάνικου και snooker.

Δηλαδή ένας πολύ δυνατός στο εννιάμπαλο που δεν ξέρει τι είναι snooker (λέμε τώρα), πιστεύω ότι θα εξοικειωθεί σαφώς πιο γρήγορα στο snooker από έναν από γενικά αρχάριο.

Κι αυτό γιατί θα έχει εμπεδώσει τουλάχιστον τις πολύ βασικές αρχές του μπιλιάρδου, π.χ. στάση σώματος, έλεγχος της άσπρης (άρα και πλασάρισμα), σημάδι, στεκάρισμα. ΟΚ, μέτρημα στο snooker δεν υπάρχει αφού το τραπέζι δεν έχει διαμάντια.

Τώρα άμα δεις έναν αρχάριο να παίζει, δε θα κατέχει τίποτα απ' τα παραπάνω, οπότε λογικό να του φαίνεται χαώδης η διαφορά μεταξύ αμερικάνικου και snooker.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, skiabox είπε

Ποιο ματς αξίζει να δω τώρα;

Εχω να δω πάρα πολλά χρόνια.

Κι εγώ τον τελευταίο καιρό δεν βλέπω live. Στιγμιότυπα ή και αγώνες στο youtube βλέπω.

@phanispal νομίζω δε συμφωνώ. Δεν ξέρω για επαγγελματίες αλλά για απλούς παίχτες που παίζουν αξιοπρεπώς αμερικανικό πιστεύω είναι χαώδης η διαφορά. Ούτε τρίτη μπάλα δεν θα μπορούν να βάλουν...

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zio10 είπε

Ούτε τρίτη μπάλα δεν θα μπορούν να βάλουν...

Την πρώτη φορά ίσως.

Μετά από κάποιες ώρες μη φανταστείς ότι ένας δυνατός στο εννιάμπαλο δε θα μπορεί να κάνει ένα μικρό σερί.

Δεν ξέρω σίγουρα, αλλά δε νομίζω ότι είναι και όπως τα λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, skiabox είπε

Ποιο ματς αξίζει να δω τώρα;

Εχω να δω πάρα πολλά χρόνια.

υπαρχουν πολλα ματς στο Youtube. Αγαπημενος ο Ronnie O'Sullivan (the Rocket).

Δες πχ το γρηγοροτερο maximum break

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τι γίνεται με τα 147 τους τελευταίους μήνες;

Θα δικαιωθώ για τότε που υπερασπιζόμουν το Ronnie που έπαιξε εσκεμμένα τη ροζ αντί μαύρης για το 146 και κάποιοι εδώ τον έκραζαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, phanispal είπε

Judd πονάς ακόμα;

Γιατί τον έχεις άχτι? :P
Ούτε γω τον πάω παρεμπιπτόντως και υποστηρίζω Neil, αλλά η αλήθεια είναι ότι κατάφερε επιτέλους να φτάσει στο επίπεδο που όλοι λέγαν ότι μπορεί τα τελευταία 2 χρόνια και δικαίως για μένα.

Το 147 είναι το νέο 💯 μου φαίνεται, κι άλλο είχαμε σήμερα.

-edit-

Τον είδες όλο τον τελικό χθες? Εγώ το άφησα στο 8-8 και είδα τη συνέχεια σήμερα, ειδικά το decider δε παλευόταν για μένα, βγήκα απο το eurosportplayer και το δα σε 1.5 speed στο youtube.

Επεξ/σία από yilarakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, δεν είναι ότι δεν τον πάω ακριβώς, κάτι με χαλάει εδώ και καιρό.

Ίσως κάποια σχόλια/δηλώσεις ότι θα κάνει μεγάλα πράγματα, ότι είναι σε μεγάλη φόρμα μπλα μπλα μπλα, δε θυμάμαι ακριβώς, μπορεί και να τον αδικώ.

Όντως ανέβασε πολύ το παιχνίδι του, αλλά καλώς τονε κι ας άργησε που λένε.

Όπως σχολίασε κι ένας στο snooker.org και θα συμφωνήσω, ο χθεσινός τελικός έδειξε ότι τόσο ο Judd όσο και ο Neil, είναι τουλάχιστον ένα, μην πω περισσότερα σκαλιά κάτω από Ronnie, Higgins, Hendry. No shit θα μου πεις.

Στα 31 του και τώρα πήρε μπρος ο Trump, και δεν πιστεύω ότι θα έχει τη διάρκεια του Ronnie που μέχρι τώρα κανείς δεν είχε και ούτε έχει, μόνο ο Higgins τον πλησιάζει σε αυτό.

Υπάρχουν και χειρότερα θα μου πεις, βλέπε Jack Lisowski. Άλλος αντιπαθητικός που κάποιοι περιμένουν ότι θα κάνει μεγάλα πράγματα. Και μάλλον θα σιχαθούν απ' το πολύ περίμενε.

Όχι, δεν τον είδα, έχω περιορισμένο ελεύθερο χρόνο τώρα τελευταία, ούτε το Ronnie δε βλέπω καλά-καλά.

Πάντως είδα post game δηλώσεις στo Eurosport, ο Neil ουσιαστικά είπε ότι ήθελε τόσο πολύ να νικήσει αυτή τη φορά που δεν έπαιξε το σύνηθες επιθετικό του παιχνίδι, λόγω των τελευταίων συνεχόμενων χαμένων τελικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά προφανώς και είναι ένα σκαλί κάτω από Ronnie, Higgins, Hendry.
Ίσως φταίει και το γεγονός πως οι 2 πρώτοι παίζουν ακόμα και μάλιστα σε κορυφαίο επίπεδο, ίσως δε δωσαν τόπο στα νιάτα :P

Και γω έχω σιχαθεί τον Lisowski, αλλά γι αυτό μάλλον φταίνε περισσότερο οι σχολιαστές που τον εκθειάζουν όπως καναν και με τον Trump.

Ο Neil χθες έπαθε 6-minute-Selby ειδικά στο decider, φοβόταν μην κάνει μλκία και χάσει και άλλο τελικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρουμε μάστορα, αυτό λέμε τόσο καιρό αλλά κάποιοι νομίζουν ότι είσαι world class παίχτης:

https://www.eurosport.com/snooker/scottish-open/2020-2021/scottish-open-2020-if-i-could-go-out-and-play-like-ronnie-i-would-says-mark-selby_sto8023850/story.shtml

Ε δεν είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να είναι απ' τις ελάχιστες φορές που θέλω να χάσει, έστω κι απ' αυτόν.

Έχει κουράσει τον τελευταίο καιρό με κάτι άκυρες δηλώσεις που κάνει, με τη μουρμούρα του για το πετσάκι, με το ότι βαριέται να κάνει practice και κάθεται και παίζει τελειωμένα frames με το σκεπτικό ότι μόνο τότε μπορεί να κάνει practice σε τέτοιο τραπέζι.

Νομίζω κάποιος αριστερόχειρας πρέπει να του ισιώσει τη μύτη (που λογικά στράβωσε από δεξιόχειρα πριν πολλά χρόνια).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.eurosport.com/snooker/world-grand-prix/2020-2021/world-grand-prix-snooker-2020-judd-trump-my-achievements-deserve-more-respect_sto8035717/story.shtml

Τι φάση τώρα τελευταία με κάτι τύπους (βλ. επίσης LeBron) που «απαιτούν» σεβασμό;

Άντε αγόρι μου που ξύπνησες στα 30 σου μετά από 14 χρόνια που ήσουν στην αφάνεια και απαιτείς και σεβασμό επειδή διανύεις τη δεύτερη καλή σου χρονιά στα 31 σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...